Σπουδές στη Βουλγαρία

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το συστημα των πανελληνιων με αφηνει αδιαφορο

Και γιατί δεν πας στην Αγγλία ή στη Γερμανία αντί για τη Βουλγαρία για να είσαι σίγουρος για την ποιότητα σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,452 μηνύματα.
Και εσείς όλοι να υποθέσω έχετε πάει σε Βουλγάρικο πανεπιστήμιο και ξέρετε τι παίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και γιατί δεν πας στην Αγγλία ή στη Γερμανία αντί για τη Βουλγαρία για να είσαι σίγουρος για την ποιότητα σπουδών?

Εχω εναλλακτικες στο μυαλο μου οι οποιες δεν περιλαμβανουν Αγγλια λογω υψηλου κοστους ζωης και διδακτρων και Γερμανια λογω γλωσσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το συστημα των πανελληνιων με αφηνει αδιαφορο

Μεταφραση: Απετυχα στις πανελληνιες και δεν περναω Ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μεταφραση: Απετυχα στις πανελληνιες και δεν περναω Ελλαδα

Οχι δεν εδωσα πανελληνιες αλλα σ'ευχαριστω για την συνδρομη σου και την βοηθεια που παρεχεις στη συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,452 μηνύματα.
Μεταφραση: Απετυχα στις πανελληνιες και δεν περναω Ελλαδα

Πρώτη φορά ακούς κάποιος να μη γουστάρει πανελλήνιες; Υπάρχει και το international baccalaureate που σε προετοιμάζει για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού (και οχι για απαραίτητα για κορυφαία πανεπιστήμια). Οσοι κάνουν I.B, δε δίνουν καν πανελλήνιες, γιατί το «σύστημα των πανελληνίων τους αφήνει αδιάφορους»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Οχι δεν εδωσα πανελληνιες αλλα σ'ευχαριστω για την συνδρομη σου και την βοηθεια που παρεχεις στη συζητηση.

Οταν μιλας για το κρατικο πανεπιστημιο της σοφιας,δηλαδη της πρωτευουσας ενος κρατους με το βιοτικο επιπεδο της ελλαδας του '50 συγγνωμη αλλα τι περιμενεις να ακουσεις;

Να πω να ηταν ιδιωτικο,να παει στα κομματια.Θα πεφτει χρημα τουλαχιστον σε εγκαταστασεις απο οσους (τολμανε να) τα σκανε.Αλλα δημοσιο κιολας;

Υγ Chaos,χρειαζεται να φαω τα σκατα για να δω οτι ειναι σκατα;Δεν τα μυριζω;:worry:

Πρώτη φορά ακούς κάποιος να μη γουστάρει πανελλήνιες; Υπάρχει και το international baccalaureate που σε προετοιμάζει για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού (και οχι για απαραίτητα για κορυφαία πανεπιστήμια). Οσοι κάνουν I.B, δε δίνουν καν πανελλήνιες, γιατί το «σύστημα των πανελληνίων τους αφήνει αδιάφορους»

Και ειμαι σιγουρος οτι αυτοι με το IB θα προτιμησουν Βουλγαρια..

Αφου στη διαφημιση γνωστου ιδιωτικου γραφει

:98% επιτυχια στο MIT/LSU/IVY LEAGUE/BULGARIA :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Οταν μιλας για το κρατικο πανεπιστημιο της σοφιας,δηλαδη της πρωτευουσας ενος κρατους με το βιοτικο επιπεδο της ελλαδας του '50 συγγνωμη αλλα τι περιμενεις να ακουσεις;

Περιμενω ν'ακουσω κατι σχετικο με το θεμα που ξεκινησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,452 μηνύματα.
Περιμενω ν'ακουσω κατι σχετικο με το θεμα που ξεκινησα

Δε νομίζω να βρεις κάποιον εδώ μέσα που να γνωρίζει για το συγκερκιμένο πανεπιστήμιο και το συγκεκριμένο τμήμα.
Εγώ θα σου πω οτι αν το γουστάρεις να πας, και μην ακούς τα κομπλεξικά παιδάκια (γιατί όντως παιδάκια είναι), που πιστεύουν οτι τα πανεπιστήμιά μας είναι απ' τα τοπ, και γνωρίζουν μόνο το MIT, Harvard, Yale.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Παιδιά όπως και να το κάνουμε έχει δίκιο το παιδί.Δε μπήκε για να του αλλάξουμε γνώμη.
Όποιος ξέρει κάτι σχετικό με το θέμα ας του απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δε νομίζω να βρεις κάποιον εδώ μέσα που να γνωρίζει για το συγκερκιμένο πανεπιστήμιο και το συγκεκριμένο τμήμα.
Εγώ θα σου πω οτι αν το γουστάρεις να πας, και μην ακούς τα κομπλεξικά παιδάκια (γιατί όντως παιδάκια είναι), που πιστεύουν οτι τα πανεπιστήμιά μας είναι απ' τα τοπ, και γνωρίζουν μόνο το MIT, Harvard, Yale.

Κανεις δεν ειπε οτι τα πανεπιστημια μας ειναι τοπ.

Αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να γνωρισουμε ενα ιδρυμα που ειναι υποβαθμισμενο.

Δηλαδη ειναι κακο να λες την αληθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γεια σας!

μηπως καποιος γνωριζει το επιπεδο σπουδων συγκεκριμενα για το κρατικο πανεπιστημιο της Σοφιας στη βουλγαρια ''ΑΓ. ΚΛΙΜΕΝΤ ΟΧΡΙΝΤΣΚΙ''? Ενδιαφερομαι για το τμημα φυσικης αλλα θα ηθελα να ακουσω οποιαδηποτε γνωμη σχετικα με το συγκεκριμενο πανεπιστημιο.

Ευχαριστω!!!

εχω ενα γειτονα που σπουδαζει στη σοφια και απο κουβεντες με αυτον και τους γονεις του ειναι ικανοποιημενη εως τωρα (μπενει στο 3 χρονο εκει φετος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo28

Νεοφερμένος

Ο Theo28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
εχω ενα γειτονα που σπουδαζει στη σοφια και απο κουβεντες με αυτον και τους γονεις του ειναι ικανοποιημενη εως τωρα (μπενει στο 3 χρονο εκει φετος)

Eυχαριστω φιλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosH

Νεοφερμένος

Ο ChristosH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξερει κανεις να με κατατοπισει για το πως περιπου θα στειλω αιτηση και που? Οπως και σε πια γλωσσα γιατι αν ειναι βουλγαρικα καηκαμε.. Εχω μιλησει και με GlobalEdu κλπ αλλα ζητανε το αστρονομικο ποσο των 1800 ευρω για να μεσολαβησουν για τις εγγραφες και την εγκατασταση στην πολη γενικοτερα :eek: Επισης αν καποιος που σπουδαζει εκει μπορει να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με το προπαρασκευαστικο ετος και τι συμβαινει περιπου με τις πανβουλγαρικες εξετασεις. Ειναι αληθεια οτι αν περασεις δινεις γυρω στα 900 το χρονο? Τι μαθηματα δινεις στις πανβουλγαρικες και ποια η διαφορα στα διδακτρα αμα απλα τελειωσεις το προπ. ετος και δωσεις τις εξετασεις της γλωσσας απο το να δωσεις πανβουλγαρικες?Να σημειωσω οτι ενδιαφερομαι για νοσηλευτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini gew

Νεοφερμένος

Η eirini gew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια θέλω και εγώ να σπουδάσω στην Βουλγαρία ιατρική. Όμως θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να μπορώ να εγγράφω. Θα ήθελα να μάθω την διαδικασία και ως μπορώ να κάνω την εισδοχή μου στο πανεπιστήμιο… μπορείτε να με βοηθήσετε… ευχαριστώ…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovalnto

Νεοφερμένος

Ο Markovalnto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδια, είμαι μαθητής 3ης λυκείου. Για αρκετούς προσωπικούς/οικογενειακούς λόγους αποφάσισα φέτος να μην δώσω καθόλου πανελλήνιες. Μία απο τις εναλλακτικές που είχα στον νου μου ήταν να σπουδάσω απο την επόμενη χρονιά στην Βουλγαρία κατα πάσα πιθανότητα στον κλάδο της ψυχολογίας. Έχοντας ψάξει την πιθανότητα και στο ischool, και όπου αλλού υπάρχουν πληροφορίες στο ίντερνετ, φαινόταν ελκυστική επιλογή για αρκετούς λόγους (οικονομικούς, το γεγονός οτι έχω φίλους και συγγενείς στην θεσσαλονικη που θα με βοηθούσαν κα.). Τις προάλλες συμπλήρωσα μια φόρμα ενδιαφέροντος στο site μιας απο τις εταιρείες-μεσάζοντες που αναλαμβάνουν την εγγραφή σου στο πανεπιστήμιο της επιλογής. Επικοινώνησαν με τους γονείς μου τηλεφωνικώς και τους είπαν πως για να σπουδάσει κάποιος στην Βουλγαρία θα πρέπει πρώτα να έχει δώσει πανελλήνιες, παρόλο που στο site τους αναφέρει χαρακτηριστικά πως ''Η Εγγραφή είναι άμεση και επιτυγχάνεται ουσιαστικά με το απολυτήριο λυκείου).'' Ισχύει τέτοιο πραγμα;; Και αν ναι, πόσο τυπικό είναι και τι μου προτείνεται;; Να δώσω πανελλήνιες πλεον, είναι αδύνατον.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια, είμαι μαθητής 3ης λυκείου. Για αρκετούς προσωπικούς/οικογενειακούς λόγους αποφάσισα φέτος να μην δώσω καθόλου πανελλήνιες. Μία απο τις εναλλακτικές που είχα στον νου μου ήταν να σπουδάσω απο την επόμενη χρονιά στην Βουλγαρία κατα πάσα πιθανότητα στον κλάδο της ψυχολογίας. Έχοντας ψάξει την πιθανότητα και στο ischool, και όπου αλλού υπάρχουν πληροφορίες στο ίντερνετ, φαινόταν ελκυστική επιλογή για αρκετούς λόγους (οικονομικούς, το γεγονός οτι έχω φίλους και συγγενείς στην θεσσαλονικη που θα με βοηθούσαν κα.). Τις προάλλες συμπλήρωσα μια φόρμα ενδιαφέροντος στο site μιας απο τις εταιρείες-μεσάζοντες που αναλαμβάνουν την εγγραφή σου στο πανεπιστήμιο της επιλογής. Επικοινώνησαν με τους γονείς μου τηλεφωνικώς και τους είπαν πως για να σπουδάσει κάποιος στην Βουλγαρία θα πρέπει πρώτα να έχει δώσει πανελλήνιες, παρόλο που στο site τους αναφέρει χαρακτηριστικά πως ''Η Εγγραφή είναι άμεση και επιτυγχάνεται ουσιαστικά με το απολυτήριο λυκείου).'' Ισχύει τέτοιο πραγμα;; Και αν ναι, πόσο τυπικό είναι και τι μου προτείνεται;; Να δώσω πανελλήνιες πλεον, είναι αδύνατον.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κι εγώ το σκεφτόμουν να φύγω Βουλγαρία για φυσικοθεραπεία.... Και είχα ψάξει :)
Αλλά κι εμένα μου το είχαν πει αυτό!!!!!!!!!!!!!! Θέλει βαθμό πρόσβασης από πανελλήνιες :P
Γιατί δεν δίνεις κανονικά? Φοβάμαι μήπως πέσει ο βαθμός απολυτηρίου εε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laristotelis

Νεοφερμένος

Ο laristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους.
Ενδιαφέρομαι για σπουδες Ιατρική Βουλγαρία στο Αγ. Κλημεντιος της Σοφιας. Να παω μεσω εταιριας η να το κανω μονος μου. Το εχει κανει κανεις να με βοηθήσει στη διαδικασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,452 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους.
Ενδιαφέρομαι για σπουδες Ιατρική Βουλγαρία στο Αγ. Κλημεντιος της Σοφιας. Να παω μεσω εταιριας η να το κανω μονος μου. Το εχει κανει κανεις να με βοηθήσει στη διαδικασία?

Μέσω εταιρίας , αν και ζητάνε αρκετά χρήματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laristotelis

Νεοφερμένος

Ο laristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Ξερεις η ξερει κανεις ποια ειναι η .... φτηνότερη??
Επιπλεον με μπερδεψαν λεγοντας οτι στην Ιταλια ειναι φτηνοτερα τα διδακτρα αλλα πιο ακριβη η διαβίωση.
Βεβαια η εταιρια θα ζητησει πιστευω ξεωριστα χρηματα και για τα δυο αλλα υπαρχει καποια αιτιολογημενη προταση με το τι να διαλεξω?
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top