Τζωρτζ Όργουελ - 1984

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Έχετε διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο. Θέλω εντυπώσεις.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το 1948 δεν το εχω διαβασει, αλλα εχω διαβασει το 1984 (που γραφτηκε το 1948 απο τον Οργουελ :Ρ)

Αρκετα σκοτεινο, σε πολλα σημεια εως και κουραστικο, αλλα παρολαυτα η αισθηση που σου αφηνει στο τελος ειναι οτι προκειται περι αριστουργηματος. Απο τα κλασσικα βιβλια, που θεωρω οτι ολα τα ανησυχα πνευματα πρεπει να διαβασουν. Μαζι με αυτο, εννοειται οτι διπλα ερχεται και η "Φαρμα των Ζωων" του ιδιου συγγραφεα, που ειναι πολυ πιο ξεκουραστο, σαν παραμυθακι, αλλα οι συμβολισμοι του σου γαμανε το κεφαλι (μπορει φυσικα ο αναγνωστης να μην ψαξει για συμβολισμους αλλα να μεινει στο επιπεδο του παραμυθιου, αλλα τοτε θα εχει χασει πολλα απο το νοημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
αυτός άγγλος συγγραφέας δεν ήταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Το ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια,δεν μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα τοσο πολυ οσο περιμενα γιατι σε καποια σημεια γινοταν πολυ κουραστικο και επαναλαμβανε τα ιδια πραγματα...κατα τα αλλα, θα σου προτεινα να το διαβασεις για τον μονο λογο οτι σε εκεινη την εποχη υπηρχε εστω ενας ανθρωπος που "εβλεπε" τοσο μπροστα και θα δεις πραγματικα οτι οσα περιγραφει περι παρακολουθησης εχουν βγει ,δυστυχως,αληθινα στην σημερινη πραγματικοτητα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Είναι αριστούργημα το έχω διαβάσει! Να φανταστείς εγώ το είχα πάρει και στα αγγλικά για εξάσκηση. Είναι λίγο δυσνόητο βιβλίο και περίπλοκο ως προς τη σκέψη, αλλά σίγουρα αξίζει να το διαβάσεις. Μιλάει για έναν φανταστικό μέλλον (το 1948 αυτός φανταζόταν πως θα ήταν το '84 στο μέλλον :P ) Ο κόσμος αυτός που περιγράφει εξουσιάζεται από το "Party"όπως αναφέρει, δηλαδή τους λίγους ισχυρούς ανθρώπους που με φασιστικούς τρόπους εξουσιάζουν μια ανελεύθερη κοινωνία, λογοκρίνοντας τα πάντα. Φαντάσου ότι υπάρχει και υπουγείo αγάπης! ( όση μετάφραση μπορώ να θυμηθώ) . Αναφέρει ακόμα και τον περιβόητο "Μεγάλο Αδερφό" που παρατηρεί τους πάντες καθώς και τα τσιπάκια που είχε ο κάθε πολίτης που τον έλεγχε το party. Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα :)

το party νομίζω το μεταφράζουν κόμμα στην ελληνική μετάφραση αλλά δεν είμαι και σίγουρη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εγω εχω διαβασει την φαρμα των ζωων ,καταπληκτικο ,κανει καλο να ερχομαστε που και που φατσα με φατσα με τον ''απολιτιστο'' πολιτισμο μας.
και το 1984 το χα διαβασει μεχρι την μεση,προφητικο απλα.
το 1948 δεν το χω διαβασει .
παντως τους ανθρωπους που οντας μεσα στα γεγονοτα εχουν τετοια διορατικοτητα και ευαισθητο πνευμα που σκιαγραφουν το μελλον να τους μελετατε και να τους διαβαζατε ,ισως ειναι καλυτεροι απο χιλιαδες σημερινα best sellers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Το 1984 το εχω διαβασει (μαλλον αυτο θα εννοεις, 1948 δεν νομιζω να υπαρχει :Ρ)...
Ωραιο. Προφητικο και με πολυ παραστατικες περιγραφες, σε καποια σημεια το διαβαζεις κι νιωθεις να "πνιγεσαι" μερικες φορες.

Αν το διαβασεις και σου αρεσει ψαξε και το κομικ "V for Vendetta", το πιο πιθανο ειναι να σου αρεσει κι αυτο. Πολυ καλυτερο απο την κινηματογραφικη μεταφορα κατα τη γνωμη μου...

Καθως επισης και το "Θαυμαστος καινουριος κοσμος" του Χαξλεϋ, το οποιο δεν εχω διαβασει αλλα θα πρεπει να εχει παρομοια πλοκη με το 1984 :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Φοβερό βιβλίο. Άνετα μέσα στα αγαπημένα μου.

Κάθε σελίδα μια προφητεία για τη σημερινή και μελλοντική κοινωνία που όσο πάει βουλιάζει από τη μαζοποίηση και την χειραγώγηση του ανθρώπου. Κάθε λέξη μια απαισιόδοξη ματιά στην σύγχρονη (παρά το γεγονός ότι γράφτηκε μια 70αριά χρόνια πριν) πραγματικότητα που θέλει τον άνθρωπο βουβό και άβουλο απέναντι σ'ΑΥΤΟΥΣ που κυβερνούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το βιβλίο τα σπάει. Επίσης "Η Φάρμα των Ζώων" που σου πρότειναν αλλά και το "Brave New World" που επίσης σου πρότειναν.
Οπότε από εμένα ένα τραγουδάκι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καταπληκτικό ! Μου άρεσε πάρα πολύ αν και είναι κάπως τρομακτικό γιατί σου θυμίζει κάτι οικείο (ναι για το σημερινό μπάχαλο λέω) αλλά παραδειγματίζει και καταλαβαίνεις πόσο μπροστά ήταν αυτός ο άνθρωπος προβλέποντας τον απόλυτο εξεφτελισμό του ανθρώπου ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
δεν το εχω διαβασει αλλα θα ηθελα
εχω διαβασει την φαρμα του οργουελ καταπληκτικο βιβλιο γενικα ειναι πολυ καλος συγγραφεας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Από τα καλύτερα βιβλία όλων των εποχών.
Σας παραθέτω ένα προσωπικό άρθρο για το αν είμαστε σήμερα κοντά σε μια Οργουελική κοινωνία.

Είμαστε κοντά σε μια Οργουελική κοινωνία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τρομερό βιβλίο αξίζει πολύ όπως και σχεδόν όλα του Όργουελ.Προσωπικά έχω διαβάσει το 1984,τη Φάρμα των ζώων και το Πεθαίνοντας στην Καταλωνία.
Είναι πολύ καλή επιλογή και πάντα επίκαιρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Αφου εχετε διαβασει το 1984, διαβαστε και το "θαυμαστος καινουριος κοσμος" του χαξλευ. Αρκετες φορες τα δυο βιβλια εχουν συγκριθει για το τινος οι προβλεψεις ηταν καλυτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αφου εχετε διαβασει το 1984, διαβαστε και το "θαυμαστος καινουριος κοσμος" του χαξλευ. Αρκετες φορες τα δυο βιβλια εχουν συγκριθει για το τινος οι προβλεψεις ηταν καλυτερες.

Και μιας και λέμε για δυστοπικά θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και το Λάθος του Αντώνη Σαμαράκη που αναφέρεται σε παρόμοια καθεστώτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top