Σχολές βιολογικών επιστημών στο εξωτερικό

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
πιθανοτατα μπορεις να πας και biometrics (biostatistics), epidemiology και ισως και βιολογια. Εξαρταται απο το τι μαθηματα παιρνεις. Στο εξωτερικο ειναι πιο ευκολο να τελειωσεις μαθηματικα και να κανεις μαστερ στην βιολογια γιατι εχεις την επιλογη στο προπτυχιακο σου προγραμμα να παιρνεις οτι μαθημα επιλογης θελεις (πολλοι πχ επιλεγουν να παιρνουν μαθηματα βιολογιας). Υπαρχουν ατομα που απο δημοσιογραφια κατεληξαν με μαστερ στην βιολογια. Αν ομως δεν εχεις παρει μαθηματα βιολογιας το βρισκω καπως δυσκολο να κανεις μαστερ στην βιολογια. Ακομα και να σε δεχτουν θα πρεπει να καλυψεις υλη τουλαχιστων 3 ετων σε συντομο χρονικο διαστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,091 μηνύματα.
Aυτό δεν είναι άδικο που συμβαίνει στην Ελλάδα; Τέσπα...

Δηλαδή, από εδώ και πέρα όσοι μαθηματικοί θέλουν να ασχοληθούν με βιολογία (όχι βιοστατιστική ή βιοπληροφορική) θα πρέπει να έχουν τελειώσει στο εξωτερικό; Τουλάχιστον στα Ελληνικά Τμήματα Μαθηματικών δεν προβλέπεται από τον εσωτερικό κανονισμό, να επιλέγονται μαθήματα Βιολογίας. Κάποιος όμως που θέλει τι να κάνει; Στα 18 ή και στα 21 δεν υπήρξε κάποια ενημέρωση σχετικά. Όπου ρώτησα (καθηγητές) δήλωσαν άγνοια, ενώ με κοιτούσαν με βλέμμα απορίας. Βλέπεις στην Ελλάδα, ο μαθηματικός ίσον εκπαίδευση. Μόνος μου βρήκα μέσω του google τι σχέση που έχουν τα μαθηματικά και η βιολογία...

Νομίζω ότι μόνο το Τμ.Μαθηματικών Κρήτης, παρέχει αυτήν την δυνατότητα επιλογής προπτυχιακών εισαγωγικών μαθημάτων βιολογίας στους φοιτητές του.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ειναι οντως αδικια γιατι δεν σου δινουν την ευκαιρια να γνωρισεις και αλλες επιστημες. Εγω πριν παω βιολογια εκανα βιοχημεια, δεν μου αρεσε και το αλλαξα. Επισης πηρα ξενες γλωσσες, μαθηματικα, λογοτεχνια, ανοσολογια, ιολογια και διαφορα αλλα. Εμεις εχουμε το πλεονεκτημα στο 1ο και 2ο ετος να κανουμε γενικο science και στο 3ο ή ακομα και στο 4ο ετος να διαλεγουμε ειδικοτητα (σχολη) - βεβαια πριν κανεις αιτηση για το specialization φροντιζεις να εχεις παρει ολα τα απαιτουμενα μαθηματα. Το βρισκω πιο δικαιο γιατι εχεις 2 χρονια να δεις τι σου αρεσει να κανεις. Απο το λυκειο ειναι αδυνατο να ξερεις το αντικειμενο της σχολης που επελεξες και δυστυχως δεν ειναι λιγα τα ατομα που απογοητευονται γιατι αλλα περιμεναν και αλλα βρηκαν. Επισης σου δινεται η δυνατοτητα να κανεις double major, πχ βιολογια και οικολογια, φυσικη και μαθηματικα, computer science και μαθηματικα, κτλ. Επισης κατι καινουριο που εχουν κανει εδω και λιγα χρονια ειναι να σχεδιαζεις το δικο σου προγραμμα για το πτυχιο. Αν δεν σου αρεσει καμια σχολη, κανεις αιτηση για integrated sciences και φτιαχνεις το δικο σου προγραμμα, πχ φυσικη μαθηματικα και βιολογια (ολα μαζι). Βεβαια υπαρχει και το minor οπου κανεις πχ major στην βιολογια και minor σε καποια αλλη επιστημη. Μακαρι να γινοταν κατι τετοιο και στην ελλαδα, οι φοιτητες θα μπορουσαν να αναπτυξουν τις γνωσεις τους και θα εβγαιναν πιο πετυχημενοι στο αντικειμενο τους αφου θα κατεληγαν να σπουδαζουν κατι που τους αρεσει πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,091 μηνύματα.
Κοίτα όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Μπορεί να μην έχω γνώσεις σε άλλες επιστήμες, πέραν της θεωρητικής φυσικής, όμως τουλάχιστον χτίζουμε εις βάθος στην βασική επιστήμη. Κάνουμε τόσα μαθήματα της βασικής επιστήμης υποχρεωτικά και επιλογής που σε πολλά αντίστοιχα Τμήματα του εξωτερικού, τα αντίστοιχα 3ετή Bachelors δεν τα περιέχουν. Τα έχουν στο 1ο έτος μεταπτυχιακού. Η κύρια ιδέα είναι η μαθηματική ολοκληρωμένη παιδεία είτε μέσω θεωρίας αλλά και βασικών εφαρμογών και όχι το λίγο από όλα και ουσία μηδέν. Μας δίνεται κάποιο υπόβαθρο για μεταπτυχιακές σπουδές σε άλλες επιστήμες. Τώρα το αν ξέρουμε ή όχι βιολογία είναι άλλο θέμα. Εδώ σε διατμηματικό μεταπτυχιακό και διδακτορικό πρόγραμμα σπουδών στις περιβαλλοντικές επιστήμες (προσφερόμενο και συντονιζόμενο από όλα τα τμήματα θετικών επιστήμων: μαθηματικών, φυσικής, χημείας, βιολογίας,..κτλ) με πλήρες πρόγραμμα προχωρημένων μαθημάτων σε μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία, γεωλογία, χημική μηχανική επέλεξαν και πτυχιούχους νομικής αλλά και αστυνομικών σωμάτων. Αυτό πώς γίνεται;

Για να γίνει αυτό που λες, όπως γίνεται στο εξωτερικό, θα πρέπει να μειωθούν οι φοιτητές του Τμήματός μου. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί αυτό το μοντέλο σπουδών σε ένα Τμήμα με εγγεγραμμένους φοιτητές άνω των 1.800 όπου ενεργοί είναι μόνο το 30% και καλοί φοιτητές το 10%. Επίσης δεν θα πρέπει να δέχεται με την μέθοδο των "πανελληνίων" εξετάσεων 250 περίπου (συν τους περίπου 100 από μετεγγραφή) φοιτητές κάθε χρόνο..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stef-edinburgh

Νεοφερμένος

Ο stef-edinburgh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους παιδιά! Ενδιαφέρομαι για τον τομέα της Βιοτεχνολογίας και θα ήθελα να μάθω αν πας μέσω της Βιολογίας ή από κάποιο άλλο μάθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γεια σε όλους παιδιά! Ενδιαφέρομαι για τον τομέα της Βιοτεχνολογίας και θα ήθελα να μάθω αν πας μέσω της Βιολογίας ή από κάποιο άλλο μάθημα!

Γεια σου φίλε μου.(Κατ'αρχήν απαγορεύονται τα κεφαλαία)

Υπάρχουν 5 τμήματα Βιολογίας στην Ελλάδα,στα οποία υπάρχει και τομέας Βιοτεχνολογίας,αλλά υπάρχει και τμήμα εξειδικευμένο στη Βιοτεχνολογία,το έχεις ψάξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hethyel

Νεοφερμένος

Η hethyel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χαίρετε,
Θα ήθελα να σπουδάσω βιολογία στο εξωτερικό..Το πρώτο θέμα είναι ότι είμαι κοντά 22!!!:redface:(απολυτήριο το 2008 )Το δεύτερο είναι ότι επειδή έδωσα "τυπικά" Πανελλήνιες ...κυριολεκτικά πάτωσα!!Ούτε βάση...(βαθμός πρόσβασης 6! Και απολυτήριο με 13,6!!)Έβγαλα κάποιες ιδιωτικές σχολές μέχρι στιγμής (άσχετες με βιολογία ή κάτι παρεμφερές )όμως δεν απέδωσαν έτσι όπως το περίμενα(τι πρωτότυπο...):P...Εν πάση περιπτώσει επειδή πάντα με ενθουσίαζε η βιολογία και είχα έφεση στις θετικές επιστήμες και θέλω να αλλάξω πορεία στη ζωή μου κλπ...Θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω από εδώ και στο εξής και αν γίνεται αυτό που θέλω η μάταια ονειροπολώ..:D

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ.Συγνώμη για το ξένο ερωτηματικό-προσπάθησα για το ελληνικό αλλά μου βγάζει βλακείες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,091 μηνύματα.
Nομίζω ότι αν προσπαθήσεις σοβαρά όλα γίνονται. Όμως σημαντικό πρόβλημα είναι οι χαμηλές επιδόσεις σου. Η Βιολογία είναι μια θετική επιστήμη που θέλει ένα καλό επίπεδο γνώσεων στα μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης! Για να έχεις ελπίδες, θα πρέπει να εξοικειωθείς με την ιδέα ότι σε περιμένει πάρα πολύ μεγάλος φόρτος εργασίας (σε ώρες και σε αντοχές) προκειμένου να καλύψεις τα τεράστια κενά που έχεις ώστε να μπορείς να κατανοήσεις τα Πανεπιστημιακά μαθήματα.

Υ.Γ. Δεν έχω σπουδάσει Βιολογία. Είμαι σε άλλη θετική επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η βιολογία είναι φυσική επιστήμη. Αν και δε με νοιάζει καθόλου το όνομα, δεν είναι κει το θέμα δηλαδή, δε μπορείς να τη βάζεις στην ίδια κατηγορία με τα μαθηματικά. Όπως και τη φυσική δε μπορείς να τη βάλεις στην ίδια κατηγορία με τα μαθηματικά, όπως και τη γεωλογία, και την αστρονομία, και και και. Έχει να κάνει με τα αντικείμενά τους καθαυτά βασικά, μη ξεφεύγουμε τώρα.

Από εκεί και πέρα, για το κομμάτι της δυσκολίας, υπερβολές. Σίγουρα βοηθάει να 'χεις εξοικειωθεί με βασικά concepts χημείας/βιολογίας από πριν για το καθαρά πρακτικό κομμάτι όχι τόσο το προχωρημένο θεωρητικό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η διαφορά ανάμεσα σ' αυτόν που έγραψε 100αρια στη θετική και σ' αυτόν που δεν έγραψε καλά θα 'ναι τεράστια. Σίγουρα θα χρειαστεί να στρωθείς καλά ειδικά τον πρώτο καιρό (πρώτα 2 εξάμηνα ξερωγώ, μετά έτσι κι αλλιώς μπαίνεις σε καινούρια πράγματα για όλους) αλλά δεν είναι κάτι τόσο τρομερά δύσκολο τελικά. Συστηματικό διάβασμα θέλει κι ένα κλικ πιο πάνω απ' αυτό που θα 'κανες ας πούμε αν είχες ήδη ασχοληθεί μ' αυτά που θα πρέπει να καλύψεις.

Οπότε όπως το κόβω μάλλον δεν πας για πανελλήνιες, φεύγεις κατευθείαν έξω? Αν ναι πιάσε τα βιβλία της θετικής (μόνο χημεία και βιολογία) και κάνε ένα πέρασμα. Εντελώς σοβαρά τώρα, δεν κάνω πλάκά, είναι αυτό μόνο το επίπεδο που θα χρειαστεί να καλύψεις για να 'σαι εντάξει για τη σχολή (και είναι πράγματα που θα ξαναδείς και μέσα έτσι κι αλλιώς, οπότε αφορμές για φρεσκαρίσματα θα βρεις άπειρες). Κυρίως χημεία κατεύθυνσης δες βασικά, οξέα-βάσεις, οργανική και τα ελάχιστα για την κβαντική που έχει στην αρχή. Από βιολογία μη μπλέξεις πολύ με τα πιο εξειδικευμένα κάπως που έχει πιο μέσα το βιβλίο. Δες οπωσδήποτε 1ο-2ο κεφάλαιο (DNA γενικά), το 4ο νομίζω (το κεφάλαιο με το ανασυνδυασμένο DNA τέλος πάντων) και μια καλή ανάγνωση στα υπόλοιπα κομμάτια της ύλης.

Τώρα για σχολές και λοιπά έξω, θα σου πει κόσμος που ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα κάτι άλλο. Πολλοί κατηγορούμε τις πανελλαδικές εξετάσεις (όχι άδικα) αλλά καλύτερα να δώσεις πανελλαδικές για μένα.

Η Βιολογία περιλαμβάνει Βιολογία+Μαθηματικά+Χημεία! Που είναι τα μαθήματα στα οποία σε εξετάζουν στις πανελλαδικές και είναι τα μαθήματα τα οποία θα κάνεις συνέχεια στο πανεπιστήμιο. Πιστεύω με τις πανελλαδικές θα μπεις σε ένα πρόγραμμα για να κάτσεις να διαβάσεις. Γιατί αυτό είναι το θέμα.

Γιατί και στο εξωτερικό να πας σίγουρα δεν έχει σύστημα όπως των πανελλαδικών αλλά θα σε εξετάσουν σε αυτά τα μαθήματα. Ή αν δεν έχουν εισαγωγικές, αν στο πρώτο έτος δεν τα βγάλεις τα μαθήματα δε σε κρατάνε. Θέλω να πω ότι σίγουρα είτε πας έξω είτε κάτσεις εδώ πρέπει να έχεις μια καλή γνώση στα Μαθηματικά, στη Χημεία, στη βιολογία.
Βέβαια εξαρτάται και σε ποιά χώρα θα πας. Σε κάποια πανεπιστήμια ζητάνε και βαθμό απολυτηρίου, σε άλλα δίνεις εξετάσεις, σε άλλα μπαίνεις ελεύθερα αλλά υπάρχουν αυστηρά όρια για να συνεχίσεις στα επόμενα έτη. Δες τι σε βολεύει.

Με το να δώσεις όμως ξανά πανελλαδικές έχεις το πλεονέκτημα ότι θα μπεις σε πρόγραμμα για να διαβάσεις, πιθανώς να εξασφαλίσεις θέση σε ελληνικό πανεπιστήμιο και σίγουρα αν διαβάσεις την ύλη στην οποία σε εξετάζουν στις πανελλαδικές, θα έχεις ένα τέλειο θεωρητικό υπόβαθρο για να πας σε όποιο πανεπιστήμιο θες στο εξωτερικό! Γιατί η ύλη στην οποία εξεταζόμαστε στην Ελλάδα είναι πιο απαιτητική, (εννοώ σε αντιστοιχία με το τί μαθαίνουν άλλοι μαθητές στο εξωτερικό στη Γ'Λυκείου)!

Όπως και να έχει σίγουρα το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να αποκτήσεις επαφή με τα μαθήματα που είναι απαραίτητα!

Πάντως μπράβο για την επιλογή σου. Κι εγώ είχα πατώσει στις πανελλαδικές αλλά ξαναέδωσα και πέτυχα... Και αξίζει τον κόπο να ξανασκεφτείς τους στόχους και το μέλλον σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hethyel

Νεοφερμένος

Η hethyel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια και πάλι κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Κοιτάξτε εγώ στην βιολογία πάντα 20 και 19 είχα στο σχολείο και γενικά ήμουν μαθήτρια του 18,5 με 19...απλώς τέλη 2ας λυκείου και οοοοόλη την 3η έπεσα κατακόρυφα (για ψυχολογικούς κυρίως λόγους-ξέρω χαζομάρα)κι έτσι "έχασα το τραίνο"..Όμως μαθήματα όπως η Βιολογία με κράταγαν και έβγαζα κάποιο μέσο όρο ..Πανελλήνιες σκέφτηκα να ξαναδώσω..αλλά 1ον θα πάρει πιο πολύ χρόνο και επιπλέον ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση με ειδικό μάθημα την Βιολογία μεν αλλά πιστεύω θα χάσω πόντους έτσι..για να μην πω ότι μπορεί να χρειαστεί να ξαναπάω σχολείο για να βγάλω την θετική κατεύθυνση!(και είμαι "γιαγιά" για αυτό..:p )
Το θέμα είναι αν γίνομαι δεχτή σε ξένα πανεπιστήμια και με τόσο χαμηλό βαθμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
για να δωσεις τα μαθηματα της θετικης δε χρειαζεται να ξαναπας σχολειο φυσικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top