Σχολή Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Chris21G

Νεοφερμένος

Ο Chris21G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα,Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά σε όλους.

Είμαι 18 χρονών και το καλοκαίρι τελείωσα την 3η Λυκείου.Πανελλήνιες έδωσα αλλά δεν πέρασα πουθενά,όχι ότι περίμενα να περάσω κάπου αφού το διάβασμα που είχα κάνει ήταν από ελάχιστο εως μηδαμινό.Απο το καλοκαίρι μόλις τελείωσα τις Πανελλήνιες άρχισα να κάνω εντατικά μαθήματα στα Ιταλικά και έχω ήδη προχωρήσει πολύ μπρόστα.Τον Νοέμβριο έδωσα το Β2 και κατά 95% το έχω πάρει ενώ την άνοιξη θα κάνει προσπάθεια για Γ2.

Τον τελευταίο καιρό άρχισα να σκέφτομαι για την Σχολή Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και εδώ θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.Να πω ότι ειμαι μαθητής θεωρητικής κατεύθυνσης και είχα επιλέξει σαν ειδικό μάθημα την Βιολογία.Οι βαθμοί τον Πανελληνίων ήταν απογουτευτική(κάτω του 5)ενώ οι βαθμοί του απολυτηρίου και αυτή το ίδιο αφού βγήκα με 12,4.Εγώ άμα ξαναδηλώσω να δώσω Πανελλήνιες στο μόνο μάθημα που θα γράψω θα είναι τα Ιταλικά.Στα άλλα θα παραδώσω λευκή κόλα.Μπορώ να το κάνω αυτό?Για να μπω στην σχολή έχει σημασία μόνο τι έγραψα στον συγκεκριμένο μάθημα?Γιατι μου είπανε ότι οι βαθμοί συμψηφίζονται με τα άλλα μαθήματα.Επομένως δεν θέλω να γράψω 18 Ιταλικά και επειδή θα έχω στα Αρχαία 0 να επιρεασθεί ο βαθμός μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Καλημέρα,Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά σε όλους.

Είμαι 18 χρονών και το καλοκαίρι τελείωσα την 3η Λυκείου.Πανελλήνιες έδωσα αλλά δεν πέρασα πουθενά,όχι ότι περίμενα να περάσω κάπου αφού το διάβασμα που είχα κάνει ήταν από ελάχιστο εως μηδαμινό.Απο το καλοκαίρι μόλις τελείωσα τις Πανελλήνιες άρχισα να κάνω εντατικά μαθήματα στα Ιταλικά και έχω ήδη προχωρήσει πολύ μπρόστα.Τον Νοέμβριο έδωσα το Β2 και κατά 95% το έχω πάρει ενώ την άνοιξη θα κάνει προσπάθεια για Γ2.

Τον τελευταίο καιρό άρχισα να σκέφτομαι για την Σχολή Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και εδώ θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.Να πω ότι ειμαι μαθητής θεωρητικής κατεύθυνσης και είχα επιλέξει σαν ειδικό μάθημα την Βιολογία.Οι βαθμοί τον Πανελληνίων ήταν απογουτευτική(κάτω του 5)ενώ οι βαθμοί του απολυτηρίου και αυτή το ίδιο αφού βγήκα με 12,4.Εγώ άμα ξαναδηλώσω να δώσω Πανελλήνιες στο μόνο μάθημα που θα γράψω θα είναι τα Ιταλικά.Στα άλλα θα παραδώσω λευκή κόλα.Μπορώ να το κάνω αυτό?Για να μπω στην σχολή έχει σημασία μόνο τι έγραψα στον συγκεκριμένο μάθημα?Γιατι μου είπανε ότι οι βαθμοί συμψηφίζονται με τα άλλα μαθήματα.Επομένως δεν θέλω να γράψω 18 Ιταλικά και επειδή θα έχω στα Αρχαία 0 να επιρεασθεί ο βαθμός μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Πρέπει να συγκεντρώσεις τον απαιτούμενο αριθμό μορίων που απαιτείται για την εισαγωγή σου στην εν λόγω σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris21G

Νεοφερμένος

Ο Chris21G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Άρα ακόμα και αν γράψω 20 στα Ιταλικά πρέπει να γράψω καλά και στα άλλα μαθήματα έτσι?Τρομερό σύστημα έχουμε στην Ελλάδα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Άρα ακόμα και αν γράψω 20 στα Ιταλικά πρέπει να γράψω καλά και στα άλλα μαθήματα έτσι?Τρομερό σύστημα έχουμε στην Ελλάδα.....

Από φέτος καθιερώνεται και πάλι η βαθμολογική βάση του 10. Δηλαδή πρέπει να συγκεντρώσεις πάνω από 10000 μόρια και να γράψεις και πάνω από 10 στα Ιταλικά για να μπορέσεις να μπεις. Οπότε ξεκίνα διάβασμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris21G

Νεοφερμένος

Ο Chris21G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Από φέτος καθιερώνεται και πάλι η βαθμολογική βάση του 10. Δηλαδή πρέπει να συγκεντρώσεις πάνω από 10000 μόρια και να γράψεις και πάνω από 10 στα Ιταλικά για να μπορέσεις να μπεις. Οπότε ξεκίνα διάβασμα!!!

Θα πρόκειται για άθλος αν τα καταφέρω αλλά τουλάχιστον θα προσπαθήσω.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Θα πρόκειται για άθλος αν τα καταφέρω αλλά τουλάχιστον θα προσπαθήσω.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
προσπάθησε ποτε δεν ξέρεις..χρειάζεσαι να βγάλεις 10.000μορια..δεν ειναι πολλα,κατσε στρωσου και διαβασε:)θα σου προτεινα να επικεντρωθείς κυρίως στην ιστορία γιατι εχει υψηλό συντελεστή και δεν χρειάζεται απαραίτητα τις γνώσεις απο προηγούμενες χρονιές(καλο θα ειναι να τις έχεις)και τα αρχαια αλλα ειναι δύσκολα..καλή επιτυχία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,461 μηνύματα.
Απ όσο ξέρω η βαση είναι χαμηλή. διάβασε λατινικά τις μεταφρασεις γράψε και κανένα τυπο και ένα 11 το έχεις. Στο γνωστό μάθε εισαγωγές, την μετάφραση, γράψε εσύ καμιά μπούρδα στις ερμηνευτικές και κάνε μια μετάφραση στο άγνωστο και κάτι θα πάρεις.... 6000 είχε η βαση. γράψε εσύ στα ιταλικά ενα 17 και είσαι μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Απ όσο ξέρω η βαση είναι χαμηλή. διάβασε λατινικά τις μεταφρασεις γράψε και κανένα τυπο και ένα 11 το έχεις. Στο γνωστό μάθε εισαγωγές, την μετάφραση, γράψε εσύ καμιά μπούρδα στις ερμηνευτικές και κάνε μια μετάφραση στο άγνωστο και κάτι θα πάρεις.... 6000 είχε η βαση. γράψε εσύ στα ιταλικά ενα 17 και είσαι μέσα

Ναι σωστα αλλα απο φετος ισχυει η βαση του 10.αλλα οπως ειπες η βαση ηταν αρκετα χαμηλη περσι αλλα φετος πρεπει ν γραψει τουλαχιστον 10.000μορια και10στα ιταλικα..αν τ πετυχει αυτο ειναι μεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η βάση του 10 νομίζω ότι είναι υπο συζήτηση ακόμα.
Αν ισχύσει θα πρέπει να έχεις > 10.000 μόρια η ΓΒΠ μαθημάτων > 10.
Και φυσικά στα Ιταλικά > 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Θα πρόκειται για άθλος αν τα καταφέρω αλλά τουλάχιστον θα προσπαθήσω.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αν το θέλεις πολύ θα τα καταφέρεις! Τίποτα δεν είναι απίθανο! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΡΤΕΜΙΣ Β

Νεοφερμένος

Η ΑΡΤΕΜΙΣ Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα.. Μπορει καποιος να μου απαντησει αν υπαρχει περιπτωση να περασω ιταλικη φιλολογια χωρις καθόλου προτερη γνωση ιταλικων μονο με ιδιαιτερα μαθηματα για ενα τριμηνο??? εννοω ειναι εφικτο κατι τετοιο? ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα.. Μπορει καποιος να μου απαντησει αν υπαρχει περιπτωση να περασω ιταλικη φιλολογια χωρις καθόλου προτερη γνωση ιταλικων μονο με ιδιαιτερα μαθηματα για ενα τριμηνο??? εννοω ειναι εφικτο κατι τετοιο? ευχαριστω!!

Ακριβώς απάντηση στη ερώτηση σου δεν έχω αλλά...
Όταν έδωσα εγώ ειδικό μάθημα(γερμανικά)το διαγώνισμα ήταν γελοιοδέστατο,επιπέδου β1 ας πούμε.
Με βασικές γνώσεις δηλαδή νομίζω εύκολα έπιανες την βάση(10).Τώρα όσον αφορά τα ιταλικά έχω την εντύπωση οτι το επίπεδο που απαιτείται είναι το ίδιο(β1),αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό σε τρεις μηνές να φτάσεις σε αυτό.
Κάτι άλλο όμως ήθελα να αναφέρω..Η γνώση της γλώσσας,όταν μπείς σε ξενόγλωσσο τμήμα θεωρείται δεδομένη,δεν θα κάτσουν δηλαδή να σου μάθουν τα ιταλικά π.χ.Ασχολούνται με ιστορία,λογοτεχνία,γλωσσολογία κλπ,κλπ και όλα αυτά στην ξένη γλώσσα εννοείται.Οπότε αυτό είναι λίιγο ζόρι για κάποιον που δεν γνωρίζει την γλώσσα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΡΤΕΜΙΣ Β

Νεοφερμένος

Η ΑΡΤΕΜΙΣ Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση..και'γω κατα βάθος πιστεύω ότι το..μετά..θα είναι μεγάλο ζόρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι Β Γυμνασιου μαθητρια και ξεκιναω Ιταλικα με ιδιαιτερα, εχω σκεφτει να σπουδασω Ιταλικη Γλωσσα και Φιλολογια, ξερω ειμαι μικρη, αλλα θελω αποψεις, πιστευεται οτι μεχρι την Γ Λυκειου θα ειμαι σε καλο επιπεδο? Επισης δεν εχω ακουσει και τοσο καλα λογια για το τμημα στην Αθηνα, μπορειται να μου πειτε καμια αποψη? Επισης, σκεφτομαι για ενναλακτικη να σπουδασω Ιταλικη Φιλολογια στην Ιταλια, γιαυτο τι πιστευετε? Περιμενω γνωμες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες και μία από τις επιλογές μου θα είναι η Ιταλική Φιλολογία Αθήνας.

Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, όποιος είναι φοιτητής ή έχει τελειώσει τη σχολή ή αν γενικά γνωρίζει πράγματα, να με βοηθήσει σε μερικά κρίσιμα και σημαντικά ερωτήματα που έχω, σχετικά με την επιλογή της σχολής αυτής.

1. Είναι εύκολη η σχολή της Ιταλικής Φιλολογίας?? Τα μαθήματα πώς είναι εκεί μέσα?? Βατά?? Κατανοητά?? Το ξέρω ότι είναι υποκειμενικό αυτό αλλά είναι ταυτόχρονα και πολύ σημαντικό για μένα. Το επίπεδο μου στα Ιταλικά είναι Α1 και κάνω μαθήματα για να φτάσω σε επίπεδο Β2. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα??
2. Είναι πολλά τα μαθήματα που γίνονται στην Ιταλική Γλώσσα?? Πόσα είναι στο περίπου?? Υπάρχουν και μαθήματα που γίνονται στα Ελληνικά?? Διάβασα ότι μερικά μαθήματα που γινόντουσαν στα Ιταλικά στο παρελθόν, τώρα γίνονται στα Ελληνικά.
3. Δεδομένου ότι εργάζομαι, μπορεί κάποιος να μην πηγαίνει στις παραδόσεις, διαβάζοντας μόνος του ώστε να περνάει με ικανοποιητικό βαθμό (έστω και με 5) τα μαθήματα??
4. Υπάρχει πτυχιακή εργασία και πρακτική άσκηση ή είναι προαιρετικές??
5. Διάβασα σε κάτι στατιστικά ότι το τμήμα της Ιταλικής Φιλολογίας έχει ένα από τα υψηλότερα ποσοστά αποφοίτων, που παίρνουν το πτυχίο στην ώρα τους και με ''Άριστα''. Συγκεκριμένα είναι 23,5%. Ισχύει αυτό??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τα τόσα πολλά ερωτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια, πειτε μας ενας αποφοιτος περα απο καθηγητης τι αλλα επαγγελματικα δικαιωματα εχει? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top