Τεχνικές για μείωση του άγχους και ενίσχυση ψυχολογίας

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Θα ηθελα μερικους τροπους ωστε να μειωσω το αγχος και να ενισχυσω την ψυχολογια μου .

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, που σε προβλημάτιζει ; :)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κοίτα, εμένα πάντα με βοηθούσε η διατροφή και η σωματική άσκηση σε αυτό. Οποιαδήποτε άσκηση - εγώ π.χ. προτιμώ τρέξιμο/κολύμβηση, μία φίλη μου χορό - σου είναι πιο άνετη ίσως σε βοηθήσει. Πολλές φορές, δε, όταν νιώθω κάποια πίεση βγαίνω για περπάτημα.

Επίσης, κάτι άλλο που με κάνει να νιώθω πιο καλά πολύ συχνά είναι το ζύμωμα. Γενικά, όλος αυτός ο μικρός κύκλος της ζωής που βλέπεις να περνά ένα ζυμάρι - είτε ψωμί είναι είτε ο,τιδήποτε - μέχρι να βγει από τον φούρνο εμένα με ηρεμεί πάρα πολύ.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ψυχοθεραπεία μπορεί φυσικά να βοηθήσει. Στο πολύ άγχος χορηγούνται διάφορα αγχολυτικά όπως xanax, stedon, lexotanil κτλ, αλλά αν μπορείς να τα αποφύγεις καλύτερα γιατί είναι εξαρτησιογόνα. Μπορεί να αποφεύγεις την πολύ καφείνη όπως καφέ, τσαί, αναψυκτικά τύπου κόλα, red bull, monster κτλ να πίνεις εγχυμα μελισσόχορτου ή χαμομηλιού, κάψουλες βαλεριάνας, περπάτημα, ποδηλασία, γιόγκα, πιλάτες, υγιεινή διατροφή(άπαχο κρέας, ψάρι, απαχα γαλακτοκομικά, φρέσκα φρούτα λαχανικά, ελαιόλαδο κτλ).
Μουσικοθεραπεία, αρωματοθεραπεία, βελονισμός κτλ κτλ...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπορείς να αρχίσεις με διαφραγματική αναπνοή (στο YouTube έχει video σχετικά με το πώς γινεται, αλλά και στο διαδίκτυο γενικότερα μπορεις να βρεις ιστοσελιδες που περιγράφουν την συγκεκριμένη τεχνική, τα βήματα). Είναι από τις πιο εύκολες, με 0 κόστος, αρκετά αποτελεσματικές τεχνικές για μείωση του στρες και του άγχους με άμεσο σχετικά αποτέλεσμα, όταν βιώνεις έντονη δυσφορία.

Το μόνο που έχω να προτείνω είναι να μην κινηθείς προς την φαρμακοθεραπεία, χωρίς να έχεις δοκιμάσει άλλες μεθόδους μείωσης και όσο το δυνατόν καλύτερης διαχείρισης του άγχους. Βέβαια, αυτό εξαρτάται και από την ένταση του προβλήματος. Αλλά αποφεύγουμε γενικά τα χάπια.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Άρχισε γυμναστική βοηθάει πολύ. Επίσης τα κλασικά βόλτες με φιλους,με το αγόρι σου ενδεχομένως, μπάνια, κλπ. Γενικά πάντως να ξέρεις η άσκηση βοηθάει πάρα πολύ. Επίσης βιταμίνες του συμπλέγματος β βοηθάνε στην εγκεφαλική λειτουργία.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,674 μηνύματα.
Εμένα με τονώνει επίσης ένα παγωμένο ντουζ. :)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Και το σεξ βοηθάει. Το αναφέρω γιατί ειπώθηκαν πολλά, αλλά το σεξακι δεν 😛
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,030 μηνύματα.

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θα ηθελα μερικους τροπους ωστε να μειωσω το αγχος και να ενισχυσω την ψυχολογια μου .

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Το περπάτημα,προσωπικά,με βοηθά πολύ ειδικά αν ακούω και μουσική σε συνδυασμό με αυτό.
Γενικά έχω το mantra του "ότι γίνει ας γίνει και για κακό δεν θα γίνει". Παλιά είχα και εγώ πολύ άγχος (χωρίς λόγο) αλλά απλά λέω μέσα μου όταν αγχώνομαι ότι δεν έχει νόημα το άγχος,ούτος ή άλλος δεν θα βοηθήσει σε τίποτα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η ψυχοθεραπεία μπορεί φυσικά να βοηθήσει. Στο πολύ άγχος χορηγούνται διάφορα αγχολυτικά όπως xanax, stedon, lexotanil κτλ, αλλά αν μπορείς να τα αποφύγεις καλύτερα γιατί είναι εξαρτησιογόνα. Μπορεί να αποφεύγεις την πολύ καφείνη όπως καφέ, τσαί, αναψυκτικά τύπου κόλα, red bull, monster κτλ να πίνεις εγχυμα μελισσόχορτου ή χαμομηλιού, κάψουλες βαλεριάνας, περπάτημα, ποδηλασία, γιόγκα, πιλάτες, υγιεινή διατροφή(άπαχο κρέας, ψάρι, απαχα γαλακτοκομικά, φρέσκα φρούτα λαχανικά, ελαιόλαδο κτλ).
Μουσικοθεραπεία, αρωματοθεραπεία, βελονισμός κτλ κτλ...

Καλά, όταν ξεκινάς να αραδιάζεις χάπια για το άγχος με πρώτο το xanax με αγχώνεις. Απορώ πώς δεν έφτασες σε κανένα ταβόρ δυομισάρι. :Ρ

Και το σεξ βοηθάει. Το αναφέρω γιατί ειπώθηκαν πολλά, αλλά το σεξακι δεν 😛

Το σεξ θέλει και παρέα - όχι ότι δε βοηθάει και η... αυτοδιαχείριση

Επίσης, κάτι ακόμα που ξέχασα είναι μία γνωστή ατάκα που δε θυμάμαι πότε ειπώθηκε: «Αν κάτι λύνεται, γιατί αγχώνεσαι; Αν δε λύνεται, γιατί αγχώνεσαι;». Βέβαια, εμένα δε με έχει βοηθήσει ποτέ αυτό. :Ρ
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, όταν ξεκινάς να αραδιάζεις χάπια για το άγχος με πρώτο το xanax με αγχώνεις. Απορώ πώς δεν έφτασες σε κανένα ταβόρ δυομισάρι. :Ρ
Γράφω ''στο πολύ άγχος'', όχι γενικά... και πάντα με ιατρική συνταγή δίνονται έχουν κόκκινη γραμμή θεωρούνται ναρκωτικές ουσίες. Υπάρχει κ το Lyrica που εγώ πχ το παίρνω για τον νευροπαθητικό πόνο αλλά βοηθάει και στο άγχος.. πχ στα 25mg δεν έχει καμία παρενέργεια(εγώ παίρνω 150 και με έχει διαλύσει αλλά η μέση πονάει λιγότερο)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγραψα επισης κ πολλές εναλλακτικές θεραπείες... τα χάπια είναι η τελευταία λύση όταν δεν σε πιάνουν τα άλλα.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Το διάβασμα ίσως σε χαλαρώσει, όπως και το να κάτσεις να γράψεις ότι σε προβληματίζει,ότι σε αγχώνει ή απλά κάποιες σκέψεις σου. Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει να σκεφτείς τι μπορείς να αλλάξεις ώστε να μην αγχώνεσαι τόσο.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Α ρε λευκε ρινοκερε. Τις αλπραζολαμες απ τα 25 θα αρχησουμε παρεα:/::/::ermm::ermm:
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! Ολα αυτα τα εχω κανει την γυμναστικη τη διατροφη το διαβασμα ενος βιβλιου την αναπνοη(που πια εχουν γινει μερος της ζωης μου και πιανουν εν μερει στο να "ξεαγχωνομσι"). Το θεμα ειναι οτι αυτο που νιωθω δν ξερω πως να το προσδιορισω δεν ειναι σαν αγχος ειναι οτι οτιδηποτε συμβει εχω μια επιφυλαξη για το τι θα συμβει ή αυτο που περιμενω ή οχι ετσι προ του αποτελεσματος να εχω διαμορφωσει αυτη τη σταση σαν αμυνα για αυτο που θα συμβει κατι σαν ανησυχια το οριζω.
Παρολα αυτα επηρεαζομαι και απο λογια αλλων ανθρωπων οπως της οικογενειας μου που για ο,τι κι αν κανω θελουν να τα πηγαινω καλα δεν θελουν να αποτυχω κι ετσι ανησυχω μην τους απογοητευσω.


Υ.Γ. Δεν ειναι τοσο σοβαρο αυτο που νιωθω ωστε να προσφυγω σε καποιον ειδικο.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! Ολα αυτα τα εχω κανει την γυμναστικη τη διατροφη το διαβασμα ενος βιβλιου την αναπνοη(που πια εχουν γινει μερος της ζωης μου και πιανουν εν μερει στο να "ξεαγχωνομσι"). Το θεμα ειναι οτι αυτο που νιωθω δν ξερω πως να το προσδιορισω δεν ειναι σαν αγχος ειναι οτι οτιδηποτε συμβει εχω μια επιφυλαξη για το τι θα συμβει ή αυτο που περιμενω ή οχι ετσι προ του αποτελεσματος να εχω διαμορφωσει αυτη τη σταση σαν αμυνα για αυτο που θα συμβει κατι σαν ανησυχια το οριζω.
Παρολα αυτα επηρεαζομαι και απο λογια αλλων ανθρωπων οπως της οικογενειας μου που για ο,τι κι αν κανω θελουν να τα πηγαινω καλα δεν θελουν να αποτυχω κι ετσι ανησυχω μην τους απογοητευσω.


Υ.Γ. Δεν ειναι τοσο σοβαρο αυτο που νιωθω ωστε να προσφυγω σε καποιον ειδικο.
Και εγώ σαν άνθρωπος έχω πολύ άγχος ....εγώ είχα πάει σε γαστρεντερολόγο κάποια στιγμή(πονούσε για μέρες το στομάχι μου τύπου ταμπούρλο )και μου είχε πει ότι είναι άγχος μου είχε δώσει ένα χάπι (το πήρα μια δυο φορές )και σκεφτόμουν αν αρχίσω τα χάπια από τα 25 δεν θα βγει κάπου και μου είχε πει γενικά να βγαίνεις έξω βόλτες στον ηλιο στον αέρα και γυμναστική έντονη ....εμένα πχ η έντονη γυμναστική πολύ με βοηθάει και τελευταία πηγαίνω και σε ένα πάρκο με το βιβλίο μου δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να κάνει η επαφή με τη φυση .....να βρεις τι είναι αυτό που σε αγχώνει ....πάντως και ο ειδικός δεν είναι κακό ακόμα και αν δεν το θεωρείς σημαντικό μπορεί να σου πει κάτι να το συζητήσεις δηλαδή και να είναι κάτι απλό δεν χάνεις κάτι ...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! Ολα αυτα τα εχω κανει την γυμναστικη τη διατροφη το διαβασμα ενος βιβλιου την αναπνοη(που πια εχουν γινει μερος της ζωης μου και πιανουν εν μερει στο να "ξεαγχωνομσι"). Το θεμα ειναι οτι αυτο που νιωθω δν ξερω πως να το προσδιορισω δεν ειναι σαν αγχος ειναι οτι οτιδηποτε συμβει εχω μια επιφυλαξη για το τι θα συμβει ή αυτο που περιμενω ή οχι ετσι προ του αποτελεσματος να εχω διαμορφωσει αυτη τη σταση σαν αμυνα για αυτο που θα συμβει κατι σαν ανησυχια το οριζω.
Παρολα αυτα επηρεαζομαι και απο λογια αλλων ανθρωπων οπως της οικογενειας μου που για ο,τι κι αν κανω θελουν να τα πηγαινω καλα δεν θελουν να αποτυχω κι ετσι ανησυχω μην τους απογοητευσω.


Υ.Γ. Δεν ειναι τοσο σοβαρο αυτο που νιωθω ωστε να προσφυγω σε καποιον ειδικο.

Το αν κάτι είναι σοβαρό ή όχι πολλές φορές δεν το βλέπουμε εμείς αλλά πιο εύκολα τρίτα άτομα - ιδιαίτερα άτομα εξειδικευμένα. Οπότε, μην βάζεις τέτοια εσωτερικά εμπόδια στον εαυτό σου. Μπορεί η ψυχανάλυση στην Ελλάδα να είναι - ελπίζω όχι για πολλά άτομα - ταμπού, αλλά δεν αξίζει να στερήσεις από τον εαυτό σου αυτήν την ευκαιρία. Δεν είναι ντροπή να πεις «Χρειάζομαι βοήθεια για να βρω τι με ταλαιπωρεί».

Επίσης, σκέψου ότι για να έκανες τον κόπο να ρωτήσεις εμάς που δε σε ξέρουμε καν σε ένα random ελληνικό φόρουμ, σε κουράζει αρκετά αυτή η κατάσταση άρα για εσένα είναι σοβαρή. Μπορεί για τα κοντινά άτομα που είναι γύρω σου να μην είναι/φαίνεται/φαντάζει σοβαρή, αλλά για εσένα είναι. Και, εσύ είσαι η μόνη πρωταγωνίστρια στη ζωή σου. Οπότε, δε χάνεις κάτι να πάρεις δύο συμβουλές - και βλέπεις αν θα συνεχίσεις ή όχι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top