Συναισθησία

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ακούω Slipknot όταν έχω νεύρα ή είμαι στεναχωρημένη. Έχω συνδυάσει τη μουσική τους με αυτά που ανέφερα. Δεν ξέρω αν είναι συναισθησία αλλά τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εχω συνδεσει μυρωδιες και τραγουδια με διαφορες αναμνησεις της ζωης μου. Κυριως με αναμνησεις της παιδικης μου ηλικιας γινεται αυτο.

Kι εγω ακριβως αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κάποιος είπε κάτι για την αύρα. Έχουνε ρε παιδιά αύρα όλοι οι άνθρωποι. Δηλαδή έχουνε, ναι. Σε μερικούς φαίνεται και ως χρώμα κάποιες φορές. :emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εεεε;
-----------------------------------------
το lsd προκαλει συναισθησια αραγε;
-----------------------------------------
απ'οσο εχω καταλαβει, αυτα τα ατομα δεν ειναι αυτα που συνδιαζουν καποια γεγονοτα με καποια αλλα, αλλα οπως λεγεται για τον Einstein: "Einstein himself claimed that he thought through images rather than verbally".

απο https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein's_brain
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Synaesthesia είναι ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια των Porcupine Tree!!

Βασικά δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα αλλά για να "μαθω" πράγματα που σχετίζονται με μια αίσθηση, σχεδόν πάντα τα συνδυάζω με τις υπόλοιπες αισθήσεις. Πχ, για να ερμηνεύσω ένα μουσικό κομμάτι πάντα σκέφτομαι τι γεύση έχει και τι χρώμα. Αλλά νομίζω ότι αυτό το κάνουμε όλοι λιγο ή πολύ για να απομνημονεύουμε ευκολότερα όσα μας ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πολυ παραξενο-ενδιαφερον θεματακι. Μπραβο στον-η δημιουργο του! Κατ'αρχας να ρωτησω αυτο που περιγραφετε λεγεται συναισθησια; Και αν ναι εχει να κανει με ψυχολογια ειναι κατι ας πουμε μεταφυσικο; Εννοω, υπαρχει επιστημονικη εξηγηση ή απλα συνδεεται με τους συνειρμους που κανει κανεις;; Ας μου απαντησει οποιος ξερει please!

Και 'γω εχω συνδεσει ενα αρωμα με μια καθηγητρια μου. Ξερω δηλαδη οτι απο τον χωρο περασε εκεινη με το που μπω σε αυτον. Αυτο ειναι το πιο χαρακτηριστικο, αλλα θα μου 'ρθουν και αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Πριν κάτι μήνες είχα αναφερθεί σ'αυτό το θέμα και προσπάθησα να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορούσα:mad:. Οι περισσότεροι είτε δεν το διάβασαν είτε δεν το κατάλαβαν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cfj

Νεοφερμένος

Ο cfj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Όλοι μας συσχετίζουμε αντικείμενα ή καταστάσεις με κάποιο συγκεκριμένο χρώμα, άρωμα κλπ. Αυτού του είδους οι συσχετισμοί δεν είναι συναισθησία, αλλά απλοί συνειρμοί του εγκεφάλου. Η συναισθησία ουσιαστικά αποτελεί μία νευρολογική πάθηση στην οποία το άτομο αντιλαμβάνεται ένα ερέθισμα με διαφορετικό τρόπο, π.χ. τους ήχους με χρώματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Οταν βλεπω χελωνα σκεφτομαι το σπιτι μου.
Επισης το αιποουντ με τον υπνο:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Πριν κάτι μήνες είχα αναφερθεί σ'αυτό το θέμα και προσπάθησα να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορούσα:mad:. Οι περισσότεροι είτε δεν το διάβασαν είτε δεν το κατάλαβαν:P
Βασικά.
Η παρακμή οφείλεται στην τοπικσταρτέρισσα και στο λάθος ορισμό που δίνει για τη συναισθησία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Βασικά.
Η παρακμή οφείλεται στην τοπικσταρτέρισσα και στο λάθος ορισμό που δίνει για τη συναισθησία
Ακριβώς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cfj

Νεοφερμένος

Ο cfj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Βασικά.
Η παρακμή οφείλεται στην τοπικσταρτέρισσα και στο λάθος ορισμό που δίνει για τη συναισθησία


:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Χααααα κατι παρομοιο συμβαινει και με μενα!
Εμεις ειχαμε στον τοιχο τις εποχες, το φθινοπωρο ειναι κιτρινο, ο χειμωνας γαλαζιος, η ανοιξη πρασινη και το καλοκαιρι μπλε.
Επισης εχω συνδεσει πολλα αρωματα με ενα συγκεκριμενο προσωπο. Ακομα και κατι σουβλακια μυριζω πχ και μου ρχεται στο μυαλο. ΜΗΝ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΛΕΩ ΔΕ ΛΕΩ ΔΕ ΛΕΩ :P
Επισης εχω δωσει ''φυλα'' στους αριθμους απο το 1-9. Κοροιδεψτε με.
Τα 1,4,7,9 ειναι θηλυκα, τα 2,3,5,6,8 αρσενικα.
εγώ το κάνω αυτό με όλους τους αριθμούς. Τους έχω δώσει και χαρακτήρα.
αρσενικά: 1,3,5,8,10
θηλυκά:2,4,6,7,9
πχ το ένα είναι ένα μικρό παιδάκι καταπιεσμένο από το δύο. Το έξι αγπάει το οχτώ λλά το οχτώ είναι ερωτευμένο με το κακιασμένο εφτά.... Ξέρω είμαι παλαβή!

Το ξέρω ότι αυτό δεν είναι συναισθησία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Eμενα το 7 μου κανει αγορακι παντως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Eμενα το 7 μου κανει αγορακι παντως.:P

:nono:Το 7 είναι το πιο κακιασμένο θηλυκό μετά το 9!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Έχω συνδυάσει τις κατευθύνσεις με χρώματα.


Θεωρητική~Καφέ/Μπορντό
Θετική~Πράσινο
Τεχνολογική~Γκρι/γαλάζιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι,μου τυχαινει ολη την ωρα.δε μιλαω για τραγουδια γιατι δεν υπαρχει τραγουδι που το ακουω απλα για να το αουω,αφου συνεχεια ξεπηδουν προσωπα η σκηνες στο μυαλο μου.τους αριθμους τους εχω συνδεσει απο την πολυ παιδικη μου ηλικια με χρωματα:
1-μπλε
2-ροζ
3-μαυρο
4-κιτρινο
5-πορτοκαλι
6-σκουρο μπλε
7-πρασινο
8-μοβ
9-σιελ
0-λευκο.
επισης,τα εχω συνδεσει με προσωπα και με χαρακτηρες(το 2 ηρεμο,το 5 καλοσυνατο,το 4 κακο...).

οσον αφορα τα χρωματα απο μονα τους,ειναι χαρακτηρες:
το μπλε ηρεμο,το ροζ καλοσυνατο,το κιτρινο κακο,το πορτοκαλι παιχνιδιαρικο,το μαυρο θλιμμενο,το πρασινο φιλικο,το κοκκινο ωριμο.

τις μερες παντα τις φερνω στο μυαλο μου με καποια περιεργη γραμματοσειρα,κι αυτο απο πολυ μικρη.τωρα που τις εμαθα ειδα οτι πχ,η παρασκευη ειναι comic sans,η τριτη tahoma,η πεμπτη courier new...και βεβαια παιρνουν χρωματα,πουα,εμπριμε,κιτρινο...βαριεμαι να λεω ποιο ειναι πιο.:P

το γαμωτο το εχω συνδιασει με μοβ χρωμα.

καμια φορα νιωθω αρρωστη με ολα αυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ο τιτλος για το συγκεκριμενο θεμα ειναι εντελως λαθος.
Η συναισθησια ειναι νευρολογικη ασθενεια και δεν εχει να κανει αμεσα με το τι αισθηματα εχεις συνδυασει με συγκεκριμενους αριθμους κλπ

Υπολογιζεται οτι συνανταται (εστω και σε ηπια μορφη) σε λιγοτερο απο 1 στους 2000 ανθρωπους.
Ένας άνθρωπος που χαρακτηρίζεται από συναισθησία είναι δυνατό, για παράδειγμα, να ακούει τις οσμές, να βλέπει τους ήχους και να μυρίζει τους ήχους.

Συνηθως αυτην την παθηση την εχουν τα αυτιστικα ατομα ενω στους υγιεις ανθρωπους μπορει συχνα να γινει με χρηση ναρκωτικων ουσιων οπως τα LSD.
Αυτο οφειλεται στο μπερδεμα των σηματων που στελνουν τα νευρα στον εγκεφαλο.Για παραδειγμα οι νευρωνες των ματιων καταληγουν σε ενα συγκεκριμενο σημειο και εκει με τη βοηθεια του εγκεφαλου δημιουργειται η αισθηση της ορασης.Αν π.χ απο γεννετικο λαθος στο ιδιο σημειο καταληγουν και τα νευρα που ευθυνονται για την ακοη, (κανονικα θα επρεπε να καταληγουν σε διαφορετικο), τοτε ειναι δυνατον μολις ο ανθρωπος ακουει ηχους, αναλογα με την χροια ή την ενταση τους να βλεπει και διαφορετικα χρωματα.
Με λιγα λογια η συναισθησια στις βαριες της μορφες ειναι ενα σοβαρο προβλημα που συνηθως ειναι συμπτωμα του αυτισμου.

Για περισσοτερα διαβαστε εδω:
https://el.wikipedia.org/wiki/Συναισθησία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cfj

Νεοφερμένος

Ο cfj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εμείς το λέμε αλλά δε μας ακούει κανείς....:D Άλλο η συναισθησία και άλλο το "φύλο" των αριθμών! :P:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εμείς το λέμε αλλά δε μας ακούει κανείς....:D Άλλο η συναισθησία και άλλο το "φύλο" των αριθμών! :P:lol::lol:

Καπως λεγεται και αυτο παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top