Τηλεσκόπια

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οποιος εχει αγορασει τηλεσκοπιο ας μου προτεινει καμια μαρκα:D

Επισης αν μπορειτε πειτε μου σε ποιο μαγαζι μπορω να παω εδω στην Αθηνα για να παρω τηλεσκοπιο κι αν ξερετε τι γινετε με τις τιμες διαφωτιστε με :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
To πληρέστερο κατάστημα στην Αθήνα είναι ο Νομικός
https://www.telescopeshop.gr/


Επικοινωνία
Επειδή ο ουράνος στην Αθήνα δεν ενδείκνυται για αστρονομικές παρατηρήσεις εξαιτίας της φωτοχημικής ρύπανσης, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα καλό ζευγάρι κυάλια με 150 ευρώ και ένα τρίποδο για να μάθεις τον ουρανό.
https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=747 Διαφορετικά, θα πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά για να αγοράσεις ένα με μεγάλο άνοιγμα και πάλι θα δυσκολευτέις. Πάντως αν σκοπεύεις να πάς έξω απο τη πόλη όπου ο ουρανός είναι σκοτεινός θα σου πρότεινα ένα μικρό αποχρωματικό διοπτρικό με περίπου 600 Ευρώ https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1068

Κ. Νομικός & Σια Ε.Ε.
Streamtrade International Company
Ακτή Μιαούλη 81 & Κανάρη 2 (Χάρτης περιοχής)
Πειραιάς 185 38
Τηλέφωνο: +30 210 - 42 82 045, 42 83 077
Fax: +30 210 - 42 83 079
Telex: 21-3309 GULF GR
E-mail: astronom@otenet.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
https://www.astrovox.gr/
https://www.astrovox.gr/forum/index.php

Έχει κάπου έναν οδηγό αγοράς από ό,τι θυμάμαι, αλλά και να μην τον βρεις υπάρχουν αρκετά μέλη στο forum (στο astovox, όχι εδώ) που ασχολούνται με την ερασιτεχνική αστρονομία και θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επικοινωνία
Επειδή ο ουράνος στην Αθήνα δεν ενδείκνυται για αστρονομικές παρατηρήσεις εξαιτίας της φωτοχημικής ρύπανσης, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα καλό ζευγάρι κυάλια με 150 ευρώ και ένα τρίποδο για να μάθεις τον


Eυχαριστω πολυ...παντως μενω επαρχια οχι Αθηνα κι εχω και μια μεγαλη ταρατσα:D αρα θα ειναι καλυτερα φανταζομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Eυχαριστω πολυ...παντως μενω επαρχια οχι Αθηνα κι εχω και μια μεγαλη ταρατσα:D αρα θα ειναι καλυτερα φανταζομαι!

Τι το θες εσύ το τηλεσκόπιο; :D πάρε καμιά μπάλα μπάσκετ καλύτερα :xixi: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι το θες εσύ το τηλεσκόπιο; :D πάρε καμιά μπάλα μπάσκετ καλύτερα :xixi: ;)

:lol:μπαααα....χιλιες φορες τηλεσκοπιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω και πολλά από τηλεσκόπια, αλλά επειδή πέρυσι ήθελα να πάρω και εγώ... είχα παρατηρήσει ότι τα κατοπτρικά Dobsonian είναι και σχετικά φθηνά και έχουν πολύ μεγάλη ωφέλιμη μεγέθυνση.
Δες αυτό για παράδειγμα: https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1398

ΥΓ: Μη ξεχνάς ότι στο astrovox.gr πολλοί ασχολούνται με την ερασιτεχνική αστρονομία, θα μπορούν να σε βοηθήσουν στη αγορά τηλεσκοπίου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω πηρα περυσι ενα με 240Ε, ο,τι πρεπει να παρακολουθεις το φεγγαρι (το οποιο ειναι πραγματικα καταπληκτικο με τηλεσκοπιο αλλα λιγο τυφλωνεσαι :P) και λιγο το Δια, φαινεται κι αυτος ωραια. Δεν το εχω ψαξει πολυ ομως γιατι μονο στο εξοχικο μου μπορω να το χρησιμοποιω και δεν παω πολυ συχνα. Skywatcher η μαρκα νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Παλιότερα ασχολούμουν πολύ με την αστρονομία...αρχικά είχα ένα πολύ απλό...δε θυμάμαι μάρκα όμως...και μετά πήρα αυτό https://static.howstuffworks.com/gif/productImages/8/9/00000116989-MeadeETX80ATTCtelescope-large.jpeg
καταπληκτικό τηλεσκόπιο...είχε μαζί και τηλεχειρηστήριο που σε βοηθάει να ρυθμίσεις το τηλεσκόπιο να βρει μόνο του το ουράνιο σώμα που θες να δεις. Βέβαια και αυτό θέλει δουλειά γιατί πρέπει να θέσεις το τηλεσκόπιο μ'ένα συγκεκριμένο προσανατολισμό.

Βέβαια αυτό που χρειάζονται τα τηλεσκόπια και είναι όλα τα λεφτά είναι οι φακοί που θα χρησιμοποιήσεις...και για τους πλανήτες ο καλύτερος φακός είναι ο Barlow...

Αυτό που επίσης χρειάζεσαι είναι ένα σκοτεινό μέρος που να μην επηρεάζεται από τα φώτα των δίπλα πολυκατοικιών ή δεν ξέρω και εγώ τι, γιατί χάνεις όλην την ομορφιά και την λαμπερότητα του ουράνιου σώματος....

Πάντος προσπάθησε όταν πάρετε τηλεσκόπιο προσπαθήστε να βρειτε τον Σείριο...είναι ένας πραγματικά εντυπωσιακός ήλιος...και μπορείς να παρατηρήσεις ακόμα και τις εκρήξεις που γίνονται στην επιφάνειά του.
Και φυσικά πέρα από τον Σείριο, το επόμενο αγαπημένο μου είναι ο Κρόνος :no1: αλλά δύσκολα να τον πετύχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πόσο έκανε αυτο;
Με το δικο μου δε νομιζω να μπορεις να παρατηρησεις πολλα πραγματα, ειχε 2 φακους βεβαια και ενα που μεγενθυνει περισσοτερο. Δεν το ειχα ψαξει και πολυ το θεμα ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πόσο έκανε αυτο;
Με το δικο μου δε νομιζω να μπορεις να παρατηρησεις πολλα πραγματα, ειχε 2 φακους βεβαια και ενα που μεγενθυνει περισσοτερο. Δεν το ειχα ψαξει και πολυ το θεμα ομως.

ούτε που θυμάμαι...δραχμές είχαμε τότε που το πήρα να φανταστείς!το είχε προσφορά το national geographic πάντως...από εκεί το πήρα. Ναι σχεδόν όλα τα τηλεσκόπια 2 φακούς έχουν μέσα...απλά με το πρώτο είχα αγοράσει και τον barlow...ψάξε λίγο στο ίντερνετ και θα βρεις τους κατάλληλους φακούς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δηλαδη λες να μπορω να δω περισσοτερα πραγματα απλως αλλαζοντας φακους; (240Ε εκανε το τηλεσκοπιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δηλαδη λες να μπορω να δω περισσοτερα πραγματα απλως αλλαζοντας φακους; (240Ε εκανε το τηλεσκοπιο)

πες μου λίγο το μοντέλο για να το ψάξω. Πάντως μη νομίζεις ότι θα έχεις θεαματικές αλλαγές!απλώς ίσως ξεχωρίζεις κάποια χρώματα περισσότερο...Σαν τη Σελήνη δε βλέπεις κανένα άλλο ουράνιο σώμα ;)

πάρε και αυτό να έχεις να διαβάζεις :P https://www.planitario.gr/main.cfm?module=educational&section=faq&id=76&do=detail
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα κατοπτρικά Dobsonian που ανέφερα παραπάνω είναι της Sky-Watcher.
Δείτε και αυτό έχει ωφέλιμη μεγέθυνση 400x και κοστίζει μόνο 299ε (είναι προσφορά): https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο εδω εχω https://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=532

εχει και barlow
εντωμεταξυ οδηγιες στα ελληνικα ΔΕΝ ειχε και μου εβγαλε την πιστη μονο να το στησω... ποσο μαλλον να μαθω να το χρησιμοποιω που σαφως δεν εχω μαθει ακομα :P δεν ειχα και κανεναν γνωστο που να μπορει να με βοηθησει
ισχυει αυτο για τη Σεληνη, ειναι πραγματικα καταπληκτικο το θεαμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξερω ομως τι να παρω???κατοπτρικο ή διοπτρικο(αποχρωματικο)??
Λογικα αυτοι εκει θα μου προτεινουν κατι...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η πλακα ειναι οτι η μανα μου ειχε δει τα πιο παραξενα, μια φορα ειχε βρει μια θολουρα στον ουρανο, τι λετε να ηταν; Σιγουρα δεν εφταιγε ο φακος γιατι φαινοταν μονο σε ενα σημειο,μηπως ηταν κανα νεφελωμα;


εδιτ: τωρα προσεξα οτι στο σάιτ που εδωσα λεει οτι εχει και φιλτρα ηλιου και μοτερ, σε μενα δεν τa ειχε παντως :(

AA επισης θα θελα να μου πει καποιος περιπου που βρισκεται ο Κρονος στον καλοκαιρινο ουρανο... εγω ειχα βρει μονο το Δια και τυχαια, προσεξα οτι ειχε 3 φεγγαρια γυρω του :P μετα μεγενθυνα κι αλλο και ειδα και τα χρωματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν ξερω ομως τι να παρω???κατοπτρικο ή διοπτρικο(αποχρωματικο)??
Λογικα αυτοι εκει θα μου προτεινουν κατι...:xixi:



Για αρχή πάρε ότι σου καθήσει καλύτερα στο μάτι...έτσι και αλλιώς και το χειρότερο τηλεσκόπιο να πάρεις, μόλις δεις τη Σελήνη θα πεις "wow...τι μπορεί να κάνει αυτό το μαραφέτι!!":lol: . Όταν αρχίσεις να ψάχνεσαι περισσότερο και να γνωρίζεις ποιοι πλανήτες υπάρχουν την εκάστοτε εποχή στον ουρανό, τι ώρα μεσουρανούν κτλπ. τότε να πάρεις ένα καλύτερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Η πλακα ειναι οτι η μανα μου ειχε δει τα πιο παραξενα, μια φορα ειχε βρει μια θολουρα στον ουρανο, τι λετε να ηταν; Σιγουρα δεν εφταιγε ο φακος γιατι φαινοταν μονο σε ενα σημειο,μηπως ηταν κανα νεφελωμα;

νεφέλωμα ήταν! αν είναι πολύ καθαρός ο ουρανός και δεν έχει και φώτα τριγύρω φαίνεται και με γυμνό μάτι! είναι σαν ένα μικρό συννεφάκι!
μπορεί να ήταν όμως και κάποιο φως απο τριγύρω και να μη το πήρατε είδηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
νεφέλωμα ήταν! αν είναι πολύ καθαρός ο ουρανός και δεν έχει και φώτα τριγύρω φαίνεται και με γυμνό μάτι! είναι σαν ένα μικρό συννεφάκι!

Καλη φαση :D δυστυχως δεν ειναι τελειως σκοτεινα στο εξοχικο μου, σιγουρα καμια σχεση με Αθηνα, δλδ βλεπεις ανετα το Γαλαξια αν δεν εχουν ανοιχτα φωτα οι γειτονες και εχουν συνηθισει τα ματια, αλλα τοσο ωστε να φαινεται νεφελωμα με γυμνο ματι οχι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top