Τι σημαίνει ''συστηματικό διάβασμα'';

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,526 μηνύματα.
Καλησπέρα. Τα ψιλο έχω παίξει τον τελευταίο καιρό. Ενώ στην αρχή μπήκα δυναμικά απο το καλοκαίρι, και στο φρντηστήριο έγραφα 19αρια συνεχώς, τώρα παρατηρώ πως έχω ξεχάσει τα περισσότερα. Πχ στην ιστορία το πρώτο κεφάλαιο το ήξερα τέλεια και έγραψα άριστα στο φροντιστήριο. Μετά απο 2 μήνες που το τελειώσαμε σχολείο, παρατήρησα πως ξέχασα τα περισσότερα. Στο φροντηστήριο τελειώνουμε το 2ο κεφάλαιο, και όσο προχωράω ξεχνάω τα προηγούμενα... Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Χρόνος για να διαβάσω και το 1ο και το 2ο μαζί δεν υπάρχει γιατί υπάρχουν και άλλα 5 μαθήματα που δίνω και όλα έχουν απαιτήσεις. Τώρα ξέρω τέλεια τα τελευταία μαθήματα του 2ου, όμως τα πρώτα αρχίζω και τα ξεχνάω...
Οπως και στα αρχαία. Ηξερα τέλεια Πρωταγόρα εισαγωγή. Μετά απο 1 μήνα που τελειώσαμε και τις μεταφράσεις και θα γράψαμε το διαγώνισμα, στην εισαγωγή υπήρχε ενα μεγάλο κενό. Οταν γράφαμε τεστ στην εισαγωγή στο μάθημα της ημέρας, δεν είχα πέσει κάτω απο 18. Μπαίνουμε στην Πολιτεία τώρα, οπότε τον αφήνω πίσω τον Πρωταγόρα...
Τι κάνω γι' αυτό;
Ολοι μου λένε θέλει σωστό και συστηματικό διάβασμα, αλλά στην πράξη κανείς δε ξέρει να το εξηγήσει...
Να πιάσω να καλύψω τα κενά τώρα, ή τα Χριστούγεννα που θα έχω 2 εβδομάδες χωρίς σχολείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Λάθος προσέγγιση από μέρους σου.

Καθημερινό διάβασμα μέχρι τελικής πτώσης. Ακολούθα τους ρυθμούς του φροντιστηρίου, αφού είναι μπροστά και το σχολείο για απορίες και επαναλήψεις. Από κει και πέρα Αρχαία, Λατινικά καθημερινό γράψιμο γραμματικής και λύσιμο αγνώστων για προπόνηση στη σύνταξη. Καθημερινή ανάγνωση τμημάτων της θεωρίας σε Αρχαία, Ιστορία, Κείμενα, Επιλογής. Έκθεση καθημερινό διάβασμα της θεωρίας, ασκήσεων και τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα γράφεις μία έκθεση. Τα Σαββατοκύριακα παίρνεις ένα μάθημα τη φορά και το κάνεις όλο από την αρχή ανακεφαλαίωση.
Το κυριότερο. Υπομονή και επιμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top