Στρατηγικη Πρωτου Χρονου

apolloNakoS

Νεοφερμένος

Ο apolloNakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Hallo σε ολη τη community

Εχω μια απορια και ελπιζω ότι μπορειτε να μ διαφωτισετε
Λοιπον θα παω τριτη φετος, ανοιγουν και τα σχολεια σε ένα τριημερο αντε παλι..καλη αρχη να εχουμε, και ο στοχος μου είναι 4ο πεδ

Πριν από μερικους μηνες ειχα στο μυαλο μου πως θα εβαζα στο μηχανγραφκο πρωτη την σχολη μηχανολογων και μετα τις οικονομικες σχολες αλλα υπολογιζα απ΄ ότι φαινεται χωρις τον ξετε ποιον αφου ο χρονος μου φετος θα είναι περιορισμενος και εάν επιλεξω την οικονομια θα τα βρω μπαστουνια

Σε αυτό το σημειο θα ηθελα να σας ξεκαθαρισω κατι. Ο στοχος μου όπως και σας προανεφερα είναι η σχολη μηχ-μηχ, από μικρο παιδι δηλαδη μηχ-μηχ θελω να γινω, αλλα επειδη μου αρεσουν τα μαθηματικα δεν αποκλειω και τις οικονομικες σχολες-φυσικα παντα σαν δευτερη επιλογη το τονιζω.Εστω δηλαδη ότι οι σχολες μηχανολογων και οι οικονομικες ηταν στο ιδιο πεδιο με τα ιδια μαθηματα βαρυτητας και περνουσα οικονομικα, θα ξανα εδινα για μηχανολογια.

Ετσι λοιπον αποφασησα να δωσω μονο τα 6 μαθηματα και να ειμαι 210% προσηλωμενος στην πρωτη μου επιλογη το τονιζω και αυτό, καθως εάν επερνα την οικονομια θα μου ηταν αχρηστη στο 4ο πεδ αφου μονο χρονο θα μου ετρωγε από τα μαθηματα βαρυτητας
(ξερω μπορει να μου δωσει μερικα μορια αλλα η βαση είναι 18.300 και 20 να την γραψω θα μου δωσει αντε το πολύ 150 μορια και για να γραψω έναν τοσο μεγαλο βαθμο πρεπει να αφιερωσω χρονο τον οπποιο θα στερησω από τα αλλα μαθηματα)


Ερχομαι τωρα στον λογο για τον οποιο ζητω την γνωμη σας
Δεν ειμαι απολυτος και γνωριζω ότι παρολο την προσπαθεια που θα κανω μπορει να μην τα καταφερω σε τετοια περιπτωη όπως καταλαβενετε θα ξανα προσπαθησω
Παλι πρωτη μου επιλογη θα είναι οι σχολες μηχ-μηχ αλλα επειδη ο χρονος δεν θα είναι ο αντιπαλος μου την δευτερη φορα θα ανοιξω και 5ο πεδιο


1ον Εχω την δυνατοτητα εάν τον πρωτο χρονο δεν επιλεξω την οικονομια (ενδοσχολικα-πανελλαδ) να την δωσω τον δευτερο πανελλαδικα?

2ον Τι μου προτεινετε εσεις να κανω να την επιλεξω ενδοσχολ ή να μην την παρω καθολου τον πρωτο χρονο


Ελπιζω να μην σας κουρασα με το μακριναρι που μολις τελειωσατε,
κάθε σχολιο ευπρόσδεκτο
Φιλικα, Απολλωνας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
1ον Εχω την δυνατοτητα εάν τον πρωτο χρονο δεν επιλεξω την οικονομια (ενδοσχολικα-πανελλαδ) να την δωσω τον δευτερο πανελλαδικα?

Ναι. Τότε όμως θα μετρήσεις 100% ο γραπτός και όχι 70-30 όπως στα υπόλοιπα μθμ.

2ον Τι μου προτεινετε εσεις να κανω να την επιλεξω ενδοσχολ ή να μην την παρω καθολου τον πρωτο χρονο

Κατ αρχάς, εάν την επιλέξεις χωρίς να έχεις σκοπό να τη δώσεις πανελλήνιες, να ξέρεις πως δεν θα είναι ένα απλό μθμ επιλογής αλλά θα χει και τα διαγωνίσματά του και τς εργασίες του καθώς θα υπάρχουν παιδιά στο τμήμα σου που θα το δίνουν. (Αυτό έγινε στο σχολείο μου) Επομένως και πάλι θ αφιερώσεις χρόνο, εκτός και αν δεν ασχοληθείς, οποότε τότε μπορεί να σου βάλει ένα χαμηλό προφορικο - ο οποίος αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις θα μείνει.

Γι αυτό το λόγο δεν θα το επέλεγα,σιγά,είναι πολύ εύκολο μθμ και εφικτό να γράψεις ένα μεγάλο βαθμο-δεν θα χρειαστρείς τη "βοήθεια" του προφορικού νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ετσι λοιπον αποφασησα να δωσω μονο τα 6 μαθηματα και να ειμαι 210% προσηλωμενος στην πρωτη μου επιλογη το τονιζω και αυτό, καθως εάν επερνα την οικονομια θα μου ηταν αχρηστη στο 4ο πεδ αφου μονο χρονο θα μου ετρωγε από τα μαθηματα βαρυτητας

Εμένα το ΑΟΘ μου έδωσε boost 400 μορίων τουλάχιστον στο 4ο πεδίο... Βέβαια χωρίς αρκετό διάβασμα και με δύσκολα θέματα μπορεί να σου κόψει περισσότερα.

Υ.Γ.: Δεν υπάρχει πρώτος και δεύτερος χρόνος. Δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να αρχίζεις μια χρονιά με την προοπτική του να ξαναδώσεις. Τα προσόντα που απαιτούνται είναι ΛΙΓΑ κι αυτό που χρειάζεται είναι πολύ και συστηματικό διάβασμα. The rest is for losers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εγω οταν εδινα φετος ημουν 120% σιγουρος οτι θα ξαναδωσω απο την αρχη της χρονιας. Λαθος τροπος σκεψης ειναι αυτο. Αρχιζω πλεον να πιστευω αυτο που ειπε ο Θεμης οτι τα προσοντα που απαιτουνται ειναι λιγα, η τουλαχιστον λιγοτερα απ' οσα πολλοι πιστευουμε. Μεχρι πριν λιγες εβδομαδες νομιζα οτι οι πανελληνιες ειναι τουλαχιστον για ιδιοφυιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apolloNakoS

Νεοφερμένος

Ο apolloNakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι. Τότε όμως θα μετρήσεις 100% ο γραπτός και όχι 70-30 όπως στα υπόλοιπα μθμ.

Τι εννοεις 70-30 παιζει καποιο ρολο ο βαθμος τετραμηνων στις πανελλην??


Εμένα το ΑΟΘ μου έδωσε boost 400 μορίων τουλάχιστον στο 4ο πεδίο... Βέβαια χωρίς αρκετό διάβασμα και με δύσκολα θέματα μπορεί να σου κόψει περισσότερα.

Υ.Γ.: Δεν υπάρχει πρώτος και δεύτερος χρόνος. Δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να αρχίζεις μια χρονιά με την προοπτική του να ξαναδώσεις. Τα προσόντα που απαιτούνται είναι ΛΙΓΑ κι αυτό που χρειάζεται είναι πολύ και συστηματικό διάβασμα. The rest is for losers.

Ποια ηταν η πρωτη σου επιλογη 4ο η 5ο πεδιο??

Δεν παω με την λογικη του δευτερου χρονου,γιατι πρωτα απ ολα δν πιστευω οτι αυτος που θα πιασει τα μορια ειναι πιο μαγκας η εχει μγλτρα @@ απο μενα η θα στρωθει πιο πολυ η και εγω δν ξερω τι
17 χρονων ειμαστε ας το αποφασισουμε καποτε

απλως ηθελα να ξεκαθαρισω τι συμβαινει στον δευτερο χρονο με το Α.Ο.Θ.
ισως παραφραστηκε ο τιτλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Α, οκέη, άλλο κατάλαβα :). Πρώτη μου επιλογή ήταν το 4ο πεδίο αλλά σε τι σε βοηθάει αυτό :P;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι εννοεις 70-30 παιζει καποιο ρολο ο βαθμος τετραμηνων στις πανελλην??

Ναι μετραει κατα 30%, αλλα μονο στα μαθηματα που δινεις πανελλαδικως βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli@

Νεοφερμένος

Η Έλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Νομίζω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη πως για να δώσεις την επόμενη χρονιά ΑΟΘ πρέπει να έχεις παρακολουθήσει το μάθημα κατα τη διάρκεια της Γ Λυκείου...Αν δεν το έχεις κάνει νομίζω πως δεν έχεις το δικαίωμα να το δώσεις...
Λειτουργεί κατα κάποιο τρόπο σαν τις κατευθύνσεις...Όπως δεν μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση γιατί δεν έχεις παρακολουθήσει τα μαθήματα έτσι κ αυτό...Τώρα για μεγαλύτερη σιγουρια ρώτα κ κάποιο καθηγητή...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι μετραει κατα 30%, αλλα μονο στα μαθηματα που δινεις πανελλαδικως βεβαια.
Οχι οτι κανει και καμια τρομακτικη διαφορα. Εγω προσωπικα κερδισα γυρω στα 400 μορια απο τους προφορικους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι μετραει κατα 30%, αλλα μονο στα μαθηματα που δινεις πανελλαδικως βεβαια.

Κατά 30% μετράει ο προσαρμοσμένος προφορικόςβαθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Νομίζω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη πως για να δώσεις την επόμενη χρονιά ΑΟΘ πρέπει να έχεις παρακολουθήσει το μάθημα κατα τη διάρκεια της Γ Λυκείου...Αν δεν το έχεις κάνει νομίζω πως δεν έχεις το δικαίωμα να το δώσεις...
Λειτουργεί κατα κάποιο τρόπο σαν τις κατευθύνσεις...Όπως δεν μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση γιατί δεν έχεις παρακολουθήσει τα μαθήματα έτσι κ αυτό...Τώρα για μεγαλύτερη σιγουρια ρώτα κ κάποιο καθηγητή...;)
Φυσικα και μπορεις να αλλαξεις κατευθυνση και μαθημα επιλογης! Και να προσθεσεις αοθ !
Εστω δηλ οτι καποιος εδωσε περσι απο θεωρητικη..Φετος εφ'οσον το θελησει μπορει να δωσει τα μαθηματα της τεχνολογικης και να προσθεσει και αοθ..
Γι'αυτο συμπληρωνουμε και τις αιτησεις τον φεβρουαριο με αυτα τα στοιχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Οχι οτι κανει και καμια τρομακτικη διαφορα. Εγω προσωπικα κερδισα γυρω στα 400 μορια απο τους προφορικους...
Εγω παλι εχασα καπου 700 μορια απο τους προφορικους..(αλλα πηρα το αιμα μου πισω με την μετεγγραφη:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Τι εννοεις 70-30 παιζει καποιο ρολο ο βαθμος τετραμηνων στις πανελλην??

Βαθμός πρόσβασης είναι το άθροισμα των γινομένων του προφορικού βαθμού, μετά την ενδεχόμενη προσαρμογή του (*) με συντελεστή 0,3 και του γραπτού βαθμού με συντελεστή 0,7. Δηλαδή ο βαθμός πρόσβασης διαμορφώνεται κατά 70% απο το γραπτό και 30% από τον προφορικό βαθμο.

(*)
+,- 2 μονάδες αν η διαφορά προφορικού-γραπτού είναι μεγαλύτερη των 2 μονάδων

Νομίζω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη πως για να δώσεις την επόμενη χρονιά ΑΟΘ πρέπει να έχεις παρακολουθήσει το μάθημα κατα τη διάρκεια της Γ Λυκείου...Αν δεν το έχεις κάνει νομίζω πως δεν έχεις το δικαίωμα να το δώσεις...
Λειτουργεί κατα κάποιο τρόπο σαν τις κατευθύνσεις...Όπως δεν μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση γιατί δεν έχεις παρακολουθήσει τα μαθήματα έτσι κ αυτό...Τώρα για μεγαλύτερη σιγουρια ρώτα κ κάποιο καθηγητή...;)

Και αλλαγή κατεύθυνσης γίνεται και επιλογή ΑΟΘ, μόνο που δεν θα έχεις προφορικούς βαθμούς στα μθμ αυτά επομένως ο βαθμός πρόσβασης σε κάθε μθμ θα διαμορφωθεί κατά 100% από το γραπτό βαθμό.

Αναλυτικά το σύστημα πρόσβασης στην Ανώτατη εκαπίδευση:
https://www.ypepth.gr/docs/bibl_geniko_1_39_tel08.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli@

Νεοφερμένος

Η Έλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Φυσικα και μπορεις να αλλαξεις κατευθυνση και μαθημα επιλογης! Και να προσθεσεις αοθ !
Εστω δηλ οτι καποιος εδωσε περσι απο θεωρητικη..Φετος εφ'οσον το θελησει μπορει να δωσει τα μαθηματα της τεχνολογικης και να προσθεσει και αοθ..
Γι'αυτο συμπληρωνουμε και τις αιτησεις τον φεβρουαριο με αυτα τα στοιχεια

Α..Κατάλαβα...Μ@λ@κι.ς θα μου έλεγε τότε η καθηγήτρια μου φέτος...Sorry για τις λανθασμένες πληροφορίες...:sorry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top