Στάση των νέων στην κρίση

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι αν ξεσηκωθει ο λαος θα αλλαξουν ολα?
Τη δυναμη και το χρημα το εχουν οι λιγοι, γιατι να δεχτουν να τα χασουν ολα?


Το καπιταλιστικό σύστημα αυτήν τη στιγμή στηρίζεται από 15.000 ιδιώτες οι οποίοι δέχτηκαν συμβιβάστηκαν και συνέχισαν την ανακύκλωση και την αυτοσυντήρηση αυτού του συστήματος.
Τα 15.000 άτομα που έχουνε συγκεντρώσει το μεγαλύτερο μέρος του πλούτου δεν αντιστοιχούν ούτε στο 0.1% του παγκόσμιου πληθυσμού. Είναι πολλοί λιγότεροι.
Η ανάπτυξη ταξικής συνείδησης και εν συνεχεία η αντίδραση και ολική επανάσταση (ναι ξέρω ακούγεται κοινότυπο αλλά αυτήν είναι η λύση) θα οδηγήσει στην πτώση του 3ου Καπιταλισμού.
Επομένως, δε θα δεχτούν να τα χάσουν όλα. Θα αναγκαστούν να τα χάσουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Man,ο άνθρωπος δεν ήρθε από κάποιο alternate universe.Εξελίχθηκε μέσα σ'αυτό το σύμπαν,το οποίο είναι υλικό,και συνεπώς εξαρτάται απ'την ύλη,την έχει ανάγκη για να επιβιώση,γιατί και ο ίδιος είναι ύλη.Συνεπώς,πρωτίστως θα ενδιαφέρεται για τα υλικά αγαθά,γιατί πρωτίστως ενδιαφερόμαστε να επιβιώνουμε.Και αυτό είναι natural selection,συμφωνείς δεν συμφωνείς.Έχεις δύο πρωτόγονους στη ζούγκλα,ο ένας έχοντας έμφυτο ένστικτο επιβίωσης και ο άλλος χωρίς,οι οποίοι συναντούν μια τίγρη.Ο πρώτος κρύβεται για να σωθεί και ο δεύτερος προσφέρει στην τίγρη να πιει μια κούπα τσάι.Ε,μάντεψε ποιος επιβιώνει ώστε να περάσει το γονίδιό του στις επόμενες γενιές.Άλλο παράδειγμα,έχεις έναν πρωτόγονο με ισχυρό αίσθημα του possession of things και έναν ο οποίος σκορπάει την τροφή του εδώ και 'κει.Όμως,οι φυσικοί πόροι και ειδικά με τα περιορισμένα μέσα του πρωτόγονου είναι πολλοί λίγοι,unable να καλύψουν τους πάντες,όταν κάποιοι τους συσσωρεύουν by instinct,ενώ άλλοι αδιαφορούν.Again,μάντεψε ποιος θα επιβιώσει.
στο πρώτο σου παράδειγμα δεν ξέρω ποιος θα επιβιώσει...υποθετω ο κρυμμένος.

αλλο να ζητάει υλικά, απαραιτητα για την επιβιωση του..και αλλο να ζητα ξανα ξανα το καινουριο σμαρτφοουν,τηλεοραση etc...(ναι και εγω το κάνω ..)αυτο είναι λόγω καπιταλισμού...νομίζω γνωρίζεις πολυ καλύτερα καποιες εννοιες απο μένα...


α). ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση:
ο Έλληνας ποτέ δεν παραδέχεται το λάθος του, πάντα φταίνε οι άλλοι..:whistle:

β). το παράδειγμα με τον λεφτά είναι αποτυχημένο, διότι τα πολιτικά συστήματα αυτοπροστατεύονται με μέσα που δεν μπορείς να φανταστείς kiriazispao4ever
μακάρι να ήταν μόνο η αστυνομία ή ο στρατός!

ναι, και το σκέφτηκα οτι θα μπορουσε να παρεξηγηθει το παραδειγμα μου:P
δυστυχώς δεν μπορώ να εξηγήσω πως το εννοω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Κατ'αρχάς,μελέτησε λίγο macroeconomics.Αν όλοι βλέπαμε λίγο πιο νηφάλια το θέμα και το εξετάζαμε κριτικά,και όχι με τόσο πάθος και φανατισμό,θα καταλαβαίναμε ότι η οικονομία είχε πάρει μια τέτοια στροφή όπου το crash & burn ήταν inevitable.Γενικότερα,η οικονομία σήμερα λόγω της απληστίας έχει καταφέρει να γίνει ένα χάος.
Άντε σου λέω,βγαίνουμε απ'την ΕΕ,διώχνουμε και το ΔΝΤ.Μετά τι?Εθνικό νόμισμα?Ναι,με συνεχή υποβάθμιση,καθώς δεν παράγουμε τίποτα,οπότε αν τώρα το 20% της χώρας είναι στο thresold της φτώχειας,τότε θα είναι το 80%..

Εύλογο. Η "ανάσταση" της χώρας εκ των έσω, που προανέφερα, θα πρέπει να γίνει στηριζόμενη στον πρωτογενή τομέα, στην εγχώρια παραγωγή δηλαδή. Αυτό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για και αν γυρίσουμε στη δραχμή. Η κατάσταση που υπήρχε στην Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες ήταν στρεβλή: οι υπερογκώδεις δευτερογενής και τριτογενής τομέας να στηρίζονται σε έναν σχεδόν ανύπαρκτο πρωτογενή. Α και επίσης να σημειωθεί ο τουρισμός.

,Όσο για αυτές τις ανοησίες με Ρώσους και Κινέζους,get over it guys,μόνο κάτι ηλίθιοι στο extra 3 τα λένε.Όχι,κανείς δεν πρόκειται να μας βοηθήσει με την καλή του την καρδιά,δεν υπάρχουν "καλοί" και "κακοί",μόνο συμφέροντα υπάρχουν.Δες λίγο με τι επιτόκια μας δάνειζαν οι Ρώσοι και οι Κινέζοι πριν πεις τοκογλύφους τους Ευρωπαίους.Είσαι σίγουρη ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα,"μνημόνιο-->κακό","έξοδος απ'το μνημόνιο-->καλό"?Εγώ δεν είμαι σίγουρος.Δεν έχω σπουδάσει οικονομικά για να ξέρω,μπερδεύομαι με τα spreads,τα CDS και το PSI.Πολύ φοβάμαι ότι "μνημόνιο-->κακό",αλλά "χρεωκοπία-->ακόμα χειρότερο".Διαβάζουμε άρθρα οικονομολόγων,ε και?Που ξέρεις αν ο τάδε οικονομολόγος είναι καλός στη δουλειά του,αν ο δείνα τα παίρνει απ'τους δεξιούς,ο άλλους απ'τους αριστερούς κλπ?Εν τέλει,πιστεύουμε αυτόν που θέλουμε να πιστέψουμε,χωρίς να φιλτράρουμε τι μας λένε.Και ποιον θέλουμε να πιστέψουμε?Μα φυσικά αυτόν που μας δίνει ελπίδα.Αυτόν που θα μιλήσει για τα στραβά του προγράμματος στήριξης και για το πόσο γαμάτα θα παιρνάμε αν βγούμε απ'αυτό.Όταν ο άλλος σου πει ότι δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις και ότι όλες οι εναλλακτικές είναι ένα αγγούρι στον κώλο θα τον πιστέψεις?Όχι,προτιμάς τον "Μεσσία".Όλα αυτά μέσα στο παρόν πολιτικό σύστημα,όπου είμαστε αναγκασμένοι να εξαρτώμαστε από ειδικούς.Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται στην οικονομία,είναι μπερδεμένη,απρόβλεπτη,είναι πουτάνα,δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο.Μπορούμε όμως να ξέρουμε τι γίνεται σ'αυτά που είναι κοντινά σ'εμάς.Μπορώ να ξέρω τι είναι καλό και τι όχι στη σχολή μου,ή στη γειτονιά σου,μπορείς να ξέρεις τι είναι καλό και τι όχι στον χώρο εργασίας σου,ή στη γειτονιά σου.Γι'αυτό και δεν χρειαζόμαστε ηγέτες.Αυτοοργάνωση και αποκέντρωση της εξουσίας χρειαζόμαστε,στους χώρους εργασίας,στις σχολές,σ'όλες τις γειτονιές.

Κοίτα όπως βλέπεις ούτε εγώ δεν είμαι οικονομολόγος, απλή μαθήτρια και λόγω ηλικίας δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να μελετήσω εις βάθος όλα τα υπάρχοντα ερωτήματα της παρούσας κατάστασης.
Πρώτον, εγώ δεν είπα πουθενά ότι αν στηριχτούμε σε άλλες μεγάλες δυνάμεις θα μας βοηθήσουν από την καλή τους τη καρδιά. Είναι γελοίο μόνο και να το σκέφεται κανείς. Η Ελλάδα πάντα ήταν στηριζόμενη και εξαρτώμενη τουλάχιστον πολιτικά από άλλους. Απλώς θα έχει κάποιους άσσους διαπραγματευτικούς όπως πρόσφατα η Κύπρος.
Δεύτερον, στα μαυρισμένα γράμματα, για τους λόγους που ανέφερα πιο πριν ΑΔΥΝΑΤΩ να απαντήσω τι είναι καλύτερο, το μνημόνιο ή η χρεωκοπία. Εγώ έτσι όπως βλέπω το μνημόνιο και με βάση όσα έχω ακούσει και διαβάσει, (έγκυρα και μη, στημένα ή όχι) νομίζω ότι έχουμε ένα κράτος να αντιμετωπίζεται σαν επιχείρηση και όχι σαν σύνολο ανθρώπων που θέλουν να ζήσουν και να αναπνεύσουν και όλα τα μέτρα που παίρνονται στυγνά και μακρο-οικονομικά, δεν πρόκειται να βελτιώσουν την κατάσταση: η τρομοκρατία που ασκείται στον κόσμο μέσα από την τηλεόραση είναι του στυλ "Ησυχία και μην φωνάζετε για να πάρουμε την τάδε δόση ή το τάδε δάνειο γιατί αλλιώς θα χρεωκοπήσουμε" Αυτό που δεν ρωτάνε είναι "Πόσα από τα λεφτά που δανειζόμαστε τώρα πάνε πραγματικά για το λαό ή κάνουν φτερά από το παράθυρο στους τοκογλύφους;" Δηλαδή τι να το κάνουμε το μνημόνιο και όλα αυτά τα μέτρα όταν στην ουσία πληρώνουμε,πληρώνουμε, πληρώνουμε και τίποτα από αυτά δεν πάει για να λυθεί ουσιαστικά το πρόβλημα.
Τρίτον, συμφωνώ με όσα λες στο τέλος αλλά μου φαίνεται λίγο θεωρητικό και ότι στην πράξη δεν καταφέρνεις κάτι με αυτό, τουλάχιστον στην σημερινή εποχή που είναι πιο παγκοσμιοποιημένη από ποτέ. Οι αποφάσεις λαμβάνονται πολύ πιο πάνω από μας, από διεθνή κέντρα κτλ και είναι ένας από τους λόγους που είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε τι στο καλό γίνεται με την οικονομία. Ο λαός είναι μάζα ούτως ή άλλως και μόνος του μου φαίνεται ότι είναι δύσκολο να ανατρέψει καταστάσεις που είναι προ-σκηνοθετημένες και διαμορφώνονται από πράγματα τόσο ρευστά όσο η οικονομία. Νομίζω και επιμένω στη θέση ότι χρειαζόμαστε ηγέτες που θα αναδειχτούν από τον λαό. Όμως στην παρούσα φάση πρέπει να ξυπνήσουμε όλοι και να ξεσηκωθούμε όπως στη βόρεια Αφρική! Το σημαντικότερο όμως είναι να ξέρουμε γιατί το κάνουμε αυτό!

First of all,όχι,πετρέλαια στο Αιγαίο δεν υπάρχουν.Άσε τον Άδωνι να χτυπιέται.Όσο για τα άλλα,πλάκα μου κάνεις?Υπάρχει Έλληνας που πραγματικά να τον νοιάζει τι κάνει η ΠΓΔΜ και τι η Τουρκία όταν τον πετάει στο δρόμο ο εργοδότης του και η τράπεζα του παίρνει το σπίτι?Τόσα χρόνια αναλωνόμαστε σε ηλίθιες,φτιαχτές εθνικές κόντρες,"ψυχρό πόλεμο" με την Τουρκία και με την ΠΓΔΜ,λες και έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.Τα ίδια κοπρόσκυλα έχουν πάνω στα κεφάλια τους και εκεί,τις ίδιες ανάγκες μ'εμάς έχουν.

Με την ίδια βεβαιότητα που απορρίπτεις τις φήμες για την ύπαρξή τους γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπάρχουν όταν μάλιστα υπάρχουν εμπεριστατωμένες έρευνες από επιστήμονες;
Πάντως αν είναι να επαναληφθεί η Μικρασιατική Καταστροφή, καταλαβαίνεις ότι κάθε Έλληνα και μάλιστα αυτούς που μένουν στις συγκεκριμένες περιοχές τους νοιάζει και πολύ μάλιστα. Φυσικά και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με τον μέσο Σκοπιανό, Τούρκο, Γερμανό κτλ. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν διαπραγματευόμαστε εμείς για τις σχέσεις των χωρών μας.

Όσο θα υπάρχει καπιταλισμός,η κοινωνία θα είναι πάντα ταξική.Δεν θα έπρεπε να μας προβληματίζει αυτό?
Δεν ξέρω τι πολιτικό σύστημα υποστηρίζεις και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, η άποψή μου είναι ότι όποιο σύστημα και να έχουμε θα υπάρχει Ανώτερη-Κατώτερη τάξη γιατί πάντα κάποιοι θα βγαίνουν από πάνω και θα κάνουν κουμάντο. Η κομμουνιστική θεωρία με βρίσκει σύμφωνη αλλά στην πράξη αποδείχτηκε διαφορετική, no offense.



Ποιος σου είπε ότι θα το δεχτούν?Θα τους αναγκάσουμε,τόσο απλό.Γιατί αυτοί είναι το 1%,ενώ εμείς δισεκατομμύρια.
Μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς πώς θα τους αναγκάσουμε; Με τη βία; Έχει γίνει πολλές φορές αυτό; Και οι "ανθρακωρύχοι" του Emile Zola πολλοί ήταν και μάλιστα πεθαίναν από πείνα...
Ερώτηση κάνω γιατί ειλικρινά με ενδιαφέρει πολύ.

Έφη35891 γιατί δεν αναφέρεις πουθενά, ότι η χώρα μας πληρώνει ακριβά το μοντέλο κακής διοίκησης και οργάνωσης που έχει; Δεν βλέπω άλλο πρόβλημα να έχει η Ελλάδα εκτός απ' αυτό. Νομίζω ότι οδεύουμε προς λάθος στόχο. Αναζητούμε θύματα σε λάθος κατεύθυνση, αφού δεν έχουμε το σθένος και την πυγμή αλλά και την ηθική του ελεύθερου ανθρώπου, να κοιτάξουμε τον εαυτό μας κατάματα και να διακρίνουμε κάποιες ευθύνες. Δεν αντέχω άλλο το υπερθέαμα των κατηγοριών των άλλων, την αποποίηση ευθυνών και το ποιητικό ρίξιμο φάσκελων σε θεσμούς,...κλπ. Θέλω να ακούσω σκέψεις και για το "ύστερα", το άμεσο μέλλον. Με ποιον τρόπο θα σχεδίαζες ένα μικρό και ευέλικτο κράτος για την χώρα μας, που να είναι οικονομικά βιώσιμο και να παρέχει μια αξιοπρεπή ζωή στους πολίτες του αλλά παράλληλα να είναι χώρα-πρότυπο πολιτισμού, υπηρεσιών και τεχνολογίας;...
Ωραία τα λες και δεν θα διαφωνήσω. Νομίζεις ότι το μνημόνιο θα μας βοηθήσει να τα επιτύχουμε όλα αυτά; Ειλικρινά εσύ ΠΩΣ θα το σχεδίαζες αυτό το ρημάδι το κράτος; Θα συμφωνήσω ότι είναι η νοοτροπία που πρέπει να αλλάξουμε εμείς πρώτα απ'όλα και θα έπρεπε να έχουμε αλλάξει εδώ και 40 χρόνια. Αλλά δεν είναι όλα θέμα νοοτροπίας!
Ένα μικρό και ευέλικτο κράτος, βασικά ένα ΚΡΑΤΟΣ χρειάζεται την εθνική ανεξαρτησία και αυτοκυριαρχία του, πράγματα που τα έχουμε πλέον και στα χαρτιά χάσει (βλ. αγγλικό πτωχευτικό δίκαιο).
Θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε αξιοπρεπή τη ζωή με μισθό (εγώ δεν πάω στα 700 που ανέφεραν γιατί το βλέπω αρκετά αισιόδοξο) 300 ευρώ;
Οικονομικά βιώσιμο όταν έχει πλέον χρεωθεί για τα επόμενα 50 χρόνια να πληρώνει τους δανειστές και τοκογλύφους του;
Χώρα-πρότυπο πολιτισμού όταν έχει γεμίσει με αστέγους;

Και ειλικρινά ούτε εγώ μπορώ πια να ακούω ή να λέω κατηγορίες. Αυτό το "Ύστερα" θέλω να δω και να φτιάξω κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
νεοι ανθρωποι μικρα παιδια και ομως τετοια μιζερια. γιατι αυτος ο συμβιβασμος?

διαβασα το απιστευτο εως εξοργιστικο '' και με 700 ευρω μπορουμε να ζησουμε. αγαπη να υπαρχει.''.

ΞΥΠΝΑΤΕ.

μπορει μια οικογενεια να ζησει ετσι? να πληρωσει λογαριασμους, χαρατσια και να κρατησει και για αυτην? μπορει να σπουδασει τα παιδια της? για εμας τους νεους 510 ευρω μισθος ΜΕΙΚΤΑ.

γιατι τωρα ειναι τα 700 ευρω καλα μετα θα ειναι και τα 200. μηπως να μην μας πληρωνουν αλλα να μας δινουν απλα ενα πιατο φαι και μια καλυβα?

Ως εδω δεν μας εφτασε τιποτα αλλο παρα αυτη η νεοτροπια '' κοιταω την παρτη μου, την ζωουλα μου, τα μαθηματα μου την δουλεια μου''.

Εχουμε φτασει σε ενα σημειο να επιλεγουμε απλα να επιβιωσουμε αντι να ζουμε.

Γιατι ρε παιδια? Δικο μας ειναι το μελλον μπορουμε να το διεκδικησουμε. Αλλα οχι εμεις κοιταμε να βγαλουμε το σχολειο μας, την σχολη μας κλπ για να παμε στο ''Αγιο'' εξωτερικο.

ΞΥΠΝΑΤΕ.

το πειραματοζωο τους ειμαστε. Αυτα π κανουν εδω συντομα θα τα κανουν παντου. Με αυτην την σταση δεν υπαρχει διαφυγη οσο και να το θελουμε.

Μην ακουτε αυτα που σας λενε.

ΞΥΠΝΑΤΕ ξαναλεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
στο πρώτο σου παράδειγμα δεν ξέρω ποιος θα επιβιώσει...υποθετω ο κρυμμένος.

αλλο να ζητάει υλικά, απαραιτητα για την επιβιωση του..και αλλο να ζητα ξανα ξανα το καινουριο σμαρτφοουν,τηλεοραση etc...(ναι και εγω το κάνω ..)αυτο είναι λόγω καπιταλισμού...νομίζω γνωρίζεις πολυ καλύτερα καποιες εννοιες απο μένα...

Let me expand the example.Έστω ότι έχουμε δύο πρωτόγονους,όπου ο ένας μαζεύει μόνο όση τροφή χρειάζεται και ο άλλος περισσότερη απ'όση χρειάζεται (είναι άπληστος).Κάποια στιγμή,έρχεται ο χειμώνας.Again,σκέψου ποιος θα επιβιώσει.Απ'τη στιγμή που μιλάμε για instinct,πρέπει να καταλάβουμε ότι it knows no boundaries.Δεν κάνει distinction μεταξύ αναγκών και επιθυμιών.Απ'τη στιγμή που έχουμε sufficiently καλύψει τις basic needs μας (κάτι το οποίο γίνεται αδρά με το παρόν σύστημα-σε πολύ καλύτερο βαθμό από οποιοδήποτε άλλο σύστημα),θέλουμε luxuries.Μας αρέσει να έχουμε iphones αντί για nokia 3310,μας αρέσει να έχουμε άνετη ανατομική πολυθρόνα αντί για πλαστική καρέκλα,μας αρέσει να έχουμε καλοριφέρ αντί να κόβουμε ξύλα για να τους βάλουμε φωτιά.Μπορούμε να παραμυθιαζόμαστε όσο θέλουμε,ότι είμαστε brainwashed απ'τις διαφημίσεις,αλλά η αλήθεια είναι πολύ πιο κυνική:ο λόγος που ο consumerism βρίσκει τόσο πρόσφορο έδαφος,είναι επειδή το γουστάρουμε.Ο καπιταλισμός δεν δημιούργει τίποτα εκ του μηδενός,δεν δημιουργεί patterns in human behavior απ'το πουθενά.Διογκώνει τις ήδη υπάρχουσες.

Εύλογο. Η "ανάσταση" της χώρας εκ των έσω, που προανέφερα, θα πρέπει να γίνει στηριζόμενη στον πρωτογενή τομέα, στην εγχώρια παραγωγή δηλαδή. Αυτό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για και αν γυρίσουμε στη δραχμή. Η κατάσταση που υπήρχε στην Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες ήταν στρεβλή: οι υπερογκώδεις δευτερογενής και τριτογενής τομέας να στηρίζονται σε έναν σχεδόν ανύπαρκτο πρωτογενή. Α και επίσης να σημειωθεί ο τουρισμός.

Για να δημιουργηθεί πρωτογενής τομέας χρειάζονται χρόνια σκληρής δουλειάς,ίσως και δεκαετίες,δεν γίνεται στο άψε-σβήσε.Είναι ασύμφορο σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία να προσπαθείς να είσαι αυτοτελής,καθώς σε αφού βρίσκεσαι σε confined space θα έχεις και limited development,ενώ αντίθετα το να προσπαθείς να γίνεις καλός σε κάτι συγκεκριμένο ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για exchanges με τους υπόλοιπους έχει πολύ μεγαλύτερο potential.

Κοίτα όπως βλέπεις ούτε εγώ δεν είμαι οικονομολόγος, απλή μαθήτρια και λόγω ηλικίας δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να μελετήσω εις βάθος όλα τα υπάρχοντα ερωτήματα της παρούσας κατάστασης.
Πρώτον, εγώ δεν είπα πουθενά ότι αν στηριχτούμε σε άλλες μεγάλες δυνάμεις θα μας βοηθήσουν από την καλή τους τη καρδιά. Είναι γελοίο μόνο και να το σκέφεται κανείς. Η Ελλάδα πάντα ήταν στηριζόμενη και εξαρτώμενη τουλάχιστον πολιτικά από άλλους. Απλώς θα έχει κάποιους άσσους διαπραγματευτικούς όπως πρόσφατα η Κύπρος.
Δεύτερον, στα μαυρισμένα γράμματα, για τους λόγους που ανέφερα πιο πριν ΑΔΥΝΑΤΩ να απαντήσω τι είναι καλύτερο, το μνημόνιο ή η χρεωκοπία. Εγώ έτσι όπως βλέπω το μνημόνιο και με βάση όσα έχω ακούσει και διαβάσει, (έγκυρα και μη, στημένα ή όχι) νομίζω ότι έχουμε ένα κράτος να αντιμετωπίζεται σαν επιχείρηση και όχι σαν σύνολο ανθρώπων που θέλουν να ζήσουν και να αναπνεύσουν και όλα τα μέτρα που παίρνονται στυγνά και μακρο-οικονομικά, δεν πρόκειται να βελτιώσουν την κατάσταση: η τρομοκρατία που ασκείται στον κόσμο μέσα από την τηλεόραση είναι του στυλ "Ησυχία και μην φωνάζετε για να πάρουμε την τάδε δόση ή το τάδε δάνειο γιατί αλλιώς θα χρεωκοπήσουμε" Αυτό που δεν ρωτάνε είναι "Πόσα από τα λεφτά που δανειζόμαστε τώρα πάνε πραγματικά για το λαό ή κάνουν φτερά από το παράθυρο στους τοκογλύφους;" Δηλαδή τι να το κάνουμε το μνημόνιο και όλα αυτά τα μέτρα όταν στην ουσία πληρώνουμε,πληρώνουμε, πληρώνουμε και τίποτα από αυτά δεν πάει για να λυθεί ουσιαστικά το πρόβλημα.

Μα οι αριθμοί (της μακροοικονομίας π.χ.) αντιστοιχούν στην ευημερία (ή εν προκειμένω στη μη ευημερία) των ανθρώπων.Τι σημαίνει χρεωκοπία?Ότι θα κάνουμε πιστολιά στους δανειστές.Εσύ θα δάνειζες σε κάποιον που σου κάνει πιστολιά?Εγώ όχι,και αν το έκανα,θα έβαζα αυστηρότατους όρους ώστε να εξασφαλίσω ότι θα πάρω σίγουρα τα χρήματά μου πίσω αυτή τη φορά.Χρεωκοπία σημαίνει στάση πληρωμών,σημαίνει ότι για πολύ καιρό μέχρι να ανακάμψουμε θα ζούμε όπως το Μπαγκλαντέζ.
Όσο για το μνημόνιο,αλήθεια,τι τελικά εφαρμόστηκε?Ούτε καμία δημόσια υπηρεσία έκλεισε,ούτε καμία ΔΕΚΟ αποκρατικοποιήθηκε.Αντίθετα,βάλανε τα χαράτσια,απ'τα οποία δεν κατάφεραν τίποτα,γιατί οι πλούσιοι όπως πάντα ξεφεύγουν ενώ οι φτωχοί αναγκάζονται να τα πληρώσουν.

Τρίτον, συμφωνώ με όσα λες στο τέλος αλλά μου φαίνεται λίγο θεωρητικό και ότι στην πράξη δεν καταφέρνεις κάτι με αυτό, τουλάχιστον στην σημερινή εποχή που είναι πιο παγκοσμιοποιημένη από ποτέ. Οι αποφάσεις λαμβάνονται πολύ πιο πάνω από μας, από διεθνή κέντρα κτλ και είναι ένας από τους λόγους που είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε τι στο καλό γίνεται με την οικονομία. Ο λαός είναι μάζα ούτως ή άλλως και μόνος του μου φαίνεται ότι είναι δύσκολο να ανατρέψει καταστάσεις που είναι προ-σκηνοθετημένες και διαμορφώνονται από πράγματα τόσο ρευστά όσο η οικονομία. Νομίζω και επιμένω στη θέση ότι χρειαζόμαστε ηγέτες που θα αναδειχτούν από τον λαό. Όμως στην παρούσα φάση πρέπει να ξυπνήσουμε όλοι και να ξεσηκωθούμε όπως στη βόρεια Αφρική! Το σημαντικότερο όμως είναι να ξέρουμε γιατί το κάνουμε αυτό!

Καθόλου θεωρητικό.Ήδη ξεκίνησε,με τις πλατείες το καλοκαίρι.Το κακό είναι ότι δεν συνεχίστηκε.Αντί οι λαϊκές συνελεύσεις να δουν πως θα πάρουμε στα χέρια μας την κοινωνία,πως θα οικοδομήσουμε ένα νέο,βιώσιμο,ανθρώπινο κοινωνικό μοντέλο,εναλλακτικό του επικρατούντος και παρά της εξουσίας,το οποίο θα εξασφαλίζει άμεση δημοκρατία,ισοτιμία,αλληλεγγύη και δικαιοσύνη,περιορίστηκαν στην δράσεις αντίστασης κατά της κυβέρνησης.Εκεί που θα μπορούσαμε να καταλαμβάνουμε μέσα παραγωγής και να τα χρησιμοποιούμε προς όφελός μας,προτιμήσαμε να βρίζουμε τους πολιτικούς.
Τι να τους κάνουμε τους ηγέτες?Οι άνθρωποι είναι πολύ αναξιόπιστοι για να τους δώσεις εξουσίας.Κανείς καριόλης δεν είναι ανώτερος από κάποιον άλλον ώστε να ασκεί εξουσία πάνω του.Δεν έχουμε ανάγκη από ηγέτες που να οδηγούν "άβουλες μάζες",γιατί σ'αυτήν την περίπτωση θα μείνουμε για πάντα άβουλες μάζες.Χρειαζόμαστε ριζοσπαστικοποίηση και ζύμωση συνείδησης.Ο άνθρωπος χρειάζεται να καταλάβει ότι είναι μια αυτόνομη ολοκληρωμένη μονάδα,υπεύθυνος των πράξεων του,που μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες,και δεν χρειάζεται κανέναν να τον οδηγήσει και να του λέει τι να κάνει.

Με την ίδια βεβαιότητα που απορρίπτεις τις φήμες για την ύπαρξή τους γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπάρχουν όταν μάλιστα υπάρχουν εμπεριστατωμένες έρευνες από επιστήμονες;

Actually,όσες σοβαρές έρευνες έχω διαβάσει λένε το αντίθετο.Περί πετρελαίων,μόνο κάτι χαζοέρευνες δημοσιευμένες σε κάτι φυλλάδες όπως ο "Στόχος" έχω δει.Still όμως,δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει όλες τις έρευνες:αν υπήρχε το πετρέλαιο,τώρα η Shell με τη BP θα σφάζονταν στο Αιγαίο,για έναν πολύ απλό λόγο,drilling oil is much more profitable than not drilling it.

Πάντως αν είναι να επαναληφθεί η Μικρασιατική Καταστροφή, καταλαβαίνεις ότι κάθε Έλληνα και μάλιστα αυτούς που μένουν στις συγκεκριμένες περιοχές τους νοιάζει και πολύ μάλιστα. Φυσικά και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με τον μέσο Σκοπιανό, Τούρκο, Γερμανό κτλ. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν διαπραγματευόμαστε εμείς για τις σχέσεις των χωρών μας.

Mark my words:δεν έχουμε αρχές του 20ου αιώνα.Οι εποχές άλλαξαν,δεν πρόκειται να γίνει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα,για τουλάχιστον έναν αιώνα.

Δεν ξέρω τι πολιτικό σύστημα υποστηρίζεις και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, η άποψή μου είναι ότι όποιο σύστημα και να έχουμε θα υπάρχει Ανώτερη-Κατώτερη τάξη γιατί πάντα κάποιοι θα βγαίνουν από πάνω και θα κάνουν κουμάντο. Η κομμουνιστική θεωρία με βρίσκει σύμφωνη αλλά στην πράξη αποδείχτηκε διαφορετική, no offense.

Η ύπαρξη ανώτερης-κατώτερης τάξης προϋποθέτει ιεραρχία,ένα κάθετο σύστημα οργάνωσης της κοινωνίας.Χωρίς εξουσία,δεν υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι.Ο υπαρκτός σοσιαλισμός,ένα μόρφωμα similar στον φασισμό,δεν ήταν παρά άλλη μια αποτυχημένη authoritarian μορφή διακυβέρνησης,που πάλι καλά κατέρρευσε.Αν δεις σε προηγούμενό μου μήνυμα,αναφέρομαι και στα εγκλήματα όλων αυτών των ηγετών,Stalin,Mao,Castro κλπ.
Αναρχικός είμαι.

Μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς πώς θα τους αναγκάσουμε; Με τη βία; Έχει γίνει πολλές φορές αυτό; Και οι "ανθρακωρύχοι" του Emile Zola πολλοί ήταν και μάλιστα πεθαίναν από πείνα...
Ερώτηση κάνω γιατί ειλικρινά με ενδιαφέρει πολύ.

Ναι,προφανώς με τη βία ("η μαμή της ιστορίας",που έλεγε και ο Marx).Και για να σε προλάβω στην κλασσική απάντηση "η βία γεννά βία","η βία δεν είναι λύση" κλπ,δες και τη συζήτησή μου περί βίας με τον Mercury,εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.
Εγώ βλέπω ότι όλες οι συναλλαγές και πληρωμές έχουν παγώσει παντού,δεν κινείται φύλλο και όλοι τη βγάζουν για την ώρα είτε από δανεικά είτε από προσωπικές αποταμιεύσεις...ειδικά όλη αυτή την εβδομάδα που μιλούσα με συνεργάτες,πελάτες,προμηθευτές κ.α. ήταν λες και περίμεναν τη συντέλεια ή τη λύτρωση από Δευτέρα!
ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ περιμένουμε την υπογραφή της συμφωνίας ώστε να μπει "ζεστό χρήμα" και να πάρουμε μια ανάσα,έστω και προσωρινά...ύστερα σου λέει "έλα μώρε τώρα ξέρω'γω βάρα χρεωκοπία και τι έγινε"!

Δεν ξέρω πόσοι διαβάσατε τη νέα σύμβαση,αλλά εκτός από το "500+ € ΜΕΙΚΤΑ" που περιέχει το οποίο από μόνο του σε καραφλιάζει και σε κάνει να αναρωτιέσαι πραγματικά για το "πως θα ζήσει κανείς με τόσα" έχει ένα σωρό άλλες παραχωρήσεις που θα σας κάνει να θέλετε να πηδήξετε απ'το παράθυρο...

Πιστεύω ότι τα σημερινά "δανεικά" θα είναι και τα τελευταία!Η αγορά έχει ήδη στεγνώσει από χρήμα,τα νέα μέτρα επιδεινώνουν την κατάσταση και η οικονομία δεν θα αντέξει για πολύ...
Οι περισσότεροι δεν έχουν αντιληφθεί την τραγικότητα της κατάστασης και το ότι πιθανότατα τον επόμενο χρόνο θα αλλάξουν οι ζωές όλων μας (προς το χειρότερο)...
Επίσης,δεν μπορώ να καταλάβω πως γράφετε ορισμένοι περί "αισιοδοξίας" και "θα μάθουμε με τα λίγα"...αλήθεια,τόσο ρόδινη σας φαίνεται η ζωή πίσω απ'το θρανείο;

Αυτοί ξεπουλάνε την πατρίδα τους και δεν είναι μόνο τα πετρέλαια και ο ορυκτός πλούτος που θα κάνουν "φτερά"...

Να πω κάτι πάνω σε αυτό...

Τυχαίνει η οικογενειακή μας επιχείρηση να είναι απ'τους βασικούς προμηθευτές της μοναδικής Ελληνικής εταιρείας παραγωγής πετρελαιοειδών...η συγκεκριμένη εταιρεία (ως θυγατρική γνωστού ομίλου) απ'αυτά που γνωρίζω και βλέπω δέχεται απίστευτο "πόλεμο" από το ίδιο το Ελληνικό δημόσιο το οποίο:
-Μπλοκάρει επενδύσεις (θα έχετε ακούσει ίσως για την υποθαλάσσια αποθήκη φυσικού αερίου,προϋπολογισμού 400.000.000€ που πάει με μαθηματική ακρίβεια στις καλένδες) και αποκρύπτει σεισμολογικά στοιχεία για κοιτάσματα των οποίων τα δικαιώματα διατηρεί...
-Συλλαμβάνει τον διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας για χρέη 700.000€,τη στιγμή που του χρωστάνε 15.000.000€...
-Τους δεσμεύει μεγάλα χρηματικά ποσά,τη στιγμή που σε άλλες επιχειρήσεις "κλείνει το μάτι"...
Και άλλες ομορφίες!

Αυτά τα ολίγα για τα ξέρετε ποιοι είναι αυτοί που ψηφίζετε και τι επιδιώκουν για τον τόπο (=ξενέρωμα και απομάκρυνση και των τελευταίων παραγωγικών δυνάμεων που έχουν απομείνει) και προς απάντηση διάφορων χαχόλων που ζουν στο δικό τους συννεφάκι,πιστεύοντας ότι "οι Έλληνες δεν αξιοποιούν τον ορυκτό τους πλούτο επειδή είναι ανίκανοι και τεμπέληδες"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Let me expand the example.Έστω ότι έχουμε δύο πρωτόγονους,όπου ο ένας μαζεύει μόνο όση τροφή χρειάζεται και ο άλλος περισσότερη απ'όση χρειάζεται (είναι άπληστος).Κάποια στιγμή,έρχεται ο χειμώνας.Again,σκέψου ποιος θα επιβιώσει.Απ'τη στιγμή που μιλάμε για instinct,πρέπει να καταλάβουμε ότι it knows no boundaries.Δεν κάνει distinction μεταξύ αναγκών και επιθυμιών.Απ'τη στιγμή που έχουμε sufficiently καλύψει τις basic needs μας (κάτι το οποίο γίνεται αδρά με το παρόν σύστημα-σε πολύ καλύτερο βαθμό από οποιοδήποτε άλλο σύστημα),θέλουμε luxuries.Μας αρέσει να έχουμε iphones αντί για nokia 3310,μας αρέσει να έχουμε άνετη ανατομική πολυθρόνα αντί για πλαστική καρέκλα,μας αρέσει να έχουμε καλοριφέρ αντί να κόβουμε ξύλα για να τους βάλουμε φωτιά.Μπορούμε να παραμυθιαζόμαστε όσο θέλουμε,ότι είμαστε brainwashed απ'τις διαφημίσεις,αλλά η αλήθεια είναι πολύ πιο κυνική:ο λόγος που ο consumerism βρίσκει τόσο πρόσφορο έδαφος,είναι επειδή το γουστάρουμε.Ο καπιταλισμός δεν δημιούργει τίποτα εκ του μηδενός,δεν δημιουργεί patterns in human behavior απ'το πουθενά.Διογκώνει τις ήδη υπάρχουσες.

man,are you kidding me? 20% επισημα η ανεργία...που καλύπτονται οι βασικές μας ανάγκες? 1.000.000 + ΑΝΕΡΓΟΙ επισημα.. στα 10.000.000 που ειμαστε (+παιδια)...
το οτι εσυ εγω και ο διπλα σου...εχουμε καποια χρηματα (ασχετα αν μας φτανουν η οχι)δεν σημαινει τιποτα. ποσοι ειναι αστεγοι?
ποσοι δεν έχουν να φάνε? 1000+ ατομα τρωνε απο συσσιτια σε εκκλησίες... παιδια που λιποθυμουν στο σχολειο
επειδη δεν έχουν να φάνε...
και έρχονται οι γελοιοι -που ειναι υπερ του καπιταλισμου- και μου λένε θα βάλουμε συσσιτια στα σχολεια -με ενα γευμα δωρεάν- για τους μαθητές που το έχουν αναγκη...

οσο για τα άλλα περι κινητων κλπ..και οτι μας αρέσει να ζητάμε...
έστω οτι συμφωνώ... αυτο ομως δεν προάγει ο καπιταλισμός?
ο καπιταλισμός δεν αναγκάζει τον μέσο ελληνα πατερα να αγορασει 20 παντελονια στο παιδι του γιατι ο φιλος του παιδιου εχει 25 ,και το πρωτο παιδι νοιώθει μειονεκτικά?
αυτο δεν ειναι καπιταλισμός?

οσο για τα άλλα συστηματα που ειπες "κάτι το οποίο γίνεται αδρά με το παρόν σύστημα-σε πολύ καλύτερο βαθμό από οποιοδήποτε άλλο σύστημα"
σου απαντώ οτι εγώ δεν έχω βιώσει σε αλλο σύστημα και δεν εκφέρω άποψη (ουτε καν έχω διαβασει πως λειτουργεί ενα αλλο συστημα).Σε αυτο που έχω ζήσει,εχω δει και έχω περασει τα 17 χρόνια που ζω,ΑΥΤΟ κρινω... και λέω πως δεν ειμαι ικανοποιήμενος..

επισης το thread "Μάρκες ρούχων που προτιμάτε!" που σχολίασες κιόλας...τι ειναι?
ενα καθαρό καπιταλιστικό θέμα που έχει εισβάλει στην νοοτροπια των ανηλικων (κυρίως) παιδιών.

παράδειγμα. Η αδερφή μου (14 χρονών) ήρθε την προηγ. κυριακή και μου λεει..."θα μου δώσεις το element σου?"
ούτε καν το -πράσινο φουτερ-.Το ήθελε καθαρά και μόνο επειδή ειναι μάρκας.

ποιος ειναι άραγε brainwashed? seriously...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μπορείτε να απαντήσετε σε αυτή τη μαθήτρια;



Σήμερα όλοι στο Σύνταγμα ή στις πλατείες.

Πιστέψτε με είναι πολύ πιο σημαντικό να είμαστε εκεί σήμερα το απόγευμα παρά να είμαστε πάνω από ένα βιβλίο προσπαθώντας να βγάλουμε λίγες μόνο σελίδες ύλης κάνοντας επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.
Dogie,προφανώς εσύ και η οικογένειά σου έχετε προετοιμαστεί για τα χειρότερα...λογικά έχετε αυτονομηθεί πλήρως ενεργειακά που δεν θα σας πειράξει η απλησίαστη τιμή του εισαγόμενου πετρελαίου που θα πάει 500% πάνω από Δευτέρα,όπως επίσης έχετε χτίσει και ισχυρό εισόδημα που δεν σας πειράζει που ο παππούς/γιαγιά σας δεν θα εισπράξει σύνταξη από Δευτέρα ή ο δημόσιος υπάλληλος συγγενής το μισθό του!
Χαίρομαι για σένα,αλλά μπορείς να μου κάνεις μια χάρη;Θα μου δώσεις και μένα μερικά δανεικά,ίσα για να τη βγάλω τους πρώτους μήνες και να καλύψω κάτι επιταγές;Γιατί εγώ περιμένω λεφτά από βδομάδα βλέπεις!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Dogie,προφανώς εσύ και η οικογένειά σου έχετε προετοιμαστεί για τα χειρότερα...λογικά έχετε αυτονομηθεί πλήρως ενεργειακά που δεν θα σας πειράξει η απλησίαστη τιμή του εισαγόμενου πετρελαίου που θα πάει 500% πάνω από Δευτέρα,όπως επίσης έχετε χτίσει και ισχυρό εισόδημα που δεν σας πειράζει που ο παππούς/γιαγιά σας δεν θα εισπράξει σύνταξη από Δευτέρα ή ο δημόσιος υπάλληλος συγγενής το μισθό του!
Χαίρομαι για σένα,αλλά μπορείς να μου κάνεις μια χάρη;Θα μου δώσεις και μένα μερικά δανεικά,ίσα για να τη βγάλω τους πρώτους μήνες και να καλύψω κάτι επιταγές;Γιατί εγώ περιμένω λεφτά από βδομάδα βλέπεις!:rolleyes:

να υποθέσω οτι μιλάς σε περιπτωση πτώχευσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.
Προφανώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Dogie,προφανώς εσύ και η οικογένειά σου έχετε προετοιμαστεί για τα χειρότερα...λογικά έχετε αυτονομηθεί πλήρως ενεργειακά που δεν θα σας πειράξει η απλησίαστη τιμή του εισαγόμενου πετρελαίου που θα πάει 500% πάνω από Δευτέρα,όπως επίσης έχετε χτίσει και ισχυρό εισόδημα που δεν σας πειράζει που ο παππούς/γιαγιά σας δεν θα εισπράξει σύνταξη από Δευτέρα ή ο δημόσιος υπάλληλος συγγενής το μισθό του!
Χαίρομαι για σένα,αλλά μπορείς να μου κάνεις μια χάρη;Θα μου δώσεις και μένα μερικά δανεικά,ίσα για να τη βγάλω τους πρώτους μήνες και να καλύψω κάτι επιταγές;Γιατί εγώ περιμένω λεφτά από βδομάδα βλέπεις!:rolleyes:

μπορώ να σου απαντήσω τοτε..:)
πρώτον ..εισαι σιγούρος πως αν δεν πτωχεύσουμε..θα μπορείς να ζήσεις? ειλικρινά...
1.000.000 άνεργοι...20% δεν έχουν ουτε τα βασικά... και οι τιμές στα σουπερ μαρκετ αυξάνονται κατακορυφα...
το αλάτι που πήρα χτες ειχε 2+ε ...
το γάλα κάποτε το έπαιρνα 1.05 ...
τωρα 1.35...μετα απο 6-7 χρόνια...
αν ψηφιστεί το 2ο μνημόνιο? τι θα γίνει? πρωτον δεν θα έχουμε να φάμε
και δευτερον θα γινουμε μαλακες για ακόμα μια φορά...θα μας πηδηξ*υν την αξιοπρέπεια μας..

ερώτηση σε αυτά που λες στο τέλος με ειρωνικο ύφος..εσυ που λες οτι τώρα εχεις λεφτα,οτι ο παππους σε παιρνει σύνταξη και εχεις να πληρωσεις το 500% του πετρελαιου... δίνεις χρήματα σε αυτο το 20%?

τέλος..η Dogie ρώτησε αν μπορεί κανεις να απαντήσει στην κοπέλα του βίντεο...και δεν σε βλέπω να εισαι σε θέση να το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς το κοινό:

Γιατί ένας μισθωτός του 800-1.500 € να έχει μηνιαίες δαπάνες 15-30.000 €; Πώς το δικαιολογείτε αυτό; Προσωπικά το ονομάζω κατάντια. :) Η χώρα μας κάτι ανάλογο έπραξε. Μου κάνει εντύπωση που όλοι (πολιτικοί, λαός, κομματικοί εταίροι και εταίρες..κλπ) βγάζουν την ουρά τους έξω από τα σκέλια και σφυρίζουν αδιάφορα με μια μάσκα υποκρισίας. Τριάντα χρόνια 5 κόμματα εξουσίας μέσα στα σκατά και άλλοι τόσοι από κάτω να αλείφονται κομματικά, πελατειακά και διεφθαρμένα...και τέλος τον κλέφτη να γυρεύουνε με περισσό θράσσος.

Βέβαια λόγω της επικρατούσας θεατροπανυγήρεως, κανείς δεν διακρίνει την μισθολογική αδικία ανάμεσα σε έναν εργαζόμενο γραφείου της ΔΕΚΟ με μισθό στα 3.000 € με έναν εκπαιδευτικό με μεταπτυχιακό που φτάνει το 1.500 € (40 € λόγω μεταπτυχιακού). Να η Ελλάδα που βρίζετε. Τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη. Έχετε ιδέα τι σημαίνει σωστή οικογενειακή οικονομική διαχείρηση;

Βοηθείστε να διακρίνω τον κλέφτη, γιατί όλοι (η κάθε φάρα από την μεριά της) το παίζει αθώα μυξοπαρθένα. Ουδείς αναλαμβάνει ευθύνες. Άλλοι αποποιούνται το πολιτικό κόστος και άλλοι αποποιούνται τις υποχρεώσεις και τις ευθύνες τους, από την στιγμή που ανήκουν στην ίδια κοινωνία. Τον ίδιο αέρα αναπνέουμε όλοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.
μπορώ να σου απαντήσω τοτε..:)
πρώτον ..εισαι σιγούρος πως αν δεν πτωχεύσουμε..θα μπορείς να ζήσεις? ειλικρινά...
1.000.000 άνεργοι...20% δεν έχουν ουτε τα βασικά... και οι τιμές στα σουπερ μαρκετ αυξάνονται κατακορυφα...
το αλάτι που πήρα χτες ειχε 2+ε ...
το γάλα κάποτε το έπαιρνα 1.05 ...
τωρα 1.35...μετα απο 6-7 χρόνια...
αν ψηφιστεί το 2ο μνημόνιο? τι θα γίνει? πρωτον δεν θα έχουμε να φάμε
και δευτερον θα γινουμε μαλακες για ακόμα μια φορά...θα μας πηδηξ*υν την αξιοπρέπεια μας..

ερώτηση σε αυτά που λες στο τέλος με ειρωνικο ύφος..εσυ που λες οτι τώρα εχεις λεφτα,οτι ο παππους σε παιρνει σύνταξη και εχεις να πληρωσεις το 500% του πετρελαιου... δίνεις χρήματα σε αυτο το 20%?

τέλος..η Dogie ρώτησε αν μπορεί κανεις να απαντήσει στην κοπέλα του βίντεο...και δεν σε βλέπω να εισαι σε θέση να το κάνεις.

Σε περίπτωση χρεωκοπίας,αυτό το 20% δεν έχει απολύτως τίποτα να κερδίσει...αντιθέτως θα χάσει και την (οικονομική) στήριξη από το υπόλοιπο 80% που αποτελείται από γονείς,παππούδες,γιαγιάδες,συγγενείς και φίλους που θα φτάσει ΚΑΙ αυτό στο σημείο "0"!

Αν υπογραφεί η δανειακή σύμβαση,από Δευτέρα το πετρέλαιο θα συνεχίσει να είναι προσβάσιμο,ο κόσμος θα πάρει οικονομική ανάσα και θα κερδίσει χρόνο,ώστε να προετοιμαστεί καλύτερα στο επερχόμενο και αναπόφευκτο "κανόνι"!
Άντε βάρα χρεωκοπία τώρα με απλήρωτους υπαλλήλους σε Ιδιωτικό και Δημόσιο τομέα,με απλήρωτα εκτελεσμένα έργα από πέρυσι ή και πρόπερσι,με απλήρωτους προμηθευτές και 0 βαθμούς Κελσίου έξω!

Επομένως η απάντηση στο ερώτημά σου είναι,ΝΑΙ θα έχουμε να φάμε αν ψηφιστεί,τουλάχιστον για τους επόμενους 6-7 μήνες...
Είναι εύκολο να εκφράζεσαι υπέρ τέτοιων συνθηκών ανεξέλεγκτης πτώχευσης όταν βρίσκεσαι πίσω από ένα μαθητικό θρανίο,πίστεψέ με όμως κανένας δεν θέλει αύριο να δει την τσέπη του άδεια και τον τραπεζικό του λογαριασμό κλειδωμένο!
Εκτός αν έχετε τίποτα λεφτά στην Ελβετία οικογενειακώς ή είστε εξαγωγείς προϊόντων στο Εξωτερικό,οπότε πιο πολλά έχετε να κερδίσετε απ'την χρεωκοπία παρά απ'τα δάνεια!:whistle:

Όσο για την πιτσιρίκα,για την οποία το τι θα δηλώσουν οι τελειόφοιτοι και το τι θα κάνουν οι αριστούχοι αποτελεί μείζον θέμα,δεν έχω να πω κάτι παρά μόνο ότι και για μένα είναι μείζον θέμα να μου κάτσει η Monica Bellucci αλλά μου πέφτει κάπως μεγάλη,καθώς και να την ρωτήσω από που αντλούσε πόρους η οικογένειά της όλα αυτά τα χρόνια...το γεγονός ότι είναι 14 ή 4 δεν θα με κάνει ούτε να συγκινηθώ ούτε να γράψω δακρύβρεχτα εγκώμια όταν πιάνει το μικρόφωνο και λέει ότι να'ναι,λες και η Ελλάδα έπρεπε ντε και καλά να είναι μισθολογικός παράδεισος!

Υ.Γ. nPb πολλά "+" από εμένα,κάνεις τα posts μου λιγότερα σεντονάτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σε περίπτωση χρεωκοπίας,αυτό το 20% δεν έχει απολύτως τίποτα να κερδίσει...αντιθέτως θα χάσει και την (οικονομική) στήριξη από το υπόλοιπο 80% που αποτελείται από γονείς,παππούδες,γιαγιάδες,συγγενείς και φίλους που θα φτάσει ΚΑΙ αυτό στο σημείο "0"!
Αν υπογραφεί η δανειακή σύμβαση,από Δευτέρα το πετρέλαιο θα συνεχίσει να είναι προσβάσιμο,ο κόσμος θα πάρει οικονομική ανάσα και θα κερδίσει χρόνο,ώστε να προετοιμαστεί καλύτερα στο επερχόμενο και αναπόφευκτο "κανόνι"!
Άντε βάρα χρεωκοπία τώρα με απλήρωτους υπαλλήλους σε Ιδιωτικό και Δημόσιο τομέα,με απλήρωτα εκτελεσμένα έργα από πέρυσι ή και πρόπερσι,με απλήρωτους προμηθευτές και 0 βαθμούς Κελσίου έξω!

Επομένως η απάντηση στο ερώτημά σου είναι,ΝΑΙ θα έχουμε να φάμε αν ψηφιστεί,τουλάχιστον για τους επόμενους 6-7 μήνες...
Είναι εύκολο να εκφράζεσαι υπέρ τέτοιων συνθηκών ανεξέλεγκτης πτώχευσης όταν βρίσκεσαι πίσω από ένα μαθητικό θρανίο,πίστεψέ με όμως κανένας δεν θέλει αύριο να δει την τσέπη του άδεια και τον τραπεζικό του λογαριασμό κλειδωμένο!
Εκτός αν έχετε τίποτα λεφτά στην Ελβετία οικογενειακώς ή είστε εξαγωγείς προϊόντων στο Εξωτερικό,οπότε πιο πολλά έχετε να κερδίσετε απ'την χρεωκοπία παρά απ'τα δάνεια!:whistle:

Όσο για την πιτσιρίκα,για την οποία το τι θα δηλώσουν οι τελειόφοιτοι και το τι θα κάνουν οι αριστούχοι αποτελεί μείζον θέμα,δεν έχω να πω κάτι παρά μόνο ότι και για μένα είναι μείζον θέμα να μου κάτσει η Monica Bellucci αλλά μου πέφτει κάπως μεγάλη,καθώς και να την ρωτήσω από που αντλούσε πόρους η οικογένειά της όλα αυτά τα χρόνια...το γεγονός ότι είναι 14 ή 4 δεν θα με κάνει ούτε να συγκινηθώ ούτε να γράψω δακρύβρεχτα εγκώμια όταν πιάνει το μικρόφωνο και λέει ότι να'ναι,λες και η Ελλάδα έπρεπε ντε και καλά να είναι μισθολογικός παράδεισος!

Υ.Γ. nPb πολλά "+" από εμένα,κάνεις τα posts μου λιγότερα σεντονάτα!

πολλά λες και η ουσια περιοριζέται σε λιγα μονο λόγια σου...
τι θα έχεις να φάς? ενα μέτρο που θα παρθεί είναι 25% στα λεωφόρεια.. να υποθεσω αδιαφορείς γιατι έχεις το αυτοκινητακι σου?;)
τον μαθητή που παίρνει κάθε μερα λεο. τον ρώτας αν εχει?
απο το "μαθητικό" μου μυαλό...προτιμώ με 1000 πτώχευση παρα :1. να καταδικάσω τα παιδιά μου
2.να χάσω την αξιοπρέπεια μου και να γίνω πο*τανα του κάθε ευρωπαιου βαρβάρου,γερμανίδας χίτλερ.

το κανείς ειναι υποκειμενικό..πχ το 20% των ελλήνων ανέργων...δεν νομίζω να έχουν προβλημα.


οποιος κοιτάει την πάρτη του,θα λουστει και τα σκατά των άλλων ...απλό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.
πολλά λες και η ουσια περιοριζέται σε λιγα μονο λόγια σου...
τι θα έχεις να φάς? ενα μέτρο που θα παρθεί είναι 25% στα λεωφόρεια.. να υποθεσω αδιαφορείς γιατι έχεις το αυτοκινητακι σου?;)
τον μαθητή που παίρνει κάθε μερα λεο. τον ρώτας αν εχει?
απο το "μαθητικό" μου μυαλό...προτιμώ με 1000 πτώχευση παρα :1. να καταδικάσω τα παιδιά μου
2.να χάσω την αξιοπρέπεια μου και να γίνω πο*τανα του κάθε ευρωπαιου βαρβάρου,γερμανίδας χίτλερ.

το κανείς ειναι υποκειμενικό..πχ το 20% των ελλήνων ανέργων...δεν νομίζω να έχουν προβλημα.

Έτσι κι αλλιώς σε περίπτωση χρεωκοπίας σχολείο δεν θα υπάρχει να πηγαίνεις,οπότε το λεωφορείο δεν θα σε απασχολεί και πολύ!
Έτσι όπως τα λες,δίνεις την εντύπωση ότι αν αύριο χρεωκοπήσουμε θα έχουμε να φάμε...τρία πουλάκια κάθονταν δηλαδή!
Όσο για το 20% σου εξήγησα επακριβώς τι παίζει...
Αυτά περί "Χίτλερ" πες τα στους γονείς σου αύριο το πρωί αν δεν έχουν να τους πληρώσουν κι επίσης,πες στη μαμά σου να σας μαγειρέψει "αξιοπρέπεια στη σχάρα" για μεσημέρι!

Υ.Γ. Προς διάφορους κουτόφραγκους με 150 πιστωτικές και 300 διακοποδάνεια έκαστος,που προσεύχονται για ανεξέλεγκτη χρεωκοπία μπας και γλυτώσουν τα χρέη τους...μη φάτε έχει γλαρόσουπα!Η χρεωκοπία ΟΤΑΝ γίνει θα είναι ελεγχόμενη και υπό όρους,το τραπεζικό σύστημα δεν καταρρέει που να χτυπάτε τ'αχαμνά σας κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς σε περίπτωση χρεωκοπίας σχολείο δεν θα υπάρχει να πηγαίνεις,οπότε το λεωφορείο δεν θα σε απασχολεί και πολύ!
Έτσι όπως τα λες,δίνεις την εντύπωση ότι αν αύριο χρεωκοπήσουμε θα έχουμε να φάμε...τρία πουλάκια κάθονταν δηλαδή!
Όσο για το 20% σου εξήγησα επακριβώς τι παίζει...
Αυτά περί "Χίτλερ" πες τα στους γονείς σου αύριο το πρωί αν δεν έχουν να τους πληρώσουν κι επίσης,πες στη μαμά σου να σας μαγειρέψει "αξιοπρέπεια στη σχάρα" για μεσημέρι!

Υ.Γ. Προς διάφορους κουτόφραγκους με 150 πιστωτικές και 300 διακοποδάνεια έκαστος,που προσεύχονται για ανεξέλεγκτη χρεωκοπία μπας και γλυτώσουν τα χρέη τους...μη φάτε έχει γλαρόσουπα!Η χρεωκοπία ΟΤΑΝ γίνει θα είναι ελεγχόμενη και υπό όρους,το τραπεζικό σύστημα δεν καταρρέει που να χτυπάτε τ'αχαμνά σας κάτω!

αλλοι ειναι γεννημενοι για να ζουνε στα σκατά με σκυμμένο το κεφάλι αλλοι να ζουνε στα σκατα με ψηλα το κεφαλι και αλλοι να μην ζουνε καθολου στα σκατά...απο την στιγμη που εχω να επιλέξω στα 2 πρωτα..προτιμω το 2ο.
εσυ προτιμησε το πρώτο...για να υποστηριξεις και αυτους που ψηφισες ;) (απλη υπόθεση :) δεν σε ξέρω προσωπικά...απλα το υποθετω...σορρυ αν κάνω λάθος :) )

όσο για τα αλλα που ειπες για τους γονείς μου...ήδη ειναι 50% κατω στο ετησιο εισοδημα..:) με 2 παιδια που σπουδάζουν σε αλλη πολη.. και ενα (εμενα.) που του χρόνου πάω τριτη λυκειου:)

για να τελειώνει η υπόθεση..προτιμώ να πω ΧΡΕΟΚΟΠΩ και να βγει αυριο η μερκελ και να με παρακαλαει να μείνω στο ευρω ...και να μου κοψει απο το χρεος?(μην ξεχναμε τα χρωστουμενα απο τον β'παγκοσμιο)
και αν δεν γίνει αυτο...προτιμώ να μην έχω να φάω για 10 χρονια που θα κανουμε να αναπτυχθουμε βιομηχανικά...
παρα να ζω 80 χρονια με δανεικά και κλεψιμέικα..(οπως αυτο το 1.000.000 ανεργοι:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
για να τελειώνει η υπόθεση..προτιμώ να πω ΧΡΕΟΚΟΠΩ και να βγει αυριο η μερκελ και να με παρακαλαει να μείνω στο ευρω ...και να μου κοψει απο το χρεος?(μην ξεχναμε τα χρωστουμενα απο τον β'παγκοσμιο)
και αν δεν γίνει αυτο...προτιμώ να μην έχω να φάω για 10 χρονια που θα κανουμε να αναπτυχθουμε βιομηχανικά...
παρα να ζω 80 χρονια με δανεικά και κλεψιμέικα..(οπως αυτο το 1.000.000 ανεργοι:))
Η Γερμανία το πάει φιρι φιρι να ξαναδεί όλο το Βερολίνο σε μία πέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.
1)αλλοι ειναι γεννημενοι για να ζουνε στα σκατά με σκυμμένο το κεφάλι αλλοι να ζουνε στα σκατα με ψηλα το κεφαλι και αλλοι να μην ζουνε καθολου στα σκατά...απο την στιγμη που εχω να επιλέξω στα 2 πρωτα..προτιμω το 2ο.
εσυ προτιμησε το πρώτο...για να υποστηριξεις και αυτους που ψηφισες ;) (απλη υπόθεση :) δεν σε ξέρω προσωπικά...απλα το υποθετω...σορρυ αν κάνω λάθος :) )

2)όσο για τα αλλα που ειπες για τους γονείς μου...ήδη ειναι 50% κατω στο ετησιο εισοδημα..:) με 2 παιδια που σπουδάζουν σε αλλη πολη.. και ενα (εμενα.) που του χρόνου πάω τριτη λυκειου:)

3)για να τελειώνει η υπόθεση..προτιμώ να πω ΧΡΕΟΚΟΠΩ και να βγει αυριο η μερκελ και να με παρακαλαει να μείνω στο ευρω ...και να μου κοψει απο το χρεος?(μην ξεχναμε τα χρωστουμενα απο τον β'παγκοσμιο)
και αν δεν γίνει αυτο...προτιμώ να μην έχω να φάω για 10 χρονια που θα κανουμε να αναπτυχθουμε βιομηχανικά...
παρα να ζω 80 χρονια με δανεικά και κλεψιμέικα..(οπως αυτο το 1.000.000 ανεργοι:))

1)Δακρύβρεχτα και γεμάτα παπαροπερηφάνιες λόγια του πληκτρολογίου,ουσία και επαφή με την πραγματικότητα μηδέν...

2)Και πως έχετε σκοπό να τα φέρετε βόλτα αν χρεωκοπήσει ανεξέλεγκτα η χώρα;Παρεμπιμπόντως,50% κάτω το εισόδημα των γονιών σου και τα αδέρφια σου σπουδάζουν σε άλλη πόλη;Για να ζήσουν τη φοιτητική ζωή να υποθέσω;
Να χαρώ εγώ οικογενειακή αλληλεγγύη!

3)Εντάξει άμα μου λες για αποζημιώσεις απ'τον Β' και παρακάλια της Merkel,πραγματικά κοιμάσαι με τα τσαρούχια...αν είχες την παραμικρή ιδέα,θα γνώριζες ότι μόνο υπογράφοντας αυτά τα δανεικά ΙΣΩΣ σου διαγράψουν ένα μικρό μέρος απ'τα χρωστούμενα (=κούρεμα) κι αυτό ΑΝ είσαι καλό παιδάκι και τους γαργαλίσεις και τις μπάλες...αν χρεωκοπήσεις έτσι,έρχονται σου παίρνουν ότι δημόσιο περιουσιακό στοιχείο υπάρχει και σ'αφήνουν στον άσο!Αν νομίζεις ότι βαράς κανόνι,λες "λυπάμαι χάσατε" και ξεμπερδεύεις,επίσης κοιμάσαι με τα τσαρούχια...τώρα,αν εσύ είσαι κάποιας μορφής αυτότροφος μονοκύτταρος οργανισμός και δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα πείνας αυτά τα 10 χρόνια,όλοι οι υπόλοιποι θέλουμε να διασώσουμε έστω αυτά τα λίγα που μας απέμειναν!Οπότε keep it to yourself...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top