Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Απλά για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις, τα πανεπιστήμια της Αγγλίας αναγνωρίζουν το Cambridge Proficiency μόνο αν έχουν περάσει το πολύ 3 χρόνια από την απόκτηση του.
Καλα εκανες και το διευκρινησες :no1:
για το Michigan Proficiency ισχυει το ιδιο?
(αν και εχω την εντυπωση πως οχι)


edit:
Το Michigan λογικό να μην το αναγνωρίζουν.
λογικο οντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
παιδια εχω δωσει μεχρι κ το advanced των αγγλικων...σκεφτομαι πωσ ισως δεν ειναι αρκετο για ενα καλο μελλον αργοτερα!!πιστευω πως αν αρχισω δεν θα εχω πολυ χρονο για τ σχολειο μου!!απο την αλλη ομως λεω ολοι οι υπολοιποι πως προλαβαινουν!τι με συμβουλευετε να κανω?


αν ειναι ευκολο πειτε μου το συντομοτερο δυνατον!ευχαριστω πολυ!


Λοιπόν, το ότι οι άλλοι προλαβαίνουν δεν έχει σημασία, ο κάθε άνθρωπος έχει τα όριά του, τις δυνατότητές του, άλλοι μπορούν κι άλλοι όχι. Σημασία έχει τι πραγματικά θες, όπου υπάρχει θέληση υπάρχει και τρόπος. Κάτσε και βάλτα κάτω, διάβασμα σχολείου/αγγλικών και δες αν πιστεύεις ότι θα τα προλάβεις. Αν μπορείς, μην το σκέφτεσαι, αν διστάζεις και λειτουργείς υπο πίεση, άστο, δεν θα τρελαθείς κιόλας.

Όσο για αυτό που λες πως τα ξεχνάς, φρόντισε να κρατάς επαφή με την γλώσσα.. Ταινίες, βιβλία, ξένα sites, όλα αυτά θα σε κάνουν να γίνεις ακόμα καλύτερη, όχι απλά να μην ξεχάσεις όσα ήδη ξέρεις ;)

Εγω παιδια δεν συνεχισα για Proficiency !
Καταρχας , οταν μπαινεις λυκειο , δεν εχεις και πολυ ελευθερο χρονο και τα αγγλικα στον συρρικνωνουν αυτον το χρονο και στον μηδενιζουν!
Ειναι τοσο μεγαλη η πιεση που λιγα παιδια μπορουν να ανταπεξελθουν !
Εγω εκανα και γερμανικα .. και ειλικρινα οσο και αν αγαπω τα αγγλικα δεν μπορουσα να συνεχισω....!
Και ειδικοτερα αν συνεχισεισ για Proficiency και επειτα απο 2 ολοκληρα χρονια προσπαθειας πασ να δωσεις και δεν το παρεις , θα εχεις πολυ μεγαλη απογοητευση !
Πρεπει στις ζωες μας να βαζουμε προτεραιοτητες !
Πρεπει να υπαρχει καποια ισσοροπια !

Τον τρόπο σκέψης σου δεν την καταλαβαίνω καθόλου. Α' λυκείου είμαστε όχι Γ', προφανώς προλαβαίνουμε να κάνουμε ένα σωρό άλλα πράγματα! Άμα ένα παιδί νιώθει μεγάλη πίεση από εξωσχολικές ασχολίες, απλά θα σταματήσει. Ακόμα γιατί 2 χρόνια το prof ρε παιδιά; Εγώ δεν έχω αρχίσει μαθήματα ακόμα και θα δώσω του cambridge τον Μάιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω ενα χρονο εκανα για το prof. Και του Michigan ειναι piece of cake.
Χρονος ειδικα στην πρωτη λυκειου υπαρχει. Ξυσιμο δεν θα λειψει ποτε.
Σιγα τωρα πεσατε ολοι να πειτε οτι δεν εχετε χρονο ουτε για ανασα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω ενα χρονο εκανα για το prof. Και του Michigan ειναι piece of cake.
Χρονος ειδικα στην πρωτη λυκειου υπαρχει. Ξυσιμο δεν θα λειψει ποτε.
Σιγα τωρα πεσατε ολοι να πειτε οτι δεν εχετε χρονο ουτε για ανασα..

Δεν ξερεις ο αλλος τι κανει..και πως θελει να περναει το χρονο του...
Πολυ ειρωνικο μου φενεται το μηνυμα σου...λες και εσυ εισαι expert στα αγγλικα και τα καταφερες ας πουμε!
Να ξερεις οτι ο καθενας διαφερει στο χαρακτηρα και στα πιστευω του !
Εσυ μπορεις να πιστευεις οτι θελεις...εχεις το δικαιωμα ... απλως μην εκφραζεσαι με τοση επιβλητικοτητα !
Το οτι το εχεις περασει αυτο το σταδιο .. η οτι εισαι μεγαλυτερη .. δεν σημαινει πως εχεις την καταληλη εμπειρια για να κρινεις !
Μπορει ο καθενας να περναει τις ιδιες καταστασεις αλλα διαφορετικα!
Μην τα βλεπεις ολα τοσο μονοπλευρα...δε θα σε βοηθησει αυτο καθολου στο μελλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Προς θεου δεν προσπαθω να επιβληθω, αλλα αυτες οι λακαμιες ''δεν θα προλαβω, πιεση θα πεθανω'' κλπ, ας λειψουν οσο πατε πρωτη λυκειου.Στην τριτη τι θα κανετε δηλαδη.
Εγω καθολου εξπερτ δεν ειμαι, το Michigan ειναι οντως ενα ευκολο πτυχιο. Και το πηρα με μηδαμινο διαβασμα, κι εγω και ολα τα παιδια του φροντ.

Το πως θα βλεπω καποια συγκεκριμενα πραγματα, ασε εμενα καλυτερα να το επιλεξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Προς θεου δεν προσπαθω να επιβληθω, αλλα αυτες οι λακαμιες ''δεν θα προλαβω, πιεση θα πεθανω'' κλπ, ας λειψουν οσο πατε πρωτη λυκειου.Στην τριτη τι θα κανετε δηλαδη.
Εγω καθολου εξπερτ δεν ειμαι, το Michigan ειναι οντως ενα ευκολο πτυχιο. Και το πηρα με μηδαμινο διαβασμα, κι εγω και ολα τα παιδια του φροντ.

Το πως θα βλεπω καποια συγκεκριμενα πραγματα, ασε εμενα καλυτερα να το επιλεξω.


Συνεχιζεις να λες τα ιδια και τα ιδια....ειναι μονο η γνωμη σου!
Προσπαθεις να περασεις κατι το οποιο μπορει και να ειναι αναληθη!
Ο αλλος μπορει να το βλεπει αλλιως...εγω απλως σου ειπα να εχεις μια πιο ουδετερη σταση!
Αυτη η κοπελα που ξεκινησε το θεμα ηθελε συμβουλες...οχι κριτικη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
ΕΝΤΑΞΕΙ, ΟΛΟΙ ΠΝΙΓΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.
Τι θες να πω δηλαδη για να ενθαρρυνω την κοπελα, οτι πρεπει να λιωσει στο διαβασμα και οτι ειναι ενα παλουκοπτυχιο?!??!?!
Αυτα που ισχυουν της λεω!
Μην το συνεχισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΕΝΤΑΞΕΙ, ΟΛΟΙ ΠΝΙΓΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.
Τι θες να πω δηλαδη για να ενθαρρυνω την κοπελα, οτι πρεπει να λιωσει στο διαβασμα και οτι ειναι ενα παλουκοπτυχιο?!??!?!
Αυτα που ισχυουν της λεω!
Μην το συνεχισεις.

Δεν ειναι μονο ενα μισαωρο!!!
Ειναι τοσες ωρες την εβδομαδα και αλλο τοσο διαβασμα !
Η κοπελα εχει μια απορια...το να καθεσαι και να κρινεις δεν εχει καμια σημασια !Για σενα μπορει να ειναι πανευκολο οτι πτυχιο και αν ειναι...για τον αλλον ομως μπορει να ειναι δυσκολο!
---------------------------ΤΕΛΟΣ--------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Συνεχιζεις να λες τα ιδια και τα ιδια....ειναι μονο η γνωμη σου!
Προσπαθεις να περασεις κατι το οποιο μπορει και να ειναι αναληθη!
Ο αλλος μπορει να το βλεπει αλλιως...εγω απλως σου ειπα να εχεις μια πιο ουδετερη σταση!
Αυτη η κοπελα που ξεκινησε το θεμα ηθελε συμβουλες...οχι κριτικη ...
Πωπω ελεος την αποψη της ειπε..
κι εχει κι δικιο το proficiency του Michigan δεν ειναι και τοσο δυσκολο πια..κι εγω αρκετα ευκολα το πηρα..το advanced μου ειχε φανει δυσκολοτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
@chris 1993
Οκ, (οχι μονο)εγω διαβαζα ενα μισαωρο τη μερα και το πηρα.
Κατσε λεγε εσυ τετοια, και αμα συνεχισει η κοπελα με το prof χαιρετα με.
Απο αγγλικα ο,τι ηταν να μαθεις το μαθες. Λιγη βαση στο voc και στην εκφραση(writing) θελει απο κει και επειτα.

@elena
αμην παναγια μου!
Και γω τα εβρισκα πιο απαιτητικα τα τεστακια του advanced. Τη χρονια που ηταν να δωσω για prof ομως τo καταργησαν γι αυτο εδωσα κατευθειαν prof :p

Αντε καληνυχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω ξερω και παιδια που δυσκολευονται να παρουν ακομα και το Lower
Ειναι αναλογα το ατομο .... !
Καληνυχτα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγω ξερω και παιδια που δυσκολευονται να παρουν ακομα και το Lower
Ειναι αναλογα το ατομο .... !
Καληνυχτα:bye:

Ρε παιδιά δεν θα μάθουν όλοι ξένες γλώσσες. Άλλοι έχουν έφεση άλλοι όχι, υπάρχουν και έρευνες σ'αυτόν τον τομέα. Υπάρχουν αριστούχοι στο σχολείο που δεν μπορούν να μάθουν ξένες γλώσσες. Για μένα όποιος δυσκολεύεται τραγικά (επειδή έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους) να μην χάσει τον χρόνο του για το τίποτα. Αλλά η κοπέλα εδώ πήρε advanced, άμα είχε δυσκολευτεί τόσο, δεν θα το σκεφτόταν καν για προφ. μπορεί να προχωρήσει απ'ότι φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
και εγώ λέω να συνεχίσεις! Εγώ τώρα κάνω για το προφ τάξη και δεν έχω το advanced.Mόνο lower! Παρ'όλα αυτά, δεν έχω κανένα πρόβλημα.Πιστεύω επίσης πως καλύτερα να το ξεκινήσεις τώρα,και αν κοπείς,να μπορείς να δώσεις και στην β λυκείου.Και βέβαια έχει καλό διάβασμα,αλλά για να έχεις φτάσει σε τέτοιο επίπεδο σου αρέσει αυτό που κάνεις πιστεύω και δεν θα βρείς πρόβλημα!:no1:

Πάντως η αλήθεια είναι πως και οι άλλοι στην τάξη μου είναι πρώτη λυκείου.Εγώ είμαι το μόνο μικρό:P

τεσπά,πίστεψε στον εαυτό σου και καλή επιτυχία!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
δεν ξερω ρε παιδια αλλα στις εξετασεις του Μαιου πρεπει να επεσε πολυ τσεκουρωμα στο proficiency. εγω κοπηκα στο GVR ειχα borderline/fail αλλα εγω δεν διαβαζα ιδιαιτερα αλλα παιδια ομως που ξερω οτι διαβαζαν και ειχαν high pass GVR κοπηκαν. στο prof δεν συψηφιζονται τα αποτελεσματα σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Σωστά,δεν συμψηφίζονται.
Ανήκω κι εγώ σε αυτούς που τσεκουρώθηκαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Σωστά,δεν συμψηφίζονται.
Ανήκω κι εγώ σε αυτούς που τσεκουρώθηκαν..
το πηρες το advanced τουλαχιστον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
το πηρες το advanced τουλαχιστον?

Το Advanced ναι,όπως και το Edexcel Proficiency,αλλά ας μην βγαίνουμε off-topic :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μιας που λετε για lower, εγω τουλαχιστον το πηρα με μηδαμινο διαβασμα (βασικα ποτε δεν διαβαζα, μονο ασκησεις εκανα). Και πηγα στην εξεταση μονο για την εμπειρια, ημουν 1.000 τα εκατο σιγουρος οτι δεν θα το παρω! :P Τωρα για το proficency δεν ξερω, με φοβιζει αρκετα...

Αντε να τελειωνει το παλουκι των πανελληνιων, για να παω για ξενες γλωσσες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
λοιπον επειδη παιζονται πολλα απο οτι βλεπω για το αν ειναι δυσκολο ή ευκολο το prof.. Η δικια μου εμπειρια λεει οτι δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα κ ας λετε οτι το ECPE ηταν "piece of cake".. εξαρταται πως τα παει γενικα στα αγγλικα.. εχω φιλους που ξεσκιστηκαν να το παρουν και αλλοι επεσαν σε 1 κομματι κ αλλοι περασαν.. Εγω πχ. διαβαζα ΠΑΝΤΑ παρα πολλες ωρες αγγλικα μεχρι το Lower. Πηγαινα δηλαδη να δωσω εξετασεις Μαιο μονο FCE και το χα για την πλακα ας πουμε κ τελικα κιολας (δεν το λεω για να το παινευτω) το πηρα και με Α. μετα στην ταξη τ prof εκανα μονο τις ασκησεις μου λιγο διαβασμα επεφτε σε σχεση με τα 3-4ωρα π εκλεινα κυριακες σε αλλες ταξεις.. κ αυτο για το λεξιλογιο μου ηταν πολυ καλο ηδη.. τωρα κακα τα ψεματα το prοf ειναι ουσιαστικα να ξερεις ΠΟΛΥ λεξιλογιο... εγς advanced δεν εδωσα.. μεσα σε 8 μηνες εδωσα μονο prof.. εκει ειχα αγχωθει πραγματικα στις εξετασεις γιατι ηξερα πως αμα δεν παιρνουσα θα το ξαναδινα.. στα δοκιμαστικα στο φροντιστηριο κιολας (CPE) δεν περνουσα εβγαζα 11 με βαση το 12.. τελικα πηγα κ το πηρα.. με C βεβαια αλλα δεν μετραει αυτο.. εχω αυτο το χαρτι τωρα.. μετα που θα τελειωσουμε τις σπουδες μας μιλαμε για 5ετια κ βαλε.. το πτυχιο αυτο δεν μετραει πια για εξωτερικο πρεπει να δωσεις αλλα σε επιπεδο prof. που ζηταει το καθε πανεπιστημιο ξεχωριστα αλλα εκει εχεις μονο lower που πας; θα τα παρατησεις δε παιζει.. αλλα το καλο ειναι ομως οτι αμα δεν σε ενδιαφερει το μεταπτυχιακο πχ. το πτυχιο μετραει κανονικοτατα για το δημοσιο τα 70 μορια π εχει το prof..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
δεν ξερω ρε παιδια αλλα στις εξετασεις του Μαιου πρεπει να επεσε πολυ τσεκουρωμα στο proficiency. εγω κοπηκα στο GVR ειχα borderline/fail αλλα εγω δεν διαβαζα ιδιαιτερα αλλα παιδια ομως που ξερω οτι διαβαζαν και ειχαν high pass GVR κοπηκαν.
αυτα γινονταν παντα..σε οποιο πτυχιο και να δωσεις...οχι μονο στο proficiency...
λοιπον επειδη παιζονται πολλα απο οτι βλεπω για το αν ειναι δυσκολο ή ευκολο το prof.. Η δικια μου εμπειρια λεει οτι δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα κ ας λετε οτι το ECPE ηταν "piece of cake"..
οπως αναφερθηκε και σε προηγουμενα ποστ,εχει να κανει με το μεχρι τοτε επιπεδο του καθενα στα αγγλικα...
Εγω πχ. διαβαζα ΠΑΝΤΑ παρα πολλες ωρες αγγλικα μεχρι το Lower.
+1:iagree:
καλα οχι οτι διαβαζα και 5ωρα..αλλα πολυ περισσοτερες ωρες σε σχεση με αργοτερα..
τωρα κακα τα ψεματα το prοf ειναι ουσιαστικα να ξερεις ΠΟΛΥ λεξιλογιο...
+1.
μεσα σε 8 μηνες εδωσα μονο prof.. εκει ειχα αγχωθει πραγματικα στις εξετασεις γιατι ηξερα πως αμα δεν παιρνουσα θα το ξαναδινα.. στα δοκιμαστικα στο φροντιστηριο κιολας (CPE) δεν περνουσα εβγαζα 11 με βαση το 12.. τελικα πηγα κ το πηρα..
πιστευω πως απο μια φαση και μετα..ειναι και θεμα 'τυχης'..κανεις τη προσπαθεια σου,διαβαζεις αλλα απο ενα σημειο και μετα,οσο αφορα τα θεματα που θα πεσουν,το πως θα εισαι εκεινη τη μερα κτλ..ειναι καθαρα θεμα τυχης..
πολλα ατομα εχουν ριξει ΤΟ διαβασμα,εχουν δωσει 3-4 φορες κι ακομα δεν εχουν καταφερει κατι..
μετα που θα τελειωσουμε τις σπουδες μας μιλαμε για 5ετια κ βαλε.. το πτυχιο αυτο δεν μετραει πια για εξωτερικο πρεπει να δωσεις αλλα σε επιπεδο prof. που ζηταει το καθε πανεπιστημιο
καλως η κακως ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top