Συγκατοίκηση στα φοιτητικά χρόνια ή όχι;

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
τί δε θα ανεχόσασταν από τον/την συγκάτοικο;;

Να πέρδεται και να μιλά ακατάπαυστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1mariakos1

Νεοφερμένος

Ο 1mariakos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη για να μείνεις μόνος θες 350-400 ευρά στο νερό για να βρεις ΑΝ είσαι τυχερός μια μέτρια γκαρσονιέρα. Εξαρτάται βέβαια από την οικονομική κατάσταση του καθενός, αλλά εγώ προσωπικά, αν τελικά περάσω Θεσσαλονίκη που θέλω, μολονότι έχουμε οικογενειακώς την οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να το δεχτώ.
Από την άλλη πλευρά με άγνωστο δεν πρόκειται να συγκατοικήσω. Και εν τέλει η συγκατοίκηση με φίλο είναι ό,τι καλύτερο όσο και να λεν ότι ο φοιτητής θέλει το χώρο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Από το 1ο έτος συγκατοίκηση φαντάζει ''απαγόρευση'',για εμένα τουλάχιστον...

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να αποφεύγεται η συγκατοίκηση,ακόμη και αν ο λόγος είναι οικονομικός,προτιμότερο να βρεθεί μια δουλειά ή ένας μικρότερος χώρος για σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Από το 1ο έτος συγκατοίκηση φαντάζει ''απαγόρευση'',για εμένα τουλάχιστον...

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να αποφεύγεται η συγκατοίκηση,ακόμη και αν ο λόγος είναι οικονομικός,προτιμότερο να βρεθεί μια δουλειά ή ένας μικρότερος χώρος για σπίτι...
Προτιμότερο είναι να ρίξεις το βάρος της προσοχής σου στα μαθήματα παρά να βρεις μια παράλληλη δουλειά και να γράφεις τα μαθήματα στα παλαιότερα των υποδημάτων σου. Δεν πρόκειται να παντρευτείς αλλά να συγκατοικήσεις με κάποιον συνομήλικό σου, πιθανότατα και φίλο σου.
Κι εγώ ήμουν της άποψης του να μείνω μόνος μέχρι προσφάτως, αλλά έχω αλλάξει άποψη. Εξάλλου το κόστος ζωής είναι τουλάχιστον διπλάσιο (για να μην πω τριπλάσιο) από το να συγκατοικήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Να πέρδεται και να μιλά ακατάπαυστα.

:lol: Ναι, είναι και αυτό ένα πρόβλημα...

Πάντως εκτός από το οικονομικό, δεν υπάρχει νομίζω άλλος λόγος για συγκατοίκηση... Καλύτερα να είναι ο καθένας μόνος του, να έχει τον προσωπικό του χώρο...
Ακόμα και φίλοι να είναι από παλιά, τα άτομα που θα συγκατοικήσουν, συνήθως όταν ξεκινήσει η συγκατοίκηση, ο ένας ανακαλύπτει τα χούγια και τα ελαττώματα του άλλου, τα οποία δεν είναι φανερά στην "εξωτερική" κοινωνική ζωή και ξεκινούν τα προβλήματα. Πχ, μπορεί ο ένας να εχει μανία με την καθαριότητα και στον άλλον να αρέσει να ζει μες στη μπίχλα... Οπότε καλύτερα να μένει ο καθένας μόνος του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
εχω ανοιξει παρομοιο θεμα αν θες μπεις να δεις τι μου εχουν γραψει ολοι!

θα το συμβουλευτώ!! σόρρυ αν σου 'έκλεψα' ας πούμε το θέμα!!:)
-----------------------------------------
προσωπικά όσον αφορά το οικονομικό οκ...δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα..χωρίς τη συγκατοίκηση θα δίνω 300,με συγκατοίκηση τα μισά...αλλά σίγουρα θα δουλέψω και κάπου..οπότε θα τα καταφέρω....
εμένα μου αρέσει πιο πολύ να είμαι μόνη μου...λαρεύω να κάθομαι μόνη μου να ακούω μουσική,να σερφάρω,να διαβάζω ένα βιβλίο..ο λόγος που θα συγκατοικήσω -αν- θα είναι για να έχω μία παρέα αν χρειαστώ κάτι..σε μια δύσκολη στιγμή δηλαδή που θα έχω κάποια ανάγκη να είναι και κάποια άλλη κοπέλα....
-----------------------------------------
Να πέρδεται και να μιλά ακατάπαυστα.

:D:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αν και στην αρχή της Γ Λυκείου έλεγα οτι θα συγκατοικήσω με υποψήφιους συγκάτοικους μερικούς από τους καλύτερους μου φίλους τελικά αλλάξαμε όλοι γνώμη τουλάχιστον για το 1ο έτος και ύστερα από ιστορίες τσακωμών που ακούσαμε!! Γενικά είναι δύσκολη η συγκατοίκηση ακόμα και με τον "κολλητό" σου..εμείς είπαμε να νοικιάσουμε σπίτια όσο πιο κοντά γίνεται:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αν και στην αρχή της Γ Λυκείου έλεγα οτι θα συγκατοικήσω με υποψήφιους συγκάτοικους μερικούς από τους καλύτερους μου φίλους τελικά αλλάξαμε όλοι γνώμη τουλάχιστον για το 1ο έτος και ύστερα από ιστορίες τσακωμών που ακούσαμε!! Γενικά είναι δύσκολη η συγκατοίκηση ακόμα και με τον "κολλητό" σου..εμείς είπαμε να νοικιάσουμε σπίτια όσο πιο κοντά γίνεται:D

εγώ αν συγκατοικήσω θα μείνω με μια κοπέλα που να την ξέρω σίγουρα...κολλητή δεν έχω...απλά να την ξέρω και να βλέπω πως ταιριάζουμε.....πφφφ δύσκολη υπόθεση η συγκατοίκηση τελικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
εγώ αν συγκατοικήσω θα μείνω με μια κοπέλα που να την ξέρω σίγουρα...κολλητή δεν έχω...απλά να την ξέρω και να βλέπω πως ταιριάζουμε.....πφφφ δύσκολη υπόθεση η συγκατοίκηση τελικά!!!

"Κολλητός" το είπα ειρωνικά γιατί δε μου αρέσει πολύ αυτή η φράση αλλά εννοώ κάποιο φίλο που να τον ξέρεις καλά...Τώρα το να βλέπεις πως ταιριάζετε δε λέει και πολλά ξέρω πχ άτομα που γνωρίζονταν από μικρά παιδιά και στο 2μηνο ξενοικιασαν! Αν το θές πολύ δε θέλω να σε αποθαρύνω, εξάλλου ότι μου έχουν πει και εμένα σου λέω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Eγώ είμαι της άποψης οτι ο καθένας μας χρειάζεται τον προσωπικό του χώρο,έστω για κάποιο χρονικό διάστημα κάθε μέρα. Θα προτιμούσα να μένω σε διπλανές γκαρσονιέρες με τους κολλητούς μου και όχι στο ίδιο σπίτι. Η μόνη περίπτωση για συγκατοίκιση που θα μου άρεζε θα ήταν σε ένα τεράστιο σπίτι πχ με άλλα 4-5 άτομα με την προυπόθεση οτι ο καθένας θα έχει το δωμάτιο και το μπανιο του. Ναι ξέρω είμαι των άκρων αλλα -επειδη αλλωστε δεν εχω συγκατοικισει ποτε- ετσι οπως το φανταζομαι μονο αυτη η εκδοχη συγκατοικισης θα μου άρεζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
rafita αυτά τα οποία θες μπορείς να τα κάνεις και με κάποιον συγκάτοικο. Τώρα αυτό για το οποίο είμαι πεπεισμένος είναι πως οι γυναίκες είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον, καταφέρνουν πάντα στο τέλος να μαλώσουν, δεν υπάρχει σωτηρία από αυτό το πράγμα. Οι άντρες είναι πιο αφασίες και δεν έχουν τόσο μεγάλα θέματα. Τώρα από 'κει και πέρα είναι οι απόψεις του καθενός. Καλό είναι να σκεφτόμαστε τη βολή μας αλλά ταυτόχρονα να σκεφτόμαστε και τους δικούς μας. Δεν ξέρω αν οι γονείς όλων σας είναι εισοδηματίες και παίρνουν 3-4 χιλιάρικα το μήνα, αλλά για εμένα προσωπικά με δύο γονείς εκπαιδευτικούς θα πρέπει να πληρώνουν εκτός από το ενοίκιο το οποίο ας πούμε θα είναι 350 ευρώ για Θεσσαλονίκη, 300 για τις άλλες πόλεις, συν το ρεύμα, συν το νερό, συν τα κοινόχρηστα, συν το πετρέλαιο πάμε για πλάκα το 500άρι (και πολύ λίγα λέω). Αν συνυπολογίσουμε τις ανέσεις που θέλει ο καθένας μας και άρα τηλέφωνο-ίντερνετ άλλο ένα 40άρι (αν πάρουμε από τη forthnet ας πούμε) συν τα χαρτζηλίκια που θα είναι 200-300 ευρώ δε θα είναι; Όλα μαζί μας κάνουν ένα στρογγυλό-στρογγυλό 800άρι στο νερό χώρια τις έκτακτες εισφορές και τα λεφτά των δόσεων για το νοικοκυριό σας ενώ ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων αυτών θα μπορούσε να εξοικονομηθεί και να πάει π.χ. για τις μεταπτυχιακές σας σπουδές, να πάρετε ένα αυτοκίνητο στο μέλλον αν δεν έχετε βλέψεις κτλ. Ο μπαμπάς ενός φίλου μου που είναι εκπαιδευτικός που ζει στη Γερμανία όταν έμαθε τα ενοίκια της Θεσσαλονίκης είπε "Πρέπει να αρχίσω να πουλάω όπλα"!!! Anywayz, αυτό έγκειται στην ιδιοσυγκρασία και τις δυνατότητες του καθενός άποψή μου άποψή σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Προτιμότερο είναι να ρίξεις το βάρος της προσοχής σου στα μαθήματα παρά να βρεις μια παράλληλη δουλειά και να γράφεις τα μαθήματα στα παλαιότερα των υποδημάτων σου.

Εσύ τα λες αυτά δεν τα λέω εγώ...Είπαμε ο λόγος που φτάσαμε σε αυτό το σημείο είναι για να σπουδάσουμε και να διαβάσουμε,εξ'αρχής είναι βασικός κανόνας...Με συγκάτοικο πιστεύω είναι πολύ πιο δύσκολο να κάτσεις και να διαβάσεις,απ'ότι να έχεις μια δουλειά με συγκεκριμένο ωράριο και να κανονίζεις το πρόγραμμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εσύ τα λες αυτά δεν τα λέω εγώ...Είπαμε ο λόγος που φτάσαμε σε αυτό το σημείο είναι για να σπουδάσουμε και να διαβάσουμε,εξ'αρχής είναι βασικός κανόνας...Με συγκάτοικο πιστεύω είναι πολύ πιο δύσκολο να κάτσεις και να διαβάσεις,απ'ότι να έχεις μια δουλειά με συγκεκριμένο ωράριο και να κανονίζεις το πρόγραμμά σου.
Δεν είπα πως τα λες αυτά, εγώ τα λέω. Πάντως να είσαι σίγουρος πως ο εργοδότης σου με το που σε βρει για να σε προσλάβει θα σε ρωτήσει "Παιδί μου, θα σου δίνω τρία κατοστάρικα το μήνα. Μόνο πες μου ποιες ώρες σε βολεύει να διαβάζεις να κανονίσω κι εγώ το πρόγραμμα του μαγαζιού".
Εδώ τουρλώνονται άνεργοι πτυχιούχοι να βρουν δουλειά σε καφετέρια για μερικά ψωροευρά κι εσύ θέλεις συγκεκριμένο ωράριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1mariakos1

Νεοφερμένος

Ο 1mariakos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια τωρα σοβαρα,δεν γινεται να σπουδαζεις κ να πιασεις κανονικη δουλεια,ελεος δλδ κ γιατι περασες σε σχολη?για το χαβαλε?δεν σου μενουν ωρες να διαβασεις.ειναι προτιμοτερο να βρεις μια δουλιτσα 3 φορες την εβδομαδα ισα ισα να βγαζεις τα δικα σου εξοδα(καφε,τσιγαρα,ποτα κτλ).κ εχεις κ τον χρονο που χρειαζεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δεν είπα πως τα λες αυτά, εγώ τα λέω. Πάντως να είσαι σίγουρος πως ο εργοδότης σου με το που σε βρει για να σε προσλάβει θα σε ρωτήσει "Παιδί μου, θα σου δίνω τρία κατοστάρικα το μήνα. Μόνο πες μου ποιες ώρες σε βολεύει να διαβάζεις να κανονίσω κι εγώ το πρόγραμμα του μαγαζιού".
Εδώ τουρλώνονται άνεργοι πτυχιούχοι να βρουν δουλειά σε καφετέρια για μερικά ψωροευρά κι εσύ θέλεις συγκεκριμένο ωράριο...

Αφού δεν θες να καταλάβεις.Άμα έχεις iQ μεγαλύτερο από μια καφετιέρα,ΑΜΑ συνέβαινε αυτό δεν θα δεχόσουν τη δουλειά...όπως θα έκανε και ο καθένας.
ΟΤΕ λέγεται,καφετέρια λέγεται,μαγαζί με ρούχα λέγεται.

Άντε και καλή συγκατοίκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Εμείς που πρόκειται να μείνουμε σε εστία και αναγκαζόμαστε να συγκατοικήσουμε ακόμη και με αγνώστους τι να πούμε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αφού δεν θες να καταλάβεις.Άμα έχεις iQ μεγαλύτερο από μια καφετιέρα,ΑΜΑ συνέβαινε αυτό δεν θα δεχόσουν τη δουλειά...όπως θα έκανε και ο καθένας.
ΟΤΕ λέγεται,καφετέρια λέγεται,μαγαζί με ρούχα λέγεται.

Άντε και καλή συγκατοίκηση.
Ανίκανος προς συζήτηση, καφετιέρα πάει να βράσει νερό για το γαλλικό της κυρίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
"Κολλητός" το είπα ειρωνικά γιατί δε μου αρέσει πολύ αυτή η φράση αλλά εννοώ κάποιο φίλο που να τον ξέρεις καλά...Τώρα το να βλέπεις πως ταιριάζετε δε λέει και πολλά ξέρω πχ άτομα που γνωρίζονταν από μικρά παιδιά και στο 2μηνο ξενοικιασαν!

οι φίλες μου που υποτίθεται ότι ξέρω καλά -γιατί εγώ πιστεύω πως ποτέ δεν ξέρεις κάποιον καλά εκτός από την οικογένειά σου- δεν θα είναι Αθήνα..σε κάθε περίπτωση εγώ είμαι διατεθημένη να κάνω και υποχωρήσεις -όπως συμβαίνει σε όλες τις ανθρώπινες σχέσεις.
-----------------------------------------
Τώρα αυτό για το οποίο είμαι πεπεισμένος είναι πως οι γυναίκες είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον, καταφέρνουν πάντα στο τέλος να μαλώσουν, δεν υπάρχει σωτηρία από αυτό το πράγμα..... Καλό είναι να σκεφτόμαστε τη βολή μας αλλά ταυτόχρονα να σκεφτόμαστε και τους δικούς μας.

ναι άστα οι γυναίκες είμαστε κατίνες...ειδικά με άλλες γυναίκες... βέβαι προσωπικά αν μου συμπεριφέρεται ο άλλος σωστά δεν έχω λόγο να τσακωθώ..αποδέχομαι εύκολα την προσωπικότητα του άλλου αρκεί να μην είναι προσβλητική προς εμένα..
και τα χρήματα είναι ένα κίνητρο...ειδικά για μας που θα πληρώνουμε και άλλο σπίτι για τον αδερφό μου (τελειόφοιτος αυτός) και πόσο μάλλον αφού έχουμε και άλλον έναν να ακολουθεί (πάει λύκειο)
-----------------------------------------
Εμείς που πρόκειται να μείνουμε σε εστία και αναγκαζόμαστε να συγκατοικήσουμε ακόμη και με αγνώστους τι να πούμε? :P

προσωπικά θα μου άρεσε περισσότερο να μένω σε εστία..:P:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
και τα χρήματα είναι ένα κίνητρο...ειδικά για μας που θα πληρώνουμε και άλλο σπίτι για τον αδερφό μου (τελειόφοιτος αυτός) και πόσο μάλλον αφού έχουμε και άλλον έναν να ακολουθεί (πάει λύκειο)
Αυτό δε συμβαίνει μόνο σε σένα αλλά και σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των ελληνικών οικογενειών και η πλειοψηφία αυτών δεν έχουν τη δυνατότητα να νοικιάζουν σε όλα τα παιδιά τους ξεχωριστά σπίτια και λογικό είναι!
Γι' αυτό το λόγο υποστηρίζω πως η συγκατοίκηση είναι μία από τις ελάχιστες λύσεις που προσφέρονται για τέτοια περίπτωση. Πιθανότατα δεν είναι και η πλέον ενδεδειγμένη, αλλά με αμοιβαίες υποχωρήσεις και από τις δύο πλευρές πιστεύω πως όλα γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top