Σχολές Ψυχολογίας

antonis273

Νεοφερμένος

Ο antonis273 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κατ αρχας θα θελα παρα πολυ να σου αλλαξω γνωμη για το ποση σημασια εχουν τα χρηματα κ το κυρος του δικαστη κτλ αλλα ειναι δυσκολο...ΣΙγουρα ειναι καλη δουλεια,αλλα αν το δουμε ανθρωπολογικα δεν σου προσφερει και τιποτα σαν οντοτητα.
Η ψυχολογια παλι-γνωμη μου,ειναι ενας κλαδος επιστημονικος(δεν την λεω επαγγελμα) που εχει μεγαλο ενδιαφερον,καποιοι θα την χαρακτηριζαν ως λειτουργημα.
Εγω θα ξαναδωσω του χρονου για ψυχολογια,οντας σε τεχνολογικη κατευθηνση με 6ο μαθημα ιστορια μονο κ μονο γιατι την γουσταρω..
Αν θες αποκατασταση,λευτα,κυρος κτλ δεν ειναι η καλυτερη λυση...
Αν θες να προσερεις στην κοινωνια,να ερευνησεις μια επιστημη απιστευτα ενδιαφερουσα,ειδικα αν σε προβληματιζουν οσα βλεπεις γυρω σου τοτε πγηγαινε...
Μιλωντας σε τεχνικο επιπεδο,εχω πατερα ψυχιατρο και μητερα δραματοθεραπευτρια οποτε εχω σχετικα ετοιμη δουλεια κ ισως για αυτο να τα βλεπω ολα ροδινα,αλλα...Αν σ αρεσει ΔΕΝ ΧΑΝΕΣΑΙ..ενω και το καλυτερο κονε να εχεις,αν εισαι αδιαφορος δν κανεισ τπτ...αυτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εμενα σιγουρα με ενδιαφερει να βγαλω χρηματα στη ζωη μου-ενα καλο εισοδημα!-οποτε το σκεφτομαι και για αυτο το λογο..

Εσυ εχεις τους γονεις σου,που καπως θα μπορεσουν να σε βοηθησουν,ενω εγω ξεκιναω απο το μηδεν..Για αυτο και ειναι εξαιρετικα δυσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ΣΙγουρα ειναι καλη δουλεια,αλλα αν το δουμε ανθρωπολογικα δεν σου προσφερει και τιποτα σαν οντοτητα.
Η ψυχολογια παλι-γνωμη μου,ειναι ενας κλαδος επιστημονικος(δεν την λεω επαγγελμα) που εχει μεγαλο ενδιαφερον,καποιοι θα την χαρακτηριζαν ως λειτουργημα.Αν θες να προσφερεις στην κοινωνια,να ερευνησεις μια επιστημη απιστευτα ενδιαφερουσα,ειδικα αν σε προβληματιζουν οσα βλεπεις γυρω σου τοτε πγηγαινε...
Αν σ αρεσει ΔΕΝ ΧΑΝΕΣΑΙ..

:iagree: :no1::no1::no1:

Αγαπητε Raziel κρατα τη τελευταια φραση..αν κηνυγας τα λεφτα δε θα σε ευτυχισμενος..
Αν ομως κανεις κατι που σε ΓΕΜΙΖΕΙ κ το αγαπας,θα καταφερεις κ λεφτα να βγαλεις κ ολα.. σκεψου καλα οτι σ πε ο αντωνης..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Και βεβαια το σκεφτηκα φιλη μου αλλα αν ηταν μονο ετσι,θα προτιμουσα να περναγα Ιχθυοκαλλιεργειες και αντε να βγαζα χρηματα μετα..:)

Μου αρεσει αυτη η επιστημη αλλα σιγουρα ψαχνω και το ζητημα των χρηματων,γιατι μπορει αν γινω κλινικος να μην εχω κανεναν πελατη η να εχω τελειως περιστασιακα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis273

Νεοφερμένος

Ο antonis273 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
",γιατι μπορει αν γινω κλινικος να μην εχω κανεναν πελατη η να εχω τελειως περιστασιακα.."
To μπορει καθοριζεται απο εσενα...Θα δεις απο μεσα τι κατευθηνση θα παρεις.Το πολυ πολυ αν δεις οτι δεν τραβαει σαν επαγγελμα με ενα μεταπτυχιακο στο μανατζμεντ πχ εισαι ενα περιζητητο στελεχος για καθε επιχειρηση..
Επιλογες εχεις και αν σ αρεσει οντως σαν επιστημη πηγαινε..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Νομιζω οτι εσυ φιλε μου ξερεις περισσοτερα και απο μενα που με ενδιαφερει για το μελλον μου!!

Αληθεια,πιστευεις οτι θα ναι τοσο απλο;Με ενα μεταπτυχιακο;Σοβαρα δε θα μπορουσε η οικογενεια μου παραπανω απο ενα μεταπτυχιακο για μενα,λογω οικονομικων λογων,και αυτο οσο να ναι σε προβληματιζει..

Αλλοι εχουν δεν ξερω και εγω ποσα πτυχια και δεν καταφερνουν τιποτα αλλα σιγουρα εχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες και στο τελος ολα ειναι μελι-γαλα για αυτους..

Για αυτο το σκεφτομαι παρα μα παρα πολυ..Νομιζω οτι ειναι ιδιαιτερα αβεβαιο ως επαγγελμα..

Και κατι αλλο..Ασχετο..Ο ψυχολογος λεμε οτι ανοιγει ιατρειο ή γραφειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
γραφείο, δεν είναι γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Σε καμια περιπτωση,ομως,δεν υποβαθμιζεται επειδη δεν ειναι γιατρος παντως..Εχω ακουσει οτι ο ψυχολογος παντα βρισκεται στη σκια του ψυχιατρου ως κατωτερος..

Νομιζω οτι ειναι ανοησιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προσωπικά δεν το υποβαθμίζω καθόλου!!! Είχαμε και πριν μερικά ποστ μια παρόμοια συζήτηση. Οι ψυχολόγοι μπορούν να είναι και περισσότερο σαν σύμβουλοι, εξάλλου, αν δεν έχεις κάποια βαριά διαταραχή δε λέει τόσο να πας σε ψυχίατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ξερεις και να μπορουσα να περασω Ψυχιατρικη δε θα την επελγα ποτε..Δεν ξερω εσυ αν εισαι δυνατοτερη εσωτερικα και ψυχικα απο μενα αλλα εγω δε θα μπορουσα να κανω με τοσο ψυχικα διαταρταγμενους ανθρωπους γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα επηρεαζομουν..

Παντως,και εγω σε αυτο στηριζομαι..Πιστευω οτι καποιος ανθρωπος με ψυχολογικα προβληματα θα επιλεξει να παει σε ψυχολογο και οχι σε ψυχιατρο..Τουλαχιστον στην αρχη!!Μετα..αχρειαστος να ναι ο Ψυχιατρος!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
κι εγω σε ψυχολογο θα πηγαινα..
δεν ξερω ο ψυχιατρος μου βγαζει μια ψυχρα να το πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis273

Νεοφερμένος

Ο antonis273 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν τιθεται θεμα συγκρισης γιατι απλα ειναι διαφορετικοι κλαδοι...
Ο ψυχιατρος(κ οχι ο νευρολογος) εχει ελαχιστη δουλεια με ατομα ψυχικα διαταραγμενα,ειδικα αν ειναι ελευθερος επαγγελματιας..Οι πιο πολλοι ψυχιατροι δουλευουν με φαρμακευτικες απεξαρτησεις που ειναι οντως πολυ ψυχοφθορο επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ε τοτε τι ακριβως κανει ο ψυχολογος;Απο τη στιγμη μαλιστα που δεν παρεχει και φαρμακα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Λοιπόν,οι ψυχολόγοι εχουν αρκετή δουλειά,πλέον ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων πηγαίνουν σε αυτούς γιατί έχουν ένα σωρό προβλήματα...

Raziel,πιστεύω πως θες να πας ψυχολογία,το οτι αναφερεις συνεχεια τα προβλήματα κ τις δυσκολίες που ΜΠΟΡΕΙ να εχεις, με παει στο ότι περίμενες όλοι να σου πουν νομική, αν σου λέγαμε πάλι νομική,θα έκανες το ίδιο? ή απλα θα έκλεινε το θέμα?

Εχώ συνεχίζω να υποστηρίζω τη ψυχολογία,και να πιστεύω πως θα τα καταφέρεις μια χαρά πάντως! :no1:

P.S.: Τί έγινε με το μηχανογραφικό,πότε θα δώσεις? αν δν το χεις κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Στον ψυχολόγο θα πας θα του πεις το πρόβλημα σου θα μιλήσετε θα καταλάβει τι χρειάζεσε ακριβώς. Σε αυτόν πηγαίνουν ακόμα ζευγάρια με προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Letta και Eirinaki σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Βασικα δεν ξερω τι θα κανα..Θεωρω οτι η Νομικη ειναι πολυ πιο σιγουρη,ιδιως αν καταφερνα να παω στο Δικαστικο Σωμα!Αλλα η ψυχολογια με ενδιαφερει τοσο πολυ,οσο παραλληλα με φοβιζει..

Το χω δωσει το Μηχανογραφικο και εβαλα τη Νομικη Κομοτηνης και μετα την Ψυχολογια Παντειου,Θεσσαλονικης και Κρητης,οποτε σιγουρα αν δεν περασω Νομικη θα περασω στην Ψυχολογια.Περυσι η Παντειος ειχε 17.200 και δεν ξερω καθολου ποσο θα παει..Εγω εχω 17.600,οποτε πιστευω πως περναω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
για παντειο να εισαι σιγουρος αλλα εχε ελπιδες κ για κομοτηνη :)γιατι πολλα παιδια με μεγαλο βαθμο στο 1ο πεδιο δηλωνουν τα παιδαγωγικα συνεπως ολα ειναι πιθανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
επειδη εγω εχω σαν ονειρο να περασω ψυχολογια πιστευω οτι ειναι μια απτις πιο ενδιαφερουσες σχολες ..!!! για να ξεκαθαρισουμε κατι αλλο ψυχολογος αλλο ψυχιατρος !! στον ψυχολογο θα πας να τον συμβουλευτεις,να σε βοηθησει να ξεπερασεις καποιο προβλημα .... στον ψυχιατρο θα παει καποιος που εχει σοβαρο ψυχολογικο προβλημα και χρειαζεται χορηγηση φαρμακων ... ο ψυχιατρος δηλαδη ειναι γιατρος...:) παντως πιστευω οτι αν καποιος θελει να γινει ψυχολογος πρεπει να αγαπαει πολυ τους ανθρωπους, να χαιρεται να τουσ συμβουλευει κτλ , να διαβαζει βιβλια σημαντικων ψυχολογων ( εγω πχ διαβαζω φρόιντ αν και ειμαι μικρη ακομα) ελπιζω να σε βοηθησα λιγο !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!

Τελικα περασα Ψυχολογια Κρητης-εχασα της Θεσσαλονικης για 35 μορια..Ημουν τυχερος σε αυτο!!-και θα παω να σπουδασω!
Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες αλλα τελικα και ως ψυχολογος εχω το δικαιωμα να γινω ιατρος-αλλαζει καπως η ονομασια,οπως ενημερωθηκα!-και να διδαχθω παραλληλα και την ψυχιατρικη.Μαλιστα,υπαρχουν καποια μαθηματα,οπως η ψυχοπαθολογια και η ψυχονευρολογια,που διδασκονται κανονικα και στην Ιατρικη!
Με ενα καταλληλο master στο εξωτερικο μπορει καποιος να γινει γιατρος-ανωτερος και απο ψυχολογο με μια εξειδικευμενη ονομασια!-η να ασχοληθει με κατι αλλο,γιατι εν τελει,ειναι πολλα αυτα,στα οποια μπορει να συμμετασχει καποιος..
Η ψυχολογια συνδεεται με πολλους τομεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aphroditechan

Νεοφερμένος

Η Αφροδιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αναμεσα στα τμηματα Ψυχολογιας ειναι και το τμημα του Καποδισρτιακου πανεπιστημιου.Και μιλαω για το προγραμμα ψυχολογιασ και οχι για το ΦΠΨ.Στο ΦΠΨ μπορεις να παρακολουθησεις το τμημα φιλοσοφιας,παιδαγωγικης και ψυχολογιας ειτε το προγραμμα ψυχολογιας.Στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου αναφερει οτι το προγραμμα ψυχολογιας δινει πτυχιο ισοδυναμο με τα πτυχια των άλλων Τμημάτων Ψυχολογίας των Α.Ε.Ι.Ωστοσο πολλοι το αμφισβητουν και εχω ακουσει χιλιες διαφορετικες αποψεις,οτι δεν ειναι το ιδιο,οτι εχει υποδεεστερη αξια.
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι αξιοπιστο?Με ενδιαφερει αρκετα καθως 8ελω να ειναι η πρωτη μου επιλογη στο μηχανογραφικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top