Τμήματα Γεωγραφίας

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με την συγκεκριμενη σχολη...Εχει ζητηση στην αγορα?εχω κοιταξει τα μαθηματα της σχολης κ την βρισκω ιδιαιτερα ενδιαφερον,αλλα δεν πιστευω οτι εχει μελλον ενας πτυχιουχος του συγκεκριμενου πανεπιστημιου στο ελλαδισταν....Ποια η γνωμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ενδιαφέρουσα θες να πεις. από την στιγμή που ασχολείται με χαρτογράφηση,GIS, τηλεπισκόπηση αλλά και πιο θεωρητικά μαθήματα όπως η γεωγραφική ανάλυση περιοχών του κόσμου έχει καλές προοπτικές, άμα φυσικά κάνεις και κάποια εξειδίκευση όπως ένα μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Kαποιος που να γνωριζει καποια πραγματα για αυτη τη σχολη??? Κοιταξα το προγραμμα σπουδων και εχει πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα!! Στο παραπεντε ειμαι να τη βαλω 1η η 2η επιλογη μετα τη γεωλογια αλλα με προβληματιζει που ολοι λενε οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι χαλια... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
κοιτα σχεδον αμεση αποκατασταση εχουν τα παραιατρικα επαγγελματα(ετσι λενε τουλαχιστον)και τα παιδαγωγικα. εσενα ομως τι σε ενδιαφερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
γεωλογικογεωγραφο σχολες,ο,τι εχει σχεση με περιβαλλον κλιματολογια-μετεωρολογια και τετοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρουσες σχολές αλλά στην ελλάδα δεν έχουνε ιδιαίτερη επαγγελματική αποκατάσταση.Οπότε μάθε καλά ξένες γλώσσες κι ετοιμάσου να φύγεις μετά τις σπουδές.Αυτή είναι η γνώμη μου.Ίσως αργότερα να αλλάξουν τα πράγματα.Μια απογοήτευση αυτή η χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iovoc

Νεοφερμένος

Ο Iovoc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας παιδιά! Ονομάζομαι Άγγελος και είμαι 16 χρονών. Φέτος θα πάω 2α Λυκείου και σιγά σιγά με έχει πιάσει έτσι ένα άγχος για το τι θα κάνω με της Πανελλήνιες ( ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα αλλά πρέπει σιγά σιγά να αποφασίσω :redface: ) . Καταρχάς να σας πω ότι φέτος θα διαλέξω Τεχνολογική Κατεύθυνση. Σκοπός μου είναι να περάσω όταν δώσω Πανελλήνιες στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο στο Τμήμα Γεωγραφίας. Η αγάπη μου για το περιβάλλον και για ότι αυτό συνεπάγεται είναι πολύ μεγάλη έτσι για αυτό έχω αποφασίσει ότι θέλω να περάσω στο συγκεκριμένο τμήμα. Απλά θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις, είναι καλό σαν τμήμα και σαν Πανεπιστήμιο γενικά ; :) Και δεύτερον , μόλις με το καλό τελειώσω και πάνε όλα καλά , σε ποιους τομείς θα μπορέσω να εργαστώ ;

Σας ευχαριστώ πολύ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Φιλε τα ερωτηματα σου ειναι ολοιδια με ερωτηματα αποφοιτων.. Χαλαρωσε ,αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι να βαλεις σωστες βασεις για την τριτη και να βαλεις καποιες σκέψεις μεσα στο μυαλο σου σχετικα με το τι θελεις..Μην αγχωνεσαι με πανεπιστημια και τα λοιπα γιατι ειναι ασκοπο.
1) ''είναι καλό σαν τμήμα και σαν Πανεπιστήμιο γενικά ; '' : Σε δυο χρονια αλλαζουν πολλα και η ειδικα ο καινουργιος τροπος χρηματοδοτησης ειναι αυτης που μπορει να αλλαξει αρκετα πραγματα.Επισης η ερωτηση σου ειναι λιγο αοριστη γιατι ενα τμημα και κατ΄επεκταση ενα πανεπιστημιο κρινεται απο παρα πολους παραγοντες. Θα σου προτεινα να ρωτας ως προς συγκεκριμενους παραγοντες ετσι ωστε να κρινεις μονος σου το ποσο καλο ειναι.
2)''μόλις με το καλό τελειώσω και πάνε όλα καλά , σε ποιους τομείς θα μπορέσω να εργαστώ ;'' : Η ερωτηση αυτη πιστευω πως θα επρεπε να ειναι : ''Τωρα οποιος βγει απο το τμημα τι επαγγελματικα δικαιωματα εχει;'' . Αυτο το λεω γιατι σε 2+4 (το ελαχιστο) = 6 χρονια θα αποφοιτησεις απο την σχολη με το καλο και μεχρι τοτε μπορει καποια να ισχυουν και καποια αλλα οχι (ως προς τι βγαινεις).
Ειναι καλο που θες να ψαχτεις αλλα πιστευω πως αν απο τωρα ψιλοαγχωνεσαι για τετοια τοτε στα τελη της Γ λυκειου θα εχεις σοβαρο προβλημα.Δες ολους τους δρομους που σου δινει η τεχνολογικη (με ή χωρις την επιλογη της οικονομιας) και αρχισε να σκεφτεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά! Ονομάζομαι Άγγελος και είμαι 16 χρονών. Φέτος θα πάω 2α Λυκείου και σιγά σιγά με έχει πιάσει έτσι ένα άγχος για το τι θα κάνω με της Πανελλήνιες ( ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα αλλά πρέπει σιγά σιγά να αποφασίσω :redface: ) . Καταρχάς να σας πω ότι φέτος θα διαλέξω Τεχνολογική Κατεύθυνση. Σκοπός μου είναι να περάσω όταν δώσω Πανελλήνιες στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο στο Τμήμα Γεωγραφίας. Η αγάπη μου για το περιβάλλον και για ότι αυτό συνεπάγεται είναι πολύ μεγάλη έτσι για αυτό έχω αποφασίσει ότι θέλω να περάσω στο συγκεκριμένο τμήμα. Απλά θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις, είναι καλό σαν τμήμα και σαν Πανεπιστήμιο γενικά ; :) Και δεύτερον , μόλις με το καλό τελειώσω και πάνε όλα καλά , σε ποιους τομείς θα μπορέσω να εργαστώ ;

Σας ευχαριστώ πολύ ;)

Εγώ σπουδάζω Γεωγραφία στο hua,λοιπόν σε γενικές γραμμές η αποψή μου μετά απο 1 χρόνο σπουδών στο τμήμα,
το Πανεπιστημίο είναι μικρό σχετικά (4 σχολές περιλαμβάνει),διαφέρει απο τα υπόλοιπα αφού οι φοιτητικές παρατάξεις απουσιάζουν κατα κύριο λόγο,οι καθηγητές του τμημάτους με όσους μέχρι στιγμής έχω έρθει σε επαφή τουλάχιστον είναι εξαιρετικοί και δε το γράφω επειδή σπουδάζω εκεί,οι εγκαταστάσεις πολύ καλές,μικρή παραφωνία η έλλειψη μεγάλων αιθουσών και αμφιθεάτρων(συγκεκριμένα 1 αμφιθέατρο έχουμε) αν και απο φέτος που καταργούντε οι μεταγγραφές δεν θα υπάρχει πρόβλημα όπως σε εμάς πέρσυ που οι περισσότεροι φοιτητές του 1ου έτους ήταν απο μεταγγραφή και στις αρχές οι αίθουσες ήταν ασφυκτικά γεμάτες.

Αν έχεις διαβάσει το πρόγραμμα σπουδών το οποίο αναμορφώθηκε φέτος, το τμήμα περιλαμβάνει μαθήματα σχετικά με το περιβάλλον-γη-κλίμα που σε-με ενδιαφέρουν, τα οποία εντάσοντε στον κλάδο της Φυσικής Γεωγραφίας,και υπάρχει και η σχετικά κατεύθυνση την οποία μπορείς να επιλέξεις στο 3ο έτος.(ενδεικτικά μαθήματα Φυσικές Καταστροφές ,Κλιματολογία,Γεωμορφολογία..)
Φυσικά η επιστήμη της γεωγραφίας δεν ασχολείται αποκλειστικά με αυτά,έχουμε μαθήματα Χαρτογραφίας(απο τα δυσκολότερα μαθήματα) ΓΣΠ ή GIS(εξίσου δύσκολα αλλά δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής,όντας 1οετής), τηλεπισκόπηση,κοινωνική γεωγραφία-Ανθρωπογεωγραφία η οποία υφίσταται ως ξεχώριστη κατεύθυνση την οποία μπορείς να επιλέξεις στο 3ο έτος,στατιστική και δημογραφικά στοιχεία για γεωγράφους και αρκετά άλλα.

Η σχολή δεν είναι αμιγώς θεωρητική που λένε αρκετοί,μαθήματα πληροφορικής, gis,χαρτογραφία,τηλεπισκόπηση,και άλλα + τις εργασίες τις οποίς αυτά περιλαμβάνουν καταρρίπτουν αυτην την άποψη,αλλά φυσικά υπάρχουν και θεωρητικά μαθήματα. Οπότε προκειμένου να περνάς μαθήματα η συνεχής παρακολούθηση των παρουσιάσεων και φυσικά των εργαστηρίων είναι απαραίτητη.

Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση όπως και παρεμφερείς σχολές (γεωλογία πχ) τα πράγματα είναι σχετικά δύσκολα,αλλά αν σου αρέσει σαν σχολή -αν και μέχρι τότε ενδεχομένως θα αλλάξεις πολλές φορές άποψη για το που θες να περάσεις- μη διστάσεις να τη δηλώσεις, τα συστήματα GIS συγκεκριμένα προσφέρουν καλό υπόβαθρο για επαγελλματική απόκατασταση ειδικά αν περιλαμβανέται σε αυτά και 1 μεταπτυχιακό. Επίσης μέχρι να αποφοιτήσουμε εμείς δεν ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα...

Δεν ξέρω τι άλλο,εδώ είναι το site της σχολής αν χρειάζεσαι κάτι άλλο
ρείξε pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top