Σύλλογος φιλόζωων του Forum

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Δεν ειναι τελειως αληθεια αυτο που λες για τη λογικη, εχουν γινει ερευνες, για παραδειγμα σε ενα συγκεκριμενο ειδος παπαγαλου που τους εφτιαξαν πολυ περιπλοκες (για ζωα παντα) κατασκευες με σωληνες που ειχαν σε ενα σημειο φαι και επρεπε να βρουν τροπο να το βγαλουν. Ε εκει χρειαζοταν μια καποια σκεψη και οντως τα καταφεραν οι παπαγαλοι. Αν δεν ειχαν ενα καποιο επιπεδο σκεψης δε θα μπορουσαν να βρουν πχ οτι πρεπει να τραβηξουν το ταδε σκοινακι για να φυγει το ενα μερος, κτλ.
Με την λογική, εννοώ συνείδηση της κατάστασης τους, κάτι το οποίο ο άνθρωπος το αισθάνεται πολύ πιο έντονα απ' ότι ένα ζώο. Σαφώς και σκέφτονται, αλλά το επίπεδο τους δεν συγκρίνεται μ' αυτό του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
πως μπορειτε να καταλαβετε πως σκεφτεται ενα αλλο ζωντανο πλασμα? λετε οτι τα σκυλια αδιαφορουν για το αν θα τα στειρωσουν η οχι και οτι δρουν μονο με ενστικτο..
εχετε αποδειξεις για αυτα? η απλα επειδη τα λεν διαφοροι γιατροι, επιστημονες(που ο Θεος να τους κανει) και δε ξερω και εγω ποιοι.. Ποτε δε θα μπορεσεις να μαθεις πως σκεφτεται ενας αλλος οργανισμος. Και τα ζωα εχουν και αυτα αισθηματα και καταλαβαινουν! Και νοιωθουν και το καλο και το κακο μαζι. Και για οσους πιστευουν οτι η στειρωση ειναι μια μεθοδος αποφυγης δυσαρεστων συμβαντων ας το σκεφτουν καλυτερα. Γιατι αυτη η μεθοδος ειναι μια αυτοκτονια. " Καλυτερα πανε πεθανε παρα να ζεις σε αυτον τον κοσμο? " . Τοτε γιατι δεν εφαρμοζεται αυτη η μεθοδος και στους ανθρωπους? Οι ανθρωποι εχουν το δικαιωμα να παλευουν για να επιβιωσουν.. τα ζωα δε το εχουν??? Και δε φταινε τα ζωα αν μερικα κτηνη τους ριχνουν φολες για να τα σκοτωσουν. Οι ιδιοι οι ανθρωποι φταινε! Και η μονη λυση ειναι να τα στειρωνουμε για να μη τα σκοτωσουν? Ε ΟΧΙ ! Αν σκεφτομασταν ολοι ετσι τοτε δε θα προχωρησουμε ποτε. Γιατι το προβλημα αφορα ολο το πλανητη. Τωρα αν μερικοι απο σας πιστευετε οτι ολα αυτα τα βγαζω απ'το μυαλο μου τοτε προβλημα σας. Εγω οτι ειχα να πω το ειπα

Εγώ όσα είπα τα είπα μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ και συνομιλίες με κάποιους κτηνίατρους.
Ρε φίλε, πως να στο πώ. Έχεις τις ίδιες ικανότητες επιβίωσης εσύ με αυτές που έχει το αδέσποτο? Ποιο είναι πιο πιθανό, να πατήσει εσένα αμάξι ή το σκυλί? Ποιο είναι πιο πιθανό, να φας εσύ απ'τα σκουπίδια κάτι που έχει γυαλιά, φόλα ή οτιδήποτε ή κάποιο άλλο ζώο?
Ποιος είπε από εδώ πέρα ότι φταίνε τα ζώα που ρίχνουν φόλες οι "άνθρωποι"?
Πες μου λοιπόν εσύ ποια βρίσκεις καλύτερη λύση απ'την στείρωση των αδέσποτων. Και όχι, το να βάλεις πατώντας ένα κουμπί τις δικές σου ιδέες και αντιλήψεις πάνω στο θέμα σε όλο τον κόσμο δεν είναι επιλογή. Κάτι είπα για παιδεία πριν, και αργεί να έρθει.
Σε άλλες πραγματικά αναπτυγμένες χώρες έχει εφαρμοστεί ο νόμος που υπάρχει και στην Ελλάδα αλλά φυσικά δεν εφαρμόζεται, και γίνεται στείρωση των αδέσποτων και υπάρχει και κάποια κατάλληλη ενημέρωση πάνω στο θέμα. Φόλες δεν υπάρχουν εκεί, ούτε μπόγιας.
Σε κάποια Σκανδιναβική χώρα, νομίζω Νορβηγία, δεν υπάρχει ο νόμος και όποιος θέλει μπορεί χωρίς να τιμωρηθεί να πάρει ένα όπλο και να σκοτώσει ένα σκυλί. Όμως αυτό δε γίνεται με την παιδεία που έχουν εκεί. Εδώ γίνεται, και ας είναι και παράνομο.

μια χαρα ειναι στην επαρχια σε πληροφορω..στις μεγαλες πολεις οπως η αθηνα γινεται πανικος..

Όπου γίνεται κυνήγι, τα πράγματα είναι χειρότερα. Σκατοκέφαλοι κυνηγοί κρατούν σκυλιά δεμένα με μια μπουκιά φαί ολόκληρο το χρόνο και τα χρησιμοποιούν για τις ανάγκες τους 1-2 εβδομάδες και μετά τα πετάνε.

δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες

Συγγνώμη, δεν είμαι σίγουρος και κακώς ήμουν απόλυτος. Αυτό έχω καταλάβει πάντως, όπως είπα προηγουμένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή κι εγώ αγαπάω και συμπονώ τα ζώα, όπως και τους ανθρώπους, θα πω την γνώμη μου.
Στο θέμα της στέιρωσης, με κάλυψαν οι προηγούμενοι. Δεν χρειάζεται να αναφέρω τίποτα παραπάνω.
Όσο για τα υπόλοιπα... Κοίτα να δεις.
Αρχικά, τα ζώα δεν έχουν λογική. Άλλο το συναίσθημα κι αλλο η λογική. Δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαστε το μόνο πλάσμα το οποίο λειτουργεί με βάση αυτή, έχει τη δυνατότητα να σκέφτεται και να επεξεργάζετε δεδομένα και καταστάσεις, μπορεί να κατανοήσει πλήρως ένα απλό μήνυμα που του στέλνεται.
Τα ζώα δεν είναι ικανά για κάτι τέτοιο, επομένως είναι διαφορετικός ο πόνος που αισθάνεται ένας άνθρωπος για το αδικοχαμένο παιδί του, παρά μια γάτα για το γατί της πχ. Δεν είπα ότι δεν θα το καταλάβει ή δεν θα στενοχωρηθεί, σαφώς όμως δεν θα "πενθήσει" όπως ο άνθρωπος.
Όλοι μας σαν άνθρωποι, αισθανόμαστε μια ενοχή στη σκέψη και μόνο ότι ζώα χάνονται εξαιτίας μας. Ναι νταξει, δεν έχουν λογική, οτιδήποτε συναίσθημα νιώθουν όμως αποτελεί την ψυχή τους. Αν κάτσουν και σκεφτούν λίγο, χωρίς απερισκεψίες, όλοι αυτοί που παίρνουν "στην πλάκα" κι αντιμετωπίζουν με γέλιο το θάνατο ενός ζώου, θα κατανοήσουν το νόημα του ποστ μου και τι ακριβώς εννοώ.
:bye:

τελικα ειμαστε αρκετα εγωιστες

η γατα μου ξερει οτι θα της ανοιξω την μπαλκονοπορτα οταν αρχιζει να τη γρατζουναει. ξερει επισης οτι θα σηκωθω απο το κρεβατι, οποτε οταν θελει χαδια, γρατζουναει την πορτα και ερχεται για να τη χαιδεψω. το εχει συνδιασει θα μου πειτε ετσι?
ναι αλλα αυτο ειναι λογικη;)
-----------------------------------------
Εγώ όσα είπα τα είπα μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ και συνομιλίες με κάποιους κτηνίατρους.
Ρε φίλε, πως να στο πώ. Έχεις τις ίδιες ικανότητες επιβίωσης εσύ με αυτές που έχει το αδέσποτο? Ποιο είναι πιο πιθανό, να πατήσει εσένα αμάξι ή το σκυλί? Ποιο είναι πιο πιθανό, να φας εσύ απ'τα σκουπίδια κάτι που έχει γυαλιά, φόλα ή οτιδήποτε ή κάποιο άλλο ζώο?
Ποιος είπε από εδώ πέρα ότι φταίνε τα ζώα που ρίχνουν φόλες οι "άνθρωποι"?
Πες μου λοιπόν εσύ ποια βρίσκεις καλύτερη λύση απ'την στείρωση των αδέσποτων. Και όχι, το να βάλεις πατώντας ένα κουμπί τις δικές σου ιδέες και αντιλήψεις πάνω στο θέμα σε όλο τον κόσμο δεν είναι επιλογή. Κάτι είπα για παιδεία πριν, και αργεί να έρθει.
Σε άλλες πραγματικά αναπτυγμένες χώρες έχει εφαρμοστεί ο νόμος που υπάρχει και στην Ελλάδα αλλά φυσικά δεν εφαρμόζεται, και γίνεται στείρωση των αδέσποτων και υπάρχει και κάποια κατάλληλη ενημέρωση πάνω στο θέμα. Φόλες δεν υπάρχουν εκεί, ούτε μπόγιας.
Σε κάποια Σκανδιναβική χώρα, νομίζω Νορβηγία, δεν υπάρχει ο νόμος και όποιος θέλει μπορεί χωρίς να τιμωρηθεί να πάρει ένα όπλο και να σκοτώσει ένα σκυλί. Όμως αυτό δε γίνεται με την παιδεία που έχουν εκεί. Εδώ γίνεται, και ας είναι και παράνομο.



Όπου γίνεται κυνήγι, τα πράγματα είναι χειρότερα. Σκατοκέφαλοι κυνηγοί κρατούν σκυλιά δεμένα με μια μπουκιά φαί ολόκληρο το χρόνο και τα χρησιμοποιούν για τις ανάγκες τους 1-2 εβδομάδες και μετά τα πετάνε.



Συγγνώμη, δεν είμαι σίγουρος και κακώς ήμουν απόλυτος. Αυτό έχω καταλάβει πάντως, όπως είπα προηγουμένως.

δεν εχω ακουσει απο κανεναν την προταση για περιθαλψη των αδεσποτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Είπα πως δεν υπάρχει επιλογή να πατήσουμε ένα κουμπί και να βάλουμε τις αντιλήψεις μας πάνω στο θέμα στα μυαλά όλων των ανθρώπων, και ειδικά αυτών που έχουν την ευθύνη για τα αδέσποτα (όταν αυτά καταντήσουν αδέσποτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HaTmAnN_Chemical

Νεοφερμένος

Ο HaTmAnN_Chemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η στειρωση οπως ειπα και πριν ειναι μια ευκολη "λυση" για να "βολευτουνε" καποιοι ανευθυνοι τεμπελιδες...
ΣΑΦΩΣ και υπαρχουν καλυτερες λυσεις. Να παρουν την ευθυνη οι μακακες των ανωτερων στρωματων και να χρηματοδοτησουν διαφορες εγκαταστασεις που να "φιλοξενουν" τα αδεσποτα. Το αντιστοιχο των ορφανοτροφειων για τα ορφανα παιδια. Τοσο δυσκολο ειναι? Και αν δεν φτανουν (που δε φτανουν ) τα υπαρχοντα κυνοκομεια η οπως αλλιως τα λεν, τοτε να φτιαξουν και αλλα! ΔΕΝ ειναι η ΣΤΕΙΡΩΣΗ λυση! Απλα μια μεθοδος ευκολης "διαφυγης". Σκεφτειτε το απλα. Αν συνεχιζουμε να στειρωνουμε τα αδεσποτα ζωα, στο τελος δε θα μεινει κανενα, και πλεον, τα σκυλια, γατια και πολλα αλλα ζωα θα αποτελουν ειδη υπο ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ!
Για αυτο, σταματηστε να ψαχνετε το παρον και αναρωτηθητε τι θα γινει στο μελλον! Η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια αν το εχετε ακουστα. Και η στειρωση δεν ειναι προβλεψη, ειναι καταντια! Με την ιδρυση τετοιων μοναδων πλεον θα μειωθει κατα πολυ μεγαλο ποσοστο ο αριθμος των αδεσποτων ζωων και παραλληλα θα εχουμε και λιγοτερα ατυχηματα, λιγοτερα σκοτωμενα ζωα... Και το κυριοτερο! Να εφαρμοστει νομος για να αποφευγεται η στειρωση! Αν εφαρμοστει αυτο που λεω, πιστευω τα πραγματα θα καλυτερεψουν. Τωρα αν θελετε, μεινετε "εγκλωβισμενοι" στη δικη σας αποψη που σε πολλα ευσηνειδητα και υπευθυνα ατομα ακουγονται σαχλαμαρες.
Τι εχετε να πειτε τωρα? ΕΕΕεεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Η στειρωση οπως ειπα και πριν ειναι μια ευκολη "λυση" για να "βολευτουνε" καποιοι ανευθυνοι τεμπελιδες...
ΣΑΦΩΣ και υπαρχουν καλυτερες λυσεις. Να παρουν την ευθυνη οι μακακες των ανωτερων στρωματων και να χρηματοδοτησουν διαφορες εγκαταστασεις που να "φιλοξενουν" τα αδεσποτα. Το αντιστοιχο των ορφανοτροφειων για τα ορφανα παιδια. Τοσο δυσκολο ειναι? Και αν δεν φτανουν (που δε φτανουν ) τα υπαρχοντα κυνοκομεια η οπως αλλιως τα λεν, τοτε να φτιαξουν και αλλα! ΔΕΝ ειναι η ΣΤΕΙΡΩΣΗ λυση! Απλα μια μεθοδος ευκολης "διαφυγης". Σκεφτειτε το απλα. Αν συνεχιζουμε να στειρωνουμε τα αδεσποτα ζωα, στο τελος δε θα μεινει κανενα, και πλεον, τα σκυλια, γατια και πολλα αλλα ζωα θα αποτελουν ειδη υπο ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ!
Για αυτο, σταματηστε να ψαχνετε το παρον και αναρωτηθητε τι θα γινει στο μελλον! Η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια αν το εχετε ακουστα. Και η στειρωση δεν ειναι προβλεψη, ειναι καταντια! Με την ιδρυση τετοιων μοναδων πλεον θα μειωθει κατα πολυ μεγαλο ποσοστο ο αριθμος των αδεσποτων ζωων και παραλληλα θα εχουμε και λιγοτερα ατυχηματα, λιγοτερα σκοτωμενα ζωα... Και το κυριοτερο! Να εφαρμοστει νομος για να αποφευγεται η στειρωση! Αν εφαρμοστει αυτο που λεω, πιστευω τα πραγματα θα καλυτερεψουν. Τωρα αν θελετε, μεινετε "εγκλωβισμενοι" στη δικη σας αποψη που σε πολλα ευσηνειδητα και υπευθυνα ατομα ακουγονται σαχλαμαρες.
Τι εχετε να πειτε τωρα? ΕΕΕεεε?

Έχεις δίκιο στο ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι εκτός από στείρωση, αλλά, είναι πιο δύσκολο να ανοίξεις το κεφάλι κάποιου και να τον κάνεις να ενδιαφερθεί σε αυτό το θέμα, σε σχέση με τη στείρωση..
..και καλά ρε φίλε, αφήνεις ένα ζώο αδέσποτο που και πάλι είναι άθλιο, γιατί να δημιουργήσεις και άλλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
τελικα ειμαστε αρκετα εγωιστες

η γατα μου ξερει οτι θα της ανοιξω την μπαλκονοπορτα οταν αρχιζει να τη γρατζουναει. ξερει επισης οτι θα σηκωθω απο το κρεβατι, οποτε οταν θελει χαδια, γρατζουναει την πορτα και ερχεται για να τη χαιδεψω. το εχει συνδιασει θα μου πειτε ετσι?
ναι αλλα αυτο ειναι λογικη;)
Δες το προηγούμενο ποστ μου, προς απάντηση στην κρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η στειρωση οπως ειπα και πριν ειναι μια ευκολη "λυση" για να "βολευτουνε" καποιοι ανευθυνοι τεμπελιδες...
ΣΑΦΩΣ και υπαρχουν καλυτερες λυσεις. Να παρουν την ευθυνη οι μακακες των ανωτερων στρωματων και να χρηματοδοτησουν διαφορες εγκαταστασεις που να "φιλοξενουν" τα αδεσποτα. Το αντιστοιχο των ορφανοτροφειων για τα ορφανα παιδια. Τοσο δυσκολο ειναι? Και αν δεν φτανουν (που δε φτανουν ) τα υπαρχοντα κυνοκομεια η οπως αλλιως τα λεν, τοτε να φτιαξουν και αλλα! ΔΕΝ ειναι η ΣΤΕΙΡΩΣΗ λυση! Απλα μια μεθοδος ευκολης "διαφυγης". Σκεφτειτε το απλα. Αν συνεχιζουμε να στειρωνουμε τα αδεσποτα ζωα, στο τελος δε θα μεινει κανενα, και πλεον, τα σκυλια, γατια και πολλα αλλα ζωα θα αποτελουν ειδη υπο ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ!
Για αυτο, σταματηστε να ψαχνετε το παρον και αναρωτηθητε τι θα γινει στο μελλον! Η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια αν το εχετε ακουστα. Και η στειρωση δεν ειναι προβλεψη, ειναι καταντια! Με την ιδρυση τετοιων μοναδων πλεον θα μειωθει κατα πολυ μεγαλο ποσοστο ο αριθμος των αδεσποτων ζωων και παραλληλα θα εχουμε και λιγοτερα ατυχηματα, λιγοτερα σκοτωμενα ζωα... Και το κυριοτερο! Να εφαρμοστει νομος για να αποφευγεται η στειρωση! Αν εφαρμοστει αυτο που λεω, πιστευω τα πραγματα θα καλυτερεψουν. Τωρα αν θελετε, μεινετε "εγκλωβισμενοι" στη δικη σας αποψη που σε πολλα ευσηνειδητα και υπευθυνα ατομα ακουγονται σαχλαμαρες.
Τι εχετε να πειτε τωρα? ΕΕΕεεε?



Απαντηση μου στα εντονα γραμματα:
1)Δεν ειναι το αντιστοιχο. Τα ορφανα παιδια δεν πολλαπλασιαζονται σε αντιθεση με τα "ορφανα" σκυλια και γατια. Ακομα και σε κυνοτροφεια να τα παμε (που θα ηταν καλυτερο απο το να ειναι στο δρομο φυσικα) παλι θα γεννιουνται ορφανα ζωα. Ενταξει θα ειναι καλυτερο απο το να ειναι στο δρομο, αλλα και παλι θα υπαρχουν αλλα προβληματα.

2) "Αν συνεχισουμε να στειρωνουμε τα αδεσποτα στο τελος δε θα μεινει κανενα" δηλαδη εσυ θες να υπαρχουν αδεσποτα; :/ Ασε που, ΝΑΙ θα υπαρχουν αδεσποτα απο τη στιγμη που οι ασυνειδητοι ιδιοκτητες τα παρατανε στο δρομο.

3) Τα οικοσιτα ζωα δεν προκειται να ειναι ποτε υπο εξαφανιση γιατι ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν εκτροφεις (ειτε επαγγελματιες ειτε απλοι πολιτες που ζευγαρωνουν τα ζωα τους). Οικοσιτα ζωα ειναι δηλαδη νταξ...


Αυτο το υφακι που χεις δεν ειναι καθολου ωραιο, συζητηση προσπαθουμε να κανουμε κ εσυ κανεις λες κ κατεχεις την απολυτη αληθεια και θες τσαμπουκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Η στειρωση οπως ειπα και πριν ειναι μια ευκολη "λυση" για να "βολευτουνε" καποιοι ανευθυνοι τεμπελιδες...
ΣΑΦΩΣ και υπαρχουν καλυτερες λυσεις. Να παρουν την ευθυνη οι μακακες των ανωτερων στρωματων και να χρηματοδοτησουν διαφορες εγκαταστασεις που να "φιλοξενουν" τα αδεσποτα. Το αντιστοιχο των ορφανοτροφειων για τα ορφανα παιδια. Τοσο δυσκολο ειναι? Και αν δεν φτανουν (που δε φτανουν ) τα υπαρχοντα κυνοκομεια η οπως αλλιως τα λεν, τοτε να φτιαξουν και αλλα! ΔΕΝ ειναι η ΣΤΕΙΡΩΣΗ λυση! Απλα μια μεθοδος ευκολης "διαφυγης". Σκεφτειτε το απλα. Αν συνεχιζουμε να στειρωνουμε τα αδεσποτα ζωα, στο τελος δε θα μεινει κανενα, και πλεον, τα σκυλια, γατια και πολλα αλλα ζωα θα αποτελουν ειδη υπο ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ!
Για αυτο, σταματηστε να ψαχνετε το παρον και αναρωτηθητε τι θα γινει στο μελλον! Η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια αν το εχετε ακουστα. Και η στειρωση δεν ειναι προβλεψη, ειναι καταντια! Με την ιδρυση τετοιων μοναδων πλεον θα μειωθει κατα πολυ μεγαλο ποσοστο ο αριθμος των αδεσποτων ζωων και παραλληλα θα εχουμε και λιγοτερα ατυχηματα, λιγοτερα σκοτωμενα ζωα... Και το κυριοτερο! Να εφαρμοστει νομος για να αποφευγεται η στειρωση! Αν εφαρμοστει αυτο που λεω, πιστευω τα πραγματα θα καλυτερεψουν. Τωρα αν θελετε, μεινετε "εγκλωβισμενοι" στη δικη σας αποψη που σε πολλα ευσηνειδητα και υπευθυνα ατομα ακουγονται σαχλαμαρες.
Τι εχετε να πειτε τωρα? ΕΕΕεεε?
Έχουμε να πούμε ότι τόση ώρα προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε ότι εφόσον δεν πάρχει κάποια υποδομή για κυνοκομεία η έσχατη λύση είναι η στείρωση!!! Δεν είπε κανείς ότι είναι καλό,αν είναι δυνατόν! Όχι! Αλλά εφόσον η πλειοψηφία του ελληνικού πληθυσμού δεν εχει ιδέα τι σημαίνει ''αγαπάτε τα ζώα'' τι περιμένεις?? Μεζονέτες για τα σκυλιά? Νομίζεις! Και όσο μακάκες είναι οι πολιτικοί άλλο τόσο είναι και ο λαός που τα παρατάει!Η πρόληψη είναι να μην παίρνουμε άλλα σκυλιά μόνο και μόνο γιατί σε κάποια φάση της ζωής τους είναι γλυκά(κουτάβια)και μετά να τα παρατάνε! Και η άποψη μου? Καλύτερη η στείρωση από το να τα μαζεύουν για ευθανασία,πειράματα κτλ κτλ!
-----------------------------------------
Υ.Γ Η Krou έχει δίκιο,ο τόνος να είναι καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δηλωνω και γω τρομερος φιλοζωος..Εχω εναν γαταρο 8 χρονων αυτη την στιγμη και ειναι στειρωμενος για το καλο του...
Ειδα οτι κατι ειπωθηκε για την στειρωση..Να πω οτι η στειρωση ειναι οτι πιο εξυπνο μπορει να κανει καποιος που υιοθετει ενα ζωο για να μην καταληξει στο δρομο..αν το σεβεται και δεν θελει να το παρατησει στο δρομο..θα το στειρωσει...
Οσο για αυτους που λενε οτι δεν στειρωνουνε τα ζωα η ειναι κατα της στειρωσης επειδη θα τους στερησουν το αυτονοητο ειναι παραμυθια...
Προτιμας να φωναζουνε το κατοικιδιο σου ''πολυκαρπο'' επειδη θα εχει @@ και να καταντησει αδεσποτο η να το στειρωσεις και να ξες οτι δεν θα την κοπανησει??
Ειμαι ανοικτος για συζητηση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HaTmAnN_Chemical

Νεοφερμένος

Ο HaTmAnN_Chemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πρωτα απ'ολα εγω δεν θελω ουτε τσαμπουκα ουτε να μαλωσουμε. Εγω την αληθεια λεω. Τωρα απο κει και περα το δεχεστε η οχι. Δε με ενδιαφερει κιολας. Πιστευω πως καναμε αρκετη αναφορα πανω στο θεμα της στειρωσης των ζωων. Και υστερα απ'οσα ειπωθηκαν παλι οι περισσοτεροι πιστευουν οτι η μονη λυση ειναι η στειρωση. Και θα τους απαντησω οτι με την ιδια νοοτροπια η χωρα μας δεν εχει εξελιχτει σε πολλους τομεις. Βρηκατε μια μεθοδο, και καλα τωρα σωθηκαμε:P Ο ανθρωπος πρεπει να κοιταει ψηλα και οχι να συμβιβαζεται με ο,τι βρει μπροστα του. Και μια αμεση λυση , που ανεφερα και παραπανω, ειναι η ιδρυση κυνοκομειων σε μεγαλη κλιμακα. Και δε θελω να ακουω δικαιολογιες οτι δεν υπαρχει υποδομη για τετοια εργα... Ειναι στο χερι της εξουσιας να βρει υποδομες. Καποτε ο ανθρωπος δεν ειχε αυτα που εχουμε σημερα εμεις. Και πως τα απεκτησε νομιζετε? Με την νοοτροπια του " δε βαριεσε, ας συμβιβαστουμε με τα υπαρχοντα".. Αν το πιστευετε αυτο κανετε μεγαλο λαθος. Και αυτο ακριβως το συμπερασμα βγαινει απ'τα λεγομενα σας. Ξυπνηστε! Ολα γινονται! Του σπανου τα γενια δε γινονται, που λεει και η παροιμια.. Η σημερινη κοινωνια θελει ανθρωπους που να προσπαθουν να την αλλαξουν προς το καλυτερο. Δε θελει τεμπελιδες. Αλλιως ποτε δε θα παμε μπροστα. Πρεπει να εχουμε βλεψεις...
Αρκετα ειπα, τωρα αμα θεωρειτε οτι το "υφακι" σας καθησε λιγο βαρυ στο στομαχι, καντε οτι νομιζετε κυρια Krou.. καντε με ενα "ban(ακι)" , διαγραψτε μου τα posts, καντε ο,τι θελετε.. εγω εχω βαρεθει να μιλαω λες και ειμαι κανας πολιτικος.
Να περνατε καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πρωτα απ'ολα εγω δεν θελω ουτε τσαμπουκα ουτε να μαλωσουμε. Εγω την αληθεια λεω. Τωρα απο κει και περα το δεχεστε η οχι. Δε με ενδιαφερει κιολας. Πιστευω πως καναμε αρκετη αναφορα πανω στο θεμα της στειρωσης των ζωων. Και υστερα απ'οσα ειπωθηκαν παλι οι περισσοτεροι πιστευουν οτι η μονη λυση ειναι η στειρωση. Και θα τους απαντησω οτι με την ιδια νοοτροπια η χωρα μας δεν εχει εξελιχτει σε πολλους τομεις. Βρηκατε μια μεθοδο, και καλα τωρα σωθηκαμε:P Ο ανθρωπος πρεπει να κοιταει ψηλα και οχι να συμβιβαζεται με ο,τι βρει μπροστα του. Και μια αμεση λυση , που ανεφερα και παραπανω, ειναι η ιδρυση κυνοκομειων σε μεγαλη κλιμακα. Και δε θελω να ακουω δικαιολογιες οτι δεν υπαρχει υποδομη για τετοια εργα... Ειναι στο χερι της εξουσιας να βρει υποδομες. Καποτε ο ανθρωπος δεν ειχε αυτα που εχουμε σημερα εμεις. Και πως τα απεκτησε νομιζετε? Με την νοοτροπια του " δε βαριεσε, ας συμβιβαστουμε με τα υπαρχοντα".. Αν το πιστευετε αυτο κανετε μεγαλο λαθος. Και αυτο ακριβως το συμπερασμα βγαινει απ'τα λεγομενα σας. Ξυπνηστε! Ολα γινονται! Του σπανου τα γενια δε γινονται, που λεει και η παροιμια.. Η σημερινη κοινωνια θελει ανθρωπους που να προσπαθουν να την αλλαξουν προς το καλυτερο. Δε θελει τεμπελιδες. Αλλιως ποτε δε θα παμε μπροστα. Πρεπει να εχουμε βλεψεις...
Αρκετα ειπα, τωρα αμα θεωρειτε οτι το "υφακι" σας καθησε λιγο βαρυ στο στομαχι, καντε οτι νομιζετε κυρια Krou.. καντε με ενα "ban(ακι)" , διαγραψτε μου τα posts, καντε ο,τι θελετε.. εγω εχω βαρεθει να μιλαω λες και ειμαι κανας πολιτικος.
Να περνατε καλα!



Δεν ηρθες να κανεις διαλογο λοιπον, ηρθες απλα να πεις τι πιστευεις και να φυγεις...σου απαντησα 1-1 σε αυτα που ειπες και παλι λες τα δικα σου χωρις να συνεχιζεις το διαλογο. Οπως βολευεται ο καθενας, τι να πω.
Η εξουσια δυστυχως δεν ασχολειται με τετοια πραγματα, οποτε αν περιμενεις απο αυτους δεν προκειται να δεις αλλαγες και εγω δεν ειπα ποτε οχι στα κυνοκομεια, btw. Τωρα ολα τα αλλα περι συμβιβασμων κτλ ειναι τελειως ατοπα.
Αν δεν σ'αρεσει να μιλας ως πολιτικος απλα μην το κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εγώ είπα κάτι εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1356266&postcount=8 στο οποίο προφανώς αναφερόμουν μόνο στο κομμάτι της στείρωσης το οποίο είναι το χειρότερο πάνω σ αυτά που λες.

Καθώς συνεχίζεις τα ποστ σου (σε αυτό το τόπικ) επιβεβαιώνομαι όλο και περισσότερο. Μπράβο αγόρι μου. Keep it up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Διάβασε 1-2 φορές ξανά όσα είπα/είπαν οι περισσότεροι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Έχουμε να πούμε ότι τόση ώρα προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε ότι εφόσον δεν πάρχει κάποια υποδομή για κυνοκομεία η έσχατη λύση είναι η στείρωση!!! Δεν είπε κανείς ότι είναι καλό,αν είναι δυνατόν! Όχι! Αλλά εφόσον η πλειοψηφία του ελληνικού πληθυσμού δεν εχει ιδέα τι σημαίνει ''αγαπάτε τα ζώα'' τι περιμένεις?? Μεζονέτες για τα σκυλιά? Νομίζεις! Και όσο μακάκες είναι οι πολιτικοί άλλο τόσο είναι και ο λαός που τα παρατάει!Η πρόληψη είναι να μην παίρνουμε άλλα σκυλιά μόνο και μόνο γιατί σε κάποια φάση της ζωής τους είναι γλυκά(κουτάβια)και μετά να τα παρατάνε! Και η άποψη μου? Καλύτερη η στείρωση από το να τα μαζεύουν για ευθανασία,πειράματα κτλ κτλ!
-----------------------------------------
Υ.Γ Η Krou έχει δίκιο,ο τόνος να είναι καλύτερος.


μα το θεμα ειναι οτι για να οργανωθει μια επιχειρηση στειρωσης πρεπει να υπαρξει οργανωση και υποδομη. απο τη στιγμη που ουτε το ενα(οπως αναφερετε) υπαρχει ουτε το αλλο τοτε η κατασταση δεν θα βελτιωθει αισθητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Να πω τη γνώμη μου και 'γω για το θέμα.Όποιος θέλει ζωάκι,να το έχει σπίτι του σε ειδικό χώρο-κήπο και να το φροντίζει εκεί και αν δεν έχει ειδικό χώρο ας το βάλει μέσα στο σπίτι του!!
Οποιοδήποτε ζωάκι από κροκόδειλο μέχρι σκυλί κυκλοφορεί αδέσποτο ο μπόγιας να το μαζέψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όχι, ρε... Κουνέλι στον κήπο, κάνα έντομο στον κήπο, σκυλί/γάτα ελεύθερα να τρέχουν μέσα-έξω, εντάξει... Αλλά το να τα κλείνεις είναι το χειρότερο.
Όπως είπαν και στην ταινία/ντοκιμαντέρ Earthlings "Αν τα ζώα είχαν την ευκαιρία να διαλέξουν, θα διάλεγαν να κλειστούν?"... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Όχι, ρε... Κουνέλι στον κήπο, κάνα έντομο στον κήπο, σκυλί/γάτα ελεύθερα να τρέχουν μέσα-έξω, εντάξει... Αλλά το να τα κλείνεις είναι το χειρότερο.
Όπως είπαν και στην ταινία/ντοκιμαντέρ Earthlings "Αν τα ζώα είχαν την ευκαιρία να διαλέξουν, θα διάλεγαν να κλειστούν?"... ;)
Τι θέλεις να πεις με το ''μέσα-έξω'';Στο σπίτι-κήπο ή δρόμο-κήπο.Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να υπάρχει ζώο ελέυθερο χωρίς την επίβλεψη του αφεντικού του.Διαφορετικά μπόγιας.Όποιος θέλει να τα έχει ελέυθερα-στο σπίτι του και όχι στο δρόμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η στείρωση είναι ο μοναδικός τρόπος για να μειώνονται οι πληθυσμοί των ζώων με αποτέλεσμα να μειώνονται και τα εγκαταλελειμμένα ζώα. Δεν γίνεται διαφορετικά, είναι καλύτερη λύση σε σύγκριση με να σπέρνουν κάθε χρόνο κουτάβια που θα ψοφήσουν στο δρόμο.
Btw, όντως η λέξη είναι "φιλόζωος". Η ετυμολογική ανάλυση της λέξης "ζωόφιλος" της δίνει, στην ουσία, το νόημα του κτηνοβάτη, άσχετα αν έχει επικρατήσει άλλη έννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τι θέλεις να πεις με το ''μέσα-έξω'';Στο σπίτι-κήπο ή δρόμο-κήπο.Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να υπάρχει ζώο ελέυθερο χωρίς την επίβλεψη του αφεντικού του.Διαφορετικά μπόγιας.Όποιος θέλει να τα έχει ελέυθερα-στο σπίτι του και όχι στο δρόμο!

Αν έχει κολάρο και αρκετά καλούς τρόπους για να μην αφήνει τα περιττώματά του πέρα-δώθε, γιατί να μην είναι στο δρόμο αν θέλει να κάνει βόλτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top