Σπουδές Βαλκανολογίας στο εξωτερικό

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό πως αυτό που θέλω να σπουδάσω είναι Βαλκανολογία (γεωπολιτικά, κοινωνιολογικά, γλωσσικά, οικονομικά, εθνολογικά, ιστορικά γύρω από τα Βαλκάνια κατά κάποιο τρόπο). Στην Ελλάδα για την επιστήμη αυτή προσφέρονται δύο προγράμματα σπουδών, ένα στο ΠΑ.ΜΑΚ. και το άλλο στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας αλλά προσωπικά δεν με ικανοποιεί κανένα από τα δύο. Ξέρω πως ο γοογλης είναι φίλος μας οπότε έκανα μια μικρή έρευνα για πανεπιστήμια στον χώρο των Βαλκανίων και του ευρύτερου Ευρωπαϊκού που προσφέρουν προγράμματα Βαλκανολογίας αλλά δεν έβγαλα άκρη:worry: Έχει ακουστά κανένας για τέτοια προγράμματα στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Είχα πετύχει πρόσφατα ψάχνοντας στο Ιντερνετ ένα καλό στο Πανεπιστήμιο της Κοπενχάγης (https://ccrs.ku.dk/programmes/balkan_studies/#ba) αλλά η παράδοση είναι στα Δανικά. Πάντως θα μπορούσες να κάνεις το προπτυχιακό σου στην Ελλάδα σε ένα από τα δυο τμήματα που υπάρχουν και μετά να συνεχίσεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Είχα πετύχει πρόσφατα ψάχνοντας στο Ιντερνετ ένα καλό στο Πανεπιστήμιο της Κοπενχάγης (https://ccrs.ku.dk/programmes/balkan_studies/#ba) αλλά η παράδοση είναι στα Δανικά. Πάντως θα μπορούσες να κάνεις το προπτυχιακό σου στην Ελλάδα σε ένα από τα δυο τμήματα που υπάρχουν και μετά να συνεχίσεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο εξωτερικό.
Ευχαριστώ πολύ:) Γενικά δεν θέλω αν γίνεται να μπω στην διαδικασία να σπουδάσω εδώ γιατί τα δύο αυτά τμήματα επικεντρώνονται περισσότερο στην εκμάθηση των γλώσσεων και στα οικονομικά ενώ η κοινωνιολογία και η ιστορία είναι πιο υποτιμημένες και όσο αναφορά άλλα κομμάτια όπως η μουσική παράδοση, η λογοτεχνία, ο κινηματογράφος τα περνάνε "ξώφαλτσα" εώς καθόλου. Οπότε ψάχνω για πιο ολοκληρωμένες επιλογές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top