Σε ποια πόλη να σπουδάσω;

sotirislk07

Νεοφερμένος

Ο sotirislk07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας,δίνω παγκυπριες φέτος και έχω μια ερώτηση κυρίως για τους Ελλαδιτες,γενικά για όποιον ξέρει.Ιατρικες σχολές στην Ελλάδα υπάρχουν στην Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Ιωάννινα,Ηράκλειο,Αλεξανδρούπολη και Λάρισα.Ποια πόλη είναι καλύτερη για φοίτηση;Και αν ξέρετε,όλα τα πανεπιστήμια είναι της ίδιας ποιότητας ή υπάρχει κάποιο/α ανώτερο/α;Δεν έχω ζήσει ποτέ Ελλάδα για να γνωρίζω και γι αυτό σας ρωτάω.Επισης παίζεις ρόλο και το αν θα περάσω,απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος και για τις επιλογές τώρα που έχω "λίγο" χρόνο πριν αρχίσουν τα διαγωνίσματα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Γεια σας,δίνω παγκυπριες φέτος και έχω μια ερώτηση κυρίως για τους Ελλαδιτες,γενικά για όποιον ξέρει.Ιατρικες σχολές στην Ελλάδα υπάρχουν στην Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Ιωάννινα,Ηράκλειο,Αλεξανδρούπολη και Λάρισα.Ποια πόλη είναι καλύτερη για φοίτηση;Και αν ξέρετε,όλα τα πανεπιστήμια είναι της ίδιας ποιότητας ή υπάρχει κάποιο/α ανώτερο/α;Δεν έχω ζήσει ποτέ Ελλάδα για να γνωρίζω και γι αυτό σας ρωτάω.Επισης παίζεις ρόλο και το αν θα περάσω,απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος και για τις επιλογές τώρα που έχω "λίγο" χρόνο πριν αρχίσουν τα διαγωνίσματα.
Καλωστονα.
Τις καλυτερες εγκαταστασεις τις εχει η Λαρισα
Την μεγαλυτερη πληροτητα την εχει η Αθηνα ( πανω απο 400 καθηγητες το χαρβαρτ εχει 200..ενεργοι ολοι?)... Η πατρα ζητα καθηγητες και δεν τις δινουν μεχρι που απειλει οτι θα το κλεισει το μαγαζι και παιρνει κατι.
Πιο ευκολη στις εξετασεις ειναι Αθηνα, Θεσσαλονικη
Πιο δυσκολη ειναι Ηρακλειο και Ιωαννινα.
Πιο ακριβη ζωη εχει η Αθηνα η Θεσσαλονικη και το Ηρακλειο.
Η πιο φτηνη ειναι η αλεξανδρουπολη.
Το πιο καλο φαι και διασκεδαση το εχει η θεσσαλονικη.
Την μεγαλυτερη ανωνυμια την εχει η Αθηνα ( χαος) μετα η Θεσσαλονικη και την λιγοτερη η Αλεξανδρουπολη.
Το κοστος ζωης ειναι μαχ 1200€ Αθηνα Θεσσαλονικη και Ηρακλειο και 1000€ στις αλλες.
Εδω στην ελλαδα δεν χωριζουμε οτι αυτος ειναι απο ιατρικη αθηνας αρα καλος ή αυτος ειναι ιωαννινα αρα κακος ...ολοι ιδιοι ειναι.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 883 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα από τον @γιαννης_00 , πραγματικά όπως ακριβώς τα λέει, πάντως η Θεσσαλονίκη είναι πιο δύσκολη από την Αθήνα
Βάλανε τώρα κάθετα μαθήματα για τα κλινικά μαθήματα και είναι αρκετά δύσκολο
Διάλεξε ότι σε βολεύει καλύτερα
 

Κάμπια

Διάσημο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,023 μηνύματα.
Σωστός σε όλα ο @γιαννης_00

Πάντως όλοι γιατροί βγαίνουν από όλα τα τμήματα, οπότε δεν θα σε έλεγα να κινηθείς με βάση ποια είναι «ανώτερη». Δες το πρόγραμμα σπουδών, αν και δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά. Μετά επιλέγεις εσύ την πόλη που θα προτιμούσες.

Αθήνα/Θεσσαλονίκη είναι οι κλασικές επιλογές. Μεγάλες πόλεις, έχεις πράγματα να κάνεις.

Πάτρα/Γιάννενα/Αλεξανδρούπολη/Λάρισα
Συγκριτικά πιο μικρές πόλεις που έχουν όμως αρκετό φοιτητικό πληθυσμό και φοιτητική ζωή

Το Ηράκλειο είναι σε νησί αλλα τα έχει όλα: μαγαζιά, φαγαδικα, μπαράκια, ρακάδικα και φοιτητές

παγκυπριες
Υ.Γ. Νόμιζα ότι στην Κύπρο πανελλήνιες τις λένε. Γιατι Ελλαδίτες και όχι Έλληνες; Πάντα το είχα απορία
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
Υ.Γ. Νόμιζα ότι στην Κύπρο πανελλήνιες τις λένε. Γιατι Ελλαδίτες και όχι Έλληνες; Πάντα το είχα απορία
Επειδή και οι φίλοι μας οι κύπριοι Έλληνες είναι, μας λενε εμας τους χερσονησαίους Έλληνες Ελλαδίτες για να μη μπερδεύονται :P
 

sotirislk07

Νεοφερμένος

Ο sotirislk07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σωστός σε όλα ο @γιαννης_00

Πάντως όλοι γιατροί βγαίνουν από όλα τα τμήματα, οπότε δεν θα σε έλεγα να κινηθείς με βάση ποια είναι «ανώτερη». Δες το πρόγραμμα σπουδών, αν και δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά. Μετά επιλέγεις εσύ την πόλη που θα προτιμούσες.

Αθήνα/Θεσσαλονίκη είναι οι κλασικές επιλογές. Μεγάλες πόλεις, έχεις πράγματα να κάνεις.

Πάτρα/Γιάννενα/Αλεξανδρούπολη/Λάρισα
Συγκριτικά πιο μικρές πόλεις που έχουν όμως αρκετό φοιτητικό πληθυσμό και φοιτητική ζωή

Το Ηράκλειο είναι σε νησί αλλα τα έχει όλα: μαγαζιά, φαγαδικα, μπαράκια, ρακάδικα και φοιτητές



Υ.Γ. Νόμιζα ότι στην Κύπρο πανελλήνιες τις λένε. Γιατι Ελλαδίτες και όχι Έλληνες; Πάντα το είχα απορία
Ευχαριστώ πολύ,εμείς οι Κύπριοι σας λέμε Ελλαδιτες γιατί είστε Έλληνες που ζείτε στη Ελλάδα ενώ εμείς στην Κύπρο,για να μη δημιουργείται μπέρδεμα
 

sotirislk07

Νεοφερμένος

Ο sotirislk07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλωστονα.
Τις καλυτερες εγκαταστασεις τις εχει η Λαρισα
Την μεγαλυτερη πληροτητα την εχει η Αθηνα ( πανω απο 400 καθηγητες το χαρβαρτ εχει 200..ενεργοι ολοι?)... Η πατρα ζητα καθηγητες και δεν τις δινουν μεχρι που απειλει οτι θα το κλεισει το μαγαζι και παιρνει κατι.
Πιο ευκολη στις εξετασεις ειναι Αθηνα, Θεσσαλονικη
Πιο δυσκολη ειναι Ηρακλειο και Ιωαννινα.
Πιο ακριβη ζωη εχει η Αθηνα η Θεσσαλονικη και το Ηρακλειο.
Η πιο φτηνη ειναι η αλεξανδρουπολη.
Το πιο καλο φαι και διασκεδαση το εχει η θεσσαλονικη.
Την μεγαλυτερη ανωνυμια την εχει η Αθηνα ( χαος) μετα η Θεσσαλονικη και την λιγοτερη η Αλεξανδρουπολη.
Το κοστος ζωης ειναι μαχ 1200€ Αθηνα Θεσσαλονικη και Ηρακλειο και 1000€ στις αλλες.
Εδω στην ελλαδα δεν χωριζουμε οτι αυτος ειναι απο ιατρικη αθηνας αρα καλος ή αυτος ειναι ιωαννινα αρα κακος ...ολοι ιδιοι ειναι.
Ευχαριστώ πολυυ!!
 

sotirislk07

Νεοφερμένος

Ο sotirislk07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα από τον @γιαννης_00 , πραγματικά όπως ακριβώς τα λέει, πάντως η Θεσσαλονίκη είναι πιο δύσκολη από την Αθήνα
Βάλανε τώρα κάθετα μαθήματα για τα κλινικά μαθήματα και είναι αρκετά δύσκολο
Διάλεξε ότι σε βολεύει καλύτερα
Ευχαριστώω!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top