Τί πληροφορίες πρέπει να αναζητήσω από κάθε σχολή/τμήμα ;

Kanastasia_5883

Νεοφερμένος

Η Kanastasia_5883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα πάω β λυκείου θετική
Είναι σε φάση που κοιτάω τις σχολές 2ου και 3ου πεδίου
Τι πληροφορίες πρέπει να αναζητήσω από κάθε σχολή/τμήμα(στην φάση που βρίσκομαι)???
για να έχω μια γενική αλλά καλή και κάπως ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με το τι θα έχω να αντιμετωπίσει σε περίπτωση που επιλέξω τελικά αυτήν την σχολή;
 

Reader

Νεοφερμένος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θα πάω β λυκείου θετική
Είναι σε φάση που κοιτάω τις σχολές 2ου και 3ου πεδίου
Τι πληροφορίες πρέπει να αναζητήσω από κάθε σχολή/τμήμα(στην φάση που βρίσκομαι)???
για να έχω μια γενική αλλά καλή και κάπως ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με το τι θα έχω να αντιμετωπίσει σε περίπτωση που επιλέξω τελικά αυτήν την σχολή;
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα προγράμματα σπουδών, τα μαθήματα και την επαγγελματική αποκατάσταση.
Μην σταθείς μόνο στα μαθήματα του α και β εξαμήνου, διότι συνήθως είναι τα πιο γενικά/βαρετά. Πρέπει να κοιτάξεις κάθε εξάμηνο για να είσαι σίγουρη. Ψάξε και εδώ στο Ischool για τις σχολές που σε ενδιαφέρουν, όλο και κάποια συζήτηση θα είχε γίνει στο παρελθόν.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Οδηγό σπουδών, δηλαδή μαθήματα επαγγελματικά δικαιώματα και επαγγελματική αποκατάσταση
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Θα πάω β λυκείου θετική
Είναι σε φάση που κοιτάω τις σχολές 2ου και 3ου πεδίου
Τι πληροφορίες πρέπει να αναζητήσω από κάθε σχολή/τμήμα(στην φάση που βρίσκομαι)???
για να έχω μια γενική αλλά καλή και κάπως ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με το τι θα έχω να αντιμετωπίσει σε περίπτωση που επιλέξω τελικά αυτήν την σχολή;
Οπως λενε και τα παιδια στο σατ της σχολης για :
Μαθηματα , εργαστηρια , μαθηματα επιλογης... ( αν εχουν λιγους καθηγητες δεν διαδασκονται ολα) ποσοτητα καθηγητων , εγκαταστασεις. και γνωμες παλιων.
Για εργασια ... οι μονοι που ξερουν τα περισσοτερα εκτος των προφανων (γιατροι πληροφορικοι) ειναι ο συλλογος τους αν υπαρχει.
Επικοινωνια (καλυτερα τηλεφωνο ή πας) εκει.
 

Vera

Νεοφερμένος

Η Vera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα πάω β λυκείου θετική
Είναι σε φάση που κοιτάω τις σχολές 2ου και 3ου πεδίου
Τι πληροφορίες πρέπει να αναζητήσω από κάθε σχολή/τμήμα(στην φάση που βρίσκομαι)???
για να έχω μια γενική αλλά καλή και κάπως ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με το τι θα έχω να αντιμετωπίσει σε περίπτωση που επιλέξω τελικά αυτήν την σχολή
Αρχικά πρέπει να κατασταλαξεις αν θες 2ο ή 3ο πεδίο .Κοιτά τα προγράμματα και τους οδηγούς σπουδών κάθε τμήματος και ΜΗΝ παραλείψεις μερικά μόνο κι μόνο επειδή βρίσκονται στην περιφέρεια (π.χ. το τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη είναι ένα από τα καλύτερα στην Ελλάδα ) .Εσένα πρέπει να σε νοιάζει αυτή τη στιγμή μονάχα τι σε ενδιαφέρει για να διαλέξεις κατεύθυνση (καθώς και ποιες σχολές έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση ).Κοίτα τα μαθήματα , τα εργαστήρια (αν έχει ), αν το πανεπιστήμιο είναι κατάλληλα εξοπλισμένο ,καθώς και αν οι καθηγητές είναι καλοί . Ρώτα άτομα που έχουν τελειώσει όντως την σχολή και όχι συγγενικά σου πρόσωπα (μου έχουν τύχει υπερβολικά πολλοί συγγενείς μου να λένε την γνώμη τους για μια σχολή παρόλο που δεν την έχουν τελειώσει οι ίδιοι ) .Δηλαδή μην ρωτάς άτομα που σίγουρα δεν γνωρίζουν από πρώτο χέρι για μια σχολή .Επιπλέον κοίτα τα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε σχολής .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Θα πάω β λυκείου θετική
Είναι σε φάση που κοιτάω τις σχολές 2ου και 3ου πεδίου
Τι πληροφορίες πρέπει να αναζητήσω από κάθε σχολή/τμήμα(στην φάση που βρίσκομαι)???
για να έχω μια γενική αλλά καλή και κάπως ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με το τι θα έχω να αντιμετωπίσει σε περίπτωση που επιλέξω τελικά αυτήν την σχολή;
Οι απόφοιτοι των τμημάτων είναι η καλύτερη πηγή πληροφορίας για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος οτι έχουν ήδη κάνει αυτά που εσύ πρόκειται να κάνεις. Οπότε εαν μπορείς να βρεις κάποιον απόφοιτο ενός τμήματος που σε ενδιαφέρει, ο οποίος δεν ήταν τουρίστας, ρώτα τον οτι μπορείς.

Θα ξέρει να σου πει πολλά για το πρόγραμμα σπουδών που δεν θα βρεις στον οδηγό σπουδών, για τους καθηγητές, για την επαγγελματική αποκατάσταση κτλπ.
 

Ξανθούλα

Νεοφερμένος

Η Ξανθούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σου κατά την γνώμη θεωρώ τώρα να επικεντρωθείς στην κατεύθυνση σου εφόσον βλέπω πως θα πας θετική. Τώρα στην Γ λυκείου αν δεις πως από την β λυκείου και γενικότερα από άλλες τάξεις πως τα πας καλά με τα μαθηματικά και νιώθεις ότι το ‘χεις να πας θετική αν όμως βλέπεις πως δεν το νιώθεις διάλεξε βιολογία. Εγώ για παράδειγμα δεν τα πήγαινα καλά με τα μαθηματικά αν και ο μαθηματικός στο φροντιστήριο μου είπε ότι έχω δυνατότητες εγώ ένιωθα μέσα μου ότι δεν θα τα πάω καλά για αυτό και επέλεξα βιολογία με την οποία τα πήγα καλά και μου άρεσε. Αν θες όταν έρθει η ώρα προς το τέλος της β λυκειο να το συζητήσεις με τον καθηγητή φροντιστηρίου και να δράσεις ανάλογα επίσης εγώ ξεκίνησα βιολογία Φεβρουάριο μολις τελείωσα μαθηματικά κατεύθυνσης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top