Σε ποιά σχολή πρέπει να πάω;

Domino888

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα πάω 2α λυκείου και πρέπει να επιλέξω κατεύθυνση. Θέλω να γινω πρέσβειρα αλλά δεν ξέρω από ποιά κατεύθυνση πάνε, βασικά ούτε σε ποιά σχολή θα πρέπει να περάσω... Μήπως λοιπόν ξέρει κανένας την απάντηση σε κάποια από τις 2 ερωτήσεις μου; :thanks::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cas

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Από θεωρητική μπορείς να πάς στο Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών!Θέλει νομίζω και ειδικό μάθημα μια ξένη γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Το τμήμα που ανέφερε ο Cas είναι εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=44748&highlight=%E4%E9%E5%E8%ED%FE%ED+%F3%F0%EF%F5%E4%FE%ED+%F0%EF%EB%E9%F4%E9%EA%FE%ED+%EA%E1%F4%E5%FD%E8%F5%ED%F3%E7

Γενικά για την κατεύθυνση https://ischool.e-steki.gr/showthrea...F4%E5%FD%E8%F5%ED%F3%E7+%E5%F0%E9%EB%DD%EE%F9

Θα σου πρότεινα πάντως Θεωρητική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Domino888

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, με βοηθήσατε πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Από οποιαδήποτε σχολή που να σχετίζεται με την πολιτική επιστήμη μπορείς να πας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Αν μισεις τα αρχαια οι παραπανω συμβουλατορες θα σε υποχρεωσουν!!Βασικα τα πας καλυτερα στα αρχαια η στα μαθηματικα?Τι σ αρεσει παραπανω??Επισης η θεωρητικη δεν ειναι καθολου ευκολη κατευθυνση οπως συνηθως πιστευεται.Χρειαζεται παπαγαλια και γερο στρωσιμο κωλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όποια σχολή ΑΕΙ και να τελειώσεις, δίνοντας εξετάσεις στο διπλωματικό σώμα μπορείς να γίνεις πρέσβης. Οι εξετάσεις αυτές ειναι από τις δυσκολότερες του ελληνικού δημοσίου και να ξερεις οτι για να τις περασεις χρειαζεσαι πολύ χοντρό βύσμα. Το τμήμα ΔΕΟΣ της ΑΣΟΕΕ είναι πολύ καλό για τέτοιου ειδους καριέρα και ανήκει στο 5ο πεδίο. Βγαινεις απο κει μέσα Οικονομολόγος-Διεθνολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και από το ΔΕΣ άσχετα αν δεν είναι πλέον ΔΕΟΣΠ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Domino888

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν μισεις τα αρχαια οι παραπανω συμβουλατορες θα σε υποχρεωσουν!!Βασικα τα πας καλυτερα στα αρχαια η στα μαθηματικα?Τι σ αρεσει παραπανω??Επισης η θεωρητικη δεν ειναι καθολου ευκολη κατευθυνση οπως συνηθως πιστευεται.Χρειαζεται παπαγαλια και γερο στρωσιμο κωλου!


βασικά μισώ την ιστορία τόσο πολύ που είχα αποκλείσει την Θεωριτική... Ουφ ουφ... Δεν έχω ιδέα τι θα κάνω..
-----------------------------------------
Όποια σχολή ΑΕΙ και να τελειώσεις, δίνοντας εξετάσεις στο διπλωματικό σώμα μπορείς να γίνεις πρέσβης. Οι εξετάσεις αυτές ειναι από τις δυσκολότερες του ελληνικού δημοσίου και να ξερεις οτι για να τις περασεις χρειαζεσαι πολύ χοντρό βύσμα. Το τμήμα ΔΕΟΣ της ΑΣΟΕΕ είναι πολύ καλό για τέτοιου ειδους καριέρα και ανήκει στο 5ο πεδίο. Βγαινεις απο κει μέσα Οικονομολόγος-Διεθνολόγος.

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι μου λες γιατί δεν έχω ασχοληθεί και πολύ μ αυτά. Θα μπορούσς να μου εξηγήσεις το εξηγήσεις ξανά; Για παράδειγμα από ποιά κατεύθυνση θα περάσω στο ΔΕΟΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αν μισεις τα αρχαια οι παραπανω συμβουλατορες θα σε υποχρεωσουν!!Βασικα τα πας καλυτερα στα αρχαια η στα μαθηματικα?Τι σ αρεσει παραπανω??Επισης η θεωρητικη δεν ειναι καθολου ευκολη κατευθυνση οπως συνηθως πιστευεται.Χρειαζεται παπαγαλια και γερο στρωσιμο κωλου!

παπαγαλία χρειάζεται άμα είσαι χαζός...στρώσιμο κώλου χρειάζεται...επισης είναι 3΄ς φορές τουλάχιστον πιο δύσκολη από την θετική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
παπαγαλία χρειάζεται άμα είσαι χαζός...στρώσιμο κώλου χρειάζεται...επισης είναι 3΄ς φορές τουλάχιστον πιο δύσκολη από την θετική!



3 φορές πιο δύσκολη από την Θετική? Μας δουλεύεις?:nono: Εξάλου δεν μπορείς να πεις μια κατεύθηνση πιο δύσκολη ή πιο εύκολη, εκτός κι αν αναφέρεσαι στον εαυτό σου...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
3 φορές πιο δύσκολη από την Θετική? Μας δουλεύεις?:nono: Εξάλου δεν μπορείς να πεις μια κατεύθηνση πιο δύσκολη ή πιο εύκολη, εκτός κι αν αναφέρεσαι στον εαυτό σου...:no1:

δεν ξέρω...αν και νομιζω ότι αντικειμενικά είναι πιο δύσκολη κατεύθυνση...τα τελευταία χρόνια βάζουν εύκολα θέματα...και το έχουν ξεφτυλήσει...τι να σου πω αντικειμενικά είναι πιο δύσκολη!!!!....τουλάχιστον απο την δική μου μεριά...τα μαθηματικά, η φυσική, η βιολογία, η χημεία...κτλ μου άρεσαν το ίδιο με τα αρχαία, τη λογοτεχνία...κτλ...αλλά μου φαίνονταν πολυ πιο εύκολα τα πρώτα από τα δεύτερα....άσχετο που πήγα θεωρητική γιατί ήθελα νομική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
δεν ξέρω...αν και νομιζω ότι αντικειμενικά είναι πιο δύσκολη κατεύθυνση...τα τελευταία χρόνια βάζουν εύκολα θέματα...και το έχουν ξεφτυλήσει...τι να σου πω αντικειμενικά είναι πιο δύσκολη!!!!....τουλάχιστον απο την δική μου μεριά...τα μαθηματικά, η φυσική, η βιολογία, η χημεία...κτλ μου άρεσαν το ίδιο με τα αρχαία, τη λογοτεχνία...κτλ...αλλά μου φαίνονταν πολυ πιο εύκολα τα πρώτα από τα δεύτερα....άσχετο που πήγα θεωρητική γιατί ήθελα νομική!
Καλό είναι να μην λέμε φράσεις τύπου "αντικειμενικά".Όχι και να λέμε πιο δυσκολα τα αρχαία και την ιστορία από τα μαθηματικά και τη φυσική.Ισως το λες επειδή δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με μαθηματικά και φυσική κατεθυνσης.Δεν υπάρχουν δύσκολες κατευθύνσεις.Υπάρχουν δύσκολα πεδία.Και προσωπικά πιστεύω ότι το 4ο πεδίο είναι το δυσκολότερο γιατί στα μαθηματικά κατεύθυνσης σχεδόν κάθε χρόνο βάζουν δύσκολα θέματα και ειναι και από τη φύση τους τα μαθηματικά είναι δύσκολα.Δεν μιλάω φυσικά για τα γενικής παιδείας που κάνετε στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών > Πολιτικές Επιστήμες > ΔΕΟΣ
Όταν μιλάμε για Διπλωματικό Σώμα,να ξέρεις ότι με ΒΥΣΜΑ ξεκινάς την καριέρα σου σε χώρα του 3ου κόσμου και μην σκεφτείς καν βίλες,ακριβά αυτοκίνητα κτλ...αυτό συνεχίζεται γύρω στα 15 χρόνια όπου και πιάνεις ΕΥΡΩΠΗ.
Με ΧΟΝΤΡΟ ΒΥΣΜΑ ξεκινάς σε χώρες καλύτερης ''ποιότητας'',γενικά άμα δεν γράφει κάπου η ταυτότητα Παπανδρέου ή Καραμανλής δύσκολα τα πράγματα :)
Αν δεν κάνω λάθος για να μπεις στο Διπλωματικό Σώμα εξετάζουν τις γνώσεις σου ΚΥΡΙΩΣ πάνω στην Ιστορία.

---

Όσο για την δυσκολότερη κατεύθυνση....
Θεωρητική --> Έχεις αποστηθίσει/παπαγαλίσει -> γράφεις
Θετική/Τεχνολογική --> Έχεις λύσει 1000 ασκήσεις,την 1001 άσκηση δεν είσαι ποτέ σίγουρος ότι θα την λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Καλό είναι να μην λέμε φράσεις τύπου "αντικειμενικά".Όχι και να λέμε πιο δυσκολα τα αρχαία και την ιστορία από τα μαθηματικά και τη φυσική.Ισως το λες επειδή δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με μαθηματικά και φυσική κατεθυνσης.Δεν υπάρχουν δύσκολες κατευθύνσεις.Υπάρχουν δύσκολα πεδία.Και προσωπικά πιστεύω ότι το 4ο πεδίο είναι το δυσκολότερο γιατί στα μαθηματικά κατεύθυνσης σχεδόν κάθε χρόνο βάζουν δύσκολα θέματα και ειναι και από τη φύση τους τα μαθηματικά είναι δύσκολα.Δεν μιλάω φυσικά για τα γενικής παιδείας που κάνετε στο σχολείο.

εγώ έδωσα ως επιλογής φυσική γενικής και σε πληροφορώ δεν ήταν καθόλου εύκολα τα θέματα συγκριτικά!το θέμα είναι ότι όπως προείπα ανεξάρτητα με το τι θέματα βάζουν στις πανελλήνιες..σαν αντικείμενο οι θεωρητικές επιστήμες μου φαίνονται πιο δύσκολες...και δεν το λέω εν αγνοία μου αυτό...πριν αποφασίσω που θα πάω είχα κάνει φροντηστήριο και στις δύο κατευθύνσεις!
-----------------------------------------
Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών > Πολιτικές Επιστήμες > ΔΕΟΣ
Όταν μιλάμε για Διπλωματικό Σώμα,να ξέρεις ότι με ΒΥΣΜΑ ξεκινάς την καριέρα σου σε χώρα του 3ου κόσμου και μην σκεφτείς καν βίλες,ακριβά αυτοκίνητα κτλ...αυτό συνεχίζεται γύρω στα 15 χρόνια όπου και πιάνεις ΕΥΡΩΠΗ.
Με ΧΟΝΤΡΟ ΒΥΣΜΑ ξεκινάς σε χώρες καλύτερης ''ποιότητας'',γενικά άμα δεν γράφει κάπου η ταυτότητα Παπανδρέου ή Καραμανλής δύσκολα τα πράγματα :)
Αν δεν κάνω λάθος για να μπεις στο Διπλωματικό Σώμα εξετάζουν τις γνώσεις σου ΚΥΡΙΩΣ πάνω στην Ιστορία.

---

Όσο για την δυσκολότερη κατεύθυνση....
Θεωρητική --> Έχεις αποστηθίσει/παπαγαλίσει -> γράφεις
Θετική/Τεχνολογική --> Έχεις λύσει 1000 ασκήσεις,την 1001 άσκηση δεν είσαι ποτέ σίγουρος ότι θα την λύσεις.

τα πράγματα είναι ως εξής....στην θεωρητική άμα παπαγαλίσεις είναι σίγουρο ότι θα πιάσεις τη βάση..δηλαδή μπορείς εύκολα να χτυπήσεις ενα 15...αν βασίζεσαι μόνο στην παπαγαλία δεν πιάνεις 19 και 20 όμως...χρειάζεται και λίγο νιονιο!!

η θετική είναι του ύψους και του βάθους...η θα πιάσεις 20 η 8α πιάσεις 8...ή θα την λύσεις ή όχι....τώρα άμα περιμένεις να έχεις λύσει την άσκηση αυτή που έπεσε για να γράψεις..συγγνώμη αλλά είσαι 3ς φορές χειρότερος από την παπαγαλία της θεωρητικής και 20 να γράψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχεις επαρκή γνώση του τρόπου σκέψης των θετικών επιστημών όπως και εγώ δεν έχω ιδέα από θεωρητικές επιστήμες.Το οτι έκανες φροντιστήριο και στις δυο κατευθύνσεις δεν λέει κάτι.Δεν μπορείς μέσα σε τόσο μικρό διάστημα να καταλάβεις τι είναι εύκολο ή δύσκολο.Εσένα σου φαίνεται πιο δύσκολο το ένα σε μένα πιο δύσκολο το άλλο.Είναι καθαρά προσωπικό θέμα.Αλλά πιστεύω πως κανένας δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά γιατί κανένας δεν έχει εμβαθυνει και στους δυο τομείς.Αλλά υπάρχει ένα μετρό αντικειμενικότητας σχετικά με τη δυσκολία των θετικών επιστημών(οι φυσικομαθηματικες σχολές είναι 4 χρόνια και έχουν μέσο όρο αποφοίτησης κοντά στα 7).Τα σοβαρά μαθηματικά αρχίζουν στη κατεθυνση στη τριτη λυκείου και συνεχίζουν στο πανεπιστήμιο.Εκεί να δεις δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
/offtopic on

Σωστό αυτό που λες στο τελευταίο post σου Nomikarios.Πιάνεται πιο εύκολα το 15 στη θεωρητική,αλλά αυτό αντισταθμίζεται από τις βάσεις των σχολών που είναι αρκετά υψηλές.Πιστεύω πως στη θεωρητική έχουν πλεονέκτημα όσοι μεταπηδούν στο 5ο πεδίο,για το λόγο ότι έχουν ήδη πιάσει υψηλά μόρια και έχοντας βέβαια επαφή με μαθηματικά/οικονομία φτάνουν ευκολότερα σε υψηλότερη βαθμολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχεις επαρκή γνώση του τρόπου σκέψης των θετικών επιστημών όπως και εγώ δεν έχω ιδέα από θεωρητικές επιστήμες.Το οτι έκανες φροντιστήριο και στις δυο κατευθύνσεις δεν λέει κάτι.Δεν μπορείς μέσα σε τόσο μικρό διάστημα να καταλάβεις τι είναι εύκολο ή δύσκολο.Εσένα σου φαίνεται πιο δύσκολο το ένα σε μένα πιο δύσκολο το άλλο.Είναι καθαρά προσωπικό θέμα.Αλλά πιστεύω πως κανένας δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά γιατί κανένας δεν έχει εμβαθυνει και στους δυο τομείς.Αλλά υπάρχει ένα μετρό αντικειμενικότητας σχετικά με τη δυσκολία των θετικών επιστημών(οι φυσικομαθηματικες σχολές είναι 4 χρόνια και έχουν μέσο όρο αποφοίτησης κοντά στα 7).Τα σοβαρά μαθηματικά αρχίζουν στη κατεθυνση στη τριτη λυκείου και συνεχίζουν στο πανεπιστήμιο.Εκεί να δεις δυσκολία.

εγώ αυτή την στιγμή λέω για βαθμό δυσκόλίας μαθημάτων σε επίπεδο πανελληνίων...δεν αναφέρομαι στα πεδία και στις σχολές που μπορείς να μπεις...γιατί προφανώς και δεν έχω επαρκείς γνώσεις επί του θέματος...

Βέβαια, αυτό που λες για τον μέσο όρο των φυσικο-μαθηματικών σχολών...δεν ξέρω...δεν νομίζω ότι ευθύνεται τόσο στα μαθήματα όσο στην ποιότητα των μαθητών...και προς θεού δεν το λέω προσβλητικά....ειλικρινά δεν θέλω να προσβάλλω κανένα...και η νομική θεωρείται μια από τις πιο δύσκολες σχολές της θεωρητικής...και οι περισσότεροι φοιτητές όχι μόνο αργουν να την τελειώσουν αλλά (στην Αθήνα συγκεκριμένα) βγάζουν βαθμό πτυχίου ιδιαίτερα χαμηλό...!ε στην δικιά μου περίπτωση όπου μπορώ να εκφέρω άποψη έχοντας σφαιρική αντίληψη των πραγμάτων.....είναι σίγουρο ότι αυτό οφείλεται στην ποιότητα των μαθητών...!!!εγώ δηλαδή τι είμαι? κανένας φωστήρας που μου φαίνονται πανεύκολα τα μαθήματα....και το εννοώ!!!μπορεί να προκαλέσω λανθασμένες εντυπώσεις ότι είμαι λίγο ψώνιο..αλλά πιστέψτε με αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση....απλά παραθέτω την άποψη μου ξεκάθαρα!:xixi::xixi::xixi:
-----------------------------------------
/offtopic on

Σωστό αυτό που λες στο τελευταίο post σου Nomikarios.Πιάνεται πιο εύκολα το 15 στη θεωρητική,αλλά αυτό αντισταθμίζεται από τις βάσεις των σχολών που είναι αρκετά υψηλές.Πιστεύω πως στη θεωρητική έχουν πλεονέκτημα όσοι μεταπηδούν στο 5ο πεδίο,για το λόγο ότι έχουν ήδη πιάσει υψηλά μόρια και έχοντας βέβαια επαφή με μαθηματικά/οικονομία φτάνουν ευκολότερα σε υψηλότερη βαθμολογία.

ναι το μόνο κακό σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι θα τα βρουν σκούρα (νομίζω) στις σχολές 5ου πεδίου.....καθώς δεν έχουν αποκτήσει ''θετική-πρακτική'' συλλογιστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top