Τμήματα Μαθηματικών

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν υπαρχει καποιος που σπουδαζει εκει θα ηθελα να μου δωσει πληροφοριες(επιπεδο σπουδων,καθηγητων,υποδομων κτλ) και οτι αλλο μπορει να μου φανει χρησιμο σχετικα με τη σχολή...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petris20

Νεοφερμένος

Ο petris20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας παιδια !! Ειμαι απο την Γερμανια και τελιωσα το σχολειο..αυριο παραδινο το μηχανογραφικο μου και εχω επιλεξει ωσ πρωτη επιλογη το μαθηματικο Θεσσαλονικης. Θα ηθελα να μαθω τη γνωμη εχετε για αυτο (οσοι γνωριζετε απο προσωπικη φοιτηση) και ποσα ατομα εχει η σχολη αυτη το πρωτο εξαμηνο. Επισης, επειδη δινω πανελληνιες τον Σεπτεμβριο και χανω λιγο απο το πρωτο εξαμηνο, οπως γινεται παντα στους ομογενεις, ποσο δυσκολο ή ευκολο ειναι να καλυψω τα κενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1234

Νεοφερμένος

Ο panos1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μολις τελειωσα το πρωτο ετος της ιατρικης, ομως επειδη καταλαβα οτι εχω πορωση με τα μαθηματικα σκεφτομαι να παω μαθηματικό. μου λετε ποιο ειναι καλυτερο,αθηνας η πατρων , και τι επαγγελματικη αποκατασταση προσφερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα φιλε πραγματικά.Απλα ηθελα να σου πω συγχαρητηρια γιατι μια τετοια αποφαση θελει μεγάλα...κοτσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Μαθηματικά κάνουν και στα δυο. Απλά ψιλοδιαφέρουν οι μαθηματικές περιοχές μέσω κατευθύνσεων στις οποίες δίνεται έμφαση και βασίζεται η χρηματοδοτούμενη έρευνα του Τμήματος. Εργασιακές προοπτικές είναι πάνω κάτω οι ίδιες για την υπανάπτυκτη Ελλάδα (μηδέν προκοπή εδώ) και φυσικά ανοίγονται με καλά μεταπτυχιακά τόσο σε οικονομικά, φυσικές, πολυτεχνεία, ...κοκ...κυρίως στο εξωτερικό και σε νέες περιοχές όπως μαθηματική βιολογία, εφαρμοσμένα μαθηματικά,...κτλ. Βασικά, το πτυχίο σαν γνώσεις είναι πάρα πολύ υψηλού επιπέδου (ίσως και 1ου έτους μεταπτυχιακού) για τα Ελληνικά και παγκόσμια μαθηματικά δεδομένα (π.χ. ΜΙΤ,..κτλ) αλλά το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα χαραμίζεσαι σε ένα απλό σχολείο. Δηλ., για παράδειγμα μπορείς να μαθαίνεις υπολογιστική ρευστοδυναμική για να μελετήσεις την αριθμητική μέθοδο Runge-Kutta με επιλεγμένα θεωρητικά προβλήματα αεροναυπηγικής ή θεωρία ελεγκτικών συναρτήσεων (με μετασχηματισμούς Fourier, Laplace, ...κ.α.) που εφαρμόζει στην μαγνητική τομογραφία ποζιτρονίων και τελικά θα καταλήξεις (χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό) να διδάσκεις τα ομώνυμα κλάσματα σε παιδάκια πρώτης γυμνασίου που σιχαίνονται τα μαθηματικά και να ακούς παιδάκια 2ας λυκείου να λένε "μακρυά" από τα μαθηματικά (κλασικό σύνδρομο λανθασμένης μαθηματικοφοβίας). Αν κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό, αλλάζει η συζήτησή μας. Εκεί αλλάζουν οι εργασιακές επιλογές σε αντικείμενα που ο μέσος αρπακολλατζής νεοέλληνας δεν τα έχει δει ούτε στο όνειρό του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Let me guess...πολλά μόρια,καθηγητές,γονείς,κύρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
μολις τελειωσα το πρωτο ετος της ιατρικης, ομως επειδη καταλαβα οτι εχω πορωση με τα μαθηματικα σκεφτομαι να παω μαθηματικό. μου λετε ποιο ειναι καλυτερο,αθηνας η πατρων , και τι επαγγελματικη αποκατασταση προσφερει?
Μπραβο ρε φίλε pano...
Αν θέλει κότσια λέει...
Λοιπόν, να σου δώσω την θεση μου στο μαθηματικό Κρήτης να παω στην θεση σου Ιατρική....
πλακα κανω...Τα μαθηματικά ειναι μια παρα πολυ ενδιαφέρουσα επιστημη....Ελπίζω να είμαστε συνάδελφοι απο του χρόνου....:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με τα μαθηματικά ως hobby μιας και έχεις πόρωση. Δεν χρειάζεται να διαγραφείς από την ιατρική που τόσο μόχθησες να μπεις. Υπάρχει και η εναλλακτική, τελειώνοντας την ιατρική να δώσεις κατατακτήριες στο μαθηματικό και να σπουδάσεις και Μαθηματικά! Εξάλλου ο Fermat (θα θυμάσαι το θεώρημα του Fermat!) ήταν δικηγόρος στο επάγγελμα! Εκτός βέβαια αν δεν σαρεσει η ιατρική. τότε αλλάζει το θέμα.

Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, στην Ελλάδα μόνο η εκπαίδευση υπάρχει για έναν μαθηματικό. Πάνε οι εποχές της δεκατετίας του 70 που ένας μαθηματικός ή φυσικός διορίζονταν στον ΟΤΕ σε τράπεζες κλπ. Σήμερα υπάρχει εξειδίκευση όπως θα έχεις παρατηρήσει και από το μηχανογραφικό που συμπλήρωσες. Σύμφωνα με την Ελληνική νομοθεσία, για να διοριστείς κάπου, ο βασικός τίτλος πρέπει να ταυτίζεται με το αντικείμενο της θέσης και αυτό αποτελεί απαραίτητο προσόν, ενώ τα μεταπτυχιακά θεωρούνται πρόσθετα προσόντα. Για παράδειγμα αν έχεις τελειώσει μαθηματικός και έχεις 10 μεταπτυχιακά και διδακτορικά στα οικονομικά δεν πρόκειται να διοριστείς σε αντίστοιχη θέση γιατί θα υπάρχει κώλυμμα λόγω του βασικού σου πτυχίου. Μαθηματικός με 10 μεταπτυχιακά σε 2-3 διδακτορικά στις τηλεπικοινωνίες και τους υπολογιστες δεν μπορεί να διοριστεί στον ΟΤΕ ή στην μηχανογράφιση μιας υπηρεσίας. Αυτά για τον δημόσιο τομέα.

Στον ιδιωτικό τομέα, δεν έχει σημασία τι έχεις τελειώσεις αλλα τι ξέρεις. Γνωρίζω γεωπόνο που δουλεύει προγραμματιστής σε εταιρία πληροφορικής.

Απότι καταλαβαίνω όμως εχεις μεγάλη αγάπη για τα καθαρά Μαθηματικά και δεν θα ήθελες να σπουδάσεις μαθηματικά για να κάνεις μετά μεταπτυχιακά σε τραπεζικά ή σε πληροφορική ή σε κάτι άλλο, γιατί τότε θα έλεγες να έμπαινες σε μια οικονομική ή σχολή πληροφορικής. Σωστά;
Άρα θες να ασχοληθείς με τα καθαρά μαθηματικά. Μπορείς να προχωρήσεις εφόσον σαρεσουν σε μεταπτυχιακές σπουδές στα καθαρά μαθηματικά κλπ. Η επαγγελματική σου αποκατάσταση πάντως ως καθαρός μαθηματικός, είναι η εκπαίδευση.

Και να σημειώσω ότι το να είσαι μαθηματικός σε ένα σχολείο δεν το θεωρώ χαράμισμα, αλλά ευτύχημα. Είναι όπως το βλέπει κανείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PsychoJohny

Νεοφερμένος

Ο PsychoJohny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας καταρχάς!!Είμαι 3η λυκείου φέτος και όσο πάει ο καιρός για να διαλέξω σχολή πλησιάζει....Σκεφτόμουν λοιπόν το μαθηματικό..το μόνο πρόβλημα όμως είναι πως εγώ γενικά με τα μαθηματικά δεν ασχολιόμουν και ποτέ ιδιαίτερα ως μάθημα...φέτος δεν ξέρω όμως κάτι με έπιασε και μου αρέσουν πολύ...έτσι λοιπόν έχω πολλά κένα και ψιλοδυσκολεύομαι...επίσης γενικά δεν είμαι πολύ του διαβάσματος και αυτός είναι ακομα ένας λόγος που μένω πίσω...έχω παρατηρήσει όμως πως αν ασχοληθω δεν υπάρχει πράγμα που να μην το καταλάβω και άσκηση που να μην λύσω...Αναρωτιόμουν λοιπόν,να το προσπαθήσω να μπω η δεν αξίζει?ευχαριστώ εκ των προτέρων ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ωραια. μπες στο μαθηματικό αλλα μονο αν εχεις αποφασισει να αλλαξεις νοοτροπια. η δυνατοτητα δε συνεπαγεται πραγματικότητα.
σκληρη αληθεια αλλα.. αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αν έχεις σκοπό να στρώσεις ποπό για τα επόμενα χρόνια της ζωής σου, κάν'το. Διαφορετικά άμα τα φορτώνεις και δεν πολυασχολείσαι θα καταντήσεις να είσαι 8ο 6μηνο και να χρωστάς 40 μαθήματα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε χρειάζεται μόνο το μαθηματικό και η συναφείς σχολές διάβασμά έτσι;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι αλλά το μαθηματικό και υπόλοιπες σχολές ίδιας λογικής είναι σχολές που χρειάζονται κάποιες βάσεις. Ας πουμε εμείς 1ο 6μηνο έχουμε Απειροστικό Λογισμό που αν δεν ξέρεις καλά όρια, ολοκληρώματα δεν το περνάς το μάθημα. Άσε που είναι και σχολές που αναγκαστικά θέλουν λίγο περισσότερο συγκεντρωμένο διάβασμα και όχι πασάλειμμα και αυτό φαίνεται και από το ΜΟ των ετών που τελειώνουν τέτοιου είδους σχολές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε διαφωνώ στο θέμα με τις βάσεις που πρέπει να χεις.Αλλά ντάξει,δε μπορείς να χαρακτηρίσεις την Ιατρική εύκολη επειδή είναι διάβασμα.Δε θεωρώ δηλαδή ότι είναι οι πιο τοπ δύσκολες σχολές ενώ οι υπόλοιποι παίρνουμε πτυχίο για πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ναι αλλά το μαθηματικό και υπόλοιπες σχολές ίδιας λογικής είναι σχολές που χρειάζονται κάποιες βάσεις. Ας πουμε εμείς 1ο 6μηνο έχουμε Απειροστικό Λογισμό που αν δεν ξέρεις καλά όρια, ολοκληρώματα δεν το περνάς το μάθημα. Άσε που είναι και σχολές που αναγκαστικά θέλουν λίγο περισσότερο συγκεντρωμένο διάβασμα και όχι πασάλειμμα και αυτό φαίνεται και από το ΜΟ των ετών που τελειώνουν τέτοιου είδους σχολές. :)

Αν δεν ξέρεις όρια και ολοκληρώματα, που με αυτά ασχολιόσουν όλη την 3η λυκείου, πρέπει να'σαι λίγο μπαγλαμάς για να επιλέξεις μαθηματικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δε διαφωνώ στο θέμα με τις βάσεις που πρέπει να χεις.Αλλά ντάξει,δε μπορείς να χαρακτηρίσεις την Ιατρική εύκολη επειδή είναι διάβασμα.Δε θεωρώ δηλαδή ότι είναι οι πιο τοπ δύσκολες σχολές ενώ οι υπόλοιποι παίρνουμε πτυχίο για πλάκα.

Απευθύνεσαι σε μένα; Θα απαντήσω όμως. :P
Όχι! Για μένα "βάση" είναι και το να διαβάζεις (να έχεις δηλαδή την όρεξη και να έχεις συνηθίσει στο διάβασμα). Κάθε σχολή βέβαια έχει τις δυσκολίες της. Για μένα οι Θετικές σχολές έχουν διάβασμα, είναι δύσκολες και θέλουν υπομονή. Για να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω τη δυσκολία της Ιατρικής. Πάντως ένας που δεν είναι συνηθισμένος σε διάβασμα τότε ναι, θα δυσκολευτεί.

Αν δεν ξέρεις όρια και ολοκληρώματα, που με αυτά ασχολιόσουν όλη την 3η λυκείου, πρέπει να'σαι λίγο μπαγλαμάς για να επιλέξεις μαθηματικό. :P

Εμείς (στο φυσικό) έχουμε φοιτητές που δεν ξέρουν την ευθύγραμμη ομαλά μεταβαλλόμενη. Πάει πιο fail; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Απευθύνεσαι σε μένα; Θα απαντήσω όμως. :P
Όχι! Για μένα "βάση" είναι και το να διαβάζεις (να έχεις δηλαδή την όρεξη και να έχεις συνηθίσει στο διάβασμα). Κάθε σχολή βέβαια έχει τις δυσκολίες της. Για μένα οι Θετικές σχολές έχουν διάβασμα, είναι δύσκολες και θέλουν υπομονή. Για να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω τη δυσκολία της Ιατρικής. Πάντως ένας που δεν είναι συνηθισμένος σε διάβασμα τότε ναι, θα δυσκολευτεί.

Συμφωνώ σε όλα,απλά επειδή άκουσα κάτι περίεργα προ ολίγου για αυτό αναφερθηκα εδώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Κρητικός

Νεοφερμένος

Ο Ο Κρητικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα. Τις τελευταίες μέρες και σήμερα ειδικά μπαίνουν κάτι σκέψεις στο μυαλό μου. Σπουδάζω μαθηματικό και μέχρι την εξεταστική Σεπτέμβρη έχω περάσει 4 μαθήματα τα οποία είναι τα πιο γελοία. Σήμερα έδινα ένα μάθημα το οποίο το είχα διαβάσει αρκετά και εν τέλει δεν το πέρασα, κόπηκα οριακά σχετικά. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ενώ διάβασα κλπ και προσπάθησα ακόμα δεν έχω περάσει μάθημα καθαρά μαθηματικό όλο το πρώτο έτος. Θέλω να περάσω 2 μαθήματα αλλά πολύ αμφιβάλλω οτι θα τα καταφέρω. Εκεί που θέλω τη γνώμη σας είναι μήπως πρέπει να παρατήσω τη σχολή εφόσον δεν τραβάει;

Υ.Γ Το 1ο έτος δεν διάβασα η αλήθεια είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
:eek::eek:
τρομαζω στο τι με περιμενει στο μα8ηματικο :worry::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Κρητικέ, ξεκίνα να διορθώσεις το Υ.Γ. σου και μετά θα δεις φως. Ειδάλλως...άσχημο το μέλλον σου στο Μαθηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top