Ταυτόχρονη φοίτηση σε ΑΕΙ και ΕΑΠ

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Για να μπεις στο ΕΑΠ δεν χρειάζεται να δώσεις πανελλήνιες; Φτάνει το απολυτήριο Λυκείου; Αν είσαι 18 χρονών και μόλις αποφοιτήσεις από το λύκειο πιστεύετε πως δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνεις δεκτός στο ΕΑΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για να μπεις στο ΕΑΠ δεν χρειάζεται να δώσεις πανελλήνιες;
Όχι

Φτάνει το απολυτήριο Λυκείου;
Ναι

Αν είσαι 18 χρονών και μόλις αποφοιτήσεις από το λύκειο πιστεύετε πως δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνεις δεκτός στο ΕΑΠ;
Δύσκολο να μπει κάποιος κάτοχος απολυτηρίου λυκείου κάτω των 23 ετών σε πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών του ΕΑΠ κι αυτό γιατί δίνεται προτεραιότητα στους υποψηφίους άνω των 23 ετών. Μόνο αν οι αιτήσεις των υποψηφίων που είναι τουλάχιστον 23 ετών είναι λιγότερες από τις προσφερόμενες θέσεις θα γίνουν δεκτοί υποψήφιοι μικρότεροι των 23 ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Δύσκολο να μπει κάποιος κάτοχος απολυτηρίου λυκείου κάτω των 23 ετών σε πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών του ΕΑΠ κι αυτό γιατί δίνεται προτεραιότητα στους υποψηφίους άνω των 23 ετών. Μόνο αν οι αιτήσεις των υποψηφίων που είναι τουλάχιστον 23 ετών είναι λιγότερες από τις προσφερόμενες θέσεις θα γίνουν δεκτοί υποψήφιοι μικρότεροι των 23 ετών.

και συνήθως οι αιτήσεις 23χρονων είναι περισσότερες από τις θέσεις που προσφέρονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
και συνήθως οι αιτήσεις 23χρονων είναι περισσότερες από τις θέσεις που προσφέρονται;

Σχεδόν πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Α κατάλαβα, εντάξει... Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Είναι δυνατό να εκπονήσεις Διδακτορικό στο Ε.Α.Π.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σχεδόν πάντα.

Καταρχήν είμαι νέο μέλος και σε αναζήτηση για ΕΑΠ ανακάλυψα το φόρουμ,

Στα του θέματος τώρα με χάλασες,είμαι 28 και έχω κάνει αίτηση για πληροφορική αλλά έλπιζα πως θα ήταν αρκετοί οι κάτω των 23,

Σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα έχω 50 % πιθανότητες να μπώ αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο τυχερό,

αν και έχω ήδη τελειώσει μια σχολή p.s λογιστική αλλά θέλω να σπουδάσω πολύ πληροφορική και περιμένω πως και πως.

Πάντως θα ήθελα να βγαίνανε πιο γρήγορα τα αποτελέσματα να μην περίμενα 6 εβδομάδες να μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχει ειπωθεί σε αυτή τη συζήτηση ότι επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε 2 ή περισσότερα προγράμματα προπτυχιακών των ΑΕΙ από τα οποία το ένα είναι το ΕΑΠ και το δεύτερο οποιοδήποτε άλλο ΑΕΙ. Σύμφωνα με τη νομοθεσία αυτό δεν επιτρέπεται να συμβεί.

ΠΔ 160/2008, άρθρο 12, παράγραφος 1
Η εγγραφή συγχρόνως σε δύο Σχολές ή Τμήματα Α.Ε.Ι. ή σε Σχολή ή Τμήμα Α.Ε.Ι. και σε άλλη Ανώτερη ή Ανώτατη Σχολή ή Τμήμα δεν επιτρέπεται.

Το ΕΑΠ είναι δημόσιο ΑΕΙ και συγκεκριμένα ανήκει στον πανεπιστημιακό τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης. Στο ΕΑΠ δεν υπάρχουν τμήματα αλλά σχολές και επειδή στο προεδρικό διάταγμα περιλαμβάνεται και ο όρος σχολή τότε δεν είναι νόμιμο αυτό το σενάριο.

Επίσης δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε ανώτερη σχολή και σε τμήμα ή σχολή ΑΕΙ. Να σημειωθεί ότι τα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων, Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων, Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής, Σχολή Ναυτικών Δοκίμων, Σχολή Ικάρων) θεωρούνται ισότιμες με τα ΑΕΙ του πανεπιστημιακού τομέα.

Ανώτερες σχολές είναι οι Ανώτερες Εκκλησιαστικές Σχολές, οι Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, οι Ανώτερες Σχολές Χορού και Δραματικής Τέχνης, οι Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης, οι Ανώτερες Σχολές Υπαξιωματικών του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας και η Ανώτερη Σχολή Αστυφυλάκων.

Αν όντως επιτρέπεται η φοίτηση σε δύο ΑΕΙ από τα οποία το ένα είναι το ΕΑΠ, τότε πρέπει να υπάρχει επίσημο έγγραφο από το υπουργείο παιδείας ή από το ΕΑΠ με σφραγίδα και υπογραφή που να το πιστοποιεί με αναφορές σε νόμους, προεδρικά διατάγματα και/ή υπουργικές αποφάσεις. Αν δεν δείτε επίσημο έγγραφο μην πιστεύετε τίποτα γιατί η νομοθεσία είναι σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vic88k

Νεοφερμένος

Η vic88k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης...
Εαν ειμαι πτυχιουχος του εαπ και βγει προκηρυξη μεσω οαεδ ή τα λεγομενα voucher, στην κατηγορια εκπαιδευσης ( αει/τει) που γραφει να επιλεξουμε, τι θα επιλεξουμε;;
Μηπως δεν εχουμε το δικαιωμα να παρουμε μερος σε τετοιους διαγωνισμους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης...
Εαν ειμαι πτυχιουχος του εαπ και βγει προκηρυξη μεσω οαεδ ή τα λεγομενα voucher, στην κατηγορια εκπαιδευσης ( αει/τει) που γραφει να επιλεξουμε, τι θα επιλεξουμε;;
Μηπως δεν εχουμε το δικαιωμα να παρουμε μερος σε τετοιους διαγωνισμους;


Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Το ΕΑΠ είναι Πανεπιστήμιο, άρα Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα του Πανεπιστημιακού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλημέρα/σπέρα σας,είμαι φοιτητής νομικής όχι πολύ πετυχημένος,ανήκω στους ''αιώνιους'',στις 16/12/13 κληρώθηκα και για το ΕΑΠ στο τμήμα Ελληνικός Πολιτισμός και τώρα πρέπει να διαλέξω ή να κάνω παρανομία γιατί ταυτόχρονη φοίτηση δεν επιτρέπεται......

Θα ήθελα να μου πείτε λίγο την γνώμη σας......γνωρίζει κάποιος καταρχήν ποια είναι η ποινή αν πιαστείς ως φοιτητής σε δύο τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλημέρα/σπέρα σας,είμαι φοιτητής νομικής όχι πολύ πετυχημένος,ανήκω στους ''αιώνιους'',στις 16/12/13 κληρώθηκα και για το ΕΑΠ στο τμήμα Ελληνικός Πολιτισμός και τώρα πρέπει να διαλέξω ή να κάνω παρανομία γιατί ταυτόχρονη φοίτηση δεν επιτρέπεται......

Θα ήθελα να μου πείτε λίγο την γνώμη σας......γνωρίζει κάποιος καταρχήν ποια είναι η ποινή αν πιαστείς ως φοιτητής σε δύο τμήματα;

Διαγραφή από το 2ο χρονικά νομίζω.

Άσχετο και συγγνώμη που ρωτάω αλλά σαν επαγγελματική αποκατάσταση προσφέρει κάτι το τμήμα αυτό ; Το ρωτάω γιατί αν έβγαλα τη Νομική και κάνω μεταπτυχιακό τώρα, αλλά με τη δικηγορία σαν επάγγελμα βγάζω σπυράκια, και ''ψάχνομαι'' γενικά να κάνω κάτι άλλο.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλημέρα/σπέρα σας,είμαι φοιτητής νομικής όχι πολύ πετυχημένος,ανήκω στους ''αιώνιους'',στις 16/12/13 κληρώθηκα και για το ΕΑΠ στο τμήμα Ελληνικός Πολιτισμός και τώρα πρέπει να διαλέξω ή να κάνω παρανομία γιατί ταυτόχρονη φοίτηση δεν επιτρέπεται......

Θα ήθελα να μου πείτε λίγο την γνώμη σας......γνωρίζει κάποιος καταρχήν ποια είναι η ποινή αν πιαστείς ως φοιτητής σε δύο τμήματα;

Αν το επιχειρήσεις θα σε εντοπίσουν σίγουρα. Η μικρότερη ποινή είναι να σε διαγράψουν οριστικά και αμετάκλητα από όλα τα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών στα οποία είσαι εγγεγραμμένος φοιτητής.

Επειδή καταθέτεις υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση σύμφωνα με το άρθρο 8 του νόμου 1599/1986, τότε αν δηλώσεις ψευδή στοιχεία θα αντιμετωπίσεις τις συνέπειες του νόμου. Στην υποσημείωση (3) της υπεύθυνης δήλωσης αναφέρονται τα εξής:

"Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.
Καλημέρα/σπέρα σας,είμαι φοιτητής νομικής όχι πολύ πετυχημένος,ανήκω στους ''αιώνιους'',στις 16/12/13 κληρώθηκα και για το ΕΑΠ στο τμήμα Ελληνικός Πολιτισμός και τώρα πρέπει να διαλέξω ή να κάνω παρανομία γιατί ταυτόχρονη φοίτηση δεν επιτρέπεται......

Θα ήθελα να μου πείτε λίγο την γνώμη σας......γνωρίζει κάποιος καταρχήν ποια είναι η ποινή αν πιαστείς ως φοιτητής σε δύο τμήματα;
Αν με ρωτούσες 5-6 χρόνια πριν,θα σου έλεγα να τους γράψεις κανονικά και να φοιτήσεις ταυτόχρονα (ειδικά αν ήσουν πολύ κοντά στο να τελειώσεις τη νομική)...από τότε όμως έχουν γίνει πολλές ηλεκτρονικές καταχωρήσεις (φοιτητική ταυτότητα,εύδοξος κ.α.) οπότε ΔΕΝ θα σου συνιστούσα να το δοκιμάσεις γιατί το λιγότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να σε διαγράψουν ΚΑΙ από τις δύο σχολές!
Οπότε αν θες τη γνώμη μου άστο,δεν είναι π.χ. εύδοξος να πάρεις μερικά βιβλία παραπάνω (ΑΝ τύχει και σε εντοπίσουν) που οι κυρώσεις είναι μηδαμινές (πας τα βιβλία πίσω και ησυχάζεις) ούτε να ψυρίσεις π.χ. κάνα βιβλίο απ'τη βιβλιοθήκη της σχολής σου,εδώ είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οπως απαντήσανε τα παιδιά πιο πάνω για τον φίλο απο νομική θα του συνιστούσα να μην μπεί καθόλου στον κόπο για εγγραφή στο ΕΑΠ και να ολοκληρώσει τις σπουδές του στο τμήμα της νομικής.
Εγώ απο την άλλη βγήκα επιλαχών κατηγορία Β για Πληροφορική αλλά το μετάνιωσα και δεν θα μπώ κάν στον κόπο να κάνω εγγραφή γιατί ακόμα και αν με πέρνανε εκτός του ότι το κόστος σπουδών ανά θεματική ενότητα είναι υψηλό (550 € αν δεν κάνω λάθος και σε περίπτωση που κάποιος κοπεί τα ξαναπληρώνει απο την αρχή),η σχολή θέλει αρκετό διάβασμα που σημαίνει ότι μπορεί και να τα παράταγα και να ξόδευα λεφτά τσάμπα.
(ειδικά στην στιγμή που έχω ήδη πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης και είμαι και 28 χρονών που αν πήγαινα στο ΕΑΠ θα σπούδαζα στα 30 + και δεν θα είχα εξασφαλίσει πως με δύο πτυχία θα έβρισκα δουλειά πιο εύκολα)

p.s Σκέφτομαι για Master στα Οικονομικά μελλοντικά (και ήδη έχω κάνει σεμινάρια σε Πανεπιστήμιο σε θέματα που αφορούν το αντικειμενό που έχω σπουδάσει στα οποία μπορούν να συμμετέχουν μόνο πτυχιούχοι ανώτατης εκπαίδευσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spartakos13

Νεοφερμένος

Ο spartakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το επόμενο εξάμηνο ολοκληρώνω τις σπουδές μου σε ΤΕΙ (δίνω πτυχιακή)
και είμαι επιτυχών στην Α κατηγορία....αλλά λογω της υπευθυνης δηλωσεις δεν ξερω τι να κανω...?? Γιατί ούτως η άλλως από ότι έχω διαβάσει αν επιλεγώ τώρα θα ξεκινήσω τη φοίτηση Οκτώβριο του 2014...εποχή που θα έχω ολοκληρώσει ήδη το ΤΕΙ...καμμια αποψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Παίρνεις τα ρίσκα σου αν θες να μην σε πιάσουν,διάβασε τα προηγούμενα και θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spartakos13

Νεοφερμένος

Ο spartakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αν επιτρεπεται κιολας...εσυ τι θα κανεις τελικα; μηπως το εχεις ψαξει περισσοτερο να μας πεις και μας...ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top