Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Γράφτηκα και πέρσυ κανονικά και μετά έκανα αναστολή σπουδών
αλλά για τα εργαστήρια δεν ξέρω τίποτα.. αν έχουν δλδ ή οχι.. αν δεν έχουν όμως, πες π.χ. οτι αντί να πας να δώσεις τα μαθήματα στην κανονική εξεταστική, να πας Σεπτεμ=μβρη (?) που έχουν τα επαναληπτικά (?)
εγώ γράφομαι γιατι το έχω σαν πλαν β αν κάτι πάει στραβα πάνω, να έχω που να γυρήσω

ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ?!?!!? :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ΟΚ, μου απάντησαν αλλου και ναι έχει εργαστήρια..
anyway..

αν θέλω οπωσδήποτε ναυτιλιακά μπορει κανεις να μου πει την γνώμη του για το τι ειναι πιο καλο?
1) ΒΒΑ + πτυχιο "ναυτιλιακων" + μαστερ στα 30 σου ΑΝ σου χρειαστει η ΜΒΑ ξερω γω
2) ΒΒΑ + ναυτιλιακο μαστερ σαν κανονικος ανθρωπος?

έχω βρεί ενα που με ενδιαφερει πολύ (https://www.icmacentre.ac.uk/courses/msc-international-shipping-and-finance) και υποτιθεται οτι βγάζεις ΔΥΟ μαστερσ στον ιδιο χρονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταυρακης

Νεοφερμένος

Ο Σταυρακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω εκανα εγραφη σε ΙΕΚ και φοιτω σε επαλ ταυτοχρονα αλλα δεν μου ειπε κανενας αν επιτρεπετε η οχι νομικα ! γνωριζει κανενας να μου πει ?? ?? ??? ? με καιει το θεμα πλζζ οποιος ξερει σιγουρα ας απαντισει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω εκανα εγραφη σε ΙΕΚ και φοιτω σε επαλ ταυτοχρονα αλλα δεν μου ειπε κανενας αν επιτρεπετε η οχι νομικα ! γνωριζει κανενας να μου πει ?? ?? ??? ? με καιει το θεμα πλζζ οποιος ξερει σιγουρα ας απαντισει !

Γράφτηκες σε ΙΕΚ με το απολυτήριο γυμνασίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταυρακης

Νεοφερμένος

Ο Σταυρακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα

ειναι λιγο περιεργη η ερωτηση μου...
Αναρωτιεμαι αν καποιος θα μπορουσε να ειναι φοιτητης ταυτοχρονα σε δυο διαφορετικες σχολες.Δεν εννοω να τις αρχισει ταυτοχρονα,αλλα για παραδειγμα,την πρωτη χρονια να περασει στην σχολη Α και την δευτερη να περασει στην σχολη Β και να σπουδαζει και στις δυο.

Γινεται,ή θα σταματησει να ειναι φοιτητης στην σχολη Α αναγκαστικα;


Παρακαλω να απαντησετε μονο εφοσον ειστε σιγουροι :)


ευχαριστω

Οχι εχω πτυχειο ψυκτικου και τωρα εχω παρει την ειδικοτιτα του μηχανολογου εγκαταστασεων ! και μου εγινε πρωταση να εγραφω σε ιεκ ! μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλιμα επιδι ειναι διαφορετικη βαθμιδα εκπεδευσης !

Γράφτηκες σε ΙΕΚ με το απολυτήριο γυμνασίου;

Οχι εχω πτυχειο ψυκτικου και τωρα εχω παρει την ειδικοτιτα του μηχανολογου εγκαταστασεων ! και μου εγινε πρωταση να εγραφω σε ιεκ ! μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλιμα επιδι ειναι διαφορετικη βαθμιδα εκπεδευσης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

annaadam

Νεοφερμένος

Η annaadam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας... θα ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει αν γινεται να κανεις μεταπτυχιακο σε μια σχολη και ταυτοχρονα να δωσεις κατατακτηριες και να μπεις και σε αλλη σχολη .... :):D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας... θα ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει αν γινεται να κανεις μεταπτυχιακο σε μια σχολη και ταυτοχρονα να δωσεις κατατακτηριες και να μπεις και σε αλλη σχολη .... :):D :clapup:

Γίνεται και παραγίνεται. Μία φίλη μου το έχει κάνει. Κανένα νομικό κόλλημα δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katipoudenexeikaneis

Νεοφερμένος

Η katipoudenexeikaneis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!
Λοιπον μηπως γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να σπουδάζει κανείς στην Κρατική Σχολή Ορχιστρικής Τέχνης και παράλληλα σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ??
Ή αν γίνεται να κάνεις παύση σπουδών και κατά την διάρκεια αυτού να γραφτεί στην ΚΣΟΤ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν η ΚΣΟΤ είναι ανώτερη σχολή τότε δεν γίνεται.

1η παράγραφος, άρθρο 12, ΠΔ 160/2008
Η εγγραφή συγχρόνως σε δύο Σχολές ή Τμήματα Α.Ε.Ι. ή σε Σχολή ή Τμήμα Α.Ε.Ι. και σε άλλη Ανώτερη ή Ανώτατη Σχολή ή Τμήμα δεν επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Στην κρατική σχολή τέχνης παίρνεις βιβλία? Έχει εύδοξο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Στην κρατική σχολή τέχνης παίρνεις βιβλία? Έχει εύδοξο?

Όχι βέβαια. Βιβλία στον Εύδοξο δηλώνουν μόνο οι φοιτητές των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katipoudenexeikaneis

Νεοφερμένος

Η katipoudenexeikaneis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τι είναι το ευδοξο; Έχει καποια σχεση αυτο με την παραλληλη φοιτηση;
Δηλαδη ουτε με παυση σπουδων δεν μπορω να σπουδασω στην κσοτ; Δηλαδη οταν περασω στην κσοτ να παρω παυση σπουδων απο το τμημα ΑΕΙ ή ΤΕΙ και να ξαναεπιστρεψω αφου τελειωσω την κρατικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Νομιζω,χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρος,οτι η ΚΣΟΤ δεν συμπεριλαμβανεται στα Ανωτερα Ιδρυματα που λεει ο νομος,οποτε μπορεις να φοιτας σε τμημα που θα μπεις μεσω πανελληνιων και να πηγαινεις στην κσοτ,αλλα για να εισαι σιγουρη παρε ενα τηλεφωνο στην γραμματεια η στειλε τους ενα mail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εύδοξος είναι το όνομα της υπηρεσίας με την οποια παίρνεις βιβλία στις σχολές. Γράφεσαι σε μια σχολή και μετα γράφεσαι στον εύδοξο για να πάρεις βιβλία. Οταν λοιπόν είσαι γραμμένη σε 2 σχολές και πας να πάρεις βιβλία απ τον εύδοξο θα σε πιάσει το σύστημα. Αρα αν τυχον απαγορεύεται μη δηλώνεις βιβλία στη μια σχολή αν και απ οτι βλέπω η κσοτ δεν είναι στο μηχανογραφικό αρα δεν έχεις πρόβλημα, μπορείς να σπουδάζεις και στις 2. Αν υπάρχει πρόβλημα, οταν θα πας να γραφτείς στην κσοτ θα το λέει η αίτηση. Αν δε το λέει δεν έχεις θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η ΚΣΟΤ είναι ανώτερη σχολή και υπάγεται στο υπουργείο πολιτισμού και τουρισμού. Σύμφωνα με τη νομοθεσία δεν έχεις το δικαίωμα να εγγραφείς ταυτόχρονα στην ΚΣΟΤ και σε τμήμα ΑΕΙ. Όταν βέβαια έχεις προβεί σε αναστολή των σπουδών σου σε τμήμα ΑΕΙ τότε χάνεις για το διάστημα της αναστολής την φοιτητική ιδιότητα και όλα τα προνόμια που απορρέουν από αυτήν. Πρέπει να το ρωτήσεις στην αρμόδια διεύθυνση του υπουργείου παιδείας για να είσαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γινεται να φοιτω σε πανεπιστημιο και παραλληλα στην καλων τεχνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τυπικα οχι, αλλα πρακτικα ο ελεγχος γινεται στον ευδοξο, επομενως σε μια απ τις δυο σχολες μη δηλωνεις βιβλια και μην κανεις αιτηση πασου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ή απλώς μη φοιτείς και στις 2, για κάποιο λόγο προβλέπεται αυτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς σίγουρα αν γίνεται να είσαι φοιτητής και σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ και σε κάποιο ΙΕΚ;
Είδα λίγο πιο πάνω ότι έγινε παρόμοια συζήτηση αλλά υπήρχαν διαφορετικές απόψεις και προσωπικά δεν κατέληξα κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γινεται να φοιτω σε πανεπιστημιο και παραλληλα στην καλων τεχνων;

Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top