Στείροι σπόροι-μεταλλαγμένα-άνθρωποι υποχείρια των μεγαλοεταιρειών

Ποια είναι η στάση σας απέναντι στα μεταλλαγμένα τρόφιμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 2)
  • Είμαι κάθετα ενάντια στα γενετικά μεταλλαγμένα φυτά κ ζώα και θα δείξω έμπρακτα την εναντίωσή μου

    Ψήφοι: 1 50.0%
  • Είμαι ενάντια στα μεταλλαγμένα αλλά δε σκοπεύω να κάνω κάτι

    Ψήφοι: 1 50.0%
  • Είμαι υπέρ των μεταλλαγμένων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αδιαφορώ επί του θέματος

    Ψήφοι: 0 0.0%

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Η συνεχιζόμενη και συστηματική εξαφάνιση των τοπικών ποικιλιών φυτών, θα οδηγήσει σύντομα στο σημείο να θεωρείται πολυτέλεια το δίλημμα κατά πόσο θέλουμε να καταναλώνουμε μεταλλαγμένα ή όχι. Όταν εξαφανιστούν οι τοπικές ποικιλίες καλλιεργήσιμων φυτών, μαζί τους θα εξαφανιστούν ανεπιστρεπτί και οι επιλογές μας, καθώς θα είμαστε διατροφικά εξαρτημένοι.
«Όποιος ελέγχει το γενετικό υλικό των φυτών, ελέγχει την παγκόσμια διατροφή για το μέλλον. Οι μεγάλες εταιρείες παράγουν σπόρους για όλο τον κόσμο και έχουν τη δυνατότητα να επιβάλλουν αυτό που θέλουν».
Νίκος Σταυρόπουλος, προϊστάμενος της Τράπεζας Γενετικού Υλικού της Ελλάδας, στο ΕΘΙΑΓΕ


https://www.12830.gr/Forum/Print.html?topic=1995.0
https://www.peliti.gr/
https://biopoikilotita.gr/

ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα που αντιμετωπιζει η ανθρωποτητα σημερα.ποια ειναι γνωμη σας πανω στο θεμα?γνωριζατε τιποτα πιο πριν σχετικα μ'αυτο κ τωρα που ειστε ενημερωμενοι σκοπευετε να κανετε κατι ωστε να αλλαξει αυτη η κατασταση ή θα προτιμησετε να μεινετε παθητικοι αποδεκτες?να γινετε ανδρεικελα των εταιρειων?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Απλό είναι. Αν δεν πωλούνται, δε θα καλλιεργούνται. Αν ο κόσμος τα δέχεται και τα αγοράζει, θα εξαπλωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εφοσον εχουν περασει απο πολλες μελετες και δεν ειναι καμια φολα δεν βρισκω λογο να πω οχι στα μεταλλαγμενα. Βεβαια προς το παρον δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλη. Ποιος ξερει μπορει μπορει τα αποτελεσματα να ειναι μακρυπροθεσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εφοσον εχουν περασει απο πολλες μελετες και δεν ειναι καμια φολα δεν βρισκω λογο να πω οχι στα μεταλλαγμενα. Βεβαια προς το παρον δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλη. Ποιος ξερει μπορει μπορει τα αποτελεσματα να ειναι μακρυπροθεσμα...

Δεν σου λέει για την επικινδυνότητα, αλλα για το γεγονός οτι ουσιαστικά η διατροφή περνάει στην αποκλειστική διάθεση των εταιριών εξαιτίας της στείρωσης που προκαλούν στους σπόρους τους οποιους προοθούν. Ουσιαστικά αυτό που κάνουν, αν δεν κάνω λάθος, είναι τέτοιες τροποποιήσεις ωστε ο σπόρος να μπορεί να δώσει μόνο μια γεννεά, αναγκάζοντας έτσι τον καλλιεργητή να ξανααγοράσει απο τους ίδιους τον σπόρο.

Πάντως δεν υπάρχει φόβος για το αν θα γίνουμε υποχείρια των εταιρειών. Είμαστε ήδη και όποιος νομίζει το αντίθετο για τον εαυτό του απατάται οικτρά. Το φαΐ μας (σουπερμάρκετ, φαστφούντ), η διασκέδαση μας(cinema, μουσική κανείς;) , η υγεία μας (φάρμακα) μέχρι και η σεξουαλική μας ζωή (προφυλακτικά) και φυσικά αν δεν φτάνανε όλα αυτά, έχουμε και τα τσιγάρα και το αλκοόλ, στους σπόρους θα κολλήσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δεν σου λέει για την επικινδυνότητα, αλλα για το γεγονός οτι ουσιαστικά η διατροφή περνάει στην αποκλειστική διάθεση των εταιριών εξαιτίας της στείρωσης που προκαλούν στους σπόρους τους οποιους προοθούν. Ουσιαστικά αυτό που κάνουν, αν δεν κάνω λάθος, είναι τέτοιες τροποποιήσεις ωστε ο σπόρος να μπορεί να δώσει μόνο μια γεννεά, αναγκάζοντας έτσι τον καλλιεργητή να ξανααγοράσει απο τους ίδιους τον σπόρο.

Πάντως δεν υπάρχει φόβος για το αν θα γίνουμε υποχείρια των εταιρειών. Είμαστε ήδη και όποιος νομίζει το αντίθετο για τον εαυτό του απατάται οικτρά. Το φαΐ μας (σουπερμάρκετ, φαστφούντ), η διασκέδαση μας(cinema, μουσική κανείς;) , η υγεία μας (φάρμακα) μέχρι και η σεξουαλική μας ζωή (προφυλακτικά) και φυσικά αν δεν φτάνανε όλα αυτά, έχουμε και τα τσιγάρα και το αλκοόλ, στους σπόρους θα κολλήσουμε;


το οτι στις μερες μας οι ανθρωποι ειναι εξαρτωμενοι απο λιγες πολυεθνικες αυτο ειναι γεγονος.ο ορος ελευθερια δεν υφισταται αν δεν συνεπαγεται με αυταρκεια .διοτι οταν δεν εχεις αυταρκεια εξαρτασαι απο τριτους οι οποιοι συνηθως σε εκμεταλλευονται και γινεσαι ανδρεικελο τους.οποιος δεν ειναι αυταρκης ειναι δουλος των εταιρειων.κ οποιος δεχεται το γεγονος αυτο μοιρολατρικα ειναι κ θα ειναι σε ολη του τη ζωη δουλος τους.κ αυτο γιατι υπαρχει η δυνατοτητα-ειδικα για τα ατομα που ζουν σε επαρχια(αλλα οχι μονο για αυτα)- να γινει κανεις ως ενα αρκετα μεγαλο βαθμο αυτονομος κ αυταρκης.
υπαρχουν χιλιαδες τοπικες αυτοχθονες κ μη ποικιλιες φυτων κ ζωων που σημερα εχουν ή τεινουν να εξαφανιστουν εκτοπισμενες απο καποιες στειρες υβριδιες.η φυση εχει εκατομυρια χρωματα κι αρωματα.μολο που ο ανθρωπος βαλθηκε να τα ισοπεδωσει ολα για το χρημα.
τι χρωμα εχει το καλαμποκι?
περα απο το κιτρινο ξερω οτι υπαρχει κοκκινο κ μαυρο.
τι χρωμα εχει η ντοματα?
υπαρχει κοκκινη,πρασινη,κιτρινη,μαυρη κ ισως κι αλλο χρωμα που δε ξερω.

εμεις τωρα εχουμε χρεος να προστατευσουμε κ να διατηρησουμε τις τοπικες ποικιλιες που μας κληροδοτισαν οι παππουδες μας.η τροφη ειναι αναγκαια για τον ανθρωπο.το ιδιο αναγκαιο ειναι προστατευσουμε τους σπορους κ τα ζωα που μας δινουν τροφη.

ξερατε οτι υπαρχει νομοθεσια που προστατευει τους στειρους κ μεταλλαγμενους σπορους αλλα αφηνει τις ντοπιες ποικιλιες στη μοιρα τους?
στην ινδια οι αγροτες αυτοκτονουν.
ποσο αναισθητοι πρεπει να ειμαστε για να μενουμε θεατες σε ολο αυτο?....
-----------------------------------------
Εφοσον εχουν περασει απο πολλες μελετες και δεν ειναι καμια φολα δεν βρισκω λογο να πω οχι στα μεταλλαγμενα. Βεβαια προς το παρον δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλη. Ποιος ξερει μπορει μπορει τα αποτελεσματα να ειναι μακρυπροθεσμα...

ποιες πολλες μελετες?μας δουλευεις??
το 99,999999999....% των μεταλλαγμενων προιοντων που καταναλωνουμε δεν εχουν ελεγχθει επαρκως(για να μη σου πω καθολου κ θεωρηθω υπερβολικη)) για τις βραχυπροθεσμες αλλα κ μακροπροθεσμες επιπτωσεις τους στην υγεια μας.κ οσες μελετες εχουν γινει, εχουν γινει απο τις ιδιες εταιρειες που τα κατασκευαζουν.ειμαστε τα πειραματοζωα τους.παρτε το χαμπαρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
το οτι στις μερες μας οι ανθρωποι ειναι εξαρτωμενοι απο λιγες πολυεθνικες αυτο ειναι γεγονος.ο ορος ελευθερια δεν υφισταται αν δεν συνεπαγεται με αυταρκεια .διοτι οταν δεν εχεις αυταρκεια εξαρτασαι απο τριτους οι οποιοι συνηθως σε εκμεταλλευονται και γινεσαι ανδρεικελο τους.οποιος δεν ειναι αυταρκης ειναι δουλος των εταιρειων.κ οποιος δεχεται το γεγονος αυτο μοιρολατρικα ειναι κ θα ειναι σε ολη του τη ζωη δουλος τους.κ αυτο γιατι υπαρχει η δυνατοτητα-ειδικα για τα ατομα που ζουν σε επαρχια(αλλα οχι μονο για αυτα)- να γινει κανεις ως ενα αρκετα μεγαλο βαθμο αυτονομος κ αυταρκης.
Χρησιμοποιείς το internet τώρα για να γράφεις σε ένα forum. Στο internet μπαίνεις με χρήση μιας σύνδεσης απο μια μεγαλοεταιρεία. Για να πλοηγήσεις, χρησιμοποιείς υπολογιστή, ο οποίος αποτελείται απο υλικό και λογισμικό φτιαγμένες απο μεγαλοεταιρείες.
Για να δουλέψει ο υπολογιστής χρησιμοποιεί ρεύμα απο μια ιδιωτική μεγαλοεπιχείρηση. Για να σου δώσει ρεύμα το εργοστάσιο της, αν δεν είσαι σε υδροηλεκτρικό σταθμό ή σε σταθμό γαιάνθρακα, χρησιμοποιεί πετρέλαιο, το οποίο προμηθεύεται απο κάποια απο τις μεγαλοπαραγωγούς.
Τα εμβόλια που έχεις κάνει ανήκουν όλα σε μια απο τις μεγαλες φαρμακευτικές εταιρείες. Τα ρούχα, τα παπούτσια, το κινητό (αν έχεις), το φαϊ που τρώς, το γάλα που πίνεις.

Πες μου ξανά πως γίνεται κάποιος αυτάρκης.

εμεις τωρα εχουμε χρεος να προστατευσουμε κ να διατηρησουμε τις τοπικες ποικιλιες που μας κληροδοτισαν οι παππουδες μας.η τροφη ειναι αναγκαια για τον ανθρωπο.το ιδιο αναγκαιο ειναι προστατευσουμε τους σπορους κ τα ζωα που μας δινουν τροφη.
Όταν ο παππούς βάζει 80 τόνους φυτοφάρμακο/λίπασμα/κτλ γιατί "είναι παλιός και ξέρει" (πολύ, μα πολύ συχνό φαινόμενο) και το λέει βιολογικό, φάε εσύ αυτό και άσε με εμένα να τρώω κάτι το οποίο έχει γεύση ψαριού, αλλα υποτίθεται οτι περνάει και έναν έλεγχο.

ξερατε οτι υπαρχει νομοθεσια που προστατευει τους στειρους κ μεταλλαγμενους σπορους αλλα αφηνει τις ντοπιες ποικιλιες στη μοιρα τους?
Οι "στείροι και μεταλλαγμένοι" σπόροι υπόκεινται στους νόμους περι πνευματικής ιδιοκτησίας γιατί περι τέτοιας πρόκειται, οι ντόπιες ντομάτες είναι... ντομάτες.

στην ινδια οι αγροτες αυτοκτονουν.
Και όχι μόνο οι αγρότες, άσχετο.

ποσο αναισθητοι πρεπει να ειμαστε για να μενουμε θεατες σε ολο αυτο?....
Όσο αναίσθητοι επειδή μένουμε θεατές στους πολέμους (φανερούς ή μη) ανα τον κόσμο, στο φαινόμενο της φτώχειας, στο πρεζάκι που θα δούμε στο δρόμο, κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
''Χρησιμοποιείς το internet τώρα για να γράφεις σε ένα forum. Στο internet μπαίνεις με χρήση μιας σύνδεσης απο μια μεγαλοεταιρεία. Για να πλοηγήσεις, χρησιμοποιείς υπολογιστή, ο οποίος αποτελείται απο υλικό και λογισμικό φτιαγμένες απο μεγαλοεταιρείες.
Για να δουλέψει ο υπολογιστής χρησιμοποιεί ρεύμα απο μια ιδιωτική μεγαλοεπιχείρηση. Για να σου δώσει ρεύμα το εργοστάσιο της, αν δεν είσαι σε υδροηλεκτρικό σταθμό ή σε σταθμό γαιάνθρακα, χρησιμοποιεί πετρέλαιο, το οποίο προμηθεύεται απο κάποια απο τις μεγαλοπαραγωγούς.
Τα εμβόλια που έχεις κάνει ανήκουν όλα σε μια απο τις μεγαλες φαρμακευτικές εταιρείες. Τα ρούχα, τα παπούτσια, το κινητό (αν έχεις), το φαϊ που τρώς, το γάλα που πίνεις.

Πες μου ξανά πως γίνεται κάποιος αυτάρκης.''

Eruyomo,αδυνατεις μαλλον να αντιληφθεις τη διασταση του προβληματος.δεν αντιλεγω οτι εξαρτωμαι ως ενα βαθμο απο καποιες εταιρειες οπως microsoft κ οτε πχ.Παρολαυτα η διατροφικη εξαρτηση ελοχευει περισσοτερους κινδυνους κ αυτο γιατι η τροφη ειναι βασικη αναγκη του ανθρωπου.Αν η εταιρεια που εχει το Ιντερνετ ανεβασει κατακορυφα τις τιμες πολυ απλα θα κοψω τη συνδεση γιατι το να εχω ιντερνετ δεν αποτελει κατι αναγκαιο για να ζησω.Αν ομως η εταιρεια που εχει συγκεντρωσει στα χερια της ολη τη τροφη(για να το πω απλοικα) ανεβασει τις τιμες εγω αμα δε παραγω μονη μου τα βασικα ειμαι ερμαιο της κ προκειμενου να προμηθευτω τροφη για να ζησω θα συμβιβαστω στα παιχνιδια της.Για να μη μακρυγορω αυτο που θελω να σου τονισω ειναι σημαντικοτητα του να ειναι κανεις αυταρκης στα απολυτως βασικα.Δε σημαινει λοιπον οτι επειδη δε μπορω να ειμαι εντελως αυτονομος κ αυταρκης ,παραταω τη μαχη κ δεν ειμαι καθολου..Κ εγω προσωπικα σε πληροφορω οτι κ το γαλα που πινω ειναι απο τις κατσικες μας, κ τα λαχανικα που τρωω ειναι απο το κηπο μας κ το κρεας που τρωω ειναι απο τα ζωα μας,κ το σαπουνι ειναι απο το λαδι μας κοκ..
Ανεφερες επισης κ το θεμα της ενεργειας.Εχεις σκεφτει ποτε γιατι η ΕΕ δινει τις επιδοτησεις για αιολικα κ υδροηλεκτρικα παρκα σε εταιρειες για να κατασκευασουν τεραστιες μοναδες κ οχι στους απλους ανθρωπους για να φτιαξει ο καθενας το σπιτι του αυτονομο ενεργειακα;Σκεψου το.

''Όταν ο παππούς βάζει 80 τόνους φυτοφάρμακο/λίπασμα/κτλ γιατί "είναι παλιός και ξέρει" (πολύ, μα πολύ συχνό φαινόμενο) και το λέει βιολογικό, φάε εσύ αυτό και άσε με εμένα να τρώω κάτι το οποίο έχει γεύση ψαριού, αλλα υποτίθεται οτι περνάει και έναν έλεγχο.''

λοιπον ο παππου σου ειναι 60 χρονω ανθρωπος με φτωχη μορφωση να φανταστω.εσυ τωρα υποτιθεται ως νεος κ πιο μορφωμενος σχετικα με τις επιπτωσεις ολων αυτων θα επρεπε να τον νουθετησεις, κ θελει δε θελει να του ξεκοψεις τις ''κακες συνηθειες''.τωρα οσον αφορα το σαπιο συστημα ελεγχου των βιολογικων αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο..


''Οι "στείροι και μεταλλαγμένοι" σπόροι υπόκεινται στους νόμους περι πνευματικής ιδιοκτησίας γιατί περι τέτοιας πρόκειται, οι ντόπιες ντομάτες είναι... ντομάτες.''

το εχω υποψη μου.παρολαυτα κ οι ντοπιοι σποροι ανηκουν στη πολιτισμικη μας κληρονομια αλλα κανεις δε τους προστατευει.



''Όσο αναίσθητοι επειδή μένουμε θεατές στους πολέμους (φανερούς ή μη) ανα τον κόσμο, στο φαινόμενο της φτώχειας, στο πρεζάκι που θα δούμε στο δρόμο, κλπ''

λυπαμαι αλλα εγω αρνουμαι να δεκτω να μεινω θεατης κ απραγη οταν μπορω να κανω κατι οσο μικρο κι αν ειναι αυτο.εσυ κανε οτι θες.
-----------------------------------------





κ επειδη καποιος ειπε για πολλες μελετες σας παραθετω τι εδειξαν οι μελετες..(απο μειλ που μου εστειλε η greenpeace):

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΕΠΕΙΓΟΝ: [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ. ΨΗΦΙΣΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ. [/FONT]​

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Στις 11 Νοεμβρίου, η Αυστριακή κυβέρνηση δημοσίευσε μια συγκλονιστική μελέτη που αποκάλυψε [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]νέες σοβαρές απειλές για την υγεία από τα μεταλλαγμένα[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]. Σύμφωνα με τη μελέτη, τα ποντίκια-πειραματόζωα που έφαγαν μεταλλαγμένο καλαμπόκι είχαν σοβαρότατες επιπτώσεις στη γονιμότητα τους. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Η μελέτη αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι τα μεταλλαγμένα καλλιεργούνται και καταναλώνονται χωρίς να γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις τους. Αποδεικνύει επίσης ότι το σημερινό σύστημα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την αξιολόγηση των κινδύνων από τα μεταλλαγμένα είναι ελαττωματικό και ελλιπές. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Η Αρχής Ασφάλειας Τροφίμων (EFSA) της Ευρωπαϊκής Ένωσης κάνει ανεπαρκείς ελέγχους στα μεταλλαγμένα και συχνά απλώς συμφωνεί με αυτά που λένε οι βιομηχανίες αγροχημικών.
[/FONT]



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο θέμα υγείας. Φαντάζεστε σε λίγο καιρό να μην υπάρχουν φυτά όπως τα έφτιαξε η φύση? Να έχουν όλα κάτι αλλαγμένο στο DNA τους? Μπορεί, επίσης, αυτές οι αλλαγές να τα κάνουν πχ, πιο ανθεκτικα ή πιο ευαίσθητα. Αυτό με τη σειρά του βλάπτει την ευαίσθητη ισορροπία που υπάρχει. Καλό θα ήταν να μην επέμβουμε σε τέτοιο επίπεδο. Αρκετό κακό έχει γίνει στο περιβάλλον για να αρχίσουμε να μεταλλάσσουμε τα είδη.
-----------------------------------------
υπαρχουν χιλιαδες τοπικες αυτοχθονες κ μη ποικιλιες φυτων κ ζωων που σημερα εχουν ή τεινουν να εξαφανιστουν εκτοπισμενες απο καποιες στειρες υβριδιες.η φυση εχει εκατομυρια χρωματα κι αρωματα.μολο που ο ανθρωπος βαλθηκε να τα ισοπεδωσει ολα για το χρημα.
τι χρωμα εχει το καλαμποκι?
περα απο το κιτρινο ξερω οτι υπαρχει κοκκινο κ μαυρο.
τι χρωμα εχει η ντοματα?
υπαρχει κοκκινη,πρασινη,κιτρινη,μαυρη κ ισως κι αλλο χρωμα που δε ξερω.

εμεις τωρα εχουμε χρεος να προστατευσουμε κ να διατηρησουμε τις τοπικες ποικιλιες που μας κληροδοτισαν οι παππουδες μας.η τροφη ειναι αναγκαια για τον ανθρωπο.το ιδιο αναγκαιο ειναι προστατευσουμε τους σπορους κ τα ζωα που μας δινουν τροφη.

Συμφωνώ απολύτως :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Είμαι κατά των μεταλλαγμένων προϊόντων. Αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ο πληθυσμός της Γης αυξάνεται ραγδαία. Άρα είναι απαραίτητο να αυξηθεί η παραγόμενη ποσότητα τροφίμων. Δε σημαίνει βέβαια ότι τα μεταλλαγμένα είναι η λύση. Πρέπει να βρεθεί κάποιος πιο υγιείς τρόπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Είμαι κατά των μεταλλαγμένων προϊόντων. Αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ο πληθυσμός της Γης αυξάνεται ραγδαία. Άρα είναι απαραίτητο να αυξηθεί η παραγόμενη ποσότητα τροφίμων. Δε σημαίνει βέβαια ότι τα μεταλλαγμένα είναι η λύση. Πρέπει να βρεθεί κάποιος πιο υγιείς τρόπος...

σωστα αλλα πρεπει να ξερεις οτι η τροφη που ηδη υπαρχει σημερα ειναι υπεραρκετη για ολους.οποτε αν οντως ηταν αυτο το πραγματικο κινητρο των εταιρειων που φτιαχνουν τα μεταλλαγμενα τωρα δε θα υπηρχε ουτε ενας που να πεθαινει απο τη πεινα.κ μεταλλαγμενο δε σημαινει παντα κ πιο αποδοτικο..καποιε ντοπιες ποικιλιες ειναι πολυ πιο αποδοτικες απο τις υβριδιες..δε χρειαζεται τωρα να κανω κ συγκριση ποιοτητας..οποιος εχει φαει ντοπια ντοματα απο το κηπο του παππου του θα καταλαβει τη διαφορα απο τη ντοματα του σουπερμαρκετ που μυριζει ορμονη απο χιλιομετρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Eruyomo,αδυνατεις μαλλον να αντιληφθεις τη διασταση του προβληματος.δεν αντιλεγω οτι εξαρτωμαι ως ενα βαθμο απο καποιες εταιρειες οπως microsoft κ οτε πχ.Παρολαυτα η διατροφικη εξαρτηση ελοχευει περισσοτερους κινδυνους κ αυτο γιατι η τροφη ειναι βασικη αναγκη του ανθρωπου.Αν η εταιρεια που εχει το Ιντερνετ ανεβασει κατακορυφα τις τιμες πολυ απλα θα κοψω τη συνδεση γιατι το να εχω ιντερνετ δεν αποτελει κατι αναγκαιο για να ζησω.Αν ομως η εταιρεια που εχει συγκεντρωσει στα χερια της ολη τη τροφη(για να το πω απλοικα) ανεβασει τις τιμες εγω αμα δε παραγω μονη μου τα βασικα ειμαι ερμαιο της κ προκειμενου να προμηθευτω τροφη για να ζησω θα συμβιβαστω στα παιχνιδια της.Για να μη μακρυγορω αυτο που θελω να σου τονισω ειναι σημαντικοτητα του να ειναι κανεις αυταρκης στα απολυτως βασικα.Δε σημαινει λοιπον οτι επειδη δε μπορω να ειμαι εντελως αυτονομος κ αυταρκης ,παραταω τη μαχη κ δεν ειμαι καθολου..Κ εγω προσωπικα σε πληροφορω οτι κ το γαλα που πινω ειναι απο τις κατσικες μας, κ τα λαχανικα που τρωω ειναι απο το κηπο μας κ το κρεας που τρωω ειναι απο τα ζωα μας,κ το σαπουνι ειναι απο το λαδι μας κοκ..
Ανεφερες επισης κ το θεμα της ενεργειας.Εχεις σκεφτει ποτε γιατι η ΕΕ δινει τις επιδοτησεις για αιολικα κ υδροηλεκτρικα παρκα σε εταιρειες για να κατασκευασουν τεραστιες μοναδες κ οχι στους απλους ανθρωπους για να φτιαξει ο καθενας το σπιτι του αυτονομο ενεργειακα;Σκεψου το.
Μάλλον εσύ αδυνατείς να καταλάβεις οτι το πρόβλημα είναι γενικότερο και οτι κοιτάς μόνο την μια πλευρά του. Η διατροφή μας ετσι και αλλιώς έχει περάσει στα χέρια των εταιριών και δεν είναι μόνο οι σποροι το πρόβλημα. Πες μου επίσης εσύ μέσα στην πόλη που θα βρισκες τον χώρο/χρόνο/εκπαίδευση για να διατηρήσεις κήπο και κατσίκες. Αυτό με την ενέργεια είναι απλά αστείο. Ακόμα και να σε επιδοτούσε να γίνει το σπίτι σου αυτόνομο (για πολλούς λόγους, μέσα σε αυτά και η προστασία του περιβάλλοντος, δεν πρέπει να γίνει αυτό) το πετρέλαιο που θα το έβρισκες; Στον κήπο σου;

λοιπον ο παππου σου ειναι 60 χρονω ανθρωπος με φτωχη μορφωση να φανταστω.εσυ τωρα υποτιθεται ως νεος κ πιο μορφωμενος σχετικα με τις επιπτωσεις ολων αυτων θα επρεπε να τον νουθετησεις, κ θελει δε θελει να του ξεκοψεις τις ''κακες συνηθειες''.τωρα οσον αφορα το σαπιο συστημα ελεγχου των βιολογικων αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο..
Οι παππούδες μου και οι δύο ήταν άτομα με υψηλή μόρφωση, αλλα δεν αναφέρομαι σε αυτούς. Αναφέρομαι στο κάθε στραβόξυλο που ακούει απο τους άλλους γείτονες/κουμπάρους στραβόξυλα. Προσωπικά δεν θα προσπαθούσα να συνετίσω κανέναν γιατί δεν είμαι γνώστης του θέματος και ούτε έχω τον χρόνο για να μάθω αρκετά, ωστε να μην γίνομαι επικύνδινος. Αλλα έχω ακούσει για μάταιες προσπάθειες άλλων να τους συνετίσουν.


το εχω υποψη μου.παρολαυτα κ οι ντοπιοι σποροι ανηκουν στη πολιτισμικη μας κληρονομια αλλα κανεις δε τους προστατευει.
Τι είδους προστασία θα ήθελες δηλαδή;



λυπαμαι αλλα εγω αρνουμαι να δεκτω να μεινω θεατης κ απραγη οταν μπορω να κανω κατι οσο μικρο κι αν ειναι αυτο.εσυ κανε οτι θες.
-----------------------------------------
:thanks:
Καλά κάνεις, αρκεί να μην μένεις μόνο στα λόγια.



κ επειδη καποιος ειπε για πολλες μελετες σας παραθετω τι εδειξαν οι μελετες..(απο μειλ που μου εστειλε η greenpeace):

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΕΠΕΙΓΟΝ: [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ. ΨΗΦΙΣΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ. [/FONT]​

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Στις 11 Νοεμβρίου, η Αυστριακή κυβέρνηση δημοσίευσε μια συγκλονιστική μελέτη που αποκάλυψε [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]νέες σοβαρές απειλές για την υγεία από τα μεταλλαγμένα[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]. Σύμφωνα με τη μελέτη, τα ποντίκια-πειραματόζωα που έφαγαν μεταλλαγμένο καλαμπόκι είχαν σοβαρότατες επιπτώσεις στη γονιμότητα τους. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Η μελέτη αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι τα μεταλλαγμένα καλλιεργούνται και καταναλώνονται χωρίς να γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις τους. Αποδεικνύει επίσης ότι το σημερινό σύστημα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την αξιολόγηση των κινδύνων από τα μεταλλαγμένα είναι ελαττωματικό και ελλιπές. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Η Αρχής Ασφάλειας Τροφίμων (EFSA) της Ευρωπαϊκής Ένωσης κάνει ανεπαρκείς ελέγχους στα μεταλλαγμένα και συχνά απλώς συμφωνεί με αυτά που λένε οι βιομηχανίες αγροχημικών. [/FONT]
Κυνδινολογιες.
Έχουνε βάση δε, αλλα προσωπικά οι της greenpeace με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Επίσης τα μεταλλαγμένα ΔΕΝ μπορείς να τα βάλεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Είναι σαν να λες επειδή η μαριχουάνα είναι χόρτο αλλα είναι και ναρκωτικό, και τα βλήτα είναι χόρτα, άρα τα βλήτα είναι ναρκωτικά.
Το συγκεκριμένο καλαμπόκι φάνηκε σε έρευνα (έγινε έρευνα λοιπόν) οτι προκαλεί το και το, αρα το αποσύρουν. Δεν είναι όλα τα γεννετικά τροποποιημένα καλαμπόκια το ίδιο όμως.
Επικύνδινα μπορούν να είναι και οι φυσικές ποικιλίες (πχ τα χλωρά κουκιά, ή τα διαβολόχορτα, μανδραγόρες και δεν θυμάμαι τι άλλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Μάλλον εσύ αδυνατείς να καταλάβεις οτι το πρόβλημα είναι γενικότερο και οτι κοιτάς μόνο την μια πλευρά του. Η διατροφή μας ετσι και αλλιώς έχει περάσει στα χέρια των εταιριών και δεν είναι μόνο οι σποροι το πρόβλημα. Πες μου επίσης εσύ μέσα στην πόλη που θα βρισκες τον χώρο/χρόνο/εκπαίδευση για να διατηρήσεις κήπο και κατσίκες. Αυτό με την ενέργεια είναι απλά αστείο. Ακόμα και να σε επιδοτούσε να γίνει το σπίτι σου αυτόνομο (για πολλούς λόγους, μέσα σε αυτά και η προστασία του περιβάλλοντος, δεν πρέπει να γίνει αυτό) το πετρέλαιο που θα το έβρισκες; Στον κήπο σου;


Οι παππούδες μου και οι δύο ήταν άτομα με υψηλή μόρφωση, αλλα δεν αναφέρομαι σε αυτούς. Αναφέρομαι στο κάθε στραβόξυλο που ακούει απο τους άλλους γείτονες/κουμπάρους στραβόξυλα. Προσωπικά δεν θα προσπαθούσα να συνετίσω κανέναν γιατί δεν είμαι γνώστης του θέματος και ούτε έχω τον χρόνο για να μάθω αρκετά, ωστε να μην γίνομαι επικύνδινος. Αλλα έχω ακούσει για μάταιες προσπάθειες άλλων να τους συνετίσουν.



Τι είδους προστασία θα ήθελες δηλαδή;



:thanks:
Καλά κάνεις, αρκεί να μην μένεις μόνο στα λόγια.




Κυνδινολογιες.
Έχουνε βάση δε, αλλα προσωπικά οι της greenpeace με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Επίσης τα μεταλλαγμένα ΔΕΝ μπορείς να τα βάλεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Είναι σαν να λες επειδή η μαριχουάνα είναι χόρτο αλλα είναι και ναρκωτικό, και τα βλήτα είναι χόρτα, άρα τα βλήτα είναι ναρκωτικά.
Το συγκεκριμένο καλαμπόκι φάνηκε σε έρευνα (έγινε έρευνα λοιπόν) οτι προκαλεί το και το, αρα το αποσύρουν. Δεν είναι όλα τα γεννετικά τροποποιημένα καλαμπόκια το ίδιο όμως.
Επικύνδινα μπορούν να είναι και οι φυσικές ποικιλίες (πχ τα χλωρά κουκιά, ή τα διαβολόχορτα, μανδραγόρες και δεν θυμάμαι τι άλλο)

1)κινδυνος
2)σε ολα τα αλλα απαξιω να απαντησω γιατι πολυ απλα ειναι κοτσανες.(βλεπε πχ. παραγραφο 1)επανερχομαι στην αρχικη μου εκτιμηση.οντως αδυνατεις να αντιληφθεις το προβλημα αλλα αυτο δεν ειναι δικη μου υποθεση κ συγγνωμη αν τα λογια μου σε προσεβαλαν.δεν εχω να χωρισω τιποτα μαζι σου, απλως οι αποψεις μας διιστανται.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Από τη στιγμή που η τροφή με απλά μέσα δεν φτάνει με την καμία και βγάζουν μεγαλύτερη σοδειά νομίζω αναγκαστηκά θα έχουν το τίμημα το οποίο είναι η εκμετάλευση τους. Μπορούν πάντα να καλλιεργήσουν απλούς σπόρους που όμως θα αποδώσουν 60-70% λιγότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
1)κινδυνος
2)σε ολα τα αλλα απαξιω να απαντησω γιατι πολυ απλα ειναι κοτσανες.(βλεπε πχ. παραγραφο 1)

Τι ακριβώς είναι κοτσάνα απο την παράγραφο 1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Από τη στιγμή που η τροφή με απλά μέσα δεν φτάνει με την καμία και βγάζουν μεγαλύτερη σοδειά νομίζω αναγκαστηκά θα έχουν το τίμημα το οποίο είναι η εκμετάλευση τους. Μπορούν πάντα να καλλιεργήσουν απλούς σπόρους που όμως θα αποδώσουν 60-70% λιγότερο...

χμμ..μην εισαι τοσο απολυτος οσον αφορα την αποδοση..δε πρεπει να τρεφουμε αυταπατες οτι τα μεταλλαγμενα ειναι η λυση στο προβλημα της πεινας στο κοσμο...αυτο αν θελανε θα το ειχανε λυσει προ πολλου..τουλαχιστον οι ντοπιες ποικιλιες ειναι κατα πολυ ανωτερες οσον αφορα τη γευση κ το αρωμα απο τις υβριδιες μεταλλαγμενες.αλλα εκτος αυτου οταν καλλιεργεις ντοπιες ποικιλιες μπορεις να κρατας σπορο ο οποιος θα ειναι γονιμος κ την επομενη χρονια.αντιθετα οταν καλλιεργεις υβριδια εισαι αναγκασμενος καθε χρονο να αγοραζεις σπορους διοτι τους εχουν στειρωσει επιτηδες για μη μπορεις να κρατησεις σπορο.

(πατηστε στους συνδεσμους που εχω βαλει στην αρχη για να καταλαβετε καλυτερα τι εννοω)
-----------------------------------------
Τι ακριβώς είναι κοτσάνα απο την παράγραφο 1;

κανει μπαμ!βρες το μονος σου!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
κανει μπαμ!βρες το μονος σου!:P:P

Για να το είπα και να σε ρωτάω, προφανώς δεν ξέρω τι θεωρείς κοτσάνα.
Διαφώτισε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
:hmm: Ούτε κι εγώ βρίσκω κάτι που να είναι κοτσάνα στην 1η παράγραφο. Άλλο αν έχεις διαφορετική άποψη, αλλά δεν είπε και τίποτα παράλογο το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
. Ακόμα και να σε επιδοτούσε να γίνει το σπίτι σου αυτόνομο (για πολλούς λόγους, μέσα σε αυτά και η προστασία του περιβάλλοντος, δεν πρέπει να γίνει αυτό) το πετρέλαιο που θα το έβρισκες; Στον κήπο σου;
:mpam::mpam::mpam:
οριστε τι εννοουσα πανω κατω οταν ελεγα ενεργειακα αυτονομο:https://p-andr.blogspot.com/2007/10/blog-post.html
για δες αυτο δεν ειναι κ οτι καλυτερο μπορουσα να βρω αλλα τουλαχιστον να παρεις μια ιδεα..

δεν ειναι βεβαια μονο στη παρ.1... πχ ειπα...(προσωπικη μου αποψη παντα..κ δε εχω προθεση να σε προσβαλω..συζητηση κανουμε..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
. Ακόμα και να σε επιδοτούσε να γίνει το σπίτι σου αυτόνομο (για πολλούς λόγους, μέσα σε αυτά και η προστασία του περιβάλλοντος, δεν πρέπει να γίνει αυτό) το πετρέλαιο που θα το έβρισκες; Στον κήπο σου;
:mpam::mpam::mpam:
οριστε τι εννοουσα πανω κατω οταν ελεγα ενεργειακα αυτονομο:https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=58904


δεν ειναι βεβαια μονο στη παρ.1... πχ ειπα...(προσωπικη μου αποψη παντα..κ δε εχω προθεση να σε προσβαλω..συζητηση κανουμε..)

Δεν μπορώ να ανοίξω το site για να δω τι γράφει (έχω κάποιο προβλημα και δεν μπορώ να μπώ σε αρκετά sites, ελπίζω να φτιάξει μέχρι αύριο) Όταν έλεγες αυτόνομο εγώ υπέθεσα οτι μιλάς για βενζινογεννήτρια.

Edit: Μάλιστα, τώρα το είδα. Αναφέρεται σε ΑΠΕ για νοικοκυριά (τελείως διαφορετικό απο το να λες: το κάνω αυτόνομο), για το οποίο μάλιστα υπάρχει και πρόγραμμα για στήριξη (αλλα και πάλι
δεν μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό. Αυτοί είναι 3 άτομα και χρειάστηκαν 2 ανεμογεννήτριες και ένα 1 φωτοβολταϊκό, πως θα το κάνουν αυτό πολυκατοικίες που
φιλοξενούν 20+ διαμερίσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Απ'πότι κατάλαβα εγώ, μάλλον εννοεί ότι ακόμα κι αν σε επιδοτούσε για τον εξοπλισμό δε θα είχες τα χρήματα για το πετρέλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top