Σημαντική ερώτηση όσο αφορά σχολείο και πανελλήνιες

Vasilis125

Νεοφερμένος

Ο Vasilis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Σήμερα παιδιά όσο καθόμουνα σκέφτηκα μία πολυ καλή ιδέα και δεν καταλαβαίνω πως δεν την είχα σκεφτεί νωρίτερα.Θα ήθελα να μου πείτε άμα είναι ρεαλιστικό να γίνει ή όχι για να ξέρω άμα υπάρχει νόημα να χαίρομαι.Πιστεύω προσωπικά θα είναι καλύτερα έτσι,ώστε να μην πέσουν τα ταβάνια πάνω μου με αυτά που με περιμένουν.

Σκεφτόμουνα τώρα που ξεκίνησα τρίτη λυκείου να μην δώσω τελικά πανελλήνιες φέτος,ωστέ να μην έχω τα πολλές ώρες φροντιστήρια και έτσι να δίνω πιο πολύ έμφαση στο να έχω καλό απολυτήριο λυκείου επειδή θα ασχολούμαι μόνο με το σχολείο αυτή τη χρονιά,άρα γι αυτό θα έχω και περισσότερο ελεύθερο χρόνο(εξόδους,παρέες κτλ),αλλά σίγουρα και πάλι θα διαβάζω.

Έτσι την επόμενη χρονιά θα κάνω πολλές ώρες φροντιστήρια και θα δώσω πανελλαδικές κανονικά χωρίς το σχολείο βάρος.

Να σας πω την αλήθεια αυτό θα ήθελα,προτιμώ να το σπάσω σε δύο χρόνια ώστε να γίνει πιο εύκολο παρά να τα κάνω μαζί σε ένα χρόνο και αυτή η χρονιά να είναι το σκέτο βασανιστήριο,πιστεύω συμφέρει περισσότερο.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Θα έχω πιο άνετο χρόνο φέτος και μάλιστα δύο ευκαιρίες (Δεκέμβρης,Ιούνιος) να δώσω Profficency που το χρωστάω.

2. Θα υπάρχει του χρόνου περισσότερος χρόνος για διάβασμα στα 4 μαθήματα χωρίς κόντρα μαθήμα,τα αγγλικά και άλλα εμπόδια.

3. Θα έχω περισσότερο χρόνο να σκεφτώ τι θέλω να σπουδάσω ή άμα χρειαστεί(μπορεί και όχι) να αλλάξω πεδίο του χρόνου τον Σεπτέμβρη όταν θα χω μόνο τα φροντιστήρια.

4. Δε θα έχω αυτή τη πίεση,θα διευκολυνθεί η καθημερινότητα μου,θα είμαι πιο ελεύθερος στις δρατηριότητες μου(και τις δύο χρονιές).

5. Πιο ελεύθερες οι διακοπές (Χριστούγεννα,Πάσχα) τουλάχιστον για φέτος.

6. Θα έχω σίγουρα καλύτερο απολυτήριο και καλύτερη επίδοση στις πανελλαδικές συγριτικά με το αν τα έκανα μαζί σε 1 χρονιά.

Το μόνο μειονέκτημα είναι το παρακάτω αλλά μπροστά στα τόσα πλεονεκτήματα δε με πειράζει πραγματικά καθόλου.

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ
Θα μου φάει άλλο ένα χρόνο και έτσι θα μου καθυστερήσει τις σπουδές.


Εσείς τι πιστεύετε παιδιά,καταρχάς είναι δυνατόν ή μάλλον βλακεία;
Μήπως είναι προτιμότερη αυτή η ιδέα;
Να ξέρω και γω τι να κάνω,να το πω στους γονείς μου άμα είναι να ακυρώσουμε τα φροντιστήρια που δεν άρχισα ακόμα.

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη!😁😁
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
μπρο απλά γλύψε τους καθηγητές για καλό απολυτήριο. Στις ενδοσχολικές οι περισσότεροι δε τους νοιάζει και δινουν λευκή κόλλα για να διαβάσουν για πανελελε, αλλα αμα εισαι διαβασμένος για πανελλήιες ουτως η αλλως μπορείς και τις ενδσχολικές.
Τώρα οσο για τον χρόνο, φορτο ασκήσεων, κλπ, ετσι είναι η ζωή. Δυσκολη, αλλα τελειώνεις μια και καλή γρήγορα.. Ολοι στο ίδιο καζαν ιβραζουμε
 

Vasilis125

Νεοφερμένος

Ο Vasilis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Στις ενδοσχολικές οι περισσότεροι δε τους νοιάζει και δινουν λευκή κόλλα για να διαβάσουν για πανελελε, αλλα αμα εισαι διαβασμένος για πανελλήιες ουτως η αλλως μπορείς και τις ενδσχολικές.
Ναι κάπου το έχω ξανακούσει αυτό που λες και επισης είναι και λογικό γιατί άμα διαβάζεις για πανελλήνιες σίγουρα πας καλά ενδοσχολικές αφού μιλάμε για την ίδια ύλη.
Όμως και πάλι είναι δύσκολο να το διαχειριστείς όλο μαζί ειδικά άμα είσαι και αρχή,γιατί λες "πω τι με περιμένει".Αλλά σίγουρα ναι όλοι μας που θέλουμε να σπουδάσουμε περνάμε από αυτήν την δύσκολη φάση.
Όμως στα αλήθεια δε θα είχα θέμα να το κάνω και έτσι,άσε που θέλω και να σπουδάσω εκτός Αθηνών λόγω μία σχολής που προς το παρόν μ αρέσει περισσότερο και δεν υπάρχει εδώ.
Έτσι με τον τρόπο μου θα περάσω και συν 1 χρόνο με τους ανθρώπους μου.
Γενικά όμως πράγματι έτσι είναι,οι πιο πολλοί θέλουν να τελειώνουν γρήγορα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,100 μηνύματα.
Εσείς τι πιστεύετε παιδιά, καταρχάς είναι δυνατόν ή μάλλον βλακεία;

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη!😁😁
Σου απαντά ο κακός :
1) Δεν είσαι ο πρώτος που το σκέφτηκε και υπάρχουν κάποιοι που το έκαναν πράξη.
2) Για όσους ξέρω ότι το έκαναν, μάλλον το "σχέδιο" δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.
3) Τι να το κάνεις το "καλό" απολυτήριο; Κορνίζα;
4) Με ελάχιστη προσπάθεια πάντως, αν επιμένεις, το έχεις. Στη Γ οι βαθμοί χαρίζονται.
5) Στο σχολείο θα είσαι "εξωγήινος" και απομακρυσμένος από τους φίλους σου και θα βαριέσαι τα πάντα.
6) Η επόμενη χρονιά δεν θα είναι εύκολη. Υπάρχει και η ψυχολογία. Θα αναβάλεις διαρκώς. Σα μαθητής είσαι πιο "ζεστός" για μελέτη. Η πίεση βοηθάει.
7) Το Profficency μπορείς να το πάρεις και σαν φοιτητής.
8) Οι γονείς σου θα σε γκρινιάζουν και τις 2 χρονιές.
9) Αν τελικά τη 2η χρονιά δεν πετύχεις αυτό που θέλεις, θα έχεις χάσει δύο (2) χρόνια.


1726147297715.png
 

Ness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Σημασία έχει να δεις τι σε βολεύει καλύτερα. Η αλήθεια είναι πάντως ότι το σχολείο σε βάζει σε ένα πρόγραμμα για να μελετήσεις.
 

Vasilis125

Νεοφερμένος

Ο Vasilis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Σου απαντά ο κακός :
1) Δεν είσαι ο πρώτος που το σκέφτηκε και υπάρχουν κάποιοι που το έκαναν πράξη.
2) Για όσους ξέρω ότι το έκαναν, μάλλον το "σχέδιο" δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.
3) Τι να το κάνεις το "καλό" απολυτήριο; Κορνίζα;
4) Με ελάχιστη προσπάθεια πάντως, αν επιμένεις, το έχεις. Στη Γ οι βαθμοί χαρίζονται.
5) Στο σχολείο θα είσαι "εξωγήινος" και απομακρυσμένος από τους φίλους σου και θα βαριέσαι τα πάντα.
6) Η επόμενη χρονιά δεν θα είναι εύκολη. Υπάρχει και η ψυχολογία. Θα αναβάλεις διαρκώς. Σα μαθητής είσαι πιο "ζεστός" για μελέτη. Η πίεση βοηθάει.
7) Το Profficency μπορείς να το πάρεις και σαν φοιτητής.
8) Οι γονείς σου θα σε γκρινιάζουν και τις 2 χρονιές.
9) Αν τελικά τη 2η χρονιά δεν πετύχεις αυτό που θέλεις, θα έχεις χάσει δύο (2) χρόνια.


Η αλήθεια είναι με έκανες να το ξανασκεφτώ,δε ξέρω.Θα δούμε,ας το συζητήσω τουλάχιστον με τους γονείς μου και άμα δεν αρέσει ούτε και σε αυτούς βλέπουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σημασία έχει να δεις τι σε βολεύει καλύτερα. Η αλήθεια είναι πάντως ότι το σχολείο σε βάζει σε ένα πρόγραμμα για να μελετήσεις.
Άρα αυτό που θέλετε να μου πείτε είναι ότι άμα διαβάσω για πανελλήνιες χωρίς το σχολείο θα είναι πιο δύσκολο να προσαρμοθώ στο διάβασμα;
Εγώ πάντως νομίζω είναι σχεδόν ίδια η ιδέα μου με το αν θελήσει κάποιος να ξαναδώσει 2η φορά.
 

Ness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Άρα αυτό που θέλετε να μου πείτε είναι ότι άμα διαβάσω για πανελλήνιες χωρίς το σχολείο θα είναι πιο δύσκολο να προσαρμοθώ στο διάβασμα;
Εγώ πάντως νομίζω είναι σχεδόν ίδια η ιδέα μου με το αν θελήσει κάποιος να ξαναδώσει 2η φορά.
Συμφωνώ, εγώ το σκέφτηκα λάθος
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ πάντως νομίζω είναι σχεδόν ίδια η ιδέα μου με το αν θελήσει κάποιος να ξαναδώσει 2η φορά.
Καμία σχέση, στην περίπτωση που δίνεις δεύτερη φορά έχεις ήδη κάνει την πρώτη προσπάθεια και είσαι σε θέση να το ξανακάνεις όλο αυτό.
Εσυ τώρα ψάχνεις τρόπο για να το αναβάλεις και να λουφάρεις, να το κάνεις αν θες αλλά και του χρόνου το ίδιο θα γίνει, κ.ο.κ.
 

Vasilis125

Νεοφερμένος

Ο Vasilis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καμία σχέση, στην περίπτωση που δίνεις δεύτερη φορά έχεις ήδη κάνει την πρώτη προσπάθεια και είσαι σε θέση να το ξανακάνεις όλο αυτό.
Εσυ τώρα ψάχνεις τρόπο για να το αναβάλεις και να λουφάρεις, να το κάνεις αν θες αλλά και του χρόνου το ίδιο θα γίνει, κ.ο.κ.

Σου απαντά ο κακός :
1) Δεν είσαι ο πρώτος που το σκέφτηκε και υπάρχουν κάποιοι που το έκαναν πράξη.
2) Για όσους ξέρω ότι το έκαναν, μάλλον το "σχέδιο" δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.
3) Τι να το κάνεις το "καλό" απολυτήριο; Κορνίζα;
4) Με ελάχιστη προσπάθεια πάντως, αν επιμένεις, το έχεις. Στη Γ οι βαθμοί χαρίζονται.
5) Στο σχολείο θα είσαι "εξωγήινος" και απομακρυσμένος από τους φίλους σου και θα βαριέσαι τα πάντα.
6) Η επόμενη χρονιά δεν θα είναι εύκολη. Υπάρχει και η ψυχολογία. Θα αναβάλεις διαρκώς. Σα μαθητής είσαι πιο "ζεστός" για μελέτη. Η πίεση βοηθάει.
7) Το Profficency μπορείς να το πάρεις και σαν φοιτητής.
8) Οι γονείς σου θα σε γκρινιάζουν και τις 2 χρονιές.
9) Αν τελικά τη 2η χρονιά δεν πετύχεις αυτό που θέλεις, θα έχεις χάσει δύο (2) χρόνια.


Δε νομίζω του χρόνου να το σκέφτομαι με τον ίδιο τρόπο,γιατί θα έχουν φύγει όπως είπα και πιο πάνω αρκετά πράγματα απο τη μέση που φέτος με εμποδίζουν.
Επίσης Δία όταν θα είμαι φοιτητής καλύτερα να έχω ήδη ξεμπερδέψει από τα αγγλικά γιατί Πανεπιστήμιο θα έχω άλλα πράγματα που θα θελήσω να ασχοληθώ επιπλέον.

Παρ όλα αυτά εγώ πιστεύω χειρότερα θα είναι έτσι,γιατί όλοι οι δικοί μου λένε να δώσω Δεκέμβρη (άσε που δε θα είναι και εύκολο αυτή τη φορά για τον γνωστό λόγο μη τα ξαναλέω) και μετά Μάιο με Ιούνιο Πανελληνίες,οπότε πρέπει να κουραστώ επιπλέον και υπάρχουν και στιγμές πιστεύω που η υπερβολική κούραση λόγω φόρτου μπορεί να φέρει δυσάρεστα αποτελέσματα, οπότε πιθανόν πάει και χαμένος αυτός ο τρελός κόπος.
Για αυτό επιμένω πως αυτη είναι η καλύτερη λύση.Δε θέλω να τυρρανιθώ και για το τίποτα εν τέλη.Γι αυτό,τα εμπόδια φέτος να φεύγουν,ώστε του χρόνου να έχω ΜΟΝΟ καθαρά τις πανελλήνιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσυ τώρα ψάχνεις τρόπο για να το αναβάλεις και να λουφάρεις, να το κάνεις αν θες αλλά και του χρόνου το ίδιο θα γίνει, κ.ο.κ.
Σόρρυ ξέχασα να απαντήσω.

Δε θα είναι το ίδιο του χρόνου απ'τη στιγμή που δε θα έχω στη μέση το σχολείο και τα αγγλικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κάμπια

Διάσημο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,023 μηνύματα.
Πλέον δύσκολα τελειώνει κανείς το λύκειο με κακό βαθμό. Μην δίνεις τόση βάση εκεί. Αν έχεις μια νορμάλ συμμετοχή στο μάθημα, οι καθηγητές θα σου βάλουν βαθμό.
,άρα γι αυτό θα έχω και περισσότερο ελεύθερο χρόνο(εξόδους,παρέες κτλ)
Οι φίλοι σου όμως θα έχουν;
Η γ' λυκείου είμαι μια δύσκολη περίοδος, η οποία θα περάσει. Υπομονή θέλει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βγαίνεις έξω, απλά τα πραγματα θα είναι πιο περιορισμένα για ευνόητους λόγους.

Όσον αφορά το πτυχίο των αγγλικών, αυτό μπορείς να το δώσεις και αργότερα
 

Vasilis125

Νεοφερμένος

Ο Vasilis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πλέον δύσκολα τελειώνει κανείς το λύκειο με κακό βαθμό. Μην δίνεις τόση βάση εκεί. Αν έχεις μια νορμάλ συμμετοχή στο μάθημα, οι καθηγητές θα σου βάλουν βαθμό.

Οι φίλοι σου όμως θα έχουν;
Η γ' λυκείου είμαι μια δύσκολη περίοδος, η οποία θα περάσει. Υπομονή θέλει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βγαίνεις έξω, απλά τα πραγματα θα είναι πιο περιορισμένα για ευνόητους λόγους.

Όσον αφορά το πτυχίο των αγγλικών, αυτό μπορείς να το δώσεις και αργότερα
Οκ θα δω τι θα κάνω, όντως αυτές οι αποφάσεις δεν είναι και εύκολες για να πάρει κάποιος.
Θα το σκεφτώ σοβάρα,θα ρωτήσω και τους καθηγητές μου να έχω και απο αυτους μία απόψη και βλέπουμε. Αρχή είναι ακόμα,πιστεύω έχω αρκετό χρόνο να δω.
Μπορεί να είναι μόνο απλά θέμα συνήθειας.
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Χρειάζεται διάβασμα για απολυτήριο;🙄

Πίστεψε με, ανάθεμα και αν πάτησα ποτέ στην γ Λυκείου (καλά από Φεβρουάριο και μετά έπεσε καραντίνα αλλά και πάλι) και έβγαλα 19.4 μέσο όρο!
 

Vasilis125

Νεοφερμένος

Ο Vasilis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παιδιά το είπα στους γονεις μου και λένε ότι μπορεί να έχω θέμα με τον στρατό(χωρίς να είναι σίγουροι) άμα το κάνω έτσι όπως το σκέφτομαι,αυτό είναι αλήθεια;
 

Vasilis125

Νεοφερμένος

Ο Vasilis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Άμα είναι να μπλέξει και ο στρατός άντε γεια,καλύτερα να ξεχάσω αυτήν την ιδέα και να δώσω κανονικά.Άσε που μετά απο αυτή τη συζήτηση που έκανα φοβάμαι και ότι θα το μετανιώσω.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.
Πιστευω οτι καλυτερα να επικεντρωθεις στην φετινη σου προσπαθεια. Οι βαθμοι στο σχολειο ερχονται υπερβολικα ευκολα αν ασχοληθεις με τα μαθηματα σου για να τα πας καλα πανελληνιες. Δεν ειναι δηλαδη ασχετοι, αν διαβαζεις για πανελληνιες και στο σχολειο προσεχεις και δειχνεις ενδιαφέρον τοτε 19-20 θα σου βαλουν. Οταν δωσεις πανελληνιες και δεις που περασες τοτε μονο θα σκεφτεις αν χρειαστει να ξαναπροσπαθησεις(εχοντας φυσικα την εμπειρια της 1ης φορας). Το proficiency μπορει να περιμενει και να το παρεις την επομενη χρονια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Πιστευω οτι καλυτερα να επικεντρωθεις στην φετινη σου προσπαθεια. Οι βαθμοι στο σχολειο ερχονται υπερβολικα ευκολα αν ασχοληθεις με τα μαθηματα σου για να τα πας καλα πανελληνιες. Δεν ειναι δηλαδη ασχετοι, αν διαβαζεις για πανελληνιες και στο σχολειο προσεχεις και δειχνεις ενδιαφέρον τοτε 19-20 θα σου βαλουν. Οταν δωσεις πανελληνιες και δεις που περασες τοτε μονο θα σκεφτεις αν χρειαστει να ξαναπροσπαθησεις(εχοντας φυσικα την εμπειρια της 1ης φορας). Το proficiency μπορει να περιμενει και να το παρεις την επομενη χρονια.
Καλημερα
Εχεις ακουσει αν η τραπεζα θεματων εχει πιεσει τους τελικους βαθμους προς τα κατω?
Αν εχει δυσκολέψει τα παιδια του 5%?
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.
Καλημερα
Εχεις ακουσει αν η τραπεζα θεματων εχει πιεσει τους τελικους βαθμους προς τα κατω?
Αν εχει δυσκολέψει τα παιδια του 5%?
Δεν εχω δει πουθενα τα στατιστικα για βαθμους απολυτηριων. Παντως γενικα αν διαβαζεις για πανελληνιες και δείχνεις καποιο ενδιαφέρον μια χαρα βαθμους θα παρεις και στο απολυτηριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top