Σχέσεις και εισαγωγή στο πανεπιστήμιο

Kolokythiatoumpana

Νεοφερμένος

Η Kolokythiatoumpana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Μέσα σε όλα όσο οι πανελλήνιες φτάνουν στο τέλος τους με βασανίζει το εξής: Τι θα γίνει αν περάσω σε άλλη πόλη; Δεδομένου ότι οι πιθανότητες να περάσω Αθήνα έχουν μειωθεί. Είμαι ένας άνθρωπος που δεν κοινωνικοποιείται τόσο εύκολα και θέλω να έχω έστω 1-2 γνωστούς για να διευρύνω τον κύκλο μου. Με τρομάζει να βρεθώ κάπου που δεν ξέρω κανέναν. Επίσης τον τελευταίο ένα χρόνο έχω μια υπέροχη και υγιή σχέση που δεν θέλω να χάσω (καθώς εκείνος περνάει σίγουρα Αθήνα). Δεν μπορώ τις σχέσεις από απόσταση αλλά δεν θέλω να τον χάσω, σε περίπτωση που περάσω αλλού. Πως το διαχειρίζομαι όλο αυτο;
 

Paniklas

Νεοφερμένος

Ο Paniklas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Μέσα σε όλα όσο οι πανελλήνιες φτάνουν στο τέλος τους με βασανίζει το εξής: Τι θα γίνει αν περάσω σε άλλη πόλη; Δεδομένου ότι οι πιθανότητες να περάσω Αθήνα έχουν μειωθεί. Είμαι ένας άνθρωπος που δεν κοινωνικοποιείται τόσο εύκολα και θέλω να έχω έστω 1-2 γνωστούς για να διευρύνω τον κύκλο μου. Με τρομάζει να βρεθώ κάπου που δεν ξέρω κανέναν. Επίσης τον τελευταίο ένα χρόνο έχω μια υπέροχη και υγιή σχέση που δεν θέλω να χάσω (καθώς εκείνος περνάει σίγουρα Αθήνα). Δεν μπορώ τις σχέσεις από απόσταση αλλά δεν θέλω να τον χάσω, σε περίπτωση που περάσω αλλού. Πως το διαχειρίζομαι όλο αυτο;
Δεν είσαι η μοναδική που έχει περάσει αυτήν τη φάση, οπότε μην ανησυχείς. Ο αδερφός μου βρισκόταν σε μια πολύ παρόμοια κατάσταση όταν έδινε πανελλήνιες πριν κατι χρόνια. Ήταν σε μια σχέση αλλά πέρασε Θεσσαλονίκη και επίσης ήταν πολύ ντροπαλός. Στην αρχή ήταν δύσκολα αλλά αυτό που έκανε ήταν να γραφτεί σε μία από τις φοιτητικές ομάδες του πανεπιστημίου εκεί, όπου γνώρισε αρκετά άτομα με κοινά ενδιαφέροντα. Τώρα είναι μια χαρά και συνεχίζει να μιλάει με τους φίλους του που έμειναν Αθήνα, είτε μέσω τηλεφώνου είτε όταν έρχεται εδώ. Τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν τέτοιες ομάδες, οπότε βρες μία που σε ενδιαφέρει και θα είσαι μια χαρά. Όσον αφορά την κοπέλα του χώρισαν αλλά συνέχισαν να μιλάνε φιλικά για ένα διάστημα. Ωστόσο προσωπικά δε θεωρώ ότι είναι αναγκαίο να χωρίσεις αν περάσεις κοντά στην Αθήνα ή έρχεσαι συχνά. Τωρα όμως αν θέλεις να τον βλέπεις κάθε μέρα από κοντά τότε ίσως αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα. Αυτό όμως βεβαια δε σημαίνει ότι θα έρθει το τέλος του κόσμου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top