Τηλεσκόπια

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
AA επισης θα θελα να μου πει καποιος περιπου που βρισκεται ο Κρονος στον καλοκαιρινο ουρανο... εγω ειχα βρει μονο το Δια και τυχαια, προσεξα οτι ειχε 3 φεγγαρια γυρω του :P μετα μεγενθυνα κι αλλο και ειδα και τα χρωματα :D

https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=sky&id=695&action=detail ;)

να διευκρυνήσω οι πλανήτες δεν μπορείς να ξέρεις μόνη σου ποια εποχή και γενικά πότε εμφανίζονται!αλλά υπάρχουν sites (σ'ενημερώνουν για μια συγκεκριμένη περίοδο) και προγραμματάκια (μπορούν να σου δείξουν κάθε νύχτα τι υπάρχει στον ουρανό) ...προσωπικά έχω προγραμματάκι και επίσης ενημερώνομαι και από αυτό το τηλεχειρηστήριο που είχε μαζί με το τηλεσκόπιο (είναι πολύ χρήσιμο).

Αξίζει να δεις τον Ουρανό (θα σε τρελάνει το γαλάζιο του χρωματάκι) και τον Αυγερινό που θα σαγηνεύσει!


Edit: α και στον Δία είδες 3 από τους 62 δορυφόρους του :P είναι οι πιο μεγάλοι και λογικά ήταν 3 από τους Γανιμήδη, Καλλιστώ, Ευρώπη και Ιώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=sky&id=695&action=detail ;)

να διευκρυνήσω οι πλανήτες δεν μπορείς να ξέρεις μόνη σου ποια εποχή και γενικά πότε εμφανίζονται!αλλά υπάρχουν sites (σ'ενημερώνουν για μια συγκεκριμένη περίοδο) και προγραμματάκια (μπορούν να σου δείξουν κάθε νύχτα τι υπάρχει στον ουρανό) ...προσωπικά έχω προγραμματάκι και επίσης ενημερώνομαι και από αυτό το τηλεχειρηστήριο που είχε μαζί με το τηλεσκόπιο (είναι πολύ χρήσιμο).

Αξίζει να δεις τον Ουρανό (θα σε τρελάνει το γαλάζιο του χρωματάκι) και τον Αυγερινό που θα σαγηνεύσει!


Edit: α και στον Δία είδες 3 από τους 62 δορυφόρους του :P είναι οι πιο μεγάλοι και λογικά ήταν 3 από τους Γανιμήδη, Καλλιστώ, Ευρώπη και Ιώ ;)


Ναι αυτο για τους πλανητες το καταλαβα the hard way :P Το Πασχα που πηγα παλι στο εξοχικο δεν τους εβρισκα πουθενα,ενω περυσι το καλοκαιρι ειχα βρει το Δια και τον εβρισκα με τη βοηθεια της Σεληνης, ειχα σταμπαρει τη σχετικη τους θεση περιπου και δεν τον εχανα. Το Stellarium ειναι ωραιο προγραμμα γι αυτη τη δουλεια σιγουρα!!!

Ναι αυτοι οι κλασσικοι μεγαλοι ηταν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ναι αυτο για τους πλανητες το καταλαβα the hard way :P Το Πασχα που πηγα παλι στο εξοχικο δεν τους εβρισκα πουθενα,ενω περυσι το καλοκαιρι ειχα βρει το Δια και τον εβρισκα με τη βοηθεια της Σεληνης, ειχα σταμπαρει τη σχετικη τους θεση περιπου και δεν τον εχανα. Το Stellarium ειναι ωραιο προγραμμα γι αυτη τη δουλεια σιγουρα!!!

Well done:D that's the way to do it;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω κατι ? Ποια η διαφορα κατοπτρικου-διοπτρικου τηλεσκοπιου ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να μου προτεινετε κανα φακο νεο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εγω πηρα περυσι ενα με 240Ε, ο,τι πρεπει να παρακολουθεις το φεγγαρι (το οποιο ειναι πραγματικα καταπληκτικο με τηλεσκοπιο αλλα λιγο τυφλωνεσαι :P) και λιγο το Δια, φαινεται κι αυτος ωραια. Δεν το εχω ψαξει πολυ ομως γιατι μονο στο εξοχικο μου μπορω να το χρησιμοποιω και δεν παω πολυ συχνα. Skywatcher η μαρκα νομιζω.
10 ευρώ κάνει το φίλτρο σελήνης... www.astronomy.gr
Καλά ε'ιδες τον Δία κι όχι τον Κρόνο ???
Εγώ για τηλεσκόπιο για παρατήρηση προτείνω ένα Dodsonian 8" κι τα κατάληλα προσοφθάλμια + κάνα φίλτρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε δεν τον βρηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
10 ευρώ κάνει το φίλτρο σελήνης... www.astronomy.gr
Καλά ε'ιδες τον Δία κι όχι τον Κρόνο ???
Εγώ για τηλεσκόπιο για παρατήρηση προτείνω ένα Dodsonian 8" κι τα κατάληλα προσοφθάλμια + κάνα φίλτρο!


ο Δίας είναι πιο εύκολος στον εντοπισμό...συνήθως κοντά στη Σελήνη τριγυρνάει ο άτιμος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειναι και παρα πολυ φωτεινος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ρε παιδιά,έχω 6 μήνες τηλεσκόπιο και ακόμα δεν έχω μάθει πως λειτουργεί.Δηλαδή,τη μέρα βλέπω μια χάρα(όχι τους γείτονες),αλλα τη νύχτα..τίποτα...σκοταδι...μαυρο...κενό....τα νευρα μου...τι κάνω λάθος;:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ρε παιδιά,έχω 6 μήνες τηλεσκόπιο και ακόμα δεν έχω μάθει πως λειτουργεί.Δηλαδή,τη μέρα βλέπω μια χάρα(όχι τους γείτονες),αλλα τη νύχτα..τίποτα...σκοταδι...μαυρο...κενό....τα νευρα μου...τι κάνω λάθος;:s

τι βλέπεις καλέ τη μέρα;βασικά είναι μέχρι να μάθεις να εστιάζεις...αλλά ούτε τη σελήνη δε μπορείς να πιάσεις;μήπως ξεχνάς να βγάλεις το καπάκι από μπροστά;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρε παιδιά,έχω 6 μήνες τηλεσκόπιο και ακόμα δεν έχω μάθει πως λειτουργεί.Δηλαδή,τη μέρα βλέπω μια χάρα(όχι τους γείτονες),αλλα τη νύχτα..τίποτα...σκοταδι...μαυρο...κενό....τα νευρα μου...τι κάνω λάθος;:s

Αυτό είχα πάθει κι εγώ τις 2 πρώτες μέρες, αφού κατάφερα να το στήσω, κ ξενέρωσα πολύ :P Άλλαξα φακό όμως και έβαλα έναν με λιγότερη μεγένθυση κ σταμάτησε να είναι σκοτάδι. Με τον φακο των 10mm δεν μπορω να βρω καθόλου εύκολα αστέρια, ενώ με το Wide angle long eye relief (ετσι λεγεται δε ξερω τι εστιαση εχει) βλεπω μια χαρα.

Α, επισης πρεπει να περιμενεις λιγο να συνηθισουν τα ματια σου στο σκοταδι αλλιως λογικο ειναι να μη βλεπεις τιποτα...νομιζω επισης οτι και το τηλεσκοπιο πρεπει να μεινει για κανα 20λεπτο εξω να φτασει στη σωστη θερμοκρασια ωστε να μπορει να δουλεψει (κατι τετοιο εγραφε στις οδηγιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Βρε παιδιά,πραγματικά τώρα...(ακου κει το καπάκι:lol:!!!!)Έχω μόνιμα το τηλεσκόπιο έξω και έχω προσπαθήσει τα πάντα.Δηλαδή,το όλο σετ περιέχει 2 φακούς και κάτι άλλα που δε ξέρω αν ονομάζονται κάπως αλλά από την εμπειρία μου(!) και τις οδηγίες χρήσης κατάλαβα ότι έχουν να κάνουν με την απόσταση που επιθυμείς να προσεγγίσεις.Αυτά λοιπόν τα έχω δοκιμάσει με κάθε πιθανό συνδυασμό αλλά τίποτα...και ακουω για Σελήνη,Κρόνους,Δίες και... :!:.Εγω ουτε ένα αστέρι δε βλέπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Βρε παιδιά,πραγματικά τώρα...(ακου κει το καπάκι:lol:!!!!)Έχω μόνιμα το τηλεσκόπιο έξω και έχω προσπαθήσει τα πάντα.Δηλαδή,το όλο σετ περιέχει 2 φακούς και κάτι άλλα που δε ξέρω αν ονομάζονται κάπως αλλά από την εμπειρία μου(!) και τις οδηγίες χρήσης κατάλαβα ότι έχουν να κάνουν με την απόσταση που επιθυμείς να προσεγγίσεις.Αυτά λοιπόν τα έχω δοκιμάσει με κάθε πιθανό συνδυασμό αλλά τίποτα...και ακουω για Σελήνη,Κρόνους,Δίες και... :!:.Εγω ουτε ένα αστέρι δε βλέπω!

εγω πιστεύω ότι δεν λεχεις μάθει να εστιάζεις...το τύπου τηλεσκόπιο έχεις;κ που μένεις;αν μένεις θεσσαλονίκη ευχαρίστως να σε βοηθήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
εγω πιστεύω ότι δεν λεχεις μάθει να εστιάζεις...το τύπου τηλεσκόπιο έχεις;κ που μένεις;αν μένεις θεσσαλονίκη ευχαρίστως να σε βοηθήσω :)
Δεν είμαστε και τόσο κοντά....Κρήτη...κρίμα..σε ευχαριστω ομως...ίσως θα πρέπει να περιοριστώ στο να βλέπω τα βουνά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο με την εστιαση παιζει πολυ... προσπαθησε να βρει τη Σεληνη και να προσπαθησεις με αυτη να μαθεις το λαθος σου..

Μηπως το τηλεσκοπιο σου εχει φακους μονο για επιγιες παρατηρησεις; Θυμαμαι οταν ειχα παρει να αγορασω το δικο μου με ρωτησα τι τυπο θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Άν είναι για επίγειες τότε η εικόνα δε θα είναι ορθή. Αυτό μπορεί να λυθεί με ένα διαγώνιο πρίσμα. Ένα τηλεσκόπιο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για επίγειες και για αστρονομικές παρατηρήσεις χωρίς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ρε παιδιά μιας και πιάσατε συζήτηση με τηλεσκόπια. Εμένα μου χει σπάσει ένα κάτοπτρο. Διορθώνεται;;;; Ή να το κλάψω. Σ.Ο.Σ. !!!!
Α! Εγώ το χρησιμοποιούσα και για τους γείτονες. Είχε πολύ πλάκα. (Δεν είμαι ματάκιας. Απλώς είπα να το χρησιμοποιήσω πιο ποιοτικά και ανακάλυψα πράγματα που δεν είχα προσέξει. Όχι κάτι πονηρό...αλλά πολλά και διάφορα)...

Θάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ρε παιδιά μιας και πιάσατε συζήτηση με τηλεσκόπια. Εμένα μου χει σπάσει ένα κάτοπτρο. Διορθώνεται;;;; Ή να το κλάψω. Σ.Ο.Σ. !!!!
Α! Εγώ το χρησιμοποιούσα και για τους γείτονες. Είχε πολύ πλάκα. (Δεν είμαι ματάκιας. Απλώς είπα να το χρησιμοποιήσω πιο ποιοτικά και ανακάλυψα πράγματα που δεν είχα προσέξει. Όχι κάτι πονηρό...αλλά πολλά και διάφορα)...

Θάνος

δε παίρνεις καλύτερα ένα καινούργιο; :P καλά βρε πως το κατάφερες να το σπάσεις;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Όχι ρε γαμώτο.Δλδ δε διορθώνεται? Είναι έξω έξω το κάτοπτρο. Εκεί που βάζεις το μάτι σου για να δεις. Δεν είναι μέσα μέσα. Πάει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top