Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς σίγουρα αν γίνεται να είσαι φοιτητής και σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ και σε κάποιο ΙΕΚ;
Είδα λίγο πιο πάνω ότι έγινε παρόμοια συζήτηση αλλά υπήρχαν διαφορετικές απόψεις και προσωπικά δεν κατέληξα κάπου.

Εγω ειμαι σιγουρος οτι γινεται γιατι το εχω ψαξει και για εμενα. Απλα το θεμα ειναι οτι στο ιεκ πρεπει να πηγαινεις σε ολα τα μαθηματα,και στις θεωριες και στα εργαστηρια, και εχεις περιθωριο το 15% που εχουν και οσοι δεν φοιτουν σε ΤΕΙ/ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Έχω πτυχίο ή φοιτώ σε τμήμα Γ’/βάθμιας εκπαίδευσης. Μπορώ να
παρακολουθήσω τμήματα ΙΕΚ;

Ναι. Μέσα από το σύστημα μπορείτε να κάνετε αίτηση για φοίτηση σε ειδικότητες Α’
εξαμήνου. Θα συμμετέχετε όμως στη διαδικασία επιλογής με το Απολυτήριο του
Λυκείου σας. Δεν μπορείτε να κάνετε χρήση τίτλου υψηλότερου επιπέδου για την
εισαγωγή σας σε ΔΙΕΚ.
πηγη

αυτο μαλλον απαντα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ναι, μπορεί να το κάνει, αλλά
  1. Το πτυχίο θα αναγνωρίζεται;
  2. Θα τα βγάλει πέρα και με τις 2 σχολές; Το οτι είναι εξ αποστάσεως δε σημαίνει οτι θα είναι μόνο στην Ελλάδα. Θα πρέπει να πηγαίνει και εξωτερικό
  3. Λεφτά έχει; Πάνω απο 10.000 ευρώ θα του βγει.


  1. Είναι πολύ λογικοί οι προβληματισμοί σου, Σταύρο. Σχετικά με το αν μπορεί να τα βγάλει κάποιος/α πέρα με δύο σχολές έχω να πω τα εξής: αν κάποιος/α ενδιαφέρεται να βγάλει μεγάλη βαθμολογία, καλό θα ήταν να αποφύγει τη δεύτερη σχολή, γιατί αυτή δρα ανταγωνιστικά ως προς την πρώτη. Ωστόσο, αν αρκεί σε κάποιον/α απλώς να περνάει τα μαθήματα, τότε τα δεδομένα αλλάζουν. Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη. Από ΄κει και πέρα ο/η καθένας/μία μπορεί να σταθμίσει τους παράγοντες και να πράξει αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Μπορείς να είσαι ταυτόχρονα σε ΑΕΙ και ΙΕΚ! Αυτο που απαγορεύεται ειναι να εισαι σε δύο ΑΕΙ ταυτόχρονα! Επίσης επιτρέπεται σε ένα ΑΕΙ να κανεις προπτυχιακό και σε άλλο ΑΕΙ μεταπτυχιακό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μπορείς να είσαι ταυτόχρονα σε ΑΕΙ και ΙΕΚ! Αυτο που απαγορεύεται ειναι να εισαι σε δύο ΑΕΙ ταυτόχρονα! Επίσης επιτρέπεται σε ένα ΑΕΙ να κανεις προπτυχιακό και σε άλλο ΑΕΙ μεταπτυχιακό!!

Το δεύτερο επιτρέπεται, αλλά είναι πρακτικά ακατόρθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Μπορει κάποιος να επιλέγει να παρακολουθει το μεταπτυχιακό, και να δίνει εξετάσεις και στα δυο απλα στη σχολη χωρίς να έχει παρακολουθήσει αυτα που συμπίπτουν... Γενικα όντως ειναι πολυ δύσκολο αλλα απο το νομό επιτρέπεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μπορει κάποιος να επιλέγει να παρακολουθει το μεταπτυχιακό, και να δίνει εξετάσεις και στα δυο απλα στη σχολη χωρίς να έχει παρακολουθήσει αυτα που συμπίπτουν... Γενικα όντως ειναι πολυ δύσκολο αλλα απο το νομό επιτρέπεται...

Αυτό λέω κι εγώ, ότι επιτρέπεται, αλλά ειδικά σε σχολές με υποχρεωτικά εργαστήρια είναι πρακτικά ακατόρθωτο, καθώς και το μεταπτυχιακό έχει υποχρεωτικά εργαστήρια+υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και το λέω από προσωπική πείρα. Τώρα σε θεωρητικές σχολές αλλάζει το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ε ναι όπου υπάρχουν υποχρεωτικά εργαστήρια ειναι δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μπορείς να είσαι ταυτόχρονα σε ΑΕΙ και ΙΕΚ! Αυτο που απαγορεύεται ειναι να εισαι σε δύο ΑΕΙ ταυτόχρονα! Επίσης επιτρέπεται σε ένα ΑΕΙ να κανεις προπτυχιακό και σε άλλο ΑΕΙ μεταπτυχιακό!!

Επίσης, και δύο μεταπτυχιακά ταυτόχρονα επιτρέπεται, αν φυσικά μπορεί κάποιος/α να τα προωθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και οι θεωρητικες εβλεπα κατι μεταπτυχιακα στο ιστορικο,επ αφορμη της κουβεντας, υποχρεωτικα σεμιναρια εχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
και οι θεωρητικες εβλεπα κατι μεταπτυχιακα στο ιστορικο,επ αφορμη της κουβεντας, υποχρεωτικα σεμιναρια εχουν

Ναι αλλά δεν έχουν υποχρεωτικά εργαστήρια ούτε προπτυχιακά, ούτε σε μεταπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Γενικα τα μεταπτυχιακά έχουν υποχρεωτικά μαθήματα... Οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Γενικα τα μεταπτυχιακά έχουν υποχρεωτικά μαθήματα... Οχι;

Στο ΕΑΠ δεν είναι υποχρεωτικά. Ωστόσο, η παρακολούθηση βοηθάει να καταλάβεις καλύτερα την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Θελω να σπουδάσω αρχαιολογία και μετα να ασχοληθώ με υποκριτική ..
αν και θελω να σπουδάσω και να παω για εξωτερικο για δουλεια:/ τι να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Στο ΕΑΠ δεν είναι υποχρεωτικά. Ωστόσο, η παρακολούθηση βοηθάει να καταλάβεις καλύτερα την ύλη.

Μάλιστα, δεν το ήξερα σε ευχαριστώ για την πληροφορία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μάλιστα, δεν το ήξερα σε ευχαριστώ για την πληροφορία! :)

Να είσαι καλά. Θα σκάσω κι άλλη πληροφορία:P
Έχω παρατηρήσει ότι αν κάποιος/α κληρωθεί μια φορά στο ΕΑΠ, κληρώνεται και την(ις) επόμενη(ες) φορά(ες) που κάνει αίτηση σε άλλη σχολή. (Δεν μπορώ βέβαια να εξηγήσω τον λόγο). :eek: Το έχω παρατηρήσει αυτό πάντως και στον εαυτό μου και σε πολλά γνωστά μου άτομα και το θεώρησα σωστό να καταθέσω την πληροφορία σκεπτόμενη ότι μπορεί κάποιους/ες να τους/ις ενδιαφέρει.

Εγώ εφέτος έκανα χρήση του δικαιώματός μου για αναστολή από το τμήμα "Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων" (έτος εισαγωγής 2013), επειδή η διπλωματική δεν "θέλει" ανταγωνιστικά ενδιαφέροντα και τον Οκτώβρη, πρώτα ο Θεός, που θα πάρω πτυχίο από το τμήμα "Σπουδές στην Εκπαίδευση" (έτος εισαγωγής 2012) θα πιάσω πάλι το ΔΠΜ. Ωστόσο, σ' αυτό θα παρακολουθώ τις ενότητες μια μια και όχι δύο δύο, για να μου έρθει το πρόγραμμα πιο χαλαρά και πιο οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasotzm

Νεοφερμένος

Η Vasotzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Υπάρχει πρόβλημα αν είμαι γραμμένη σε κάποια σχολή και την επόμενη χρονιά περάσω με το 10% σε κάποια άλλη αλλά δεν πάω να γραφτώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει πρόβλημα αν είμαι γραμμένη σε κάποια σχολή και την επόμενη χρονιά περάσω με το 10% σε κάποια άλλη αλλά δεν πάω να γραφτώ;

Αν δεν πας να γραφτείς στη νέα σχολή τότε συνεχίζεις χωρίς κανένα πρόβλημα στην παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnikos

Νεοφερμένος

Ο Johnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να περάσω από 2 σχόλες π.χ Οδοντιατρική σχόλη και για οικονομικά μαζί???

γιατί κάτι διάβασα ότι έχουνε βγάλει ένα νόμο για 2 πτυχία ταυτόχρονα :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Όχι δεν γίνεται να φοιτήσεις ταυτόχρονα σε 2 δημόσιες σχολές-τμήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top