Σχέσεις εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 200)
  • ναι

    Ψήφοι: 44 22.0%
  • όχι

    Ψήφοι: 63 31.5%
  • εξαρτάται

    Ψήφοι: 93 46.5%

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δύσκολο, πολύ δύσκολο. Θέλω -για τυχαίους λόγους- να πιστέψω ότι μπορεί να διατηρηθεί μια τέτοια σχέση, αλλά δύσκολο.

Υ.Γ. Σίγουρα, όμως, όχι αδύνατο. Γιατί μερικοί τα καταφέρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Μέχρι τώρα εγώ και η krou είμαστε η ζωντανή απόδειξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αθηνά32577

Νεοφερμένος

Η Αθηνά32577 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αν η απόσταση είναι κάτι που προκύπτει στην αρχή μιας σχέσης,οπού νιώθεις οτί δεν έχεις γνωρίσει αρκετά τον άλλον,δεν τον έχεις 'χορτάσει',τότε ναι,πιστεύω ότι είναι δυνατόν να κρατήσει..Βέβαια δεν θα παύει να είναι μια 'πλατωνική' σχέση..

Από την άλλη,όταν γνωρίζεις αρκετά καλά τον άλλον,από την καλή και από την ανάποδη,όταν δεν υπάρχουν πλέον ανεξερεύνητες πτυχές της σχέσης,όταν το πάθος έχει γίνει οικειότητα,τότε δεν μπορεί να κρατηθεί μια σχέση..Ίσως για 1 βδομάδα,1 μήνα,1 χρόνο..Σπάνια περισσότερο..Και αυτό γιατί ο σύντροφος σύντομα μετατρέπεται σε φίλο..Και σίγουρα αυτό δεν σε ικανοποιεί..Άλλωστε βρισκόμαστε σε μία ηλικία που ζητάμε ενθουσιασμό από τη ζωή μας..Και πιστεύω πως μόνο μια νέα σχέση μπορεί να στον προσφέρει..


Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις..Απλά έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flamez

Νεοφερμένος

Η flamez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημερα και καλως σας βρηκα... η απαντηση μου στο θεμα:
αν υπαρχει αγαπη και εμπιστοσυνη γινεται και πολυ ανετα.. περασαν 5 χρονια σε αποσταση με οχι συχνες συναντησεις. τωρα πια οντες και οι 2 ετοιμοι βρισκομαστε πολυ πιο συχνα και σ ενα χρονο που εγω τελειωνω τη σχολη μου, μετακομιζω και συζω με τον μοναδικο αντρα που αγαπησα. αξιζε να θυσιασω την εφηβια μου, αξιζε να μενω μονη οταν ηθελα μια αγκαλια, ολα αξιζαν γιατι αυτος αξιζει.. τολμηστε το οσο και αν κρατησει και να στε ειληκρινεις. στο κατω κατω υπαρχει δεν υπαρχει συχνη επαφη αν ειναι το σωστο ατομο στη σωστη στιγμη θα μεινει διαφορετικα οι αναμνησεις και οι εμπειριες ειναι αυτες που νας ωριμαζουν και μας βοηθουν να συνεχισουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ωραια απαντηση αλλα μαι ερψτηση:εισαι 18 και τελειωνεις τη σχολη...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αμα πιστευεις οτι σου λεει ο καθενας, μπορεις να πιστεψεις και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ωραια απαντηση αλλα μαι ερψτηση:εισαι 18 και τελειωνεις τη σχολη...??

θα χει ξεχασει να το αλλακσει -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αθηνά32577

Νεοφερμένος

Η Αθηνά32577 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλημερα και καλως σας βρηκα... η απαντηση μου στο θεμα:
αν υπαρχει αγαπη και εμπιστοσυνη γινεται και πολυ ανετα.. περασαν 5 χρονια σε αποσταση με οχι συχνες συναντησεις. τωρα πια οντες και οι 2 ετοιμοι βρισκομαστε πολυ πιο συχνα και σ ενα χρονο που εγω τελειωνω τη σχολη μου, μετακομιζω και συζω με τον μοναδικο αντρα που αγαπησα. αξιζε να θυσιασω την εφηβια μου, αξιζε να μενω μονη οταν ηθελα μια αγκαλια, ολα αξιζαν γιατι αυτος αξιζει.. τολμηστε το οσο και αν κρατησει και να στε ειληκρινεις. στο κατω κατω υπαρχει δεν υπαρχει συχνη επαφη αν ειναι το σωστο ατομο στη σωστη στιγμη θα μεινει διαφορετικα οι αναμνησεις και οι εμπειριες ειναι αυτες που νας ωριμαζουν και μας βοηθουν να συνεχισουμε


:no1:Σε αυτό σε βρίσκω απολύτως σωστή..
Ωστόσο επέτρεψέ μου να αμφισβητώ το κατά πόσο αξίζει να θυσιάζεις όλα αυτά τα πράγματα για μια..."νεφέλη"...


Σου εύχομαι να ευτυχίσεις με τον φίλο σου κ να αποκτήσετε ό,τι ακριβώς ονειρευόσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Αμα πιστευεις οτι σου λεει ο καθενας, μπορεις να πιστεψεις και αυτο.

δε με νοιαζει αν λεει αληθεια η ψεματα,η ουσια παραμενει η ιδια,αλλωστε ειναι κι αλλα παιδια που το κανουν αυτο.αυτ που λεει ειναι σωστα παντως.

θα χει ξεχασει να το αλλακσει -.-
τι να πω.whatever.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
ναι μπορεί, έχω φίλο που γνώρισε κοπέλα από άλλη χώρα, και μετά από καιρό συναντήθηκαν εδώ στην Ελλάδα, και είναι παντρεμένοι εδώ και 2 χρόνια σχεδόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ναι μπορεί, έχω φίλο που γνώρισε κοπέλα από άλλη χώρα, και μετά από καιρό συναντήθηκαν εδώ στην Ελλάδα, και είναι παντρεμένοι εδώ και 2 χρόνια σχεδόν.


τι γλυκοοοοοο =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skycaptain_stav

Νεοφερμένος

Η skycaptain_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εχω σχεση απο αποσταση... και μαλιστα καθολου μα καθολου κοντινη. Η αληθεια ειναι οτι κουραζει, αλλα με το αγορι μου ειμαστε μαζι λιγο πανω απο ενα χρονο και αγαπιομαστε πολυ.

Πιστευω οτι δεν ειναι η χιλιομετρικη αποσταση που χωριζει τους ανθρωπους (προυποθεση φυσικα οτι βλεπονται σχετικα συχνα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι μπορεί, έχω φίλο που γνώρισε κοπέλα από άλλη χώρα, και μετά από καιρό συναντήθηκαν εδώ στην Ελλάδα, και είναι παντρεμένοι εδώ και 2 χρόνια σχεδόν.

ουαου,λαμπρο παραδειγμα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Σχεση απο αποσταση=fake σχεση. Ουτε βλεπεις τον αλλον, ουτε τον νιωθεις διπλα σου, ουτε ειναι μεσα στην καθημερινοτητα σου, ουτε ερχεστε σε σωματικη επαφη.Ζηστε τωρα τη ζωη σας που μπορειτε, γιατι μετα τη σχολη θα αρχισουν οι υποχρεωσεις και αφηστε τις πλατωνικες σχεσεις.

Η καθηγητρια που μου εκανε εκθεση και μιλουσαμε, μου ειπε πως τα 3 χρονια που ηταν φοιτητρια τα ειχε ακομα με καποιον απο το σχολειο, αυτη αθηνα αυτος κω.Μετα οταν τον χωρισε καταλαβε τι εχασε ολα αυτα τα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
η περιπτωση της καθηγητριας σου δεν ειναι αναγκη να γενικευεται σε ολες τις σχεσεις αυτου του ειδους, εγω το αντιθετο ακριβως θα ελεγα απο την εμπειρια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δεν εκανα γενικευση.Εμπειρια ανεφερα.Καλα δικαιωμα του καθενος ειναι να μην ζει,και να το βαφτιζει οπως θελει.Αλλα αυτο δεν ειναι σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ετσι λες εσυ αλλα προφανως δεν εχεις αναλογη εμπειρια. Ακομα και να ειχες ομως δεν χαρακτηριζει τους παντες αυτο που θα ζουσες εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Σχεση απο αποσταση=fake σχεση. Ουτε βλεπεις τον αλλον, ουτε τον νιωθεις διπλα σου, ουτε ειναι μεσα στην καθημερινοτητα σου, ουτε ερχεστε σε σωματικη επαφη.Ζηστε τωρα τη ζωη σας που μπορειτε, γιατι μετα τη σχολη θα αρχισουν οι υποχρεωσεις και αφηστε τις πλατωνικες σχεσεις.

Η καθηγητρια που μου εκανε εκθεση και μιλουσαμε, μου ειπε πως τα 3 χρονια που ηταν φοιτητρια τα ειχε ακομα με καποιον απο το σχολειο, αυτη αθηνα αυτος κω.Μετα οταν τον χωρισε καταλαβε τι εχασε ολα αυτα τα χρονια.


αποψη σου αυτο.οπως ειπε η Krou,προφανως δεν ειχες παρομοια εμπειρια.
ναι μπορει να ειναι δυσκολο γιατι δεν τον βλεπεις τον αλλο συχνα,δεν τον εχεις διπλα σου,αλλα εχει αλλα καλα.

αν η σχεση αξιζει,ακομα κι οταν τελειωσει θα σου αφησει ομορφες εμπειριες.και γενικα οταν θα τελειωσει μια σχεση που αξιζε,ποτε δε θα πεις "κοιτα τι εχανα".
μαλλον η καθηγητρια σου οντως εχασε πολλα,αλλα αυτο δε νομιζω οτι οφειλεται στο οτι η σχεση ηταν εξ αποστασεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleoniki

Νεοφερμένος

Η Κλεονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά, πιστεύω οτι είμαι μάρτυρας αυτού του είδους σχέσης. Απο την αρχη του 2009 συνομιλώ με ενα παιδί και πάντα υπηρχε ένα σχετικο ενδιαφερον. Βέβαια εξαιτίας των σχολείων και διάφορων αλλων παραγόντων δεν είχαμε την δυνατότητα να συναντηθουμε. Όπως είναι φυσικο, ο καιρός πέρασε και τελικά συναντηθήκαμε. Υπήρξε πολλη "χημεία" μεταξύ μας και έτσι αποφασισαμε να συνεχισουμε. Τώρα έχουμε συναντηθεί συνολικά 4 φορές και δεν τα "εχουμε" ακομα...αλλά το προχωραμε για σχεση. Εγώ παρόλα αυτα νιώθω πως τον ξέρω για χρόνια! Είμαι πολύ οικεία απεναντι του. Πιστεύω πως αυτό που νιώθω είναι πολύ εντονο γιατι ειμαι πολύ ερωτευμενη. Επίσης νιώθω πως ό,τι δυσκολία εμφανιστει θα κάνω τα πάντα για να την ξεπερασω και δεν θα υποκύψω σε καμια "ορεξη" η κάτι παρομοιο αν καταλαβενετε!! Βεβαια ο κάθε ανθρωπος αντιμετωπιζει διαφορετικά αυτο το είδος σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ετσι λες εσυ αλλα προφανως δεν εχεις αναλογη εμπειρια. Ακομα και να ειχες ομως δεν χαρακτηριζει τους παντες αυτο που θα ζουσες εσυ.
Ωραια, οπως ειπα και πριν δικαιωμα του καθενος ειναι.Φυσικα και δεν ειχα αναλογη εμπειρια.Εχω επιλεξει να ζω την ζωη μου εντονα.Οπως λενε πολλοι και διαφοροι στο θεμα με το καπνισμα, δεν χρειαζεται να δοκιμασω κατι για να το αποριψω.
Οι περισσοτερες σχεσεις απο αποσταση πιστευω γινονται γιατι ο αλλος φοβαται πως ισως χασει κατι που να μην μπορει να το βρει αλλου.(αυτος ειναι κ ο λογος υπαρχει πολλες φορες και οταν μια σχεση κραταει υπερβολικα πολυ)
Δεν χρειαζεται να το'χω ζησει για να φερω γνωμη.Βλεπω τι γινεται γυρω μου, τα συζηταω με παθουντες και ξερω.
Ναι οκ, υπαρχουν και εξαιρεσεις.Μια απο αυτες ειστε ολοι εσεις που διαβαζετε την απαντηση μου, φυσικα! Εννοειται πως δεν εννοω εσας!Η δικια σας σχεση ηταν μοναδικη.;)
-----------------------------------------
Παιδιά, πιστεύω οτι είμαι μάρτυρας αυτού του είδους σχέσης. Απο την αρχη του 2009 συνομιλώ με ενα παιδί και πάντα υπηρχε ένα σχετικο ενδιαφερον. Βέβαια εξαιτίας των σχολείων και διάφορων αλλων παραγόντων δεν είχαμε την δυνατότητα να συναντηθουμε. Όπως είναι φυσικο, ο καιρός πέρασε και τελικά συναντηθήκαμε. Υπήρξε πολλη "χημεία" μεταξύ μας και έτσι αποφασισαμε να συνεχισουμε. Τώρα έχουμε συναντηθεί συνολικά 4 φορές και δεν τα "εχουμε" ακομα...αλλά το προχωραμε για σχεση. Εγώ παρόλα αυτα νιώθω πως τον ξέρω για χρόνια! Είμαι πολύ οικεία απεναντι του. Πιστεύω πως αυτό που νιώθω είναι πολύ εντονο γιατι ειμαι πολύ ερωτευμενη. Επίσης νιώθω πως ό,τι δυσκολία εμφανιστει θα κάνω τα πάντα για να την ξεπερασω και δεν θα υποκύψω σε καμια "ορεξη" η κάτι παρομοιο αν καταλαβενετε!! Βεβαια ο κάθε ανθρωπος αντιμετωπιζει διαφορετικά αυτο το είδος σχέσης.
Μα και μονη σου το λες πως δεν ειχατε σχεση τοσο καιρο.Δεν ειναι αυτο σχεση απο αποσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top