Σχολές οικονομικών - έχουν μέλλον;

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Καλησπέρα, για άλλη μια φορά και χίλια συγνώμη αν γίνομαι κουραστική με τις ερωτήσεις μου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω στην προκειμένη περίπτωση είναι εάν οι σχολές οικονομικών έχουν μέλλον. Προσωπικά για εμένα η οικονομία στην Γ'λυκείου (αν και το ξέρω ότι δεν έχει καμία σχέση) ήταν το <<χειρότερο>> μου μάθημα, δε λέω ότι δεν ήμουν καλή απλώς ποτέ δεν έβρισκα ενδιαφέρον απλά το διάβαζα για να γράψω καλά στις πανελελε. Προτού βγουν τα αποτελέσματα λέω δεν θα δηλώσω καμία σχολή οικονομικών, τώρα όμως μου παρακινεί λίγο το ενδιαφέρον απλώς συγκριτικά βέβαια και με τις άλλες επιλογές που έχω ίσως τα οικονομικά (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) δεν έχουν την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Επειδή όμως πλησιάζει η στιγμή για το μηχανογραφικό και επειδή <<πιάνω>> όλες τις σχολές οικονομικών θα ήθελα αν ήταν εύκολο κάποιος απόφοιτος ή κάποιος που φοιτά σε οποιοδήποτε τμήμα να πει κάποια άποψη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,574 μηνύματα.
Καλησπέρα, για άλλη μια φορά και χίλια συγνώμη αν γίνομαι κουραστική με τις ερωτήσεις μου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω στην προκειμένη περίπτωση είναι εάν οι σχολές οικονομικών έχουν μέλλον. Προσωπικά για εμένα η οικονομία στην Γ'λυκείου (αν και το ξέρω ότι δεν έχει καμία σχέση) ήταν το <<χειρότερο>> μου μάθημα, δε λέω ότι δεν ήμουν καλή απλώς ποτέ δεν έβρισκα ενδιαφέρον απλά το διάβαζα για να γράψω καλά στις πανελελε. Προτού βγουν τα αποτελέσματα λέω δεν θα δηλώσω καμία σχολή οικονομικών, τώρα όμως μου παρακινεί λίγο το ενδιαφέρον απλώς συγκριτικά βέβαια και με τις άλλες επιλογές που έχω ίσως τα οικονομικά (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) δεν έχουν την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Επειδή όμως πλησιάζει η στιγμή για το μηχανογραφικό και επειδή <<πιάνω>> όλες τις σχολές οικονομικών θα ήθελα αν ήταν εύκολο κάποιος απόφοιτος ή κάποιος που φοιτά σε οποιοδήποτε τμήμα να πει κάποια άποψη.

Καλημέρα φίλη μου,

Λοιπόν η ερώτηση σου είναι λίγο γενική καθώς τα οικονομικά δεν είναι ένας κλάδος αλλά αποτελείται από μια σειρά επαγγελμάτων, όμως για να σου απαντήσω έτσι γενικά θα σου πω ναι ότι έχει μέλλον αν ασχοληθείς. Αρχικά, να ξέρεις ότι σε οποίο οικονομικό τμήμα και να περάσεις θα χρειαστείς μεταπτυχιακό ώστε να πάρεις κατεύθυνση σε έναν πιο ειδικό τομέα, το προπτυχιακό σου δίνει γνώσεις από Μακροοικονομικά, Μικροοικονομικά, Λογιστικη, Διεθνή οικονομική, οικονομετρία και πολιτικές οικονομικής ανάπτυξης όμως δεν μπαίνεις τόσο πολύ βαθιά όπως στο μεταπτυχιακό. Εγώ πχ τελείωσα οικονομικό τμήμα και τώρα κάνω μεταπτυχιακό πάνω στο Finance and Banking καθώς με ενδιαφέρει ο τομέας των τραπεζών και του risk / Credit analyst εσυ θα δεις τι σου αρέσει. Γενικά όμως ναι τα οικονομικά έχουν μέλλον καθώς υπάρχουν πολλές θέσεις οι οποίες προσφέρουν πολύ υψηλούς μισθούς, μάλιστα τέτοιες θέσεις υπάρχουν και στην Ελλάδα κυρίως στον Τραπεζικό τομέα. Βέβαια, άλλες προοπτικές / μισθό θα έχεις αν ασχοληθείς με κλάδους όπως το finance, Data analysis, economic research και άλλες απολαβές θα έχεις αν ασχοληθείς με Accounting και Business administration όπου είναι επαγγέλματα που έχουν κορεστεί και δίνουν πιο χαμηλούς μισθούς. Επίσης, αν θέλεις να γίνεις αποκλειστικά και μόνο οικονομολόγος (Μικρό, Μακρο) εκεί θα χρειαστείς διδακτορικό να ξέρεις καθώς όλες οι τράπεζες το ζητάνε, λογικό βέβαια καθώς για να κανεις research πρέπει να έχεις ένα ιστορικό πάνω σε αυτό.

Συνεπώς ναι τα Οικονομικά έχουν μέλλον και προσφέρουν υψηλούς μισθούς αν ασχοληθείς σοβαρά και συνεχίσεις με ένα δυνατό μεταπτυχιακό (Κυρίως μόνο ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ καθώς τα αλλά είναι χάσιμο χρόνου για Master studies). Πρέπει όμως να δεις αν σου αρέσει το επάγγελμα αυτό και αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά για το υπόλοιπο της ζωής σου, δεν έχει νόημα να περάσεις κάπου που δεν σου αρέσει. Τέλος, όσο αφορά τους κλάδους των οικονομικών που έχουν ζήτηση και υψηλούς μισθούς αυτοί είναι το finance, investment Banking, Data analytics, Economics research (θέλεις PhD όπως σου είπα) και το financial consulting που αφορά το ESG. Μακριά από Accounting καθώς είναι ένας κλάδος που σε λίγα χρόνια θα αρχίσει να εξαφανίζεται.

Για ότι άλλο θέλεις είμαι στην διάθεση σου.😉😉
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
απλώς συγκριτικά βέβαια και με τις άλλες επιλογές που έχω ίσως τα οικονομικά (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) δεν έχουν την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.
Πάνω κάτω στο 4ο πεδίο οι σχολές έχουν την ίδια αποκατάσταση στην Ελλάδα-μην σε αγχώνει αυτό! Υπάρχουν κλάδοι στα οικονομικά που πληρώνουν πολύ καλά έως κ πάρα πολύ καλά!!

Αλλά ας δούμε τα πράγματα από την αρχή-από όσο καταλαβαίνω εσύ εννοείς ότι καλοβλέπεις τις σχολές οικονομικής επιστήμης οπότε πάμε να δούμε τι παίζει με αυτά τα τμήματα

  • Οικονομικής Επιστήμης/Οικονομική & Περιφερειακή Ανάπτυξης
Τα τμήματα αυτά έχουν ως βασικό στόχο να σου δώσουν μια ολοκληρωτική άποψη γύρω από το πως λειτουργεί η οικονομία στο συνολό της-γι αυτό θα διδαχθείς αρκετά οικονομικά μαθήματα γενικής φύσεως όπως : Μικροοικονομία-Μακροοικονομία-Διεθνή Οικονομικά-Οικονομική Ανάπτυξη-
Παρολαυτα στα προγράμματα σπουδών θα δεις και πιο εφαρμοσμένα κομμάτια των οικονομικών όπως : Λογιστική-Χρηματοοικονομική-Μάρκετινγκ-Διοίκηση Επιχειρήσεων-Βιομηχανική Οργάνωση-Περιφερειακή Ανάπτυξη κ.α . Είναι τρομερά ενδιαφέροντα όλα αυτά και σου δίνει ένα τρομερό υπόβαθρο πάνω στα οικονομικά! Επίσης σε ένα τμήμα οικονομικών ή περιφερειακής ανάπτυξης θα φτιάξεις και ένα αρκετά δυνατό ποσοτικό (μαθηματικο/στατιστικό υπόβαθρο) που δεν θα το βρεις σε κάποιο τμήμα διοίκησης πχ! Έτσι θα σου δώσει τη δυνατότητα το τμήμα να ασχοληθείς στο μέλλον με πιο ποσοτικοποιημένα κομμάτια των οικονομικών όπως πχ το Quantitative Investing

Ένα από τα "αρνητικά" των τμημάτων αυτών είναι πως μακροπρόθεσμα σίγουρα θα χρειαστείς κάποιο μάστερ για να εξειδικευτείς σε κάποιον τομέα-μπορείς στη κυριολεξία να επιλέξεις όποια πτυχή και πεδίο των οικονομικών επιθυμείς εσύ!


δεν έχουν την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.
Ανάλογα τον κλάδο βασικά-τα λογιστικά πλεον έχουν κορεστεί φουλ αφού την Ελλάδα το 95% των αποφοίτων των οικονομικών σχολών απασχολείται ως βοηθ.λογιστες ή λογιστές με πενιχρότατους μισθούς-παρολαυτα η λογιστική αποτελεί μια καλή "πρόχειρη" λύση για την αρχή της καριέρας κάποιου αφού με 2-3 χρόνια σε ένα λογιστήριο μπορεί να μάθει αρκετά για το πως λειτουργεί οικονομικά μια επιχείρηση
Οι καλύτεροι κλάδοι για έναν απόφοιτο οικονομικής σχολής πλεον είναι ότι συνδιάζεται με πληφορική και ανάλυση δεδομένων είτε στην Ελλάδα είτε στο Εξωτερικό! Πάντως προσωπικά δεν έχω δει απόφοιτο οικονομικής σχολής να πηγαίνει χαμένος ειδικά από αυτούς που συνδιάζουν οικονομικά και πληροφορική

Υ.Γ
Τα τμημάτα Οικονομικής Επιστήμης πρακτικά "προετοιμάζουν" άτομα για διδακτορικό γι αυτό και δεν βλέπεις τόσο "πρακτικά" πράγματα όπως θα δεις σε ένα τμημα λογιστικής


ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

  • ΔΩΣΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ-ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ-ΟΙΚΟΝΟΜΕΤΡΙΑ
  • Προσπάθησε να διατηρησεις ένα προφιλ φοιτήτριας που δεν έχει μεγάλες διακυμάνσεις στη βαθμολογία σε μαθήματα κορμού (πχ Μικρο Ι να πάρεις 5 και Μικρο ΙΙ να πάρεις 9-καλό θα ήταν οι βαθμολογίες σε αυτά τα μαθήματα να είναι ψηλές)
  • Οργανώσου και κάνε πράγματα παράλληλα με τη σχολή που να κουμπώνουν το βιογραφικό πχ συμμετοχές σε διαγωνισμούς (ανεξαρτήτως αποτελέσματος-θα το εκτιμήσουν)
  • Παρε μαθήματα επιλογής που κουμπώνουν με :
    a) Το τι θες να κάνεις
    b) Το τι βαθμολογίες έχεις στα εξάμηνα

    πχ Θες ανάλυση δεδομένων-φροντίζεις όσο καλύτερα να έχεις καλούς βαθμούς σε στατιστική-μαθηματικά κ οικονομετρία κ παίρνεις και αντίστοιχα (αν θες καλό είναι) και τα αντίστοιχα επιλογής : πχ Στατιστική ΙΙΙ (μπορεί να έχεις)
  • Πάρε μαθήματα που έχουν projects και δίνουν tech skills
  • Διαβαζε όλο το εξάμηνο κ ΟΧΙ μόνο στο ΤΕΛΟΣ-θα χάσεις τη μπάλα
  • Κάνε πρακτική
  • Διατήρησε καλή σχέση με τους καθηγητές-κάποιοι έχουν γνωριμίες και μπορούν να σε βοηθήσουν επαγγελματικά + σου δίνουν συστατικές για μεταπτυχιακά
  • Διαβαζε και ύλη εκτός πανεπιστημίου
  • Μάθε R ή Python


    Για ότι άλλο χρειαστείς στείλε μου μήνυμα! Ελπίζω να σε βοήθησα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τέλος, όσο αφορά τους κλάδους των οικονομικών που έχουν ζήτηση και υψηλούς μισθούς αυτοί είναι το finance, investment Banking
Το κακό είναι ότι θέσεις invesment banking δεν έχουμε τόσες στην Ελλάδα και είναι κρίμα γιατί μικραίνει η αγορά και δεν είναι καλό αυτό-στιβάζονται όλοι στο accounting και ταλαιπωρούνται με πενιχρούς μισθούς και με τρελή πίεση

Αν κάποιος θέλει σκληρό finance πρέπει να κοιτάξει ευρώπη κ ΗΠΑ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

(Κυρίως μόνο ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ
+ΕΚΠΑ έχει 1-2 καλά μάστερ στα οικονομικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

επαγγελματική αποκατάσταση
η εμπειρία μου δείχνει τα εξής ως προς τις επιλογές :


  • Audit/accounting: Ασφαλής επιλογή, έχει δουλειές. Easy entry, δεν χρειάζεται ακριβά μεταπτυχιακά κτλπ για να μπεις, αλλά ο κανόνας είναι δουλειά + διάβασμα για qualification που είναι ζορικος συνδιασμός. Μαθαίνεις πως δουλεύει ο κόσμος βλεπεις αρκετά. Δεν θα αντέξεις να το κάνεις για πάντα. Τοξικό corporate περιβάλλον, πίεση άγχος, κακοπληρωμένος, ατελείωτες ώρες. Μεγάλο ποσοστό μετά από μερικά χρόνια κοιτάνε να αλλάξουν. Να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις και το CV να μπουν κάπου πιο χαλαρά και σχετικά καλοπληρωμένα. Generally you will hate your life ειδικά στην αρχή, αλλά δεν θα είσαι άνεργος.

  • Χρηματοοικονομικα: εξαρτάται και αυτό έχει παρακλάδια, αλλά Ελλάδα λίγα πράγματα. Σκληρό finance πχ investment banking, θέλει μεταπτυχιακό δυνατό εξωτερικου συνήθως, πολύ competitive, λίγες δουλειές (στην Ελλάδα)- περισσότερες εξωτερικό!

  • Financial advisory σε ελεγκτικες : τα ίδια σκατα πάνω κάτω με audit, λίγο καλύτερα λεφτά, λίγο πιο δύσκολο να μπεις,, μετά από μερικά χρόνια ψάχνεις πάλι exit opportunities.

  • Οικονομετρία-Quantitative Analysis: δύσκολο αντικείμενο, άμα το έχεις και κάνεις κάνα εξειδικευμένο μεταπτυχιακό, έχει λιγες specialized technical δουλειές καλές (στην Ελλάδα-εξωτερικό έχει πάρα πολύ ψωμί)

  • Οικονομικά οικονομικά (Economics): θες μάστερ ΣΙΓΟΥΡΑ και PhD για να ασχοληθείς. Ενδιαφέρον, πολύ λίγες θέσεις. Οργανισμούς, ερευνητικά ινστιτούτα,ακαδημαϊκές, πολύ ανταγωνιστικα γενικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Bonus συμβουλή : Φτιάξε Linkedin
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,574 μηνύματα.
Πάνω κάτω στο 4ο πεδίο οι σχολές έχουν την ίδια αποκατάσταση στην Ελλάδα-μην σε αγχώνει αυτό! Υπάρχουν κλάδοι στα οικονομικά που πληρώνουν πολύ καλά έως κ πάρα πολύ καλά!!

Αλλά ας δούμε τα πράγματα από την αρχή-από όσο καταλαβαίνω εσύ εννοείς ότι καλοβλέπεις τις σχολές οικονομικής επιστήμης οπότε πάμε να δούμε τι παίζει με αυτά τα τμήματα

  • Οικονομικής Επιστήμης/Οικονομική & Περιφερειακή Ανάπτυξης
Τα τμήματα αυτά έχουν ως βασικό στόχο να σου δώσουν μια ολοκληρωτική άποψη γύρω από το πως λειτουργεί η οικονομία στο συνολό της-γι αυτό θα διδαχθείς αρκετά οικονομικά μαθήματα γενικής φύσεως όπως : Μικροοικονομία-Μακροοικονομία-Διεθνή Οικονομικά-Οικονομική Ανάπτυξη-
Παρολαυτα στα προγράμματα σπουδών θα δεις και πιο εφαρμοσμένα κομμάτια των οικονομικών όπως : Λογιστική-Χρηματοοικονομική-Μάρκετινγκ-Διοίκηση Επιχειρήσεων-Βιομηχανική Οργάνωση-Περιφερειακή Ανάπτυξη κ.α . Είναι τρομερά ενδιαφέροντα όλα αυτά και σου δίνει ένα τρομερό υπόβαθρο πάνω στα οικονομικά! Επίσης σε ένα τμήμα οικονομικών ή περιφερειακής ανάπτυξης θα φτιάξεις και ένα αρκετά δυνατό ποσοτικό (μαθηματικο/στατιστικό υπόβαθρο) που δεν θα το βρεις σε κάποιο τμήμα διοίκησης πχ! Έτσι θα σου δώσει τη δυνατότητα το τμήμα να ασχοληθείς στο μέλλον με πιο ποσοτικοποιημένα κομμάτια των οικονομικών όπως πχ το Quantitative Investing

Ένα από τα "αρνητικά" των τμημάτων αυτών είναι πως μακροπρόθεσμα σίγουρα θα χρειαστείς κάποιο μάστερ για να εξειδικευτείς σε κάποιον τομέα-μπορείς στη κυριολεξία να επιλέξεις όποια πτυχή και πεδίο των οικονομικών επιθυμείς εσύ!



Ανάλογα τον κλάδο βασικά-τα λογιστικά πλεον έχουν κορεστεί φουλ αφού την Ελλάδα το 95% των αποφοίτων των οικονομικών σχολών απασχολείται ως βοηθ.λογιστες ή λογιστές με πενιχρότατους μισθούς-παρολαυτα η λογιστική αποτελεί μια καλή "πρόχειρη" λύση για την αρχή της καριέρας κάποιου αφού με 2-3 χρόνια σε ένα λογιστήριο μπορεί να μάθει αρκετά για το πως λειτουργεί οικονομικά μια επιχείρηση
Οι καλύτεροι κλάδοι για έναν απόφοιτο οικονομικής σχολής πλεον είναι ότι συνδιάζεται με πληφορική και ανάλυση δεδομένων είτε στην Ελλάδα είτε στο Εξωτερικό! Πάντως προσωπικά δεν έχω δει απόφοιτο οικονομικής σχολής να πηγαίνει χαμένος ειδικά από αυτούς που συνδιάζουν οικονομικά και πληροφορική

Υ.Γ
Τα τμημάτα Οικονομικής Επιστήμης πρακτικά "προετοιμάζουν" άτομα για διδακτορικό γι αυτό και δεν βλέπεις τόσο "πρακτικά" πράγματα όπως θα δεις σε ένα τμημα λογιστικής


ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

  • ΔΩΣΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ-ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ-ΟΙΚΟΝΟΜΕΤΡΙΑ
  • Προσπάθησε να διατηρησεις ένα προφιλ φοιτήτριας που δεν έχει μεγάλες διακυμάνσεις στη βαθμολογία σε μαθήματα κορμού (πχ Μικρο Ι να πάρεις 5 και Μικρο ΙΙ να πάρεις 9-καλό θα ήταν οι βαθμολογίες σε αυτά τα μαθήματα να είναι ψηλές)
  • Οργανώσου και κάνε πράγματα παράλληλα με τη σχολή που να κουμπώνουν το βιογραφικό πχ συμμετοχές σε διαγωνισμούς (ανεξαρτήτως αποτελέσματος-θα το εκτιμήσουν)
  • Παρε μαθήματα επιλογής που κουμπώνουν με :
    a) Το τι θες να κάνεις
    b) Το τι βαθμολογίες έχεις στα εξάμηνα

    πχ Θες ανάλυση δεδομένων-φροντίζεις όσο καλύτερα να έχεις καλούς βαθμούς σε στατιστική-μαθηματικά κ οικονομετρία κ παίρνεις και αντίστοιχα (αν θες καλό είναι) και τα αντίστοιχα επιλογής : πχ Στατιστική ΙΙΙ (μπορεί να έχεις)
  • Πάρε μαθήματα που έχουν projects και δίνουν tech skills
  • Διαβαζε όλο το εξάμηνο κ ΟΧΙ μόνο στο ΤΕΛΟΣ-θα χάσεις τη μπάλα
  • Κάνε πρακτική
  • Διατήρησε καλή σχέση με τους καθηγητές-κάποιοι έχουν γνωριμίες και μπορούν να σε βοηθήσουν επαγγελματικά + σου δίνουν συστατικές για μεταπτυχιακά
  • Διαβαζε και ύλη εκτός πανεπιστημίου
  • Μάθε R ή Python


    Για ότι άλλο χρειαστείς στείλε μου μήνυμα! Ελπίζω να σε βοήθησα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το κακό είναι ότι θέσεις invesment banking δεν έχουμε τόσες στην Ελλάδα και είναι κρίμα γιατί μικραίνει η αγορά και δεν είναι καλό αυτό-στιβάζονται όλοι στο accounting και ταλαιπωρούνται με πενιχρούς μισθούς και με τρελή πίεση

Αν κάποιος θέλει σκληρό finance πρέπει να κοιτάξει ευρώπη κ ΗΠΑ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


+ΕΚΠΑ έχει 1-2 καλά μάστερ στα οικονομικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


η εμπειρία μου δείχνει τα εξής ως προς τις επιλογές :


  • Audit/accounting: Ασφαλής επιλογή, έχει δουλειές. Easy entry, δεν χρειάζεται ακριβά μεταπτυχιακά κτλπ για να μπεις, αλλά ο κανόνας είναι δουλειά + διάβασμα για qualification που είναι ζορικος συνδιασμός. Μαθαίνεις πως δουλεύει ο κόσμος βλεπεις αρκετά. Δεν θα αντέξεις να το κάνεις για πάντα. Τοξικό corporate περιβάλλον, πίεση άγχος, κακοπληρωμένος, ατελείωτες ώρες. Μεγάλο ποσοστό μετά από μερικά χρόνια κοιτάνε να αλλάξουν. Να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις και το CV να μπουν κάπου πιο χαλαρά και σχετικά καλοπληρωμένα. Generally you will hate your life ειδικά στην αρχή, αλλά δεν θα είσαι άνεργος.

  • Χρηματοοικονομικα: εξαρτάται και αυτό έχει παρακλάδια, αλλά Ελλάδα λίγα πράγματα. Σκληρό finance πχ investment banking, θέλει μεταπτυχιακό δυνατό εξωτερικου συνήθως, πολύ competitive, λίγες δουλειές (στην Ελλάδα)- περισσότερες εξωτερικό!

  • Financial advisory σε ελεγκτικες : τα ίδια σκατα πάνω κάτω με audit, λίγο καλύτερα λεφτά, λίγο πιο δύσκολο να μπεις,, μετά από μερικά χρόνια ψάχνεις πάλι exit opportunities.

  • Οικονομετρία-Quantitative Analysis: δύσκολο αντικείμενο, άμα το έχεις και κάνεις κάνα εξειδικευμένο μεταπτυχιακό, έχει λιγες specialized technical δουλειές καλές (στην Ελλάδα-εξωτερικό έχει πάρα πολύ ψωμί)

  • Οικονομικά οικονομικά (Economics): θες μάστερ ΣΙΓΟΥΡΑ και PhD για να ασχοληθείς. Ενδιαφέρον, πολύ λίγες θέσεις. Οργανισμούς, ερευνητικά ινστιτούτα,ακαδημαϊκές, πολύ ανταγωνιστικα γενικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Bonus συμβουλή : Φτιάξε Linkedin

Για να γίνεις πετυχημένος οικονομολόγος κοιτάς μόνο σε ΟΠΑ - ΠΑΠΕΙ όσο αφορά τα master programs καθώς καλύπτουν αυτό που ζητάει η αγορά. Στα υπόλοιπα πανεπιστήμια σίγουρα το επίπεδο σπουδών δεν είναι τόσο υψηλό και στοχευμένο. Όσο αφορά το Investment Banking όντως στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλές θέσεις καθώς δεν υπάρχουν investing financial institutions. Οι Τράπεζες μας είναι παραδοσιακού τύπου με ελάχιστο investing sector που σε καμία περίπτωση δεν προσφέρει πολλές θέσεις εργασίας. Όμως εγώ κοιτάω σφαιρικά την αγορά εργασίας και λέω ότι αν θέλεις investment banking τότε πας στις ΗΠΑ όπου ο μέσος μισθός στον κλάδο αυτό είναι $270.00 -$360.000 ετήσια ανάλογα με τα χρόνια εργασίας. Τώρα για τον κλάδο του Finance γενικά στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές θέσεις εργασίας, ειδικά οι Τράπεζες μετά από 15 χρόνια στασιμότητας αρχίζουν και προσλαμβάνουν μαζικά κόσμο όμως εντάξει σίγουρα δεν είμαστε ΗΠΑ. Όμως, αυτά δεν χρειάζεται να τα κοιτάει από τώρα, αυτά θα τα δει στο 4ο έτος τώρα την ενδιαφέρει να πάει καλά στις σπουδές της και να βγάλει ένα ισχυρό βαθμό πτυχίου.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρααα πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε. Νομίζω καλυψατε όλες τις απορίες μου και ακόμα περισσότερες!!!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,574 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρααα πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε. Νομίζω καλυψατε όλες τις απορίες μου και ακόμα περισσότερες!!!

Τίποτα, αν χρειαστείς κάτι περισσότερο μου λες. Πάντως θα σου έδινα σαν συμβουλή να βάλεις ως πρώτες επιλογές τα εξής τμήματα:

1) Τμήμα οικονομικής επιστήμης ΟΠΑ
2) Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών σπουδών ΟΠΑ
3) Τμήμα Οικονομικής επιστήμης ΠΑΠΕΙ
4) Οικονομικό Πάντειου
5) Οικονομικό ΕΚΠΑ

Αυτά προφανώς από Αθηνα.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Κοίτα επειδή πρώτες επιλογές θα βάλω πληροφορική κατέληξα στο ότι θέλω περισσότερο στο προπτυχιακό να ασχοληθώ με πληροφορίκη και να χτίσω το κατάλληλο υποβαθρο σε αυτήν και έπειτα να συνδυάσω οικονομικά σε κάποιο μεταπτυχιακό ίσως (γιατί από ότι καταλαβαίνω μεταπτυχιακό θα χρειαστεί σίγουρα μάλλον)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,574 μηνύματα.
Κοίτα επειδή πρώτες επιλογές θα βάλω πληροφορική κατέληξα στο ότι θέλω περισσότερο στο προπτυχιακό να ασχοληθώ με πληροφορίκη και να χτίσω το κατάλληλο υποβαθρο σε αυτήν και έπειτα να συνδυάσω οικονομικά σε κάποιο μεταπτυχιακό ίσως (γιατί από ότι καταλαβαίνω μεταπτυχιακό θα χρειαστεί σίγουρα μάλλον)

Πολυ καλή επιλογή και αυτό, δες αν πιάνεις το ΔΕΤ του ΟΠΑ το οποίο θεωρείται η καλύτερη σχολή του Πανεπιστημίου μας. Συνδιάζει πληροφορική με οικονομικά.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Πολυ καλή επιλογή και αυτό, δες αν πιάνεις το ΔΕΤ του ΟΠΑ το οποίο θεωρείται η καλύτερη σχολή του Πανεπιστημίου μας. Συνδιάζει πληροφορική με οικονομικά.
Δυστυχώς δεν την πιάνω όχι! Πιάνω παρόμοια στην Κρήτη αλλά νομίζω θέλω πρώτα καθαρή πληροφορική. Σευχαριστω πάντως και πάλι
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,574 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν την πιάνω όχι! Πιάνω παρόμοια στην Κρήτη αλλά νομίζω θέλω πρώτα καθαρή πληροφορική. Σευχαριστω πάντως και πάλι

Ωραια τότε αν θέλεις καθαρά πληροφορική δες για ΕΚΠΑ και ΠΑΠΕΙ εφόσον δεν πιάνεις το ΟΠΑ. Δεδομένου ότι θέλεις πληροφορική θα σου πρότεινα να κανεις μεταπτυχιακό πάνω στο Data Analysis, ουσιστικα αναλύεις διαφορά οικονομικά Data και εξάγεις κρίσιμα αποτελέσματα για τις επιχειρήσεις και Τράπεζες. Στο ΟΠΑ έχουμε πολύ δυνατό μεταπτυχιακό πάνω στο Data Analytics να ξέρεις αρα όταν πρώτα ο θεός φτάσει η ώρα δες το σοβαρά.

Disclaimer, δεν κάνω διαφήμιση στο ΟΠΑ επειδή είμαι εγώ απλά αντικειμενικά έχει τα καλύτερα master programs πάνω στα οικονομικά, Finance and Data Analysis.😁😁
 

NeosUser2023

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NeosUser2023 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλησπέρα, για άλλη μια φορά και χίλια συγνώμη αν γίνομαι κουραστική με τις ερωτήσεις μου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω στην προκειμένη περίπτωση είναι εάν οι σχολές οικονομικών έχουν μέλλον. Προσωπικά για εμένα η οικονομία στην Γ'λυκείου (αν και το ξέρω ότι δεν έχει καμία σχέση) ήταν το <<χειρότερο>> μου μάθημα, δε λέω ότι δεν ήμουν καλή απλώς ποτέ δεν έβρισκα ενδιαφέρον απλά το διάβαζα για να γράψω καλά στις πανελελε. Προτού βγουν τα αποτελέσματα λέω δεν θα δηλώσω καμία σχολή οικονομικών, τώρα όμως μου παρακινεί λίγο το ενδιαφέρον απλώς συγκριτικά βέβαια και με τις άλλες επιλογές που έχω ίσως τα οικονομικά (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) δεν έχουν την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Επειδή όμως πλησιάζει η στιγμή για το μηχανογραφικό και επειδή <<πιάνω>> όλες τις σχολές οικονομικών θα ήθελα αν ήταν εύκολο κάποιος απόφοιτος ή κάποιος που φοιτά σε οποιοδήποτε τμήμα να πει κάποια άποψη.

Αν κάνεις το μηχανογραφικό κάπου μπορείς να ρωτήσεις και για τις σχολές και θα στις αναλύσουν όλες και ίσως σε βοηθήσει αυτό. Σε εμένα φάνηκε "άχρηστο" γιατί έψαχνα όλη την χρονιά και ότι μου έλεγαν πάνω κάτω το είχα μάθει ήδη αλλά αφού δεν έχεις κάνει κάποια προεργασία με τις υπόλοιπες σχολές θα σε βοηθήσει αυτό.

Δεν έχω εμπειρία για να σχηματίσω μια άποψη τα παιδιά που έχουν περάσει από τις σχολές τα εξηγούν καλά , εγώ αυτό που κατάλαβα και πέρυσι και φέτος που ξεκίνησα να φοιτώ σε σχολή ΟΕ είναι πως η φάση είναι πιο γενικό και μετα θα γίνει πιο ειδικό , έχει πολλα μονοπάτια έπειτα. Ενώ κάποιες σχολές είναι πιο ειδικές και άμα εν τέλη δεν σε αρέσει / δεν σε εκφράζει κάποια σχολή μπορεί να "εγκλωβιστείς" σε αυτήν αλλά υπάρχει το μεταπτυχιακό οπότε όλα καλά μετά μπορείς να ακολουθήσεις κάτι παρεμφερές χάρις αυτό.

Υ.Γ. @GeorgePap2003 ωραία ανάλυση την βάζω στις σημειώσεις μου 😂🙏🏻
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top