Σπουδές σε ιδιωτική σχολή

Ελενα Παλαιολόγου

Νεοφερμένος

Η Ελενα Παλαιολόγου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέραααα
Ηθελα να ρωτήσω εαν εγω που ημουν στο λύκειο θεωρητική κατεύθυνση μπορώ να παω σε κολλέγια ή σε ιεκ σε τμήματα αλλης κατεύθυνσης οπως νοσηλευτική, εσωτερική αρχιτεκτονική και κατι αντίστοιχο?
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Καλησπέραααα
Ηθελα να ρωτήσω εαν εγω που ημουν στο λύκειο θεωρητική κατεύθυνση μπορώ να παω σε κολλέγια ή σε ιεκ σε τμήματα αλλης κατεύθυνσης οπως νοσηλευτική, εσωτερική αρχιτεκτονική και κατι αντίστοιχο?
Ναι δεν υπάρχει κανένα θέμα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Καλησπέραααα
Ηθελα να ρωτήσω εαν εγω που ημουν στο λύκειο θεωρητική κατεύθυνση μπορώ να παω σε κολλέγια ή σε ιεκ σε τμήματα αλλης κατεύθυνσης οπως νοσηλευτική, εσωτερική αρχιτεκτονική και κατι αντίστοιχο?
Πας οπου διψα η ψυχη σου χωρις περιορισμους.
αν πας σε ιδιωτικο μετρας τι χρηματα εχεις
αν πας σε δημοσιο , προσθετεις στον βαθμο απολυτηριου το 9 ( περυσι τελειωσες) και το πολλαπλασιαζεις με το 1000. Οι βασεις αθηνων κυμαινονται συνηθως κατω απο 20.000.
Οι αιτησεις ανοίγουν καπου 1-2 σεπτεμβριου
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και μπορείς. Να κάνεις ότι τραβάει η ψυχή σου μη τα πολυσκέφτεσαι. Απλα να βλέπεις μετά αν αναγνωρίζονται τα ιδρύματα που θα φοιτήσεις , γιατί εδώ στην Ελλάδα είναι περίεργα
 

Ελενα Παλαιολόγου

Νεοφερμένος

Η Ελενα Παλαιολόγου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Να κάνεις ότι τραβάει η ψυχή σου μη τα πολυσκέφτεσαι. Απλα να βλέπεις μετά αν αναγνωρίζονται τα ιδρύματα που θα φοιτήσεις , γιατί εδώ στην Ελλάδα είναι περίεργα
Ωραιαα σε ευχαριστώ πολυ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πας οπου διψα η ψυχη σου χωρις περιορισμους.
αν πας σε ιδιωτικο μετρας τι χρηματα εχεις
αν πας σε δημοσιο , προσθετεις στον βαθμο απολυτηριου το 9 ( περυσι τελειωσες) και το πολλαπλασιαζεις με το 1000. Οι βασεις αθηνων κυμαινονται συνηθως κατω απο 20.000.
Οι αιτησεις ανοίγουν καπου 1-2 σεπτεμβριου
Ωραια ευχαριστωω (λογικα σε ιδιωτικό θα πάω)
 

Gorgina_srk

Νεοφερμένος

Η Gorgina_srk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Γεία σας ενδιαφέρομαι για βοηθός βρεφονηπιοκόμου, στο ιεκ δέλτα μου είπαν για τα 2 χρόνια 3.400-4.600 το ποσό μου φανήκε αρκετό σε σύγκριση με αλλά που διαβάζω οτι ζητάνε 2.200 για 2 χρόνια, κοιτάω και σε δημόσιο γιατί στο μηχανογραφικό δεν υπήρχε η ειδικότητα αυτή. Θα μπορώ να εγγραφώ σε κάποιο δημόσιο χωρίς να έχω συμπληρώσει το παράλληλο μηχανογραφικό?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Γεία σας ενδιαφέρομαι για βοηθός βρεφονηπιοκόμου, στο ιεκ δέλτα μου είπαν για τα 2 χρόνια 3.400-4.600 το ποσό μου φανήκε αρκετό σε σύγκριση με αλλά που διαβάζω οτι ζητάνε 2.200 για 2 χρόνια, κοιτάω και σε δημόσιο γιατί στο μηχανογραφικό δεν υπήρχε η ειδικότητα αυτή. Θα μπορώ να εγγραφώ σε κάποιο δημόσιο χωρίς να έχω συμπληρώσει το παράλληλο μηχανογραφικό?
Ποτε τελειωσες το λυκειο?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
2020 και ξανά έδωσα πανελλήνιες φέτος
Ειναι λιγο μπερδεμα αυτος ο συνδιασμος αλλα νομιζω οτι λογω του οτι τελειωσες περυσι θα εχεις δικαιωμα να κανεις μηχανογραφικο τον σεπτεμβρη οταν ανακοινωθει.
Η κυρια ειπε οτι εκαναν 20.000 μηχανογραφικα για ΙΕΚ για 27.000 θεσεις. Τα περισσοτερα απο αυτα εγιναν ετσι για να γινουν και οχι για πραγματικη θεληση. Οποτε νομιζω τον σεπτεμβη θα δωσει το δικαιωμα σε ολους για νεο μηχανογραφικο ΙΕΚ. Εν αναμονη λοιπον.
Τα μορια σου ειναι καπου, (βαθμος απολυτηριου +9) x1000. Περυσι μπηκαν με λιγοτερο απο 20.000 μορια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gorgina_srk

Νεοφερμένος

Η Gorgina_srk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ειναι λιγο μπερδεμα αυτος ο συνδιασμος αλλα νομιζω οτι λογω του οτι τελειωσες περυσι θα εχεις δικαιωμα να κανεις μηχανογραφικο τον σεπτεμβρη οταν ανακοινωθει.
Η κυρια ειπε οτι εκανα 20.000 μηχανογραφικα για ΙΕΚ για 27.000 θεσεις. Τα περισσοτερα απο αυτα εγιναν ετσι για να γινουν και οχι για πραγματικη θεληση. Οποτε νομιζω τον σεπτεμβη θα δωσει το δικαιωμα σε ολους για νεο μηχανογραφικο ΙΕΚ. Εν αναμονη λοιπον.
Τα μορια σου ειναι καπου, (βαθμος απολυτηριου +9) x1000. Περυσι μπηκαν με λιγοτερο απο 20.000 μορια.
Σε ευχαριστώ, έχω 17,9 απολυτήριο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεία σας ενδιαφέρομαι για βοηθός βρεφονηπιοκόμου, στο ιεκ δέλτα μου είπαν για τα 2 χρόνια 3.400-4.600 το ποσό μου φανήκε αρκετό σε σύγκριση με αλλά που διαβάζω οτι ζητάνε 2.200 για 2 χρόνια, κοιτάω και σε δημόσιο γιατί στο μηχανογραφικό δεν υπήρχε η ειδικότητα αυτή. Θα μπορώ να εγγραφώ σε κάποιο δημόσιο χωρίς να έχω συμπληρώσει το παράλληλο μηχανογραφικό?
υπαρχει η ειδικότητα και σε δημοσιο ιεκ οποτε θα σου ελεγα να πας εκει καλύτερα αφου ειναι δωρεαν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Ρε παιδια εσεις που ειστε ψαγμενοι πειτε μου, εγω γιατι θεωρω οτι τα δημοσια ΙΕΚ ειναι ιδια με τα Επαλ?
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ρε παιδια εσεις που ειστε ψαγμενοι πειτε μου, εγω γιατι θεωρω οτι τα δημοσια ΙΕΚ ειναι ιδια με τα Επαλ?
ειναι πανω κατω. Μονη διαφορα ειναι η πιστοποίηση που δινεις με το ιεκ απ οσο ξερω. Αλλα και τα ιδιωτικα ιεκ δεν ειναι καλύτερα μη νομιζεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
ειναι πανω κατω. Μονη διαφορα ειναι η πιστοποίηση που δινεις με το ιεκ απ οσο ξερω. Αλλα και τα ιδιωτικα ιεκ δεν ειναι καλύτερα μη νομιζεις
Καταλαβα , τον προτεινομενο προσφατως παραδεισο λοιπον τον εχουνε γραμμενο στις κοχονες τους.
 

Gorgina_srk

Νεοφερμένος

Η Gorgina_srk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Βρήκα τελικά μια άκρη με τα δημόσια μέχρι το σεπτέμβρη μπορώ να κάνω αίτηση σε δημόσιο ΙΕΚ του οαεδ και έχει την ειδικότητα που θέλω
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Παιδιά στο ΕΠΑΛ παίρνεις ένα πτυχίο σε δύο χρόνια μετά κάνεις έναν χρόνο μαθητεία ( όπου 4 μέρες δουλεύεις και 1 κάνεις μάθημα στο ΕΠΑΛ και παίρνεις 300€ το μήνα) μετά περνάς κάποιες εξετάσεις και παίρνεις πτυχίο αντίστοιχο του ΙΕΚ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Σωστα. Παιρνεις πτυχιο επιπεδου 5 ,συνθήκης Μπολονια .
Λιγα δεν ειναι τα 300? μαλλον ετσι θα ειναι?
 

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Το διάβασα σε παλαιό άρθρο που βρήκα. Ισχύει ακόμα?
Τι σημαίνει αναγνωρίζονται επαγγελματικά δικαιώματα αλλά όχι ακαδημαική ισοτιμία? Τι διαφορά υπάρχει?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210731-103719_Chrome.jpg
    Screenshot_20210731-103719_Chrome.jpg
    463.2 KB · Εμφανίσεις: 82

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Το διάβασα σε παλαιό άρθρο που βρήκα. Ισχύει ακόμα?
Τι σημαίνει αναγνωρίζονται επαγγελματικά δικαιώματα αλλά όχι ακαδημαική ισοτιμία? Τι διαφορά υπάρχει?
Δηλαδή έχεις το δικαίωμα να εργαστείς κανονικά επάνω στην ειδικότητα που έχεις επιλέξει αλλά στην ουσία δεν είναι ισότιμο το πτυχίο αυτό με του δημοσίου ελληνικού πανεπιστημίου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top