Τι απ'όλα να κάνω πρώτα?!

joan_0637

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σας!Ρε παιδιά έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα....όλοι οι καθηγητές έχουν απαιτήσεις, με αποτέλεσμα να μν ξέρω τι να πρωτοκάνω. Στο σχολείο βάζουν ασκήσεις ακόμα κ στο θουκιδίδη,στο φροντιστήριο εντάξει λογικό είναι να βάζουν...αλλά εγώ προσπαθώ να τα προλάβω όλα κ στο τέλος καταλήγω σε μέτριες επιδόσεις κ το παλεύβ για αρχιτεκτονική.... Πραγματικά...δν ξέρω πως θα τα καταφέρω,εσεις τι κάνετε..?:(:( Καμιά συμβουλή κανείς......?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Nα διαβάσεις τα μαθήματα της κατεύθυνσης...Το μέλλον σου κρίνεται από τις πανελλήνιες, όχι αν έχεις στο απολυτήριο 18 ή 19 στα αρχαία :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν ανοιξα σχεδον ποτε βιβλιο μαθηματος που δεν εξεταζοταν πανελλαδικα.Δεν λεω να κανεις το ιδιο,αλλα αν πιστευεις οτι δεν μπορεις να ανταποκριθεις σε ολα καλυτερα να δινεις λιγοτερη βαρυτητα σε αυτα τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
καταρχας μη διαβαζεις τιποτα που δεν το δινεις πανελληνιως.
οχι πως δεν μπορει κανεις... αλλα εφοσον λες πως δεν προλαβαινεις, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να αφησεις τα μαθηματα γενικης.

Εγω προσωπικα δεν δινω δεκαρα στα περισσοτερα μαθηματα γενικης. οχι πως δεν προλαβαινω να ασχοληθω.Απλως δεν τα βρισκω ενδιαφεροντα+χρησιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπον εγω κατεληξα με απολυτηριο σχεδον 19 και 16.900 μορια. Θα προτιμουσα χιλιες φορες το αναποδο (δηλαδη απολυτηριο 16,9 και 19.000 μορια). Ειναι αργα ομως... Και τωρα ειμαι ξανα σε διαβασμα πανελληνιων, δηλαδη ουσιαστικα μια χρονια πηγε στραφι για ενα καλο απολυτηριο.

Τωρα ξερω και μερικους που και στις πανελληνιες σκιζουν και τεραστιο βαθμο απολυτηριου βγαζουν. Ειναι και στον ανθρωπο θα μου πεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εγω στις πανελληνιες ειχα 17,51 ΓΒΠ και απολυτηριο με 13,7:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Εγω στις πανελληνιες ειχα 17,51 ΓΒΠ και απολυτηριο με 13,7:P.
μαγκια σου!το καλητερο εκανες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Βασικα το καλυτερο:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Λοιπόν,διαβάζεις μόνο αυτά που σου εξασφαλίζουν την είσοδο στη σχολή που θες! Από εκεί και πέρα, αφου κάνεις και καμιά βόλτα να ξεσκάσεις και να χαλαρώσεις λίγο, ασχολείσαι και με τα άλλα μαθήματα, για να έχεις και ένα αξιοπρεπή βαθμό στο απολυτήριο(αν θες)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
εγω διαβαζω πρωτα για τα φροντιστηρια,μετα οτι εχουμε στο σχολειο στην κατ(οχι παντα)και ανννννννν εχω ορεξη και δεν νυσταζω τα αλλα!αλλα προσπαθω οσο γινεται να συμμετεχω στην παραδοση...γιατι μετραει και αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Να εχεις σε πρωτη προτεραιοτητα τα μαθηματα που εξεταζεσαι πανελλαδικα και μετα ολα τα αλλα, διοτι αμα χανεις πολυτιμο χρονο για δευτερευοντα μαθηματα δεν θα μπορεις να πετυχεις τον στοχο σου που ειναι και ψηλος. Φυσικα δεν σου λεω να πηγαινεις αδιαβαστος, αλλα πχ σε μια μερα να διαβασεις κανα 30 λεπτο Θουκυδιδη και γενικα να εχεις τελειωσει της γενικης σε μια ωρα και την υπολοιπη μερα κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εννοείται πως στις πανελλαδικές πρέπει να δώσεις το 90% των δυνάμεών σου,
το 5% στα γενικής παιδείας (μην μείνεις και στην ίδια τάξη:P)
και το 5% στην διασκέδασή σου (για να μην κουραστείς υπερβολικά και τα παρατήσεις τις τελευταίες μέρες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω πολύ για το φροντιστήριο εννοείται, είμαι συνεπής στης κατεύθυνσης στο σχολείο (ιστορία Κ ειδικά έχουμε μια ηλίθια καθηγήτρια που πολύ εύκολα μπορεί να μας βάλει χαμηλό στο τετράμηνο) και απο γενικής έκθεση, βιολογία (τα δίνω), μαθηματικά, κείμενα, αρχαία, άντε και κοινωνιολογία που και που επειδή μ'αρέσει.

Δίνεις προτεραιότητα στης κατεύθυνσης φροντιστήριο και σχολείο γιατι σου χρειάζεται ο βαθμός του τετραμήνου και στα υπόλοιπα οι περισσότεροι καθηγητές δελιχνουν κατανόηση, πρόσεχε στο μάθημα απλά αν δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*_Maria_*

Νεοφερμένος

Η *_Maria_* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εννοείται πως θα επικεντρωθείς στα μαθήματα της κατεύθυνσης..
Ο καλός βαθμός στο απολυτήριο μετράει πιο πολύ για διορισμούς στο δημόσιο τομέα.Σκοπός είναι να έχεις καλό βαθμό στα μαθήματα κατεύθυνσης γιατι στις πανελλήνιες έχει και ένα μικρό ποσοστό και ο προφορικός σου βαθμός..
Οπότε μην ανησυχείς για τα γενικής παιδείας.Ξέρω κοπέλα που μπήκε νομική Αθηνών με απολυτήριο γύρω στο 15.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος26456

Νεοφερμένος

Ο Φοίβος26456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κατ'αρχήν καλησπέρα,και καλώσ σας βρίκα,γιατι σήμερα γράφτηκα εδώ:).
Απ'την μερια μου λοιπόν κ γω να σου πω πως για τα μαθήματα γενικής δεν πρεπει να ανησυχείς,εχοντας υποψιν σου πως οι καθηγητες σημερίζονται την θέση μας και τις επερχομενες εξετάσεις και έτσι ειναι πολύ πιο ελαστικοί στην βαθμολογία απ ότι τις προηγουμενες χρονιες.Βέβαια και πλήρης αδιαφορία δεν θα βοηθούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Κοίτα,αυτό που έκανα εγώ πέρυσι ήταν να διαβάζω τέλεια τα μαθήματα της κατεύθυνσης συν βιολογία και έκθεση,δηλαδή ότι είχε σχέση με πανελλήνιες.Τα υπόλοιπα πχ Αρχαία,Κείμενα κλπ ή τα έκανα την ώρα που έβλεπα τηλεόραση ή παρακαλούσα τη μάνα μου να μου τα κάνει εκείνη.Μην κάθεσαι να ασχολείσαι ώρες μ αυτά,είναι γεγονός πως οι καθηγητές χαρίζουν βαθμούς στην Γ και όσο περνά ο καιρός θα δείς τους περισσότερους συμμαθητές σου να αδιαφορουν τελείως οπότε έστω κ λίγη επιμέλεια να δείχνεις εσύ ο καθηγητής θα το εκτιμήσει.
Έτσι κατάφερα τη φιλόλογο να μου βάλει 20 αν και δε χρειάζεται πουθενά!

@ και ότι σου έρχεται την ώρα του μαθήματος σχετικό να το πετάς,νομίζουν οτι παρακολουθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimika

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εννοείται πως στις πανελλαδικές πρέπει να δώσεις το 90% των δυνάμεών σου,
το 5% στα γενικής παιδείας (μην μείνεις και στην ίδια τάξη:P)
και το 5% στην διασκέδασή σου (για να μην κουραστείς υπερβολικά και τα παρατήσεις τις τελευταίες μέρες.)
Συμφωνώ απολύτως!!!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliaki

Νεοφερμένος

Η Έλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ασχολησου με τα μαθηματα κατευθυνσης... ειναι το πιο βασικο... και για τα γενικης προσεχε στην ταξη... να τα μαθαινεις εκει ωστε να μη χρειαζεται να διαβαζεις και στο σπιτι... τωρα για τις ασκησεις κανε οτι μπορεις το σαββατοκυριακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Coucou!
Απορώ πώς σκέφτεσαι ακόμα και τον Θουκυδίδη, με τα φροντιστήρια σχεδίου.
Χωρίς δεύτερη σκέψη, όπως είπαν και τα παιδιά, αφιερώσου στα μαθήματα που θα δώσεις πανελλαδικά - ενίοτε, όταν σου περισσεύει χρόνος (mwahahahahah), αν σε απασχολεί τόσο πολύ, κάνε και λίγο απ' τα άλλα.
Προσπάθησε να καλύπτεις τα κενά στο (ανύπαρκτο) διάβασμα για τα μαθήματα γενικής παιδείας με το να είσαι εντάξει την ώρα του μαθήματος - συνήθως γίνεται χαμός και κανείς δεν παρακολουθεί τίποτα, οπότε κάνοντας λιγότερο χαβαλέ και συμμετέχοντας όταν έχεις κάτι να πεις, μάλλον θα καταφέρεις να σ' ευγνωμονεί ο καθηγητής.

Γενικότερα, βρίσκεσαι σε μιά περίοδο μεγάλης πίεσης, όσο περνάει ο καιρός οι απαιτήσεις των μαθημάτων κατεύθυνσης θα μεγαλώνουν, και τελικά δεν θα υπάρχει καν περιθώριο να αναρωτηθείς τί να πρωτοδιαβάσεις. Διαβάζεις όπου έχεις κενά σε οποιοδήποτε μάθημα που θα δώσεις, και στα τυφλά *ξανα*διαβάζεις μαθήματα κατεύθυνσης.

Καλό κουράγιο σε σε όλους!
(τα σχέδια βολεύουν να είναι όλα μαζί την ίδια μέρα για να ξεμπερδεύεις, btw ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Σίγουρα η βαρύτητα είναι στην κατεύθυνση, όπως είπαν όλοι. Επίσης, η συμμετοχή στη γενική σε ξελασπώνει σχεδόν πάντα-ε, και καμία ανάγνωση του μαθήματος όταν έχεις χρόνο στο διάλειμμα πριν από αυτό το μάθημα βοηθάει. Μάλιστα, παρακολουθώντας το μάθημα συγκρατείς αρκετά από αυτά που λέει ο καθηγητής και με ελάχιστο (μιλάμε για κανά μισάωρο το πολύ) διάβασμα πριν το διαγώνισμα τετραμήνου (γιατί για το μάθημα της ημέρας δεν προλαβαίνεις) μπορείς να γράψεις έναν αξιοπρεπέστατο βαθμό. Άλλωστε, οι περισσότεροι καθηγητές γενικής δείχνουν κατανόηση-να ξέρεις, όμως, ότι ορσισμένοι, προκειμένου να βάλουν βαθμό κοιτάνε να δουν τι βαθμό θα σου βάλουν στην κατεύθυνση, ώστε να δουν αν αξιοποιείς το χρόνο που δε διαβάζεις τα δικά τους μαθήματα. Αν έχεις καλούς βαθμούς στην κατεύθυνση, οι περισσότεροι σου βάζουν ανάλογους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top