Τι ώρα διαβάζετε για το σχολείο/πανεπιστήμιο;

age

Νεοφερμένος

Η age αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πείτε ελεύθερα, ανεξαρτήτως τάξεως/κατεύθυνσης/σχολής, ποια ώρα θεωρείτε ότι γίνεται πιο αποτελεσματικό το διάβασμά σας. Πάμε λίγο να συλλέξουμε δεδομένα!
Πολύ αποδοτικό είναι το διάβασμα νωρίς το πρωί. Πχ 4 με 7. Τότε η συγκέντρωση είναι η μέγιστη δυνατή, στο σπίτι υπάρχει ησυχία (ειδικά αν συζεις με φίλους ή οικογένεια κτλ), και διάβασμα που αργά το βράδυ θα έπαιρνε ώρες παρατηρείς ότι γίνεται πολύ γρηγορότερα. Βέβαια, βασική προϋπόθεση είναι να κοιμάσαι νωρίς το βράδυ. Είναι δύσκολο στην αρχή, αλλά συνηθίζεται με τον καιρό.
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πολύ αποδοτικό είναι το διάβασμα νωρίς το πρωί. Πχ 4 με 7. Τότε η συγκέντρωση είναι η μέγιστη δυνατή, στο σπίτι υπάρχει ησυχία (ειδικά αν συζεις με φίλους ή οικογένεια κτλ), και διάβασμα που αργά το βράδυ θα έπαιρνε ώρες παρατηρείς ότι γίνεται πολύ γρηγορότερα. Βέβαια, βασική προϋπόθεση είναι να κοιμάσαι νωρίς το βράδυ. Είναι δύσκολο στην αρχή, αλλά συνηθίζεται με τον καιρό.
Οκ, θα του δώσω μια προσπάθεια. Τώρα με έψησες να διαβάζω νωρίς πριν το σχολείο χαχα.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 387 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Πάντα πρωί διαβάζω αποδοτικότερα. Από τις 8-9 το βράδυ και μετά λες και σταματάει ο εγκέφαλος μου να λειτουργεί
μαλλον ο εγκεφαλος σου εχει κακες συνήθειες ..ρεπει προς το φυσιολογικο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

είναι όντως πολύ αποδοτικό απλά φρόντιζε να κοιμάσαι νωρίς ώστε να στερείσαι ύπνο
ναι οντως η έλλειψη υπνου ονομαζεται και ''μητηρ μαθησεως''.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 387 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
εεε είπαμε να κοιμάται νωρίς , είναι αναλογα και με το τι βολευει τον καθενα
αχ ναι ...ετσι ειναι ..απλα τωρα εγω ειμαι σε κενο σκεψης και κανω οτι τρολ ακουγοντας μητροπανο..
υπαρχει αραγε θεραπεια?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Πώς γίνεται η πλειονότητα των μαθητών και φοιτητών να διαβάζει την τελευταία στιγμή και εδώ μέσα, όλοι είναι υπόδειγμα επιμελούς μαθητή και φοιτητή; :D
 

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Πώς γίνεται η πλειονότητα των μαθητών και φοιτητών να διαβάζει την τελευταία στιγμή και εδώ μέσα, όλοι είναι υπόδειγμα επιμελούς μαθητή και φοιτητή; :D
ε το ότι συχνάζουμε σε σχολικό φόρουμ του old web κάτι λέει για τα γούστα και τις συνήθειές μας ως άτομα και επομένως μαθητές.. αν πήγαινες σε ομαδική/comment section στο τικτοκ πχ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. sampling bias το λένε νομίζω στη στατιστική
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Πώς γίνεται η πλειονότητα των μαθητών και φοιτητών να διαβάζει την τελευταία στιγμή και εδώ μέσα, όλοι είναι υπόδειγμα επιμελούς μαθητή και φοιτητή; :D
Ε ειναι φυσικη εντολη κι συνεπεια ..για να εισαι μερος μεγαλης ομαδας πρεπει να ακολουθεις τους δημσιοποιημενους κανονες... διαφορετικα εισαι αιρετικος , μαυρο προβατο και τρομοκρτατης..
Σε αλλο επιπεδο τωρα..αυτη ειναι και η παρουσα μεθοδος των νεων εξουσιων του αλτχαιμερ... κοπαδιασμα με καθε τεχνικο μεσο.. και ψεμα με το τσουβαλι..
Αρετες οπως πολιτιμσος και ειδικα οι ιδεες ειναι κακα βακτηρια και τις βαζουμε σε αντιβωση.
Ζητω οι οσμες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Πρακτικά πρωί ως μεσημέρι στην καλύτερη είχα σίγουρα διαλέξεις.

Μεσημέρι με απογεύματα είχα εργαστήρια ή ασχολιόμουν με εργαστηριακες εργασίες αρκετές φορές.

Οπότε το διάβασμα γινόταν περίπου 7 ή 8 το απόγευμα έως 11 το βράδυ (έως και τις μια ανάλογα τον φόρτο και πόσο το είχα κολωβαρεσει μέσα στην ημέρα τις ώρες που δεν έπρεπε).

Τα κενά μπορεί να είναι χρήσιμος χρόνος για να γλιτώσεις ώρες όταν πας σπίτι. Βέβαια εάν είσαι με άλλο άτομο, που κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι, πρακτικά διάβασμα δεν θα γίνεται γιατί...οκει ποιος θα είναι εκτός σπιτιού και θα προτιμήσει να κάτσει να διαβάζει αντί να ανοίξει κουβέντα ; Διάβασμα κάνεις και στο σπίτι. Παλιότερα το έβλεπα κυρίως ως χάσιμο χρόνου, αλλά νομίζω βοηθάει σημαντικά σε βάθος χρόνου στην διάθεσή σου.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.
Νομίζω το ερώτημα δεν είναι πότε και πόσο διαβάζει αλλά τι διαβάζει και πως διαβάζει-ειδικά στο πανεπιστήμιο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
ε το ότι συχνάζουμε σε σχολικό φόρουμ του old web κάτι λέει για τα γούστα και τις συνήθειές μας ως άτομα και επομένως μαθητές.. αν πήγαινες σε ομαδική/comment section στο τικτοκ πχ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. sampling bias το λένε νομίζω στη στατιστική

κάνε μια μετάφραση για την παλιά γενιά..τι γλώσσα μιλάς; ήρεμα έρχομαι :D
 

Abiogenesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Με το που ξυπνάω κάθομαι και διαβάζω κάνα τρίωρο. Το πιο αποτελεσματικό για μένα. Να ναι πριν τις 1 το μεσημέρι και του δίνω πόνο.
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πρακτικά πρωί ως μεσημέρι στην καλύτερη είχα σίγουρα διαλέξεις.

Μεσημέρι με απογεύματα είχα εργαστήρια ή ασχολιόμουν με εργαστηριακες εργασίες αρκετές φορές.

Οπότε το διάβασμα γινόταν περίπου 7 ή 8 το απόγευμα έως 11 το βράδυ (έως και τις μια ανάλογα τον φόρτο και πόσο το είχα κολωβαρεσει μέσα στην ημέρα τις ώρες που δεν έπρεπε).

Τα κενά μπορεί να είναι χρήσιμος χρόνος για να γλιτώσεις ώρες όταν πας σπίτι. Βέβαια εάν είσαι με άλλο άτομο, που κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι, πρακτικά διάβασμα δεν θα γίνεται γιατί...οκει ποιος θα είναι εκτός σπιτιού και θα προτιμήσει να κάτσει να διαβάζει αντί να ανοίξει κουβέντα ; Διάβασμα κάνεις και στο σπίτι. Παλιότερα το έβλεπα κυρίως ως χάσιμο χρόνου, αλλά νομίζω βοηθάει σημαντικά σε βάθος χρόνου στην διάθεσή σου.
Όταν θέλω όντως να διαβάσω και έχω άτομα στο σπίτι απλά πηγαίνω στην γειτονική καφετέρια. Ο δυνατότερος θόρυβος που έχει εκεί μου φαίνεται σημαντικά λιγότερο ενοχλητικός ακόμα και από την ανάσα άλλου ατόμου στο δωμάτιο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Όταν θέλω όντως να διαβάσω και έχω άτομα στο σπίτι απλά πηγαίνω στην γειτονική καφετέρια. Ο δυνατότερος θόρυβος που έχει εκεί μου φαίνεται σημαντικά λιγότερο ενοχλητικός ακόμα και από την ανάσα άλλου ατόμου στο δωμάτιο.
Ναι, είναι δύσκολο να διαβάσεις με άλλα άτομα τριγύρω, λίγο κάποιος θόρυβος που θα τύχει να κάνουν, λίγο κάτι που μπορεί να σου πουν κτλπ. αποσπάται εύκολα η προσοχή. Ιδίως εάν από μόνος σου δεν έχεις όρεξη να διαβάσεις ή αποσπάσαι εύκολα.

Είναι όπως και στον ύπνο πρακτικά. Εάν οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες, δουλειά δεν γίνεται.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,532 μηνύματα.
Μια λιγότερη συμβατική άποψη: το ακραία πρωινό ξύπνημα τύπου 4-5 το πρωί, σπάνια το τηρούσα ως night owl, αλλά ήταν πάντα από τα πιο παραγωγικά studying sessions μου.
Ισχύει πλήρως και αδιαμφισβήτητα.

Δύσκολο ως πολίτης, βέβαια. Αυτό το έκανα όταν ήμουν στο στρατό και το πρωΐ έπρεπε να μπω στράτευμα και το βράδυ ήμουν υπερβολικά κουρασμένος για μελέτη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top