Σχολές Πληροφορικής από Θετική Κατεύθυνση

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους :)

Θα ήθελα την άποψη σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα :/::whistle:
Πέρασα στο ΤΕΙ Πληροφορικής από επιλογή μου φυσικά, όχι όμως από τεχνολογική αλλά από θετική κατεύθυνση. Επομένως, δεν έχω παρακολουθήσει το μάθημα Προγραμματισμού που διδάσκετε στην Γ' Λυκείου στην Τεχνολογική κατεύθυνση. Δίχως να έχω κανένα πρόβλημα στα μαθηματικά, πιστεύετε ότι θα υπάρξει πρόβλημα δίχως να έχω κάνει ΑΕΠΠ; Πολλοί φοιτητές πληροφορικής μου λένε πως δεν χρειάζεται να διαβάσω το συγκεκριμένο μάθημα, μιας και είναι ψευδόγλωσσα και δεν θα μου χρειαστεί πουθενά..Συγκεκριμένα, μου είπαν πώς το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να πάρω ένα καλό βιβλίο για γλώσσα C, και να ξεκινήσω από εκεί..
Ποια είναι η δική σας γνώμη; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά σου είπανε.

Απλά έχετο στο νου σου πως ο προγραμματισμός δεν διαβάζεται, δεν είναι λογοτεχνία. Θα μάθεις κάποια πράγματα πως δουλεύουν και έπειτα θα τα τεστάρεις μόνη σου πειράζοντας διάφορα. Έτσι θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις σιγά σιγά και τη συμπεριφορά των προγραμμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Γεια σου συμφοιτήτρια!

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ίσως χρειαστεί να διαβάσεις λίγο παραπάνω, στη αρχή, για το μάθημα αλγοριθμική αυτό είναι όλο.
Φυσικά και δεν χρειάζεται να διαβάσεις ΑΕΠΠ ότι κενά έχεις θα τα καλύψεις στην αλγοριθμική.
Συμφωνώ με το τελευταίο, πάρε το βιβλίο από τον Ευδοξο και λιώσε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά δεν συμφωνώ με την λογική πτι στο Α.Ε.Π.Π μαθαίνεις απλά μια ψευδογλωσσα.
Σίγουρα όσα κανεις εκεί και αυτά στα οποία θα εξεταστεις είναι πολύ λίγα αλλά αυτά που μαθαίνουμε στο λύκειο υπάρχουν με μερικές διαφορες σε και γλωσσα προγραμματισμού.
Κυιοτερη είναι ότι εκεί γράφουμε στα αγγλικά.
Στο πανεπιστήμιο στα πρώτα μαθήματα τρέχουν, τρέχουν πολύ, οποτε για να τα καταλάβει αυτά κάποιος πρωτάρης πρέπει να διάβασε είτε παραπάνω είτε πριν αρχίσουν τα μαθήματα.
Αυτή. Είναι η διαφορα. Γενικά πρόβλημα θα αντιμετωπησεις αν τα αφισεις να περάσουν, έτσι, άσκοπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top