Συγκατοίκηση στα φοιτητικά χρόνια ή όχι;

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Κανε μια συζητηση με το/τη συγκατοικο σου και δημιουργηστετο απο μαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι έχω προσπαθήσει και δεν την πολυνοιάζει δυστυχώς. Γι αυτό ρώτησα εδώ πώς να φτιάξω ένα ενδεικτικό πρόγραμμα και τι να περιλαμβάνει, ούτως ώστε να της το δείξω και αν διαφωνεί τότε να κάνουμε πιο εκτενή κουβέντα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι έχω προσπαθήσει και δεν την πολυνοιάζει δυστυχώς. Γι αυτό ρώτησα εδώ πώς να φτιάξω ένα ενδεικτικό πρόγραμμα και τι να περιλαμβάνει, ούτως ώστε να της το δείξω και αν διαφωνεί τότε να κάνουμε πιο εκτενή κουβέντα... :/:

Tι εννοείς δεν την πολυνοιάζει; :confused:
Κοιτάξτε ποιες μέρες θα έχετε "κενές". Μπορείτε να πείτε ότι θα πλένετε εναλλάξ τα πιάτα μέρα-παρά-μέρα ή ότι θα πλένει η κάθε μία ό,τι λερώνει. Ότι το Σάββατο πχ, η μία θα σφουγγαρίζει, θα ξεσκονίζει και θα καθαρίζει την κουζίνα, ενώ η άλλη θα σκουπίζει και θα κάνει το μπάνιο(εναλλάξ βδομάδα-παρά-βδομάδα και τούτο). Αν θέλετε μπορείτε να κανονίσετε να καθαρίζει η κάθε μία το δικό της δωμάτιο (αν έχετε διαφορετικό).

Εγώ κάπως έτσι θα το έφτιαχνα.:worry: Άτυπα βέβαια, χωρίς χαρτί, γιατί θα φαινόμουν και θα ένιωθα σαν εκείνες τις Αγγλίδες από το "How clean is your house?".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Βαλε σιγουρα της δουλειες του σπιτιου (καθαρισμα ,σιδερομα κτλ),πληρωμη λογαριασμων ,ψωνια γραψε ποιες μερες θα κανεις εσυ τι και αντιστοιχα τι αυτη και φερτην προ τετελεσμαινου .Μετα η εναλλακτικη ειναι η βρες αλλη παρεα η ζησε μονη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δηλαδή της έχω κάνει κουβέντα για τις δουλειές και όλο μου το αναβάλλει... Αυτό εννοώ με το 'δεν την πολυνοιάζει'... Και δεν μπορώ να την περιμένω αιώνια γιατί βλέπω το σπίτι και φρίττω! :P
Βασικά, το σπίτι ας πούμε ότι δεν έχει ξεχωριστούς χώρους (πέρα από την κουζίνα και το μπάνιο), είναι ενιαίο. Αλλά έτσι όπως το θέτεις, σε εμένα αρέσει :P

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)


επεξεργασία: Thoba, δεν είναι τόσο εύκολο να βρω άλλη παρέα.. :/ Αν μπορούσα θα έμενα μόνη μου και φέτος! Πρόκειται για συγγενικό πρόσωπο, με το οποίο εγώ δεν έχω και την καλύτερη σχέση, αλλά οι γονείς της παρακάλεσαν τους δικούς μου (κι εμένα μαζί) να μείνουμε παρέα για να μοιραζόμαστε έξοδα... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τον προσωπικό του χώρο, προφανώς τον αναλαμβάνει καθείς μόνος του. Τους κοινόχρηστους, με χαρτι και μολύβι συμφωνείτε για εναλλάξ καθάρισμα.
Σημαντικό. Καθορίζετε επί τόπου και το θέμα των επισκέψεων, μουσικής κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
επεξεργασία: Thoba, δεν είναι τόσο εύκολο να βρω άλλη παρέα.. :/ Αν μπορούσα θα έμενα μόνη μου και φέτος! Πρόκειται για συγγενικό πρόσωπο, με το οποίο εγώ δεν έχω και την καλύτερη σχέση, αλλά οι γονείς της παρακάλεσαν τους δικούς μου (κι εμένα μαζί) να μείνουμε παρέα για να μοιραζόμαστε έξοδα... :/

Koίταξε. Η συγκατοίκηση είναι πολύ δύσκολο πράγμα. Θεωρώ ότι (ίσως) η πιο εύκολη είναι των διδύμων και από κει και πέρα το χάος. Πρέπει να συγκατοικήσεις με κάποιον που πραγματικά ταιριάζεις διαφορετικά θα έρθουν γρήγορα οι καβγάδες. Ας πούμε, εγώ ξέρω ότι ακόμη και με την κολλητή μου θα είχα μεγάλο θέμα γιατί ξέρω ότι σε κάποια θέματα δεν τα βρίσκουμε.

ΠιΕς: Κι εμένα πήγαν να μου "φορτώσουν" έτσι ένα άτομο αλλά το ΟΧΙ το δικό μου και των γονιών μου ήταν κατηγορηματικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
2 λέξεις : Μο Νος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ποσοι απο εσας φετος σκεφτεστε να συγκατοικησεται,εμενα μου περναει απο το μυαλο μιας και δεν θα επιβαρυνω περισσοτερο τους γονεις μου αλλα δεν εχω βρει καποιον μετα τις πανελληνιες θα ξερω αν περασει καποιος γνωστος αν και δεν εχω καποιον γνωστο που να νιωθω πολυ ανετα μαζι του!!θα μου αρεσε να συγκατοικησ ω με 3-4 ατομα παραξενο ξερω αλλα μου ακουγεται ποιο ωραιο...τελος παντων πειτε μου και εσεις αν το σκεφτεστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ποσοι απο εσας φετος σκεφτεστε να συγκατοικησεται,εμενα μου περναει απο το μυαλο μιας και δεν θα επιβαρυνω περισσοτερο τους γονεις μου αλλα δεν εχω βρει καποιον μετα τις πανελληνιες θα ξερω αν περασει καποιος γνωστος αν και δεν εχω καποιον γνωστο που να νιωθω πολυ ανετα μαζι του!!θα μου αρεσε να συγκατοικησ ω με 3-4 ατομα παραξενο ξερω αλλα μου ακουγεται ποιο ωραιο...τελος παντων πειτε μου και εσεις αν το σκεφτεστε :)
εννοείς να συγκατοικήσετε 5 άτομα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Συγκατοικειτε με φιλους μονο ή και με ακυρους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα ειδικά σ'αυτές τις ηλικίες από το να μένει κανείς μόνος!Αν δεν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και ανάγκη δεν το συζητώ...

Επίσης κι εφόσον ζείτε έστω και στοιχειωδώς άνετα,μη "τσιγκουνεύεστε" σε αυτά τα θέματα...υποτίθεται ότι πάτε να σπουδάσετε κάτι το οποίο υπολογίζετε ότι θα σας αποφέρει ένα ποσό που θα αποσβέσει τα όποια χρήματα επενδύσετε στα φοιτητικά σας χρόνια,μη πάτε από τη μύγα να βγάλετε ξύγκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Για μένα δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να μένεις μόνος σου και οι φίλοι σου να απέχουν μέχρι 2 λεπτά από το σπίτι σου. Συγκεκριμένα, σε εμένα, η καλύτερή μου φίλη μένει και στην οικοδομή μου και όλες οι υπόλοιπες που είναι στην παρέα μου μένουν στο τετράγωνό μου. Πραγματικά δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα. Όταν θες είσαι μόνος σου και κάνεις ό,τι γουστάρεις, αλλά όταν θες παρέα κατεβαίνεις και με το βρακί που λέει ο λόγος για να πας στην φίλη σου έναν όροφο πιο κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.
Όταν θες είσαι μόνος σου και κάνεις ό,τι γουστάρεις, αλλά όταν θες παρέα κατεβαίνεις και με το βρακί που λέει ο λόγος για να πας στην φίλη σου έναν όροφο πιο κάτω!
Που μένεις είπαμε;:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχα :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
άαασε,καλύτερα μόνη να'χω την ησυχία μου.
αν θέλω να πάω σε φίλη,θα πάω,αν θέλει να έρθει,θα έρθει :P
απλά θέλω να έχω δικό μου πρόγραμμα,δικούς μου κανόνες,να μπορώ να αισθάνομαι ότι έχω πλήρη άνεση κι ελευθερία εκεί όπου μένω.
σιγά μην έχω και δεύτερες έγνοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ίσως να γελάσετε μ' αυτό που θα σας πω, αλλά εγώ όταν σπούδαζα στη Θεσσαλονίκη φοβόμουν να μείνω μόνη μου. Τις πρώτες δύο εβδομάδες ήρθαν οι γονείς μου. Μετά λόγω των υποχρεώσεων τους στην Αθήνα έφυγαν. Έτσι, τους πρώτους δύο μήνες -για την ακρίβεια- έμενα μόνη μου και φοβόμουν πάρα πολύ. Ωστόσο, στην πορεία αποφασίσαμε με μια πολύ καλή μου φίλη -κάναμε πολύ παρέα από την πρώτη μέρα- να συγκατοικήσουμε. Είναι και αυτή Αθηναία. Περνούσαμε πολύ ωραία, μοιραζόμασταν τα έξοδα, κάναμε πάρτι, πηγαίναμε για ψώνια μαζί, διαβάζαμε μαζί, αλλά τρώγαμε διαφορετικά φαγητά λόγω διαφορετικού γούστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ίσως να γελάσετε μ' αυτό που θα σας πω, αλλά εγώ όταν σπούδαζα στη Θεσσαλονίκη φοβόμουν να μείνω μόνη μου. Τις πρώτες δύο εβδομάδες ήρθαν οι γονείς μου. Μετά λόγω των υποχρεώσεων τους στην Αθήνα έφυγαν. Έτσι, τους πρώτους δύο μήνες -για την ακρίβεια- έμενα μόνη μου και φοβόμουν πάρα πολύ. Ωστόσο, στην πορεία αποφασίσαμε με μια πολύ καλή μου φίλη -κάναμε πολύ παρέα από την πρώτη μέρα- να συγκατοικήσουμε. Είναι και αυτή Αθηναία. Περνούσαμε πολύ ωραία, μοιραζόμασταν τα έξοδα, κάναμε πάρτι, πηγαίναμε για ψώνια μαζί, διαβάζαμε μαζί, αλλά τρώγαμε διαφορετικά φαγητά λόγω διαφορετικού γούστου.

Εντάξει φυσιολογικό νομίζω είναι αν έχεις συνηθίσει 18 χρόνια να ζεις με τους γονείς σου, να μην μπορείς στην αρχή τόσο εύκολα να μείνεις μόνη.Πάντως πιστεύω ότι καλύτερο είναι -αν δεν υπάρχει κάποιο οικονομικό πρόβλημα- να μένει κάποιος μόνος του.Έχεις τον χώρο σου, μπορείς πιο εύκολα να συγκεντρωθείς να διαβάσεις, και αν θες τους φίλους σου δεν είναι τόσο μακρυά (μιλώντας για φοιτητούπολεις όπως η Πάτρα,κλπ,κλπ όχι Αθήνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,461 μηνύματα.
Νομίζω είναι δύσκολο να συγκατοικήσεις απο το 1ο έτος. Μετά το 2ο έτος που θα έχουν σχηματιστεί οι παρέες και θα έχεις βρει ποια άτομα σου ταιριάζουν, τότε είναι κομπλέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Συγκατοικηση με Κοπελα.50% μειωση στα εξοδα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top