Στάση των νέων στην κρίση

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αραγε ποιο τραγουδι θα ταιριαζε στην κατασταση της Ελλαδας?
https://www.youtube.com/watch?v=xHAxBTuGHfI

Αυτό εδώ νομίζω πως ταιριάζει απόλυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpida T.

Νεοφερμένος

Η Elpida T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=xHAxBTuGHfI

Αυτό εδώ νομίζω πως ταιριάζει απόλυτα..

Ωραια αλλα επισης το τραγουδι που με εκφραζει απολυτα για το σημερα ειναι αυτο:

www.youtube.com/watch?v=Q5AWmLBDB9E
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Καταρχήν η πρώτη κίνηση είναι να πατήσουμε το off στην τηλεόραση. Ή ακόμα καλύτερα να την πετάξουμε. Δεν λέω να μην ενημερωνόμαστε αλλά υπάρχουν πολλές άλλες πηγές όπως το Ίντερνετ και τα blogs τα οποία αν και δεν είναι πάντα υπόδειγμα εγκυρότητας, έφτασαν στο σημείο να ξεσηκώσουν ολόκληρους λαούς σε εξέγερση (βλ. Αίγυπτος, Λιβύη) όταν στην τηλεόραση οι κάθε Τρέμες και οι Πρεντεντέρηδες τρομοκρατούν και προπαγανδίζουν. Κι εκτός από τον προπαγανδιστικό τομέα υπάρχουν και τα λογής-λογής σκουπίδια που σε αποχαυνώνουν...Εδώ ο κόσμος πεινάει και οι συμμαθητές μου λένε για το ποιος "Χόρεψε καλύτερα με τους Stars!"
Λοιπόν αυτό είναι το πρώτο βήμα. Τι δηλαδή; Κριτική σκέψη. Όπως είπε πιο πάνω ο Npb, έχουμε ανάγκη από δημιουργικότητα και σκέψη. Θα μου πεί όμως κάποιος: "Άμα πεινάω, τι θα φάω; Φιλοσοφία;".
Γι'αυτό λοιπόν πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι το δικό μας μέλλον διακυβεύεται και μάλιστα με τους χειρότερους κανόνες. Και δεν υπάρχουν "διαπραγματεύσεις". Όλα κανονισμένα είναι από πριν. Όλοι υπάλληλοι είναι που τους λένε να κάνουν τη δουλειά τους αλλιώς θα τους "απολύσουν". Τι Παπαδήμοι, τι Σαμαράδες. Όλοι ίδιοι είναι. Εύχομαι για τον τελευταίο να διαψευστώ αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην Ελλάδα και γενικότερα στα ευρωπαϊκά κράτη δεν έχουμε ηγέτες. Που να πουν "Άντε και..." και να βάλουν το εθνικό συμφέρον πάνω από τα εγώ τους. "Γιατί εσύ θα το έβαζες;" θα με ρωτήσετε. Δεν ξέρω. Αλλά από τη στιγμή που εμείς (οι γονείς μας τέλος πάντων) τους ψηφίζουν για να είναι εκεί, στο πεδίο της μάχης έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ πιο πάνω από τον καθένα Έλληνα να είναι Έλληνες. Και αυτό μην το παρεξηγήσετε, δεν είναι με εθνικιστική διάθεση, κάθε άλλο. Αυτοί ξεπουλάνε την πατρίδα τους και δεν είναι μόνο τα πετρέλαια και ο ορυκτός πλούτος που θα κάνουν "φτερά" ή η διπλωματική αποδυνάμωση στα θέματα Τουρκίας ή Σκοπίων, αλλά ο ίδιος ο λαός που του παίρνουν όσα με κόπο και ιδρώτα έχουν χτίσει. Ναι, φταίμε κι εμείς (οι γονείς μας τέλος πάντων) και η νοοτροπία εδώ και 40 χρόνια του βολέματος και της λαμογιάς αλλά εγώ απ'όσα ξέρω οι παππούδες μου δούλευαν σαν σκυλιά στα καπνά για να φτιάξουν το σπίτι τους και τώρα πληρώνουν "χαράτσια" για τι; Το έκλεψαν το σπίτι;
Δεν μπορώ όμως να βλέπω να κοιμούνται οι περισσότεροι γύρω μου αλλά χαίρομαι που τουλάχιστον στο Ίντερνετ κάτι πάει να γίνει. Κάτι πρέπει να γίνει. Και αυτό δεν είναι εκλογές φίλοι μου γιατί όποιος και να βγει τα χαρτιά και οι υπογραφές είναι έτοιμες. Πού είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας; Πού είναι οι άνθρωποι των γραμμάτων και των Τεχνών; Όλοι αφήνουν τον λαό μόνο του...
Πρέπει όμως να συνεχίσουμε να έχουμε όνειρα και να μην χάνουμε την αισιοδοξία μας. Αν ξυπνήσουμε όλοι μας, αν δούμε όλοι το μέλλον κατάματα και συνειδητοποιήσουμε ότι δεν είναι μόνο το ψωμί που χάνουμε αλλά η εθνική κυριαρχία μας και η ελευθερία να ορίζουμε μόνοι μας τη ζωή μας τότε θα κάνουμε ό,τι έκαναν και εκεί κάτω, στην Βόρεια Αφρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αραγε ποιο τραγουδι θα ταιριαζε στην κατασταση της Ελλαδας?


Λαός ενωμένος,ποτέ νικημένος :)

Εύχομαι για τον τελευταίο να διαψευστώ αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην Ελλάδα και γενικότερα στα ευρωπαϊκά κράτη δεν έχουμε ηγέτες.

Εγώ πάλι εύχομαι να 'ταν αλήθεια...τι ηγέτες ψάχνεις?Έναν Hitler,έναν Stalin,έναν Mao,έναν Castro,έναν Franko?Είδαμε τι κάνανε όλοι αυτοί.Όσο πιο ισχυρός και φιλόδοξος ο ηγέτης,τόσο πιο δυστυχής ο λαός.Και δεν έχει να κάνει με κάποια μεταφυσική παραδοχή ότι ο ηγέτης είναι "φύσει κακός".Έχει να κάνει με ξερή λογική:όσο πιο "ιδεαλιστής" είναι ένας ηγέτης (με τη συμβατική έννοια,του προσηλωμένου σε κάποιο ιδανικό,αν εξάρτητα αν αυτό είναι φιλοσοφικά ιδεαλιστικό),τόσο πιο φανατισμένος και πεπεισμένος είναι ότι his idea of happiness είναι η μόνη σωστή και επιτρεπτή και τόσο τείνει να εξαφανίσει κάθε αποκλίνουσα συμπεριφορά.Δεν έχει σημασία αν το ιδανικό του είναι ο "θεοσεβούμενος πιστός",ο "αφυπνισμένος πατριώτη"ς,ο "εργατικός φιλελεύθερος",ο "σοσιαλιστής εργάτης":η απάντηση για τους "κακούς απίστους",τους "απάτριδες",τους "συνδικαλιστές αριστερούς",τους "οπορτουνιστές",θα είναι πάντα οι ίδια.Διαφορετικά ιδανικά,σημαίες,ιδεολογίες,ίδιες όμως μέθοδοι.Θρήσκος,πατριώτης,φιλελεύθερος,σοσιαλιστής,όλοι πάντα καταλήγουν στον ίδιο τρόπο δόμησης της ιδανικής κοινωνίας που έχουν φτιάξει στο μυαλό τους,που είναι στρατιώτες,χειροβομβίδες,κάγκελα,τανκς,φυλακές,συστήματα παρακολούθησης,και άλλα κάγκελα,μυστικές υπηρεσίες,εξορίες,προπαγάνδα,και άλλα κάγκελα,και άλλα κάγκελα,και άλλα κάγκελα...κάγκελα,κάγκελα,κάγκελα παντού που λέει και ο Τζιμάκος.Όλα αυτά για να προστατεύσουν τα "παιδιά" τους,απ'αυτούς που θα τα "διαφθείρουν",όλοι αυτοί οι αυτόκλητοι "πατέρες" του λαού.Ρίχνει στο εκτελεστικό απόσπασμα ο Αχμαντινετζάντ τους ομοφυλόφιλους,γιατί δεν ταιριάζουν με τον θεό του,ρίχνει στα ορυχεία ο Κιμ Γιονγκ Ιλ (πλέον ο Κιμ Γιονγκ Ουν) όσους τον αντιπολιτεύονται,γιατί είναι "ξένοι πράκτορες του αμερικανικού ιμπεριαλισμού",ρίχνει βόβμες ο πλανητάρχης στο Ιράκ,στο Αφγανιστάν,στη Λιβύη,στη Γιουγκοσλαβία,για να "ελευθερώσει τον λαό απ'την τυρανία",σκοτώνει ο Άσαντ σωρηδόν τον κόσμο στη Συρία γιατί αυτός είναι ο "σωστός εθνάρχης που ξέρει τι είναι καλό για τη χώρα του".Οι φασίστες στην Ιταλία,οι ναζί στη Γερμανία,οι φαλαγγίτες στην Ισπανία,οι συνταγματάρχες στην Ελλάδα,σοβιετικά τανκς στην Ουγγαρία και την Τσεχοσλοβακία,οι αμερικάνοι στην Κορέα και στο Βιετνάμ,μια ζωή τα ίδια και τα ίδια οι "μεγάλοι ηγέτες"...δεν βαρέθηκες?

Που να πουν "Άντε και..." και να βάλουν το εθνικό συμφέρον πάνω από τα εγώ τους. "Γιατί εσύ θα το έβαζες;" θα με ρωτήσετε. Δεν ξέρω. Αλλά από τη στιγμή που εμείς (οι γονείς μας τέλος πάντων) τους ψηφίζουν για να είναι εκεί, στο πεδίο της μάχης έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ πιο πάνω από τον καθένα Έλληνα να είναι Έλληνες.

Χρόνια την έχω αυτήν την απορία,& please pardon me for my manners,milady:ποιο είναι αυτό το γαμημένο εθνικό συμφέρον?Τι σκατά σημαίνει να είναι Έλληνες?Δηλαδή ποιο είναι το γαμημένο το συμφέρον της Ελλάδας?Έχω εγώ το ίδιο συμφέρον με τον κάθε μαλάκα Μπόμπολα,Αλαφούζο,Κουρή,Βαρδινογιάννη,Λάτση,Μάνεση,Κόκκαλη και όλους τους άλλους σκατάδες?Έχω το ίδιο συμφέρον με τα μαλακισμένα δαπιτάκια με τα μπλουζάκια Lacoste που αγοράζουν απ'το Μιλάνο και τα καινούρια αυτοκίνητα που τους αγοράζουν οι γονείς τους μόλις μπουν στη σχολή τους,που μένουν στα ΒΠς και έχουν γονείς διευθυντάδες σε μεγάλες επιχειρήσεις?Το ένα και το αυτό είμαστε?Ό,τι είναι καλό γι'αυτούς είναι καλό και για μένα και το αντίστροφο?Ή μήπως έχω κάτι να χωρίσω με την φτωχή οικογένεια απέναντί μου επειδή δεν είναι Έλληνες?Ποιο είναι λοιπόν αυτό το φαντασιακό εθνικό συμφέρον,και τι θα μου κάνει εμένα ο..."Έλληνας" (sic)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ πάλι εύχομαι να 'ταν αλήθεια...τι ηγέτες ψάχνεις?
Έναν Hitler,έναν Stalin,έναν Mao,έναν Castro,έναν Franko?Είδαμε τι κάνανε όλοι αυτοί.Όσο πιο ισχυρός και φιλόδοξος ο ηγέτης,τόσο πιο δυστυχής ο λαός.Και δεν έχει να κάνει με κάποια μεταφυσική παραδοχή ότι ο ηγέτης είναι "φύσει κακός".Έχει να κάνει με ξερή λογική:όσο πιο "ιδεαλιστής" είναι ένας ηγέτης (με τη συμβατική έννοια,του προσηλωμένου σε κάποιο ιδανικό,αν εξάρτητα αν αυτό είναι φιλοσοφικά ιδεαλιστικό),τόσο πιο φανατισμένος και πεπεισμένος είναι ότι his idea of happiness είναι η μόνη σωστή και επιτρεπτή και τόσο τείνει να εξαφανίσει κάθε αποκλίνουσα συμπεριφορά.Δεν έχει σημασία αν το ιδανικό του είναι ο "θεοσεβούμενος πιστός",ο "αφυπνισμένος πατριώτη"ς,ο "εργατικός φιλελεύθερος",ο "σοσιαλιστής εργάτης":η απάντηση για τους "κακούς απίστους",τους "απάτριδες",τους "συνδικαλιστές αριστερούς",τους "οπορτουνιστές",θα είναι πάντα οι ίδια.Διαφορετικά ιδανικά,σημαίες,ιδεολογίες,ίδιες όμως μέθοδοι.Θρήσκος,πατριώτης,φιλελεύθερος,σοσιαλιστής,όλοι πάντα καταλήγουν στον ίδιο τρόπο δόμησης της ιδανικής κοινωνίας που έχουν φτιάξει στο μυαλό τους,που είναι στρατιώτες,χειροβομβίδες,κάγκελα,τανκς,φυλακές,συστήματα παρακολούθησης,και άλλα κάγκελα,μυστικές υπηρεσίες,εξορίες,προπαγάνδα,και άλλα κάγκελα,και άλλα κάγκελα,και άλλα κάγκελα...κάγκελα,κάγκελα,κάγκελα παντού που λέει και ο Τζιμάκος.Όλα αυτά για να προστατεύσουν τα "παιδιά" τους,απ'αυτούς που θα τα "διαφθείρουν",όλοι αυτοί οι αυτόκλητοι "πατέρες" του λαού.Ρίχνει στο εκτελεστικό απόσπασμα ο Αχμαντινετζάντ τους ομοφυλόφιλους,γιατί δεν ταιριάζουν με τον θεό του,ρίχνει στα ορυχεία ο Κιμ Γιονγκ Ιλ (πλέον ο Κιμ Γιονγκ Ουν) όσους τον αντιπολιτεύονται,γιατί είναι "ξένοι πράκτορες του αμερικανικού ιμπεριαλισμού",ρίχνει βόβμες ο πλανητάρχης στο Ιράκ,στο Αφγανιστάν,στη Λιβύη,στη Γιουγκοσλαβία,για να "ελευθερώσει τον λαό απ'την τυρανία",σκοτώνει ο Άσαντ σωρηδόν τον κόσμο στη Συρία γιατί αυτός είναι ο "σωστός εθνάρχης που ξέρει τι είναι καλό για τη χώρα του".Οι φασίστες στην Ιταλία,οι ναζί στη Γερμανία,οι φαλαγγίτες στην Ισπανία,οι συνταγματάρχες στην Ελλάδα,σοβιετικά τανκς στην Ουγγαρία και την Τσεχοσλοβακία,οι αμερικάνοι στην Κορέα και στο Βιετνάμ,μια ζωή τα ίδια και τα ίδια οι "μεγάλοι ηγέτες"...δεν βαρέθηκες?

καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, και άτομα όπως ο Martin Luther King σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Mr. Crowly ευχαριστώ για τα ιστορικά παραδείγματα αλλά η "λέξη" που χρησιμοποίησα εγώ εσφαλμένα δίνει τέτοιους συνειρμούς...Μπορεί να το βλέπω ουτοπικά και στην πραγματικότητα να μην υπάρχουν αληθινοί ηγέτες γιατί ο άνθρωπος από τη φύση του θα κοιτάξει το τομάρι του και πιθανόν να φανατιστεί.

Στην παρούσα φάση, εγώ έναν ηγέτη τον βλέπω ως εξής: Θα πει "Άντε και γα...ρίδες" σε ΔΝΤ, ΕΕ, ΕΚΤ και τις λοιπές συντομογραφίες (όπως ο Κίρχνερ στην Αργεντινή) και θα βάλει πρόγραμμα "ανάστασης" της χώρας εκ των έσω, με στροφή σε άλλες παγκόσμιες δυνάμεις για πιθανό δανεισμό (ό,τι δηλαδή πήγε να κάνει ο Καραμανλής με τους Ρώσους και τον φάγανε. Όχι, δεν λέω ότι ήταν ηγέτης, μην παρεξηγήσεις, αλλά τουλάχιστον έκανε κάποιες κινήσεις).
Αυτή η βόμβα ήταν προγραμματισμένη να χτυπήσει όλη την Ευρώπη όπως βλέπουμε (Πορτογαλία, Ιρλανδία, Ιταλία, Ισπανία) απλώς έσκασε στα χέρια της Ελλάδας. Αν κοιτάξουμε λίγο προσεχτικά αυτές τις χώρες το πρώτο βήμα που έκαναν ήταν να αντικαταστήσουν τις προηγούμενες κυβερνήσεις με άλλες τεχνοκρατικές-υπαλληλικές με στόχο να περνάνε ό,τι θέλουν χωρίς αντιρρήσεις. Από τη στιγμή που είμαστε τόσο ευάλωτοι όσον αφορά τις αποφάσεις στην οικονομία φανταστείτε τι έχει να γίνει έτσι που μας έχουν δεμένους χειροπόδαρα...Τι Σκόπια; Τι Τουρκίες; Τι πετρέλαια στο Αιγαίο; Άμα είχαμε ηγέτες να στηριχτούμε και να διαπραγματεύονται πραγματικά και να τρίξουν τα δόντια δεν θα είχαμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.
Κι εδώ φτάνουμε στο ερώτημα: Καλά ηγετικές προσωπικότητες υπάρχουν ανάμεσα στον απλό λαό, με θέληση και πάθος. Το ερώτημα είναι...Θα τους αφήσουν;
Απάντηση δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ και νομίζω ούτε κανείς άλλος, πόσο μακριά έχουμε φτάσει. Έχω ακούσει την άποψη ότι δεν θέλουν πια έθνη-κράτη και προσπαθούν να τα αφανίσουν για να φτιάξουν οικονομικές αυτοκρατορίες.

Χρόνια την έχω αυτήν την απορία,& please pardon me for my manners,milady:ποιο είναι αυτό το γαμημένο εθνικό συμφέρον?Τι σκατά σημαίνει να είναι Έλληνες?Δηλαδή ποιο είναι το γαμημένο το συμφέρον της Ελλάδας?Έχω εγώ το ίδιο συμφέρον με τον κάθε μαλάκα Μπόμπολα,Αλαφούζο,Κουρή,Βαρδινογιάννη,Λάτση,Μάνεση,Κόκκαλη και όλους τους άλλους σκατάδες?Έχω το ίδιο συμφέρον με τα μαλακισμένα δαπιτάκια με τα μπλουζάκια Lacoste που αγοράζουν απ'το Μιλάνο και τα καινούρια αυτοκίνητα που τους αγοράζουν οι γονείς τους μόλις μπουν στη σχολή τους,που μένουν στα ΒΠς και έχουν γονείς διευθυντάδες σε μεγάλες επιχειρήσεις?Το ένα και το αυτό είμαστε?Ό,τι είναι καλό γι'αυτούς είναι καλό και για μένα και το αντίστροφο?Ή μήπως έχω κάτι να χωρίσω με την φτωχή οικογένεια απέναντί μου επειδή δεν είναι Έλληνες?Ποιο είναι λοιπόν αυτό το φαντασιακό εθνικό συμφέρον,και τι θα μου κάνει εμένα ο..."Έλληνας" (sic)?

Πρώτον θα συμφωνήσω ότι δεν υπάρχει το ίδιο συμφέρον γιατί πολύ απλά είμαστε πολυταξική κοινωνία. Και πάντα θα υπάρχουν ανώτερη (μεσαία) κατώτερη.
Στο πρώτο ερώτημά σου θα σου απαντήσω απλά και δες πίσω από αυτά τα απλά παραδείγματα:
Εθνικό συμφέρον είναι να είναι η Θράκη ελληνική, το Καστελόριζο στα ελληνικά ύδατα, ο Μέγας Αλέξανδρος Έλληνας και όχι Σκοπιανός, ο δημόσιος πλούτος να ανήκει στους Έλληνες και όχι στους ξένους.
Εθνικό συμφέρον είναι να μπορεί ο λαός μιας χώρας να έχει "ψωμί, παιδεία, ελευθερία", να μπορεί να βρει μια εργασία, να χτίσει τη ζωή του όπως θέλει και ονειρεύεται.
Εθνικό συμφέρον είναι να είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες, όχι επειδή είναι κάτι ξεχωριστό ή επειδή είμαστε εθνικιστές ή ρατσιστές απέναντι στους άλλους, αλλά επειδή έτσι αισθανόμαστε.
Εγώ δεν είμαι κόρη ούτε του Βαρδινογιάννη ούτε του Παπανδρέου (απ'όσο ξέρω) και δεν με νοιάζει καθόλου τι συμφέρον έχουν. Αυτοί πάντα την βγάζουν καθαρή όπως σε όλες τις χώρες του πλανήτη και πάντα θα την βγάζουν, όπως 2 αιώνες πριν οι προεστοί κτλ.
Στο δεύτερο ερώτημα σου τώρα χωράει πολλή συζήτηση αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ πολύ.

Τι σκατά σημαίνει να είσαι Έλληνας λοιπόν; Θα σε ρωτήσω ευθέως: Εσύ τι νιώθεις; Ευρωπαίος; Πολίτης του κόσμου; Αθηναίος (Θεσσαλονικιός, Λαρισσαίος, Μεσολογγίτης κτλ); Απόγονος του Σωκράτη; Του Παλαιολόγου; Του Κολοκοτρώνη; Έλα μου ντε.
Δεν ξέρω τι πάει να πει Έλληνας και ποτέ δεν θα μάθω ή θα μου πουν αλλά δεν θα αφήσω κανέναν να μου αφαιρέσει το δικαίωμα να είμαι υπερήφανη και να παλεύω για την πατρίδα μου, για αυτόν τον τόπο που με μεγάλωσε και όπου μεγάλωσαν οι γονείς μου, οι παππούδες μου κτλ. Αυτό είναι το εθνικό συμφέρον για μένα. Και όσοι είναι και ήταν εκεί πάνω, πλην καποιων εξαιρέσεων, έκαναν εσχάτη προδοσία στις πλάτες του λαού που τους ψήφισε και τους εμπιστεύτηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ειμαστε πολιτες της Γης.Οσο πιο συντομα το καταλαβουμε αυτο.Τοσο το καλυτερο.
Ειναι περισσοτερα αυτα που μας ενωνουν απο αυτα που μας χωριζουν(τα οποια στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι πλασματικα).

Οσο για την σταση των νεων στην κριση...Αυτη θα φανει στις επομενες εκλογες(Τουλαχιστον των 18 και ανω).Θα αλλαξει κατι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,086 μηνύματα.
Έφη35891 γιατί δεν αναφέρεις πουθενά, ότι η χώρα μας πληρώνει ακριβά το μοντέλο κακής διοίκησης και οργάνωσης που έχει; Δεν βλέπω άλλο πρόβλημα να έχει η Ελλάδα εκτός απ' αυτό. Νομίζω ότι οδεύουμε προς λάθος στόχο. Αναζητούμε θύματα σε λάθος κατεύθυνση, αφού δεν έχουμε το σθένος και την πυγμή αλλά και την ηθική του ελεύθερου ανθρώπου, να κοιτάξουμε τον εαυτό μας κατάματα και να διακρίνουμε κάποιες ευθύνες. Δεν αντέχω άλλο το υπερθέαμα των κατηγοριών των άλλων, την αποποίηση ευθυνών και το ποιητικό ρίξιμο φάσκελων σε θεσμούς,...κλπ. Θέλω να ακούσω σκέψεις και για το "ύστερα", το άμεσο μέλλον. Με ποιον τρόπο θα σχεδίαζες ένα μικρό και ευέλικτο κράτος για την χώρα μας, που να είναι οικονομικά βιώσιμο και να παρέχει μια αξιοπρεπή ζωή στους πολίτες του αλλά παράλληλα να είναι χώρα-πρότυπο πολιτισμού, υπηρεσιών και τεχνολογίας; Μέσω των χρεωκοπημένων ΔΕΚΟ; Μέσω της διεφθαρμένης διοίκησης σε αρκετά σημεία του δημόσιου βίου (βλ. κομματικό κράτος ως μοχλό του ζειν); Μέσω της φοροεπιβάρυνσης του λαού προς λιμνάζουσας σωτηρίας των χρεωκοπημένων οργανισμών (και όχι της εξυγίανσής τους); Δεν γίνεται να θέλουμε την Ελλάδα της μεταπολίτευσης και παράλληλα να λέμε με ύφος χιλίων καρδιναλίων ότι μας αρέσει να φύγουμε στο εξωτερικό για σπουδές, δουλειές,...κλπ, γνωρίζοντας ότι κάπου στραβά αρμενίζουμε. Για ποιο λόγο δεν θέλουμε να γυρίσουμε σελίδα σε αυτήν την χώρα, ακόμη και εμείς, η νέα γενιά με την τόση χαρταπλιά πτυχίων πάσης φύσεως και αδιευκρινίστου περιεχομένου; :hmm: Γιατί μένουμε δέσμιοι σε λανθασμένες λογικές του παρελθόντος, οι οποίες μας έφεραν στον πάτο; Για ποιο λόγο να φτάσουμε στο σημείο να ντρεπόμαστε που είμαστε Έλληνες; Για ποιο λόγο να μην έχουμε τις παροχές σε θέματα κοινωνικού κράτους, αγοράς εργασίας και σπουδών αντάξιων της φορολογίας που πληρώνουμε (όσοι τελοσπάντων πληρώνουν φορολογία από τους συμπολίτες μας);

Πριν τα αναμοχλεύσουμε, ας σκεφτούμε την κοινωνική δομή των ξένων χωρών του ανεπτυγμένου κόσμου. Ας σκεφτούμε το πλαίσιο κανόνων πάνω στους οποίους βασίζεται ο καθημερινός άνθρωπος αυτών των χωρών, όπου γνωρίζει τι υποχρεώσεις και τι δικαιώματα έχει. Στην χώρα μας κάπου χάσαμε το παιχνίδι και φτιάξαμε μια χώρα πολλών αποκλίνουσων κατευθύνσεων, μια χώρα μόνο στερημένων δικαιωμάτων και μηδέν υποχρεώσεων, όπου ο κάθε πολίτης ορίζει "ελέω θεώ" μια δική του δημοκρατία την επιβάλλει στον δικό του περίγυρο και στο δικό του πεδίο δράσης, αγνοώντας για την κοινωνική αδικία ως προς το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. Μετά γιατί απορείτε για το χάλι μας; Τελικά η διακυβέρνηση μιας χώρας δεν είναι εύκολο παιχνίδι, ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχουν σωστά θεμέλια και η σίψη έχει προχωρήσει και στα οστά. Από την στιγμή που δεν αποδίδονται ποινικές ευθύνες στους υπαιτίους, δεν τηρείται το σύνταγμα από όλους τους πολίτες, δεν γίνεται σωστή δημοσιονομική διαχείρηση και έλεγχος της ροής των εσόδων...ότι και να λέμε, όσο ρομαντικά και να μιλάμε, το μάρμαρο θα το πληρώσουμε εμείς και τα παιδιά μας..Δεν μας φταίνε οι Ευρωπαϊκοί μηχανισμοί, ούτε συγκεκριμένα πρόσωπα του εξωτερικού, όταν ως χώρα αδυνατούμε να βάλουμε τάξη στο εσωτερικό με στόχο την κοινωνική ευημερία. Ή μάλλον αδυνατούμε γι' αυτό ή ίσως δεν θέλουμε, γιατί γνωρίζουμε με κουτοπονηρίστικο ραγιαδισμό, ότι η τάξη και η σειρά, συνεπάγεται ευθύνες που ο μέσος κοτζαμπάσης-νεοέλληνας δεν θέλει στο φέουδό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ποια είναι η στάση των νέων; Μάλιστα.
Αδιάφορη. Τελείως.

Δεν είναι δυνατόν να γίνονται πορείες στη Λάρισα ( μία πόλη 200.000 κατοίκων) να μαζευόμαστε 50 άτομα. Δε είναι δυνατόν σε πορείες που αφορούν θέματα που αφορούν όλους εμάς άμεσα. Είναι απεχθαντικό.
Με θλίβει το γεγονός ότι δεν υπάρχει κόσμος στις πορείες. Αν δεν αντιδράσει όλος ο λαός η διαφορά δεν θα έρθει ποτέ.
Το τωρινό πολιτικό σύστημα διακυβέρνησης έχει αποτύχει παταγωδώς ( για να μη χρησιμοποιήσω μαρξιστικούς όρους και κατηγορηθώ για ακραίος) και η αντίδραση είναι μηδαμινή ενώ ο συμβιβασμός στην ιδέα ότι "Ε οκ, μου κόβουν μισθό. Τι να κάνω;" όλο και αυξάνει.
Δυστυχώς, έχω την εντύπωση πως αν δε δημιουργηθεί ταξική συνείδηση το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να οδηγηθούμε στον 4ης γενιάς Καπιταλισμό που και πάλι θα καταρρεύσει με κάποια κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δε θεωρώ πως θα είναι τοσο άσχημο το μέλλον.
Όχι βέβαια γιατί θεωρώ ότι θα μας σώσουν !
Απλά θα μάθουμε να ζούμε με τα λίγα.
Θα μάθουμε να εκτιμούμε τα λίγα.
Ακόμη, θα καταλάβουμε με μεγαλύτερη σκληρότητα πως βγαίνουν τα χρήματα , αφού θα μας εκμεταλλεύονται στις εργασίες μας (αν βρούμε)!
Στην αρχή θα είναι δύσκολο, κυρίως στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα-Θεσσαλονίκη) .
Όλο αυτό όμως θα μας βοηθήσει να γίνουμε..άνθρωποι της προκοπής γιατί τώρα (προσωπικά) δε θεωρώ ότι είμαστε κάτι τέτοιο.
Εμείς απλά θα είμαστε ευχαριστημένοι με τα λιγότερα, δε θα κάνουμε δική μας οικογένεια γιατί δε θα μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα και θα τρώμε λιγότερο.
Αρκεί να μάθουμε να είμαστε ευτυχισμένοι με την κατάσταση που θα επικρατεί και να έχουμε την υγεία μας :):)

μακαρι να μπορουσα να σου βαλω 100+ αρνητικές...αυτη ειναι η λάθος νοοτροπια του νέου ανθρωπου σημερα..
να μαθει να συμβιβάζεται στα σκατα που του προσφέρουν...

τι παει να πει "θα μαθουμε να εκτιμουμε τα λίγοτερα?"
και πόσο υποκειμενικο είναι αυτό?
το μόνο που θα μάθεις ειναι πως να κλέβεις...με 20% που είναι επισημα η ανεργία στην Ελλάδα..

οσο για την πρωτη σου σειρα...ΤΙ ΝΑ ΠΩ? δεν θα ναι ασχημα εε? που τουλαχιστον οι μισοι συμμαθητες σου(μπορει και εσυ..)
δεν θα έχουν να φανε?
ας ξυπνήσουμε καλύτερα και αντι να συμβιβαστούμε μεταξυ των σκατών που μας προσφέρουν,να διεκδικησουμε τα δικαιώματα μας!

Αμήν. Έτσι θα εξιλεωθούμε από το προπατορικό αμάρτημα. Θα πάμε και στον Παράδεισο.
Είσαι σίγουρη ότι στην Αφρική λένε δόξα το Θεό; Δεν κάνουν παράπονα; Θεωρούν κάθε μέρα ευλογία;
Πραγματικά είσαι απίστευτη. Μάλλον δε ζεις στον πραγματικό κόσμο. Σήμερα γίνεται μακελειό στην Ελλάδα. Γυρνάμε στη δεκαετία του 50. Είναι δυνατόν να λες τέτοια πράγματα;
Για να μην πω πολλά, μόνο μια ευχή από μένα. Όταν έρθει η ώρα να σπουδάσεις στη Θεσσαλονίκη ή αλλού, να έχει παραπάνω από εφτακόσια ευρώ εισόδημα η οικογένειά σου. Ίσως τώρα να έχει πολύ περισσότερα (το εύχομαι), αλλά στη σημερινή Ελλάδα κανείς δεν ξέρει τι του επιφυλάσσει το αύριο.
σε λάτρεψα μαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
μακαρι να μπορουσα να σου βαλω 100+ αρνητικές...αυτη ειναι η λάθος νοοτροπια του νέου ανθρωπου σημερα..
να μαθει να συμβιβάζεται στα σκατα που του προσφέρουν...

τι παει να πει "θα μαθουμε να εκτιμουμε τα λίγοτερα?"
και πόσο υποκειμενικο είναι αυτό?
το μόνο που θα μάθεις ειναι πως να κλέβεις...με 20% που είναι επισημα η ανεργία στην Ελλάδα..

οσο για την πρωτη σου σειρα...ΤΙ ΝΑ ΠΩ? δεν θα ναι ασχημα εε? που τουλαχιστον οι μισοι συμμαθητες σου(μπορει και εσυ..)
δεν θα έχουν να φανε?
ας ξυπνήσουμε καλύτερα και αντι να συμβιβαστούμε μεταξυ των σκατών που μας προσφέρουν,να διεκδικησουμε τα δικαιώματα μας!

συμφωνώ

επίσης να πω ότι η ρομαντική θεώρηση "έχω λίγα, είμαι ευτυχισμένος" ελάχιστα ισχύει .. αντιθέτως η φτώχεια, η ανέχεια και η έλλειψη δημιουργούν κλίμα μιζέριας και κατάθλιψης παρά ένα υγιές περιβάλλον μέσα στο οποίο ο άνθρωπος μπορεί να ευημερήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τελικά η ευτυχία σας συνδέεται με το υλικό κέρδος; Στενοχωριόμαστε που όντας πιο φτωχοί υλικά χάνουμε σε τι ακριβώς; Σε αγορά επιπλέον Audiδων για κάθε μέλος της οικογένειας; Όσο χοντροκομμένο και αν φαίνεται το παράδειγμα, δείχνει την απληστία των νεοελλήνων να δειχτούν μέσα από κάτι "κατασκευασμένο".

στο καπιταλιστικό συστημα που ζουμε, λογικό ειναι τα παντα να συγχέονται με τα υλικά αγαθα!
οσο υπάρχει ο καπιταλισμός* αυτο θα ναι το πρόβλημα...
οταν το παιδι σου,πάει σχολείο και τα παιδια το κοροιδευουν που φοραει το ιδιο παντελόνι δευτερη μερα..
κάνε εσυ αλλιώς και μην του αγοραζεις 2ο,3ο,4ο,5ο παντέλονι... άστο να κλαιει ,να νοιώθει υποβαθμισμένο,περιθωριοποιημένο...

συμφωνώ σε αυτά που λες (σε πολυ περιορισμένο επίπεδο) αλλα έπρεπε να κάνω αυτη την παρενθεση ..και φυσικα δεν μιλαώ σε προσωπικο επιπεδο...
απλως η αφορμή ηταν τα λεγόμενα σου.

* δεν με νοιάζει για αλλο πολιτικο συστημα... ουτε κομμουνιστικο,ουτοπικο δεν ξερω και εγω τι...δεν εκφέρω άποψη για αυτα...σε καπιταλιστικο συστημα γεννηθηκα και βίωσα αυτο με έφερε σε αυτά τα σκατα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Έχεις εν μέρει δίκιο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι με τα 700Ε θα πρέπει να είμαστε και ευχαριστημένοι κιόλας. Αυτή η στάση μου φαίνεται κάπως μοιρολατρική... Εξάλλου, γιατί να κάνουμε συγκρίσεις με την Αφρική και όχι με κάποια άλλη περισσότερο αναπτυγμένη ευρωπαική χώρα;
Δε θεωρώ πως η στάση μου είναι μοιρολατρική γιατί για να φτάσει το 700Ε το μήνα να είναι λίγο κάποιοι ανταμείβονταν άδικα με χιλιάδες ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δε θεωρώ πως η στάση μου είναι μοιρολατρική γιατί για να φτάσει το 700Ε το μήνα να είναι λίγο κάποιοι ανταμείβονταν άδικα με χιλιάδες ευρώ.
απο που και ως που άδικα?
πολύ γενικό είναι αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
[/spoiler]

καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, και άτομα όπως ο Martin Luther King σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν;

O Martin Luther King σε ποια χώρα κυβέρνησε ακριβώς?Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ στον Martin Luther King,σε επίπεδο ιδεολογίας,είναι ο Aliente (μαρξιστής-λενινιστής κατά της βίας,που βγήκε μέσω εκλογών),ο οποίος ακριβώς επειδή αρνιόταν να χρησιμοποιήσει βία,τον σαμποτάριζαν συνεχώς οι πολιτικοί του αντίπαλοι,με συνέπεια να μην μπορεί να περάσει τίποτα απ'το πρόγραμμά του,ο λαός να βυθιστεί στην εξαθλίωση και εν τέλει δολοφονήθηκε στο πραξικόπημα του Pinochet.

Στην παρούσα φάση, εγώ έναν ηγέτη τον βλέπω ως εξής: Θα πει "Άντε και γα...ρίδες" σε ΔΝΤ, ΕΕ, ΕΚΤ και τις λοιπές συντομογραφίες (όπως ο Κίρχνερ στην Αργεντινή) και θα βάλει πρόγραμμα "ανάστασης" της χώρας εκ των έσω, με στροφή σε άλλες παγκόσμιες δυνάμεις για πιθανό δανεισμό (ό,τι δηλαδή πήγε να κάνει ο Καραμανλής με τους Ρώσους και τον φάγανε. Όχι, δεν λέω ότι ήταν ηγέτης, μην παρεξηγήσεις, αλλά τουλάχιστον έκανε κάποιες κινήσεις).
Αυτή η βόμβα ήταν προγραμματισμένη να χτυπήσει όλη την Ευρώπη όπως βλέπουμε (Πορτογαλία, Ιρλανδία, Ιταλία, Ισπανία) απλώς έσκασε στα χέρια της Ελλάδας. Αν κοιτάξουμε λίγο προσεχτικά αυτές τις χώρες το πρώτο βήμα που έκαναν ήταν να αντικαταστήσουν τις προηγούμενες κυβερνήσεις με άλλες τεχνοκρατικές-υπαλληλικές με στόχο να περνάνε ό,τι θέλουν χωρίς αντιρρήσεις. Από τη στιγμή που είμαστε τόσο ευάλωτοι όσον αφορά τις αποφάσεις στην οικονομία φανταστείτε τι έχει να γίνει έτσι που μας έχουν δεμένους χειροπόδαρα...

Κατ'αρχάς,μελέτησε λίγο macroeconomics.Αν όλοι βλέπαμε λίγο πιο νηφάλια το θέμα και το εξετάζαμε κριτικά,και όχι με τόσο πάθος και φανατισμό,θα καταλαβαίναμε ότι η οικονομία είχε πάρει μια τέτοια στροφή όπου το crash & burn ήταν inevitable.Γενικότερα,η οικονομία σήμερα λόγω της απληστίας έχει καταφέρει να γίνει ένα χάος.
Άντε σου λέω,βγαίνουμε απ'την ΕΕ,διώχνουμε και το ΔΝΤ.Μετά τι?Εθνικό νόμισμα?Ναι,με συνεχή υποβάθμιση,καθώς δεν παράγουμε τίποτα,οπότε αν τώρα το 20% της χώρας είναι στο thresold της φτώχειας,τότε θα είναι το 80%.Όσο για αυτές τις ανοησίες με Ρώσους και Κινέζους,get over it guys,μόνο κάτι ηλίθιοι στο extra 3 τα λένε.Όχι,κανείς δεν πρόκειται να μας βοηθήσει με την καλή του την καρδιά,δεν υπάρχουν "καλοί" και "κακοί",μόνο συμφέροντα υπάρχουν.Δες λίγο με τι επιτόκια μας δάνειζαν οι Ρώσοι και οι Κινέζοι πριν πεις τοκογλύφους τους Ευρωπαίους.Είσαι σίγουρη ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα,"μνημόνιο-->κακό","έξοδος απ'το μνημόνιο-->καλό"?Εγώ δεν είμαι σίγουρος.Δεν έχω σπουδάσει οικονομικά για να ξέρω,μπερδεύομαι με τα spreads,τα CDS και το PSI.Πολύ φοβάμαι ότι "μνημόνιο-->κακό",αλλά "χρεωκοπία-->ακόμα χειρότερο".Διαβάζουμε άρθρα οικονομολόγων,ε και?Που ξέρεις αν ο τάδε οικονομολόγος είναι καλός στη δουλειά του,αν ο δείνα τα παίρνει απ'τους δεξιούς,ο άλλους απ'τους αριστερούς κλπ?Εν τέλει,πιστεύουμε αυτόν που θέλουμε να πιστέψουμε,χωρίς να φιλτράρουμε τι μας λένε.Και ποιον θέλουμε να πιστέψουμε?Μα φυσικά αυτόν που μας δίνει ελπίδα.Αυτόν που θα μιλήσει για τα στραβά του προγράμματος στήριξης και για το πόσο γαμάτα θα παιρνάμε αν βγούμε απ'αυτό.Όταν ο άλλος σου πει ότι δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις και ότι όλες οι εναλλακτικές είναι ένα αγγούρι στον κώλο θα τον πιστέψεις?Όχι,προτιμάς τον "Μεσσία".Όλα αυτά μέσα στο παρόν πολιτικό σύστημα,όπου είμαστε αναγκασμένοι να εξαρτώμαστε από ειδικούς.Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται στην οικονομία,είναι μπερδεμένη,απρόβλεπτη,είναι πουτάνα,δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο.Μπορούμε όμως να ξέρουμε τι γίνεται σ'αυτά που είναι κοντινά σ'εμάς.Μπορώ να ξέρω τι είναι καλό και τι όχι στη σχολή μου,ή στη γειτονιά σου,μπορείς να ξέρεις τι είναι καλό και τι όχι στον χώρο εργασίας σου,ή στη γειτονιά σου.Γι'αυτό και δεν χρειαζόμαστε ηγέτες.Αυτοοργάνωση και αποκέντρωση της εξουσίας χρειαζόμαστε,στους χώρους εργασίας,στις σχολές,σ'όλες τις γειτονιές.

Τι Σκόπια; Τι Τουρκίες; Τι πετρέλαια στο Αιγαίο; Άμα είχαμε ηγέτες να στηριχτούμε και να διαπραγματεύονται πραγματικά και να τρίξουν τα δόντια δεν θα είχαμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.

First of all,όχι,πετρέλαια στο Αιγαίο δεν υπάρχουν.Άσε τον Άδωνι να χτυπιέται.Όσο για τα άλλα,πλάκα μου κάνεις?Υπάρχει Έλληνας που πραγματικά να τον νοιάζει τι κάνει η ΠΓΔΜ και τι η Τουρκία όταν τον πετάει στο δρόμο ο εργοδότης του και η τράπεζα του παίρνει το σπίτι?Τόσα χρόνια αναλωνόμαστε σε ηλίθιες,φτιαχτές εθνικές κόντρες,"ψυχρό πόλεμο" με την Τουρκία και με την ΠΓΔΜ,λες και έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.Τα ίδια κοπρόσκυλα έχουν πάνω στα κεφάλια τους και εκεί,τις ίδιες ανάγκες μ'εμάς έχουν.


Απάντηση δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ και νομίζω ούτε κανείς άλλος, πόσο μακριά έχουμε φτάσει. Έχω ακούσει την άποψη ότι δεν θέλουν πια έθνη-κράτη και προσπαθούν να τα αφανίσουν για να φτιάξουν οικονομικές αυτοκρατορίες.

Να μην βλέπεις πολύ Zeitgeist.Η φαντασιακή μπουρδολογία του "έθνους" μια χαρά ήταν πάντοτε σύμμαχος του-υπερεθνικού-κεφαλαίου,αφού έστρεφε την frustration ενός λαό απέναντι σε έναν άλλο λαό,αποπροσανατολίζοντάς τους απ'τους πραγματικούς εχθρούς.

Πρώτον θα συμφωνήσω ότι δεν υπάρχει το ίδιο συμφέρον γιατί πολύ απλά είμαστε πολυταξική κοινωνία. Και πάντα θα υπάρχουν ανώτερη (μεσαία) κατώτερη.

Όσο θα υπάρχει καπιταλισμός,η κοινωνία θα είναι πάντα ταξική.Δεν θα έπρεπε να μας προβληματίζει αυτό?

Στο πρώτο ερώτημά σου θα σου απαντήσω απλά και δες πίσω από αυτά τα απλά παραδείγματα:
Εθνικό συμφέρον είναι να είναι η Θράκη ελληνική, το Καστελόριζο στα ελληνικά ύδατα, ο Μέγας Αλέξανδρος Έλληνας και όχι Σκοπιανός, ο δημόσιος πλούτος να ανήκει στους Έλληνες και όχι στους ξένους.

Τι σκατά συμφέρον έχω εγώ απ'όλα αυτά?Θα μου ανέβει ο μισθός,θα ζω καλύτερα αν το Καστελόριζο και η Θράκη ανήκουν στην Ελλάδα?Ή μήπως οι Θρακιώτες π.χ. ζουν καλύτερα ως Έλληνες πολίτες παρά ως Τούρκοι?Πάλι ένα αφεντικό δεν έχουν πάνω απ'το κεφάλι τους,να τους γαμάει τη ζωή?Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως διαφορά είναι μια τυχόν ρατσιστική αντιμετώπιση σε περίπτωση που ανήκουν σε κάποιο άλλο κράτος,η οποία ξεκινάει ακριβώς απ'το φαντασιακό του έθνους.Πάντως μην ανησυχείς,δεν κινδυνεύουν ν'αλλάξουν κράτος.Δεν ζούμε στον Μεσαίωνα που εδαφική επέκταση σήμαινε και εξουσία.Σήμερα τα κέρδη αποκτώνται διαφορετικά,δεν χρειάζονται σκλάβους να σκάβουν σε τίποτα ατελείωτους αγρούς.
Όσο για τον Hitler της αρχαιότητας (τον Μ. Αλέξανδρο ντε),η ιστορία αποτελεί επιστήμη,όχι τυρόπιτα για να την κλέβει όποιος θέλει.Έλληνας ήταν,ό,τι και να λέει ο οποιοσδήποτε.
Αλήθεια,τι διαφορά έχει σε ποιον ανήκει ο δημόσιος πλούτος?Δηλαδή αν το αφεντικό σου είναι ξένος καπίταλος αντί για Έλληνας αλλάζει κάτι στη ζωή σου?Δεν είναι και πάλι ένα καθίκι που καρπώνεται την υπεραξία των εργαζομένων του?

Εθνικό συμφέρον είναι να μπορεί ο λαός μιας χώρας να έχει "ψωμί, παιδεία, ελευθερία", να μπορεί να βρει μια εργασία, να χτίσει τη ζωή του όπως θέλει και ονειρεύεται.

Αυτό είναι ταξικό συμφέρον,όχι εθνικό.Το πρόβλημα στη ζωή σου δεν είναι ξένος φτωχός όπως εσύ,αλλά ο Έλληνας (ή ξένος) πλούσιος,που πηδάει και τους δύο σας,και καθορίζει τους όρους του παιχνιδιού.

Εθνικό συμφέρον είναι να είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες, όχι επειδή είναι κάτι ξεχωριστό ή επειδή είμαστε εθνικιστές ή ρατσιστές απέναντι στους άλλους, αλλά επειδή έτσι αισθανόμαστε.

Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας.Επειδή ο πατέρας μου έχυσε μέσα στο μουνί της μάνας μου στην Ελλάδα και όχι σε κάποια άλλη χώρα,τι πάει να πει αυτό?Είναι κάποιο κατόρθωμα δηλαδή?


Εγώ δεν είμαι κόρη ούτε του Βαρδινογιάννη ούτε του Παπανδρέου (απ'όσο ξέρω) και δεν με νοιάζει καθόλου τι συμφέρον έχουν. Αυτοί πάντα την βγάζουν καθαρή όπως σε όλες τις χώρες του πλανήτη και πάντα θα την βγάζουν, όπως 2 αιώνες πριν οι προεστοί κτλ.

Επειδή ο λαός είναι μαλάκας.Αν ξεσηκωθούμε επιτέλους,δεν τους σώζει τίποτα.

Τι σκατά σημαίνει να είσαι Έλληνας λοιπόν; Θα σε ρωτήσω ευθέως: Εσύ τι νιώθεις; Ευρωπαίος; Πολίτης του κόσμου; Αθηναίος (Θεσσαλονικιός, Λαρισσαίος, Μεσολογγίτης κτλ); Απόγονος του Σωκράτη; Του Παλαιολόγου; Του Κολοκοτρώνη; Έλα μου ντε.
Δεν ξέρω τι πάει να πει Έλληνας και ποτέ δεν θα μάθω ή θα μου πουν αλλά δεν θα αφήσω κανέναν να μου αφαιρέσει το δικαίωμα να είμαι υπερήφανη και να παλεύω για την πατρίδα μου, για αυτόν τον τόπο που με μεγάλωσε και όπου μεγάλωσαν οι γονείς μου, οι παππούδες μου κτλ. Αυτό είναι το εθνικό συμφέρον για μένα. Και όσοι είναι και ήταν εκεί πάνω, πλην καποιων εξαιρέσεων, έκαναν εσχάτη προδοσία στις πλάτες του λαού που τους ψήφισε και τους εμπιστεύτηκε.

Νιώθω άνθρωπος.Απόγονος του αυστραλοπιθήκου,του Homo Habilis και του Homo Erectus.

στο καπιταλιστικό συστημα που ζουμε, λογικό ειναι τα παντα να συγχέονται με τα υλικά αγαθα!
οσο υπάρχει ο καπιταλισμός* αυτο θα ναι το πρόβλημα...

Actually not,δεν έχει να κάνει ο καπιταλισμός με το ότι θέλουμε υλικά αγαθά,στη φύση μας είναι.

Δε θεωρώ πως η στάση μου είναι μοιρολατρική γιατί για να φτάσει το 700Ε το μήνα να είναι λίγο κάποιοι ανταμείβονταν άδικα με χιλιάδες ευρώ.

Αμ,αυτοί με τα χιλιάδες ευρώ,ακόμα τόσα παίρνουν...αυτοί που πάντα έπαιρναν έναν μισθουλάκο τρώνε τ'αγγούρι τώρα...για πήγαινε δες στην Εκάλη και στην Κηφισιά,πάνε και έρχονται οι Cayenne.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Επειδή ο λαός είναι μαλάκας.Αν ξεσηκωθούμε επιτέλους,δεν τους σώζει τίποτα.

Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι αν ξεσηκωθει ο λαος θα αλλαξουν ολα?
Τη δυναμη και το χρημα το εχουν οι λιγοι, γιατι να δεχτουν να τα χασουν ολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι αν ξεσηκωθει ο λαος θα αλλαξουν ολα?
Τη δυναμη και το χρημα το εχουν οι λιγοι, γιατι να δεχτουν να τα χασουν ολα?
γιατι ειναι οι λιγοι...και δεν θα έχουν αλλη επιλογη ;)
απλό...

εστω οτι εισαι λεφτάς και περπατας στον δρομο και σου την πέφτουν δεκα ατομα...λογικο ειναι να σου τα πάρουν ολα..;)

Actually not,δεν έχει να κάνει ο καπιταλισμός με το ότι θέλουμε υλικά αγαθά,στη φύση μας είναι.

δεν με κάλυψες...και αφήνει πολλα κενά η απαντηση σου...τι θα πει στην φύση μας? πως το τεκμηριώνεις? γιατι εγω δεν συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,086 μηνύματα.
α). ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση:
ο Έλληνας ποτέ δεν παραδέχεται το λάθος του, πάντα φταίνε οι άλλοι..:whistle:

β). το παράδειγμα με τον λεφτά είναι αποτυχημένο, διότι τα πολιτικά συστήματα αυτοπροστατεύονται με μέσα που δεν μπορείς να φανταστείς kiriazispao4ever
μακάρι να ήταν μόνο η αστυνομία ή ο στρατός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι αν ξεσηκωθει ο λαος θα αλλαξουν ολα?
Τη δυναμη και το χρημα το εχουν οι λιγοι, γιατι να δεχτουν να τα χασουν ολα?

Ποιος σου είπε ότι θα το δεχτούν?Θα τους αναγκάσουμε,τόσο απλό.Γιατί αυτοί είναι το 1%,ενώ εμείς δισεκατομμύρια.

δεν με κάλυψες...και αφήνει πολλα κενά η απαντηση σου...τι θα πει στην φύση μας? πως το τεκμηριώνεις? γιατι εγω δεν συμφωνώ...

Man,ο άνθρωπος δεν ήρθε από κάποιο alternate universe.Εξελίχθηκε μέσα σ'αυτό το σύμπαν,το οποίο είναι υλικό,και συνεπώς εξαρτάται απ'την ύλη,την έχει ανάγκη για να επιβιώση,γιατί και ο ίδιος είναι ύλη.Συνεπώς,πρωτίστως θα ενδιαφέρεται για τα υλικά αγαθά,γιατί πρωτίστως ενδιαφερόμαστε να επιβιώνουμε.Και αυτό είναι natural selection,συμφωνείς δεν συμφωνείς.Έχεις δύο πρωτόγονους στη ζούγκλα,ο ένας έχοντας έμφυτο ένστικτο επιβίωσης και ο άλλος χωρίς,οι οποίοι συναντούν μια τίγρη.Ο πρώτος κρύβεται για να σωθεί και ο δεύτερος προσφέρει στην τίγρη να πιει μια κούπα τσάι.Ε,μάντεψε ποιος επιβιώνει ώστε να περάσει το γονίδιό του στις επόμενες γενιές.Άλλο παράδειγμα,έχεις έναν πρωτόγονο με ισχυρό αίσθημα του possession of things και έναν ο οποίος σκορπάει την τροφή του εδώ και 'κει.Όμως,οι φυσικοί πόροι και ειδικά με τα περιορισμένα μέσα του πρωτόγονου είναι πολλοί λίγοι,unable να καλύψουν τους πάντες,όταν κάποιοι τους συσσωρεύουν by instinct,ενώ άλλοι αδιαφορούν.Again,μάντεψε ποιος θα επιβιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top