Σχέση ελληνικής-αγγλικής γλώσσας

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ωραία πες που το λέει να πάω να το διαβάσω να το μελετήσω και μετά θα δω αν θα συμφωνήσω ή όχι. Γιατί το να ακούω γενικά και αόριστα η γλωσσολογία το λέει εμένα δε μου λέει τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειναι γεγονος. Δικαιωμα σου να μην το αποδεχεσαι, δουλεια μου δεν ειναι να σε πεισω, αλλα ειναι γεγονος. Αν ρωτησεις οποιονδηποτε γνωριζει γλωσσολογια θα σου πει το ιδιο, αντικειμενικα. Αυτη τη στιγμη δε μπορω να βρω το συγκεκριμενο βιβλιο.


Greek (ελληνική γλώσσα IPA: [eliniˈci ˈɣlosa] or simply ελληνικά IPA: [eliniˈka] — "Hellenic") has a documented history of 3,500 years, the longest of any single natural language in the Indo-European language family

Απο Wikipedia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Φυσικά και η γλωσσολογία αποτελεί επιστήμη:no1:! Υπάρχει κατεύθυνση γλωσσολογία σε σχεδόν τις φιλολογικές σχολές. Δεν είναι πράγμα απλό η μελέτη των γλωσσών.
Ο Τόλκιν ήταν γλωσσολόγος και πραγματικά τον θαυμάζω γιατί αφιέρωσε τη ζωή του στη δημιουργία μιας γλώσσας. Φυσικά ήταν λιγάκι ανορθόδοξος ο τρόπος που επέλεξε, αλλά ο τύπος ήταν μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Nα πω κι εγώ κάτι? Το είχα διαβάσει παλιά σε περιοδικό για βιντεοπαιχνίδια. Εκεί έλεγε για τους τύπους γυναικών:


γυναίκα wikipedia: Ξέρει πολλά και καλά κόλπα, αλλά δεν ξέρεις ποιός της τα έχει μάθει και αν είναι σωστά.

:P Το διάβασα και ξεκαρδίστκα.Πέρα από την πλάκα όμως, η wikipedia δεν ξέρεις αν είναι σωστά αυτά που λέει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε τομεις της εδραιωμενης επιστημης δε μπορει να λεει μπαρουφες. Αν μιλαμε για πολιτικη-διεθνεις σχεσεις-πολεμους και λοιπα ευαισθητα θεματα ενταξει, καμια εγκυκλοπαιδεια δεν ειναι σιγουρα ορθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Nα πω κι εγώ κάτι? Το είχα διαβάσει παλιά σε περιοδικό για βιντεοπαιχνίδια. Εκεί έλεγε για τους τύπους γυναικών:


γυναίκα wikipedia: Ξέρει πολλά και καλά κόλπα, αλλά δεν ξέρεις ποιός της τα έχει μάθει και αν είναι σωστά.

:P Το διάβασα και ξεκαρδίστκα.Πέρα από την πλάκα όμως, η wikipedia δεν ξέρεις αν είναι σωστά αυτά που λέει!
Απαράδεκτο τό για τους τύπους των γυναικών!:timoria:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, εχουμε ανοιξει συζητηση σχετικα με το σεξισμο! Ειναι οντως μεγαλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ειναι γεγονος. Δικαιωμα σου να μην το αποδεχεσαι, δουλεια μου δεν ειναι να σε πεισω, αλλα ειναι γεγονος. Αν ρωτησεις οποιονδηποτε γνωριζει γλωσσολογια θα σου πει το ιδιο, αντικειμενικα. Αυτη τη στιγμη δε μπορω να βρω το συγκεκριμενο βιβλιο.


Greek (ελληνική γλώσσα IPA: [eliniˈci ˈɣlosa] or simply ελληνικά IPA: [eliniˈka] — "Hellenic") has a documented history of 3,500 years, the longest of any single natural language in the Indo-European language family

Απο Wikipedia

Γενικότερα ένα σχόλιο για την Wikipedia:

Απ' το περιοδικό PC Master τεύχος 211, κόμιξ του Γιώργου Κομιωτή

Πέρα απ' τα ανώνυμα άρθρα της Wikipedia ΕΔΩ υπάρχει η επώνυμη άποψη του κ. Εμ. Κριαρά ενός απ' τους μεγαλύτερους σύγχρονους μελετητές της ελληνικής γλώσσας (το βιογραφικό του ΕΔΩ).

Τέλος για τους μύθους που κυκλοφορούν σχετικά με την γλώσσα αξίζει μια επίσκεψη ΕΔΩ.

ΥΓ: Μιχάλη θα μπορούσες να μου πεις τον τίτλο του βιβλίου που αναφέρεις πιο πάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τον τιτλο του βιβλιου δεν τον εχω αυτη τη στιγμη. Τελικα ειναι στο Βερολινο μαζι με την αδερφη μου. Αυτα που σου λεω ειναι επισημη διδαγμενη υλη απο τον πρυτανη του ΕΚΠΑ, Γεωργιο Μπαμπινιωτη. Η σελιδα που μου εστειλες σχετικα με τους μυθους (;) της ελληνικης, μου μοιαζουν καπως φιλελευθερης πολιτικης αποχρωσης, της ηλιθιοτερης, κατ'εμε, πολιτικης ιδεολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω παντως ειχα διαβασει σε καποιο περιοδικο αυτη τη συνεντευξη και συμφωνω πολυ με αυτα που λεει για τα αρχαια ελληνικα, οτι δλδ δε πρεπει να διδασκονται στο γυμνασιο, καθως και οτι ειναι διαφορετικη γλωσσα και αυτο γιατι εμενα παντα ετσι μου φαινονταν, απο την πρωτη γυμνασιου ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
https://www.media.uoa.gr/people/smoschon/pages/gr/essays.html
Σελίδα με κείμενα pdf για την γλώσσα του κ. Σπ Μοσχονά γλωσσολόγου (το βιογραφικό του ΕΔΩ.

Η σελιδα που μου εστειλες σχετικα με τους μυθους (;) της ελληνικης, μου μοιαζουν καπως φιλελευθερης πολιτικης αποχρωσης, της ηλιθιοτερης, κατ'εμε, πολιτικης ιδεολογιας.

Σε τι ακριβώς αναφέρεσε, στους μύθους ή στα σχόλια πάνω σ' αυτούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μυθοι λενε αυτοι οτι ειναι. Εγω δεν το αποδεχομαι. Αναφερομαι στα σχολια λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Aυτό το κείμενο το είχε το βιβλίο των Αρχαίων στην πρώτη γυμνασίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδια, το κειμενο αυτο του Ζολωτα ειναι αμφιβολο αν θα το καταλαβαινε ο μεσος Αγγλος. Ειναι γεματο απο τεχνικους, επιστημονικους ορους και η αληθεια ειναι οτι κανενας Αγγλος δεν θα μιλουσε ποτε ετσι.
Σε καποιες επιστημες η διεθνης ορολογια ειναι βασισμενη στα Αρχαια Ελληνικα και σε καποιες αλλες στα Λατινικα.
Ολες οι γλωσσες αλληλοεπηρεαζονται και μην ξεχναμε οτι πλεον και στα ελληνικα υπαρχουν πολλες ξενες λεξεις. Οι Αγγλοι καλα εκαναν και δανειστηκαν αρχαιοελληνικες λεξεις οταν εφτιαχναν τις επιστημες τους μερικους αιωνες πριν. Το ιδιο κανουμε κι εμεις, μπολιαζοντας τα Νεα Ελληνικα με Αρχαιοελληνικες λεξεις. Ναι, τα Αρχαια Ελληνικα ηταν σπουδαια γλωσσα στην εποχη της, με μεγαλο λεξιλογιο. Τα Αγγλικα προηλθαν απο εναν κλαδο της Γερμανικης ομως, οχι απο τα Ελληνικα. Απο τα Ελληνικα δανειστηκαν απλως το τεχνικο λεξιλογιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Φυσικα και πηραν λεξεις. Οπως κι εδωσαν. Ετσι πλουτιζονται ολες οι ανθρωπινες γλωσσες.
Κανεις λαθος στο δευτερο. Τα Ελληνικα ειναι μια συνεχης κι εξελισσομενη γλωσσα, κατα παραδοχη της γλωσσολογιας. Τα Αρχαια, Μεσαιωνικα και Μοντερνα ειναι σταδια της ιδιας γλωσσας. Αντιθετα με τα Λατινικα και τις λατινογενεις γλωσσες, οι οποιες δεν εξελιχτηκαν, αλλα μονο στηριχτηκαν στα Λατινικα. Γι' άυτο και τα λατινικα θεωρουνται νεκρη γλωσσα, ενω τα αρχαια ελληνικα οχι, γιατι δεν ειναι καν μια ξεχωριστη γλωσσα. Αυτα απο γλωσσολογια, εγχειριδια της φιλοσοφικης σχολης του Πανεπιστημιου Αθηνων.
Σορρυ, εκανα λαθος για την προεδρια!

Τυχαινει να εχω σπουδασει γλωσσολογια και να εχω μεταπτυχιακο διπλωμα. Μπορω να σας πω παιδια με καθε βεβαιοτητα οτι στη γλωσσολογια η σχεση Αρχαιας - Νεας Ελληνικης δεν διαφερει απο αυτη Λατινικης - Ιταλικης (η Ισπανικης). Η σχεση αντικατοπτριζει τη σχεση μητερας - κορης. Αρχαια και Νεα Ελληνικα ειναι δυο διαφορετικες γλωσσες με γενετικη συγγενεια. Δεν ειναι η ιδια γλωσσα και αυτο ειναι προφανες. Η Νεα ειναι απευθειας απογονος της Αρχαιας, και η Αρχαια Ελληνικη ειναι νεκρη γλωσσα, οπως η Λατινικη.
Ο ορισμος της Νεκρης Γλωσσας ειναι ο εξης: "Νεκρη ειναι μια γλωσσα που δεν εχει φυσικους ομιλητες (που δεν τη μιλανε δηλαδη σαν μητρικη γλωσσα)". Αν βρειτε ανθρωπους που να μιλουν στο σπιτι τους Αρχαια Ελληνικα, τοτε μονον να πειτε οτι η Αρχαια ειναι ζωντανη γλωσσα.
Για τη σχεση Ελληνικης - Αγγλικης επισυναπτω ενα ενδιαφερον αρθρο που δημοσιευτηκε στο περιοδικο "Φιλολογος" με διευθυντη τον κο. Χρηστο Τσολακη το Φθινοπωρο του 2006.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Κοινωνιογλωσσολογία - Εργασία.doc
    184 KB · Εμφανίσεις: 1,220

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μυθοι λενε αυτοι οτι ειναι. Εγω δεν το αποδεχομαι. Αναφερομαι στα σχολια λοιπον.


Θα μπορούσες τότε να αναλύσεις τι ακριβώς εννοείς λέγοντας πως τα σχόλια είναι "φιλελευθερης πολιτικης αποχρωσης"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Παιδια, το κειμενο αυτο του Ζολωτα ειναι αμφιβολο αν θα το καταλαβαινε ο μεσος Αγγλος. Ειναι γεματο απο τεχνικους, επιστημονικους ορους και η αληθεια ειναι οτι κανενας Αγγλος δεν θα μιλουσε ποτε ετσι.
Ο πρώην πρωθυπουργός και καθηγητής Ξενοφών Ζολώτας είχε εκφωνήσει δύο λόγους στην Ουάσιγκτον , οι οποίοι έμειναν μνημειώδεις. Αιτία ως προς αυτό δεν ήταν μόνο το περιεχόμενό τους αλλά και η γλώσσα τους. Υποτίθεται ότι η γλώσσα των λόγων ήταν η αγγλική. Κατ' ουσίαν όμως, με την αφαίρεση λίγων συνδέσμων, άρθρων και προθέσεων η γλώσσα είναι η Ελληνική. Το ακροατήριό του αποτελούσαν οι σύνεδροι της Διεθνούς Τράπεζας Ανασυγκρότησης και Ανάπτυξης και δεν αντιμετώπισαν τότε κανένα πρόβλημα στην κατανόηση τού προφορικού κειμένου που ανέγνωσε ο Έλληνας καθηγητής. Εκείνο τον καιρό, κατείχε την θέση τού διευθυντή Τραπέζης Ελλάδος και διαχειριστή του ελληνικού Δημοσίου Χρέους.
Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ξερεις, οι συνεδροι της διεθνους τραπεζας ανασυγκροτησης δεν εχουν σχεση με το μεσο Αγγλο .... Εκτος αυτου, οι δημοσιογραφοι πηγαν και ρωτησαν τον καθε συνεδρο αν καταλαβε τα παντα;
Προτεινο να διαβασεις το κειμενο σε καποιον αγγλο φιλο σου και να δουμε τι θα σου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ο ορισμος της Νεκρης Γλωσσας ειναι ο εξης: "Νεκρη ειναι μια γλωσσα που δεν εχει φυσικους ομιλητες (που δεν τη μιλανε δηλαδη σαν μητρικη γλωσσα)". Αν βρειτε ανθρωπους που να μιλουν στο σπιτι τους Αρχαια Ελληνικα, τοτε μονον να πειτε οτι η Αρχαια ειναι ζωντανη γλωσσα.
Η φιλόλογός μας σήμερα μας είπε πως εφόσον τα νέα ελληνικά είναι εξέλιξη των αρχαίων,δε θεωρείται νεκρή γλώσσα. Τελικά δεν ξέρω ποια γνώμη να ασπαστώ!
Ξερεις, οι συνεδροι της διεθνους τραπεζας ανασυγκροτησης δεν εχουν σχεση με το μεσο Αγγλο .... Εκτος αυτου, οι δημοσιογραφοι πηγαν και ρωτησαν τον καθε συνεδρο αν καταλαβε τα παντα;
Προτεινο να διαβασεις το κειμενο σε καποιον αγγλο φιλο σου και να δουμε τι θα σου πει.
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Τελικά συμφωνώ! Οι ελληνόριζες, αγγλοποιημένες λέξεις θα χρησιμοποιούνταν σπάνια από τους Άγγλους και μάλλον για πιο εκλεπτυσμένη ομιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Η φιλόλογός μας σήμερα μας είπε πως εφόσον τα νέα ελληνικά είναι εξέλιξη των αρχαίων,δε θεωρείται νεκρή γλώσσα. Τελικά δεν ξέρω ποια γνώμη να ασπαστώ!

Δεν θεωρούνται τα αρχαία νεκρή γλώσσα...Αφού χρησιμοποιούμε και σήμερα λέξεις από τα αρχαία. Απλά μέσω αυτών έχει εξέλιξη η νέα ελληνική, χωρίς να έχει "θάψει" την αρχαία...Απλά αυτή είναι η δική μου άποψη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top