Σπουδές ψυχολογίας σε μεγάλη ηλικία

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους.Παρακολουθω σιωπηλά εδώ και αρκετο καιρό το φόρουμ.Ζητω προκαταβολικά συγνώμη για το σεντόνι το οποίο ακολουθει.Ειμαι 45 ετών και φέτος ολοκλήρωσα την γ λυκείου.Ειχα κανει το λάθος να τα παρατήσω στα νιάτα μου λίγο πριν τις απολυτηριες εξετάσεις με αποτέλεσμα να μείνω από απουσίες.Ενα λάθος το οποίο έφερα βαρέως σε όλη τη διαδρομή μου μιας και ήμουν κιόλας αρκετά καλή μαθήτρια της θεωρητικής.Φετος λοιπόν το πήρα απόφαση και μέσα σε πάμπολλες υποχρεώσεις με παιδιά,σύζυγο κτλ καταφερα να τελειώσω με 18.9 γενικό.Ειχα τρομερή υποστήριξη από τις καθηγήτριες μου και όλοι με ενθάρρυναν να δώσω φέτος πανελλαδικές,κάτι που τελικά αποφάσισα να μην κάνω (αν και όπως λέγαν όλοι είχα πολλές δυνατοτητες.)Και αυτό γιατί θέλω να διαβάσω όσο περισσότερο μπορώ ώστε να περάσω εάν είναι δυνατόν ψυχολογία.Φετος θεωρώ δεν θα μπορούσα με τις συνθήκες που επικρατούν στη ζωή μου.Φυσικα ξέρω ότι είμαι αρκετά μεγάλη για όλο αυτό το εγχείρημα ,ειδικά για επαγγελματική αποκατάσταση (θα το επιθυμούσα πάραυτα) ωστόσο θα ήθελα να μου γράψετε εάν κάποιος έχει κάποια ανάλογη εμπειρία,εάν κατάφερε να πετύχει το όνειρο του στα "γεράματα",ώστε να πάρω λίγη παραπάνω ώθηση..Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας!
 

Jone

Νεοφερμένος

Ο Jone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ποτέ δεν είναι αργά να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις. Δώσε πανελλήνιες και κυνήγησε το όνειρο σου, θα τα καταφέρεις 🫡
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,515 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο είναι σύνηθες να υπάρχουν και μεγάλοι σε ηλικία, μαζί με τους 18ρηδες πρωτοετείς.
Η αναλογία είναι μικρή βέβαια, αλλά δεν τρέχει κάτι. Ίσως σε αυτές τις σχολές (θεωρητική - υγείας με γυναίκες), να είναι πιο συχνό το φαινόμενο, αλλά αυτό δεν ξέρω να το απαντήσω με σιγουριά, μια υπόθεση κάνω.

Για ποια πόλη σκέφτεσαι; Οι βάσεις είναι υψηλές γενικά σε όλες τις πόλεις.
Το γεγονός ότι τελείωσες φέτος το ΓΕΛ σε βάζει σε πολύ ωφέλιμη θέση γιατί έχεις πρόσφατες τις γνώσεις. Δεν είναι ότι είσαι 45 και τελείωσες το λύκειο στα 18 και θες ξαφνικά να ξανά μπεις στο χορό για μία υψηλόβαθμη σχολή. ;)
 

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο είναι σύνηθες να υπάρχουν και μεγάλοι σε ηλικία, μαζί με τους 18ρηδες πρωτοετείς.
Η αναλογία είναι μικρή βέβαια, αλλά δεν τρέχει κάτι. Ίσως σε αυτές τις σχολές (θεωρητική - υγείας με γυναίκες), να είναι πιο συχνό το φαινόμενο, αλλά αυτό δεν ξέρω να το απαντήσω με σιγουριά, μια υπόθεση κάνω.

Για ποια πόλη σκέφτεσαι; Οι βάσεις είναι υψηλές γενικά σε όλες τις πόλεις.
Το γεγονός ότι τελείωσες φέτος το ΓΕΛ σε βάζει σε πολύ ωφέλιμη θέση γιατί έχεις πρόσφατες τις γνώσεις. Δεν είναι ότι είσαι 45 και τελείωσες το λύκειο στα 18 και θες ξαφνικά να ξανά μπεις στο χορό για μία υψηλόβαθμη σχολή. ;)
Ναι πιστεύω κ εγώ ότι επειδή τα έχω φρέσκα τώρα είναι ένα μεγάλο συν...Είμαι από Αθήνα αλλά μένω Σέρρες οπότε σκέφτομαι ΑΠΘ.Αν βέβαια καταφέρω να περάσω θα πρέπει να πηγαινοέρχομαι γιατί λόγω οικογένειας δεν γίνεται να μετακομίσω.Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τα πανεπιστήμια και αν πχ μπορώ να πηγαίνω κάποιες φορές και όχι όλες , δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει ο κλάδος της ψυχολογίας ως προς την φυσική παρουσία.Ας καταφέρω να περάσω και βλέπουμε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποτέ δεν είναι αργά να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις. Δώσε πανελλήνιες και κυνήγησε το όνειρο σου, θα τα καταφέρεις 🫡
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,515 μηνύματα.
Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τα πανεπιστήμια και αν πχ μπορώ να πηγαίνω κάποιες φορές και όχι όλες , δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει ο κλάδος της ψυχολογίας ως προς την φυσική παρουσία.
Στο πανεπιστήμιο, τουλάχιστον τα θεωρητικά, δεν έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση.
Όμως
α) μπορεί να έχουν υποχρεωτικές εργασίες ή εργασίες που αν δεν τις κάνεις περιορίζεται πολύ η πιθανότητα να περάσεις το μάθημα (πχ μπορεί να δίνεις τελικές εξετάσεις με άριστα το 7/10).
β) μπορεί να έχεις εργαστήρια τα οποία μπορεί να είναι υποχρεωτικά για να περάσεις το μάθημα

Κάποιες σχολές μετά τον covid κράτησαν το να κάνουν κάποια μαθήματα και με εξ αποστάσεως μετάδοση. Ίσως κάποιος φοιτητής ψυχολογίας (ιδιαίτερα από ΑΠΘ) μπορεί να μας διαφωτίσει σε αυτά. Δεν είναι κακό να ξέρεις τι παίζει ακόμα και πριν δώσεις πανελλήνιες. :)
 

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο, τουλάχιστον τα θεωρητικά, δεν έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση.
Όμως
α) μπορεί να έχουν υποχρεωτικές εργασίες ή εργασίες που αν δεν τις κάνεις περιορίζεται πολύ η πιθανότητα να περάσεις το μάθημα (πχ μπορεί να δίνεις τελικές εξετάσεις με άριστα το 7/10).
β) μπορεί να έχεις εργαστήρια τα οποία μπορεί να είναι υποχρεωτικά για να περάσεις το μάθημα

Κάποιες σχολές μετά τον covid κράτησαν το να κάνουν κάποια μαθήματα και με εξ αποστάσεως μετάδοση. Ίσως κάποιος φοιτητής ψυχολογίας (ιδιαίτερα από ΑΠΘ) μπορεί να μας διαφωτίσει σε αυτά. Δεν είναι κακό να ξέρεις τι παίζει ακόμα και πριν δώσεις πανελλήνιες. :)
Σε ευχαριστώ πολύ ναι θα ήθελα να μάθω λιγάκι τι γίνεται,έχω σκοπό να πηγαίνω όσο περισσότερο μπορώ ανάλογα με την ευελιξία του πανεπιστημιακού προγράμματος βέβαια,δεν ξέρω κιόλας αν πχ είναι καθημερινά τα μαθήματα όπως στο σχολείο (είμαι λίγο έως πολύ άσχετη).Όλα αυτά φυσικά ΑΝ περάσω γιατί ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγαλαμε :)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,515 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ ναι θα ήθελα να μάθω λιγάκι τι γίνεται,έχω σκοπό να πηγαίνω όσο περισσότερο μπορώ ανάλογα με την ευελιξία του πανεπιστημιακού προγράμματος βέβαια,δεν ξέρω κιόλας αν πχ είναι καθημερινά τα μαθήματα όπως στο σχολείο (είμαι λίγο έως πολύ άσχετη).Όλα αυτά φυσικά ΑΝ περάσω γιατί ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγαλαμε :)
Καλά ναι, αλλά είναι πολύ συνηθισμένο πριν δηλώσεις μια σχολή ή αποφασίσεις για το στόχο σου να κοιτάς:
α) το πρόγραμμα σπουδών της σχολής που θες (δηλαδή τι μαθήματα έχει κάθε εξάμηνο, προσοχή στο ότι σε αυτά που θα δεις κάποια είναι επιλογής και άλλα "κορμού", δηλαδή υποχρεωτικά)
β) καθώς και το περσινό ημερήσιο πρόγραμμα μαθημάτων

Όλα αυτά θα τα βρεις με λίγο ψάξιμο στην ιστοσελίδα του κάθε τμήματος.
 

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχω
Καλά ναι, αλλά είναι πολύ συνηθισμένο πριν δηλώσεις μια σχολή ή αποφασίσεις για το στόχο σου να κοιτάς:
α) το πρόγραμμα σπουδών της σχολής που θες (δηλαδή τι μαθήματα έχει κάθε εξάμηνο, προσοχή στο ότι σε αυτά που θα δεις κάποια είναι επιλογής και άλλα "κορμού", δηλαδή υποχρεωτικά)
β) καθώς και το περσινό ημερήσιο πρόγραμμα μαθημάτων

Όλα αυτά θα τα βρεις με λίγο ψάξιμο στην ιστοσελίδα του κάθε τμήματος.
Ψάξει λίγο τα μαθηματα τα οποία βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα,τώρα το περσινο πρόγραμμα να πω την αλήθεια δεν το πολυκαταλαβα όσο το ειδα 🤭 αλλά θα το ξαναδώ με περισσότερη προσοχή!Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Kolokythiatoumpana

Νεοφερμένος

Η Kolokythiatoumpana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πολλά συγχαρητήρια για την αποφασιστικότητα και τη θέλησή σας να επιστρέψετε στο λύκειο. Κάθε φορά που ακούω εμπειρία ανθρώπου που κυνηγάει τα όνειρά του σε μεγαλύτερη ηλικία από το αναμενόμενο χαίρομαι και μου δίνει κουράγιο. Η μάθηση είναι μια δια βίου διαδικασία, καθώς οι γνώσεις δεν εξαντλούνται ποτέ. Δεν χωράνε ηλικιακοί περιορισμοί στην μόρφωση και στους στόχους. Προσωπικά δεν σας θεωρώ μεγάλη για να σπουδάσετε αυτό που θέλετε. Θεωρώ τις πρώτες 2 και ίσως 3 δεκαετίες της ζωής μας δοκιμαστικές και ερευνητικές. Πάμπολλοι άνθρωποι έχουν βρει αυτό που τους γεμίζει στα 40, στα 50, στα 60 τους. Μην σας σταματάει τίποτα. Κυνηγείστε με πείσμα τα όνειρά σας. Οι πανελλήνιες είναι σίγουρα πράγματι μια κοπιαστική και δύσκολη διαδικασία αλλά με υπομονή και οργάνωση μπορείτε σίγουρα να τα καταφέρετε!
 

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πολλά συγχαρητήρια για την αποφασιστικότητα και τη θέλησή σας να επιστρέψετε στο λύκειο. Κάθε φορά που ακούω εμπειρία ανθρώπου που κυνηγάει τα όνειρά του σε μεγαλύτερη ηλικία από το αναμενόμενο χαίρομαι και μου δίνει κουράγιο. Η μάθηση είναι μια δια βίου διαδικασία, καθώς οι γνώσεις δεν εξαντλούνται ποτέ. Δεν χωράνε ηλικιακοί περιορισμοί στην μόρφωση και στους στόχους. Προσωπικά δεν σας θεωρώ μεγάλη για να σπουδάσετε αυτό που θέλετε. Θεωρώ τις πρώτες 2 και ίσως 3 δεκαετίες της ζωής μας δοκιμαστικές και ερευνητικές. Πάμπολλοι άνθρωποι έχουν βρει αυτό που τους γεμίζει στα 40, στα 50, στα 60 τους. Μην σας σταματάει τίποτα. Κυνηγείστε με πείσμα τα όνειρά σας. Οι πανελλήνιες είναι σίγουρα πράγματι μια κοπιαστική και δύσκολη διαδικασία αλλά με υπομονή και οργάνωση μπορείτε σίγουρα να τα καταφέρετε!
Σε υπερευχαριστω για την ενθάρρυνση!Επίσης χαίρομαι να βλέπω παιδια με τοσο μεστό λόγο!Σου εύχομαι καλη επιτυχία σε ότι και αν κάνεις!
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Τη λέτε αγαπητή;;;Και το ρωτάς;;:thumbup:
Εγω στα 54 ξεκίνησα για 3ο πτυχιο μετά από μια ‘παυση 33 χρόνων’
Και εγώ έχω τα ίδια προβλήματα με αυτά που περιγράφετε με μόνο συν το ότι η σχολή είναι στην πόλη μου.
Τα παιδία στην αρχή με κοιτούσαν λίγο παράξενα αλλά τώρα πια δεν με ξεχωρίζουν. Οι καθηγητές δείχνουν σε κάποια πράγματα κατανόηση μεγάλη βλέποντας ειδικά τη προσπάθεια . Από εκεί θα βρεις την μεγαλύτερη στήριξη!
Ναι, σίγουρα θα κουραστείς ,σίγουρα θα ζοριστείς αλλά στο τέλος …θα σου αρέσει!
Απλα να ξέρεις ότι όσο περνάνε τα χρόνια δύσκολα απομνημονεύεις πράγματα αλλά ξέρεις κάτι; Σκασίλα σου μεγάλη. Αλλοι είναι αυτοί που πρέπει να τρέξουν με άλματα και δεν είναι ούτε στην αρχή ακόμα, όχι εσυ.‘Αξιοπρεπή’ παρουσία να έχεις και όλα σιγά-σιγά θα γίνουν.
Στη σχολή μας 3 ξέρω λίγο μικρότερους από εμένα (52,45,και μια κυρία 49).
Και σε άλλες σχολες βλέπω λίγους αλλά υπάρχουν ,όποτε τολμηστε το.
Χαμενη σε καμία περίπτωση δεν θα είστε.
 

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τη λέτε αγαπητή;;;Και το ρωτάς;;:thumbup:
Εγω στα 54 ξεκίνησα για 3ο πτυχιο μετά από μια ‘παυση 33 χρόνων’
Και εγώ έχω τα ίδια προβλήματα με αυτά που περιγράφετε με μόνο συν το ότι η σχολή είναι στην πόλη μου.
Τα παιδία στην αρχή με κοιτούσαν λίγο παράξενα αλλά τώρα πια δεν με ξεχωρίζουν. Οι καθηγητές δείχνουν σε κάποια πράγματα κατανόηση μεγάλη βλέποντας ειδικά τη προσπάθεια . Από εκεί θα βρεις την μεγαλύτερη στήριξη!
Ναι, σίγουρα θα κουραστείς ,σίγουρα θα ζοριστείς αλλά στο τέλος …θα σου αρέσει!
Απλα να ξέρεις ότι όσο περνάνε τα χρόνια δύσκολα απομνημονεύεις πράγματα αλλά ξέρεις κάτι; Σκασίλα σου μεγάλη. Αλλοι είναι αυτοί που πρέπει να τρέξουν με άλματα και δεν είναι ούτε στην αρχή ακόμα, όχι εσυ.‘Αξιοπρεπή’ παρουσία να έχεις και όλα σιγά-σιγά θα γίνουν.
Στη σχολή μας 3 ξέρω λίγο μικρότερους από εμένα (52,45,και μια κυρία 49).
Και σε άλλες σχολες βλέπω λίγους αλλά υπάρχουν ,όποτε τολμηστε το.
Χαμενη σε καμία περίπτωση δεν θα είστε.
Σας ευχαριστώ πολύ, μου δίνετε θάρρος!Αυτό με την απομνημόνευση το είχα πολύ φόβο όταν άρχισα την γ λυκείου φέτος ειδικά όταν έπρεπε να διαβάσω και να συγκρατήσω ιστορία αλλά τελικά όσο το εξασκείς κάτι γίνεται!Έφτασα να ξέρω το βιβλίο απέξω και να είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρτιά μου η ιστορία!Θυμάμαι ημερομηνίες που κ εγώ η ίδια απορώ..Τέτοια ήταν η "φήμη"μου που στις ενδοσχολικές τώρα εκτός από τα παιδιά της κατεύθυνσης μου που ζητούσαν βοήθεια,με ρωτούσαν και οι άλλες κατευθύνσεις γιατί πίστευαν ότι θα ξέρω και τα δικά τους 😅😅😅
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Μια χαρά βγαίνουν, άλλου οι εξυπναδούλες …στα παιδάκια της ηλικία σας.
Κάποιοι δουλεύουμε από μικροί δεν τα βρίκαμε έτοιμα κι σπουδάσαμε και ξενυχτούσαμε και οικογενειες κάναμε και δουλεις κάναμε και σπουδάσαμε παράλληλα και θα συνεχίσουμε να σπουδάζουμε..
Να κοιτάτε την καμπουριτσα σας.
Έχω πτυχίου ηλεκτρολόγου μηχανικού ηλεκτρονικού και τώρα σπουδάζω φυσικός ..
Μακάρι να φτάσετε και εσείς κάποτε να έχετε την όρεξη αυτή.
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μια χαρά βγαίνουν, άλλου οι εξυπναδούλες …
Κάποιοι δουλεύουμε από μικροί δεν τα βρίκαμε έτοιμα κι σπουδάσαμε και θα συνεχίσουμε να σπουδάζουμε..
Να κοιτάτε την καμπουριτσα σας
Έχω πτυχίου ηλεκτρολόγου μηχανικού ηλεκτρονικού και τώρα σπουδάζω φυσικός ..
Μακάρι να φτασεται και εσείς κάποτε να έχετε την όρεξη
Συγγνώμη, καθόλου ειρώνια, απλά νόμιζα πως έγινε ένα typo.

Δηλαδή απο τα 18 μέχρι τα 21 δεν μπορούσα να καταλάβω πως γίνεται 2 πτυχία.

Από εκεί και πέρα μπράβο και στους δυο σας. Εχθές είδα μια καθηγήτρια πανεπιστημίου που νέα είχε μπλέξει με ναρκωτικά (κανονικό εθισμό σε ηρωίνη), μπήκε 11 μήνες φυλακή και ξαφνικά 180 μοίρες στροφή.

Και εγώ σιγά σιγά σκέφτομαι το τρίτο πτυχίο.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Δεκτον.

Ξέρω ότι ακούγεται ‘κάπως’ αλλά γίνεται…και δεν μετανιώνω καθολου
Εάν το θέλετε, σας το εύχομαι ολόψυχα να το κάνετε.
Ολα είναι θέμα θέλησης και υπομονής.

Γιαυτο και ενθαρρύνω την κυρία να πάει και να κάνει αυτό που θέλει.
Και θα δει ότι δεν θα είναι η μόνη, πχ το ενα το παιδί που είμαστε κοντά ηλικιακά έχει πτυχίο ΤΕΙ άσχετο με το τμήμα Φυσικής αλλά είχε το πάθος με την φυσική έδωσε κατατακτήριες και πέρασε..
Δυσκολεύεται αλλά θα τελειώσει κάποια στιγμή.
Θέληση θελει
 

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παίρνω κουράγιο! Είμαι ορεξατη η αλήθεια είναι, καθημερινά διαβάζω και λίγο, λειτουργει ως αγχολυτικο μέσα στην καθημερινότητα μου δεν ξέρω!Τώρα τα νέα παιδιά θα αναρωτιούνται με αυτά που γράφω 😁
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Καταρχήν μπράβο για το κουράγιο σας. Είστε αξιέπαινη και προσωπικά θαυμάζω οποιονδήποτε κυνηγάει το όνειρο του. Επειδή έχω κολλητό φίλο και συγγενή που σπουδάζουν Ψυχολογία στο ΑΠΘ, θα μπορούσα να σας δώσω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες πχ στα δύο πρώτα έτη υπάρχουν μερικά μαθήματα (πχ εργαστήρια) που κρίνεται απαραίτητη η φυσική παρουσία του φοιτητή χωρίς επίσημα να καταγράφονται "απουσίες". Οι παρακολουθήσεις στα αμφιθέατρα δεν είναι υποχρεωτικές αλλά είναι πολύ χρήσιμες για τις εξετάσεις διότι η εξεταστεα ύλη είναι ιδιαίτερα ογκώδης.
Άλλες πληροφορίες :
Αν σκοπεύετε να γίνετε Ψυχοθεραπευτρια καλό θα ήταν να ενημερωθείτε για τις σπουδές πάνω στις ψυχοθεραπευτικές μεθόδους που θα πρέπει να παρακολουθήσετε μετά το βασικό πτυχίο. Διότι παρόλο που το πτυχίο αυτό τυπικά εξασφαλίζει την άδεια άσκησης επαγγέλματος ψυχολόγου (με την παρούσα νομοθεσία, η οποία θα αλλάξει προσεχώς) σε καμία περίπτωση δεν νιώθει κανείς έτοιμος να κάνει πχ συνεδρίες ή έστω συμβουλευτική. Στην Κύπρο και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες για να πάρει κάποιος αυτήν την άδεια θα πρέπει να έχει τουλάχιστον μεταπτυχιακό τίτλο.
Τώρα οι σπουδές ψυχοθεραπευτικής προσέγγισης (δεν εννοώ τις μεταπτυχιακές σπουδές) έχουν διάρκεια από 2 έως 5 έτη ανάλογα με την εκάστοτε ψυχοθεραπευτική μέθοδο που θα διαλέξετε να ακολουθήσετε. Όπως μου είπε, το κόστος ποικίλλει πχ από 10.000-20.000€ συνολικά (συμπεριλαμβάνεται και το κόστος της εποπτείας).
Υπάρχουν κι άλλα πολλά για τα οποία μπορείτε να ενημερωθείτε από ομάδες
ψυχολόγων στα social media.
 

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καταρχήν μπράβο για το κουράγιο σας. Είστε αξιέπαινη και προσωπικά θαυμάζω οποιονδήποτε κυνηγάει το όνειρο του. Επειδή έχω κολλητό φίλο και συγγενή που σπουδάζουν Ψυχολογία στο ΑΠΘ, θα μπορούσα να σας δώσω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες πχ στα δύο πρώτα έτη υπάρχουν μερικά μαθήματα (πχ εργαστήρια) που κρίνεται απαραίτητη η φυσική παρουσία του φοιτητή χωρίς επίσημα να καταγράφονται "απουσίες". Οι παρακολουθήσεις στα αμφιθέατρα δεν είναι υποχρεωτικές αλλά είναι πολύ χρήσιμες για τις εξετάσεις διότι η εξεταστεα ύλη είναι ιδιαίτερα ογκώδης.
Άλλες πληροφορίες :
Αν σκοπεύετε να γίνετε Ψυχοθεραπευτρια καλό θα ήταν να ενημερωθείτε για τις σπουδές πάνω στις ψυχοθεραπευτικές μεθόδους που θα πρέπει να παρακολουθήσετε μετά το βασικό πτυχίο. Διότι παρόλο που το πτυχίο αυτό τυπικά εξασφαλίζει την άδεια άσκησης επαγγέλματος ψυχολόγου (με την παρούσα νομοθεσία, η οποία θα αλλάξει προσεχώς) σε καμία περίπτωση δεν νιώθει κανείς έτοιμος να κάνει πχ συνεδρίες ή έστω συμβουλευτική. Στην Κύπρο και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες για να πάρει κάποιος αυτήν την άδεια θα πρέπει να έχει τουλάχιστον μεταπτυχιακό τίτλο.
Τώρα οι σπουδές ψυχοθεραπευτικής προσέγγισης (δεν εννοώ τις μεταπτυχιακές σπουδές) έχουν διάρκεια από 2 έως 5 έτη ανάλογα με την εκάστοτε ψυχοθεραπευτική μέθοδο που θα διαλέξετε να ακολουθήσετε. Όπως μου είπε, το κόστος ποικίλλει πχ από 10.000-20.000€ συνολικά (συμπεριλαμβάνεται και το κόστος της εποπτείας).
Υπάρχουν κι άλλα πολλά για τα οποία μπορείτε να ενημερωθείτε από ομάδες
ψυχολόγων στα social media.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!Πολύ χρήσιμα όλα αυτά !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top