Συγκατοίκηση στα φοιτητικά χρόνια ή όχι;

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αχ παιδια συγνώμη που άργησα να απαντήσωωωωω!!!Λοιπόν!!Στη θεσνικη γίνεται χαμος απο φοιτητες με αποτέλεσμα να τους εκμεταλλεύονται οι μεσιτες πολύ άγρια!!!Σπιτια σε καινούριες οικοδομές κοντα στα πανεπιστήμια κάνουν 450 και πάνω...Πολυ ακριβά κατα τη γνώμη μου...Τα παλιά είναι σε άλλη φάση...δε βλέπονται...υπάρχουν οικοδομές 40 χρονων χωρις ασανσερ που νοικιάζεται ο 6ος οροφος...μα καλα για κοροιδα μας περναν??????????Λοιπον...πολλοι άρχισαν να ψάχνουν ήδη και η κατασταση θα είναι απελπιστική τον Αυγουστο...Οι μεσιτες λενε κλειστε το γιατι μου το ζηταν και απο αλλου...όλα υπο πιεση δηλαδη...και αν εισαι κοπελα κοιτας και άλλα πράγματα...οπως π.χ να μην ειναι πρωτος όροφος γιατι πηδαν απο το μπαλκονι κ.α.Γενικα η θεσνικη κουνηθηκε απο ένα σεισμο...ποιος ρισκάρει και νοικιάζει σε ένα παλιο σπίτι????Αστα παιδια αστα....
-----------------------------------------



Ελα θεσαλονικη και άρχισε το ψάξιμο δεν υπάρχει περιπτωση να χάσεις τη σχολη...Καμια όμως...
Εμας ειναι στον πρωτο οροφο..:(τοσο κακο ειναι? Να αρχισουμε να ξανα σκεφτομαστε το σπιτακι μας ? :emm:
και εμενα διπλα απο το μπαλκονι μου εχει μια σκεπη...:!::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
κ εχω τρομερο φοβο με τους σεισμους..thank God,δεν κινδυνευω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Η συγκατοίκηση είναι και θετική και αρνητική...
Θετική, γιατί έχεις κάποιον να σε βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού, να σου πάρει φάρμακα αν αρρωστήσεις, να συνεισφέρει οικονομικά σε ενοικιο, λογαριασμούς κλπ., να είναι "δίπλα" σου αν χρειαστείς να συζητήσεις και να μην βρίσκεις το σπίτι άδειο όταν έρχεσαι...!
Αρνητική, γιατί μπορεί ο / η συγκατοικος να μην θέλει να βοηθήσει σε οικιακά, να μην είναι τακτικός, καθαρός κλπ, να μην τηρεί τις υποχρεώσεις του σχετικά με το σπίτι, να μην κάνει ησυχία για να διαβάσεις, να μην σου αφήνει πολύ "προσωπικό χώρο", και εν τέλει να επωμιστείς εσύ όλες τις φροντίδες του σπιτιού (και μάλιστα για δυο άτομα)...

Αν φυσικά πρόκειται για αδέλφια, στενούς συγγενείς ή παιδικούς φίλους με τους οποίους σπουδάζεις στην ίδια πόλη και γνωρίζεις το χαρακτήρα τους, τότε η συγκατοίκηση θα είναι σίγουρα μια καλή εμπειρία στο πλαίσιο της φοιτητικής ζωής... Αρκεί οι τυχόν τσακωμοί που θα προκύψουν λόγω της συνεχούς συναναστροφής με το ίδιο άτομο να μην επηρεάσουν την καλή σχέση... Ουσιαστικά, πιστεύω πως για να συγκατοικήσουν δυο άτομα καλόν θα είναι να γνωρίζουν ήδη ο ένας τον χαρακτήρα του άλλου και να έχουν αναπτύξει μια σχέση οικειότητας σε βαθμό που να τους διασφαλίζει πως ό,τι και να γίνει, όποια διαφωνία και αν προκύψει, η σχέση τους δεν θα κλονιστεί...!!!

Η ποιότητα της συγκατοίκησης είναι σχετική... Δεν θεωρώ πως είναι αμιγώς μια καλή ή κακή εμπειρία.. Εξαρτάται από ένα σύνολο παραγόντων, τους οποίους καλόν θα είναι να εξετάσει καποιος προσεκτικά προτού λάβει μια απόφαση...

Υ.Γ.: Πάντως, σίγουρα η συγκατοίκηση με κάποιον άγνωστο (επειδή παραδείγματος χάριν κληρωθήκατε στο ίδιο δωμάτιο στην εστία) είναι ένα ρίσκο, που προσωπικά δεν θα έπαιρνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Μήπως να επαναφέρουμε ξανά το θέμα τώρα που πλησιάζει και ο καιρός; Ακούω από πολλούς να εκφράζουν την επιθυμία για συγκατοίκηση λόγω οικονομικών δυσχερειών αλλά και αύξησης της εγκληματικότητας. Οι απόφοιτοι τώρα σκέφτεστε κάτι τέτοιο ή μόνο εμένα απασχολεί; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν θα μπορούσα να σκεφτώ καν την συγκατοίκηση. :P Ίσως είμαι δύσκολος σαν χαρακτήρας αλλά χρειάζεται απαραίτητα προθυμία,συγκατάβαση,κατανόηση,χαρακτηριστικά τα οποία ΔΕΝ διαθέτω.:P

Έτσι κι αλλιώς πιστεύω πως στα φοιτητικά χρόνια θέλει ο καθένας να έχει τον χώρο του,να κάνει ό,τι θέλει όποτε το θέλει και όχι να καταπιέζεται από μια ακόμη παρουσία μέσα στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σίγουρα, αλλά όταν έχεις ζήσει 18 χρόνια σε "χωριό" και έρχεται η ώρα να πας σε μεγαλούπολη, δεν φρικάρεις κάπως; Τόσα ακούγονται..:/:
(βασικά εντάξει, σχεδόν όλοι κάνουν παρτάκι για μεγαλούπολη σε τέτοιες περιπτώσεις, μάλλον η stella κυμαίνεται πιο πολύ στον τρόπο σκέψης μου..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εμένα πήγε κ μου βρήκε ο πατέρας μου σπίτι (στη Θεσσαλονίκη) που έχει θυροτηλέφωνο με κάμερα.Και στην είσοδο πρέπει να βάζεις κωδικό για να μπαίνεις στην πολυκατοικία μετά από μια συγκεκριμένη ώρα,και άλλα τέτοια τρελά:P

οπότε πιστεύω ότι στο θέμα της ασφάλειας είμαι καλυμμένη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azwtoo

Νεοφερμένος

Η azwtoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια εμενα με ενδιαφερει τρελα το θεμα της συγκατοικησης.ιδιως αν βρω καποιο καλο ατομο απο την σχολη μου (αρχιτεκτονικη θεσσαλονικης).τωρα ψαχνομαι για σπιτι...αλλα αναγκαστικα μονη μου στην αρχη αφου δεν εχω βρει ακομα συγκατοικο.το θεμα με την συγκατοικηση ειναι οτι σε αλλες χωρες ειναι ευνοητη βλεπε ιταλια.μονο στην ελλαδα ολα τα παιδια μενουν μονα τους ως φοιτητες λες και ειναι ανεξαρτητοι εργενηδες.καταλαβαινω οσους εχουν θεμα με την συνυπαρξη με αλλο ατομο.αλλα πιστευω οτι εν τελει η συγκατοικηση περισσοτερα θετικα εχει απο αρνητικα.μοιραζεσαι τα εξοδα,τις δουλειεσ,εχεις παρεα συνεχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hiphopjunkie

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μακριά από συγκατοίκηση παιδιά!!Μόνο αυτό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα. ετσι λεει ο λαος και εχει δικαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ειναι καλητερο να μενεις μονος σου ;
Το να εχεις συγκατοικο δεν ειναι λιγο επικινδυνο;
Σας εχουν συμβει ποτε περιστατικα οπως κλοπες ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ειναι καλητερο να μενεις μονος σου ;
Το να εχεις συγκατοικο δεν ειναι λιγο επικινδυνο;
Σας εχουν συμβει ποτε περιστατικα οπως κλοπες ;;;

καθε περιπτωση εχει τα αρνητικα και τα θετικα της. αν το αλλο ατομο το ξερεις καλα και γνωριζεστε καιρο (αρκετο ωστε να μπορεις να τον εμπιστευτεις. (και δεν εννοω 2 μηνες) ) δεν νομιζω πως ειναι επικινδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ειναι καλύτερο να μενεις μονος σου ;
Το να εχεις συγκατοικο δεν ειναι λιγο επικινδυνο;
Σας εχουν συμβει ποτε περιστατικα οπως κλοπες ;;;
Καλύτερο; Ανάλογα ως προς τι. Στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο να συγκατοικείς στα φοιτητικά σου χρόνια.
Ενδεχομένως να σου βγουν καλύτερα τα έξοδα, όσον αφορά νοίκι, ηλεκτρικό, νερό, τηλέφωνο.

Απλά χρειάζονται καλοί κανόνες. Από εκεί και πέρα, αν φοβάσαι κλοπή, μπορείς να κλειδώνεις το δωμάτιό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ειναι καλητερο να μενεις μονος σου ;
Το να εχεις συγκατοικο δεν ειναι λιγο επικινδυνο;
Σας εχουν συμβει ποτε περιστατικα οπως κλοπες ;;;

Προσδιόρισε το "καλύτερο":hmm:
Ασφάλεια; Αν θες την ησυχία σου ναι, μπορεί να είναι καλύτερο να μένεις μόνος. Αν φοβάσαι ότι θα μπει ο σχιζοφρενής με το πριόνι, καλύτερα να έχεις και κάποιον άλλο μες στο σπίτι σε καθημερινή βάση.
Οικονομικά; Αν δε σ' ενδιαφέρουν τα έξοδα, μένεις μόνος. Αλλά αν ζορίζεσαι, με το συγκάτοικο μάλλον θα έρθουν φθηνότερα.
κ.ο.κ. (δε μου έρχονται άλλα τώρα:P)

Γενικά, αν θες συγκάτοικο, καλύτερα να τον ξέρεις. Όχι μόνο για την ασφάλειά σου, αλλά για να ξέρεις και τι συνήθειες έχει και να μην καταλήξετε να πετάτε πράγματα ο ένας στον άλλον επειδή δε θα τα βρίσκετε.:P
Έχω μια φίλη που μένει μόνη της και έναν φίλο που μένει σε τριάρι με άλλους 2 [αλλά ήταν συμμαθητές στο Λύκειο], και είναι ευχαριστημένοι και οι 2 με τις επιλογές τους.:worry: Είναι και ανάλογα στον άνθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν σκέφτομαι την συγκατοίκηση,,ωραία είναι και μόνος :) Εξαρτάται από τον καθένα αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Λοιπόν θα σας πω και γω τη γνώμη μου...μένω σε ένα διαμέρισμα 87 τετραγωνικών με την κολλητή μου,την οποία ξέρω πάνω-κάτω 6 χρόνια.Στην αρχή είχα κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με την συγκατοίκηση επειδή γενικά είμαι λίγο περίεργη σε σχέση με την καθαριότητα και την τάξη...τα θέλω όλα τέλεια,ενώ η κολλητούλα μου δεν τα πάει τόσο καλά με την σκούπα και το φαράσι :P κι όμως ρε παιδιά δεν το μετάνιωσα ΚΑΘΟΛΟΥ , ούτε μια στιγμή σκέφτηκα οτι θα ηταν καλύτερα να μένω μόνη.Φυσικά πριν τη συγκατοίκηση πρέπει να υπάρξει και η κατάλληλη συζήτηση γιατί όπως λένε- οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους... ;) ούτε πρόβλημα με την καθαριότητα έχουμε, ούτε με τους γκόμενους ( :P ) και όσον αφορά τα τρόφιμα στην αρχή τα παίρναμε όλα μαζί και το ποσό το μοιραζόμασταν...πλέον η κάθε μια παίρνει τα δικά της και απορρυπαντικά κλπ τα μοιραζόμαστε! Πριν λίγο καιρό θα ήμουν επιφυλακτική με το θέμα της συγκατοίκησης αλλά πραγματικά αν ξέρεις τον άλλο και απ 'την καλή και απ'την ανάποδη και έχετε και κάποια κοινά.... ΤΌΤΕ ΔΑΓΚΩΤΌ ΓΙΑ ΣΥΓΚΑΤΟΊΚΗΣΗ!!!!!
:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μπα, ούτε να το σκέφτομαι. Μια χαρά είμαι μόνος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έχει να κάνει με το πώς ζεις βασικά κι ενώ δε έχω πρόβλημα με την ιδέα, φαντάζομαι δοκιμαστικά μπορούν να γίνουν τα πάντα, όταν κάνεις τρελά πράγματα σε τρελές ώρες ε, απλά δε θα δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kathy_th

Νεοφερμένος

Η kathy_th αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
μονη και παλι μονη!...δε λεω καλη η παρεα,και αν νιωθεις μοναξιες πας σε καμια φιλη και κοιμασαι κανενα βραδυ. Αλλα ειναι και οι μερες που θες να εισαι μονη,να γυρνας απο εξω και να θες το χωρο σου,την ησυχια σου! προσωπικα δε μετανιωνω ουτε στιγμη που αποφασισα να μεινω μονη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πώς μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα για τις δουλειές στο σπίτι;; Θα συγκατοικήσω για πρώτη φορά μετά από 3 και κάτι χρόνια μοναξιάς :P
Βασικά, έχω μανία με την τάξη και δεν μπορώ να τα βλέπω να είναι χάλι γιατί εκνευρίζομαι και θέλω να αποφύγω τις εντάσεις και μελλοντικη μου έκρηξη:redface:
Απλά εφόσον θα συμβεί κι αυτό (καλώς ή κακώς) δε θέλω να μαζεύω συνεχεια εγώ... Πώς μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα για το σπίτι;;;
Οποια βοήθεια, πολύτιμη!!! Ευχαριστώ!!!!!!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top