Στατιστική Aναλογιστική Σάμος vs Εφαρμοσμένων Μαθηματικών Κρήτη

katerina92

Νεοφερμένος

Η katerina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια αν ξερει κανεις θελω επιγοντως βοηθεια ποια απο τις σχολες να διαλεξω.....Επιγοντως επειδη σε 3 μερες πρεπει να δωσουμε τα μηχανογραφικα...Αν ξερει κανεις για το ποσο καλο ειναι το καθε τμημα απο οργανωση,πως ειναι αμα εχει προοπτικες και κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα...Η ζωη στην Σαμο γενικα....?? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina92

Νεοφερμένος

Η katerina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κανεις δν ξερει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Οπωσδήποτε Σάμο...
Ο τίτλος εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι μόνο τίτλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Παιδιά από όσο έψαξα είδα ότι στην Σάμο βγαίνεις στατιστικολόγος και όχι μαθηματικός και οι απόφοιτοι δεν μπορούν να διδάξουν στην δευτεροβάθμια. Αντίθετα το τμήμα στην Κρήτη βγαίνεις μαθηματικός και μπορείς να διδάξεις στην δευτεροβάθμια. Δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτοί που σπουδάζουν μαθηματικά θα μπορούσαν να το επαληθεύσουν για να βοηθήσουν την Κατερίνα.


Το επαλήθευσα και στην διεύθυνση https://www.mysep.gr/?p=2951 . Στην Κρήτη σε αυτό το τμήμα πρέπει να βγαίνεις μαθηματικός.
Προοπτικές απασχόλησης

Οι απόφοιτοι του Τμήματος μπορούν:

  • Να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ στον κλάδο Μαθηματικών. Σύμφωνα με πρόσφατη νομοθετική ρύθμιση (ν. 3687/ΦΕΚ 159 1/8/2008) έχουν τις ίδιες προοπτικές απασχόλησης ως καθηγητές μαθηματικών στην ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ με τους αποφοίτους των Μαθηματικών τμημάτων και της σχολής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του ΕΜΠ.
  • Να εργασθούν ως στελέχη στον ιδιωτικό τομέα (τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες, εταιρείες χρηματοοικονομικών, εταιρείες πληροφορικής και τεχνολογίας, κ.α.) και σε Οργανισμούς Τεχνολογίας και Έρευνας.
  • Να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Το γεγονός ότι το τμήμα επιμένει στην διεπιστημονικότητα και αναπτύσσει έρευνα διεθνούς επιπέδου καθοδηγεί τους αποφοίτους στην επιλογή ενός ευρύτατου πεδίου μεταπτυχιακών προγραμμάτων. Η συνεργασία του τμήματος με το Ινστιτούτο Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του I.T.E. βοηθάει ιδιαίτερα στην εξοικείωση των φοιτητών με τον κόσμο της έρευνας. Έως τώρα απόφοιτοι του τμήματος έχουν κάνει μεταπτυχιακές σπουδές σε προγράμματα διαφόρων τμημάτων της Ελλάδας, Ευρώπης και ΗΠΑ (Αεροναυπηγηκή, Φυσική, Χημεία, Βιοϊατρικές εφαρμογές, στατιστική, χρηματοοικονομία, risk management, κ.α.).
  • Να συνεχίσουν μεταπτυχιακές σπουδές που προσφέρονται από το τμήμα μας σε (α) επιστημονικούς υπολογισμούς (β) εφαρμοσμένη ανάλυση (γ) μαθηματικά στις επιστήμες.



ΚΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina92

Νεοφερμένος

Η katerina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλα οκ ευχαριστω αλλα ετσι κ αλλιως και μαθηματικος να παω δν ψαχνομαι για να γινω καθηγητης και απο κει με ενα μεταπτυχιακο με οικονομικα θελ να ασχοληθω απλα δν ειμ σιγουρη αν απο μαθηματικος μετα βγαινεις αναλογιστης ...θελω σιγουρα αναλογιστης επδ ειν αυτα τα χρονια το πιο κερδοφορο επαγγελμα στν αμερικη και στην ελλαδα υπαρχουν λιγοι που τους παιρνουν κατευθειαν οι εταιριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Full for Samos... Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια... και πολύ καλή αποκατάσταση, ακριβώς για αυτό που ψάχνεις...
Βέβαια άμα θέλεις τον τίτλο του Μαθηματικού με όλη την υπόσταση, καλύτερα να κοιτάξεις για Μαθηματικό σκέτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina92

Νεοφερμένος

Η katerina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
αυτο ειν το προβλημα μ ακομα κ τωρα δν εχς κανει το μηχανογραφηκο δν ξερω ποια σχολη να διαλεξω στατιστικη η μαθηματικο που ειν κατι πιο γενικο????εφαρμοσμενα δν νομιζω τλκ μου εχουν πει οτι ειν κ πολυ δυσκολη σχολη αυτη τησ κρητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
αυτο ειν το προβλημα μ ακομα κ τωρα δν εχς κανει το μηχανογραφηκο δν ξερω ποια σχολη να διαλεξω στατιστικη η μαθηματικο που ειν κατι πιο γενικο????εφαρμοσμενα δν νομιζω τλκ μου εχουν πει οτι ειν κ πολυ δυσκολη σχολη αυτη τησ κρητης

Η στατιστική είναι κλάδος των μαθηματικών.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με στατιστική μπορείς να επιλέξεις την ανάλογη κατεύθυνση σε ένα τμήμα Μαθηματικών, αλλά προφανώς δεν μπορείς να κάνεις το αντίθετο.
Αν πιάνεις τμήμα Μαθηματικών, να προτιμήσεις αυτό εκτός αν δεν σου αρέσουν πραγματικά τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina92

Νεοφερμένος

Η katerina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγω για αναλογιστης ψαχνομαι και θελω να μαθω αν απο μαθηματικος η απο στατιστικη αναλογιστικη εχω καλυτερο υποβαθρο κ πιθανοτητες να βρω γρηγοροτερα δουλεια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
Tα Αναλογιστικά και τα Στοχαστικά Οικονομικά Μαθηματικά, θέλουν πολύ καλό πτυχιακό και μεταπτυχιακό υπόβαθρο στην αρκετά δύσκολη Θεωρία Μέτρου και Ολοκλήρωσης όπως και σε μαθηματική θεωρία στοχαστικών ανελίξεων αλλά και προχωρημένων μερικών διαφορικών εξισώσεων (Fourier, κατανομές...κτλ) και ότι εμπλέκεται με στοχαστικό λογισμό (στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις) εκτός από τα μαθήματα Στατιστικής, δηλ., πολύ καλά μαθηματικά. Βέβαια εξαρτάται και υπό ποια σκοπιά μελετάει κανείς στατιστική. Στατιστική κάνει όλη η Ελλάδα. Μαθηματική στατιστική (υπό αυστηρή μαθηματική σκοπιά δηλ., υπεραναλυτική στατιστική συμπερασματολογία, μη παραμετρική στατιστική, ...κ.α στην πλέον μαθηματική μορφή τους) πόσοι κάνουν; Νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα πτυχίο Τμήματος Μαθηματικών, αν δεν κάνω λάθος...

...όσοι έχουν αντίρρηση και άλλη άποψη επί του θέματος, ας παραθέσουν αντεπιχείρημα με παράδειγμα και όχι με γενικολογίες. Ένας καθηγητής μας είπε, ότι οι σπουδές του αναλογιστή είναι πάρα πολύ δύσκολες. Προσωπικά σκέφτομαι να συνεχίσω μεταπτυχιακά προς τα εκεί αν δεν οδεύσω προς εφαρμοσμένα μαθηματικά...

Ζητώ συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά στο Μαθηματικό δεν διδάσκεται κάτι πιο γενικό ούτε είναι κάτι πιο γενικό...Κουράστηκα να διαβάζω διαστρεβλωμένες γενικολογίες - απόψεις του πεζοδρομίου. Όσοι δεν έχετε ιδέα από την επιστήμη των μαθηματικών ή στατιστικής καλύτερα να ρωτάτε μόνο...:P

Φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Paris Gr

Νεοφερμένος

Ο Πάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Και εγω σημερα θα κανω το μηχανογραφικο μου...
Πρωτη επιλογη εχω τα εφαρμοσμενα μαθηματικα στην Κρητη...
Μου αρεσει πολυ το τμημα,και θα ασχοληθω με οσα πραγματικα μου αρεσουν...Αν και δυσκολη σχολη,εμενα μου αρεσει πολυ...
Αν δεις τα μαθηματα,τα πρωτα 2 χρονια ειναι σαν να σπουδαζεις μαθηματικα...
Τωρα,αν θες να ασχοληθεις με στατιστικα και τετοια,απο τα εφαρμοσμενα μαθηματικα,αδικα θα φας το λουκι...
Παλι,δεν προτεινω να σπουδαζει κανεις μια ειδικευση,αλλα να σπουδαζει την σχετικη επιστημη,και μετα να ειδικευεται σε καποιον τομεα...
Οποτε εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις καλυτερα καποια μαθηματικη σχολη,και μετα κανεις μεταπτυχιακο σε οποιον τομεα σου7 αρεσει περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
καλα οκ ευχαριστω αλλα ετσι κ αλλιως και μαθηματικος να παω δν ψαχνομαι για να γινω καθηγητης και απο κει με ενα μεταπτυχιακο με οικονομικα θελ να ασχοληθω απλα δν ειμ σιγουρη αν απο μαθηματικος μετα βγαινεις αναλογιστης ...θελω σιγουρα αναλογιστης επδ ειν αυτα τα χρονια το πιο κερδοφορο επαγγελμα στν αμερικη και στην ελλαδα υπαρχουν λιγοι που τους παιρνουν κατευθειαν οι εταιριες...

Πιστεύω οτι είναι πιο καλό να πας σε ένα πιο γενικό προπτυχιακό επίπεδο στα μαθηματικά. Και να εξειδικευτείς σε αυτό που θέλεις με ένα μεταπτυχιακό (το οποίο θα σου δίνει παραπάνω μόρια στον ΑΣΕΠ και μπόνους στον ιδιωτικό τομέα). Ζούμε σε καιρούς οικονομικούς κρίσης (οι περισσότεροι δε θα μπορούμε να βρούμε δουλειά σε αυτό που θέλουμε) και θα εξετάζουμε και άλλες πτυχές του επαγγέλματος μας. Το να διαλέξεις ένα τόσο εξειδικευμένο τομέα των μαθηματικών θα σε περιορίσει αρκετά στην εύρεση εργασίας.
π.χ. το να μην σου δίνει ένα πτυχίο το δικαίωμα να διδάσκεις στην δευτεροβάθμια είναι πολύ αρνητικό γιατί δε ξέρεις τι θα κάνεις σε 5-7 χρόνια από τώρα.

ρώτησες τον μαθηματικό σου; (αυτός ξέρει καλύτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina92

Νεοφερμένος

Η katerina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστω για τν βοηθεια τλκ ως 1η επιλογη εβαλα τν στατιστικη αναλογιστικη στην σαμο ....ελπιζω να εκανα σωστα ..απο τν αρχη μου αρεσε αυτη η σχολη..τωρα πιστευω περναω σιγουρα επδ ειμαι 1000 μορια πανω απο τν περσινη βαση της σχολης κ λενε οτι φετος θα κατεβουν κ αλλο οι βασεις ..τωρα αν ειμ τοσο ατυχη που η σχολη θα ειναι απο τις λιγες που θα ανεβασει την βαση της δν νομιζω ελπιζω πος οχι......κανενας αλλος απο εδω που λογικα περναει εκει υπαρχει??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria30080

Νεοφερμένος

Η maria30080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Pari θα είμαστε συμφοιτητές..:) Και εγώ στα εφαρμοσμένα μαθηματικά είμαι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soadistis

Νεοφερμένος

Ο nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
λοιπόν γεια σας παιδιά των εφαρμοσμένων μαθηματικών λοιπόν exte κάνει πολύ σωστή επιλογή gt είμαι και εγώ 2 έτος φοιτητής στο ηράκλειο στα εφαρμοσμένα μαθηματικά!!!!!!!οποιος θέλει πληροφορίες για φοιτητική ζωή και γύρω από τα μαθήματα στο TEM στείλτε μου email!!!!!!!άντε και καλή αρχή paidiaaa!!!!!και γω μπήκα στρ TEM αντί για μαθηματικό gt μπορείς να vries πιο άμεσα και είναι αρκετά πιο ενδιαφέρον αλλα όχι από τον πρώτο χρόνο!!!!!!
:clapup::D:clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalliakasta

Νεοφερμένος

Η kalliakasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια καλησπερα εισατε καλα ?
Εχω μια απορεια ! θελω να παω στο μεταπτυχιακο προγραμμα σπουδων της σαμου στο τμημα :
[FONT=&quot]"ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΙΚΑ-ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ" .[/FONT]
[FONT=&quot]Ξερει κανεις τι προοπτυκες επαγγελματικης αποκαταστασης εχει?[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris Gr

Νεοφερμένος

Ο Πάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Pari θα είμαστε συμφοιτητές..:) Και εγώ στα εφαρμοσμένα μαθηματικά είμαι..:)

Αχ,και εγώ ήμουν στα εφαρμοσμένα μαθηματικά Μαρία,μέχρι που βγήκαν τα αποτελέσματα...:P:redface:
Όχι μόνο δεν είμαι Κρήτη,αλλά είμαι και σε τελείως άλλο κλάδο!:redface:
Τελικά πέρασα στη δεύτερη επιλογή μου,τεφαα θεσσαλονίκης...και ομολογώ πως μου αρέσει πολύ περισσότερο τελικά!!!:D
Έχω πολύ καλή σχέση πάντως και με τις δύο επιστήμες εγώ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filippos1994

Νεοφερμένος

Ο filippos1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Pε παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας ...Εγω περασα φετος στα εφαρμοσμενα μαθηματικα κρητης ..Ωστοσο περναει απο το μυαλο μου η σκεψη για το 10% ετσι ωστε να παω στο μαθηματικο σαμου ...τι λετε να κανω? ...ενας τομεας που με ενδιαφερει πολυ ειναι η εκπαιδευση και αν και γνωριζω πως αυτος καλυπτεται πληρως απο το τμημα μου .........Το θεμα αυτο με προβληματιζει ιδιαιτερα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top