Σειρά προτεραιότητας σχολών στο Μηχανογραφικό 2023

5tsuh1ss

Νεοφερμένος

Ο 5tsuh1ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φέτος έγραψα πανελλήνιες χωρίς κάποιον ξεκάθαρο στόχο, αν και πριν σκεφτόμουν σοβαρά τα τμήματα ΔΕΣ, κατά προτίμηση Αθήνα βέβαια εφόσον και εδώ μένω.
Έμαθα πως έγραψα 12,7 μέσο όρο στις εξετάσεις και τώρα προβληματίζομαι για το μηχανογραφικό. Πιστεύω οτι οι πρώτες τρεις μου επιλογές θα είναι οι εξής: Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής στο ΠΑΔΑ ως 1η επιλογή, Οικονομικών Σπουδών στο Π. Πατρών ως 2η, με στόχο την μετεγγραφή στο αντίστοιχο τμήμα ΕΚΠΑ ή ΠΑΠΕΙ, και Στατιστικής στο ΠΑΠΕΙ ως 3η.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν περνώ την περσινή βάση και των τριών αυτών τμημάτων κατά διαφορά 60-100 μορίων και δεν ξέρω αν εισάγομαι σε αυτές φέτος λόγω αυτής της διαφοράς. Θα δηλώνατε τις σχολές αν βρισκόσασταν στη θέση μου; Σας ευχαριστώ!
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αρχικά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου,αν έχεις σίγουρη τη μετεγγραφή μπορείς να δηλώσεις άλλο αντίστοιχο οικονομικό με χαμηλότερη βάση, Βόλο, Ιωάννινα, Ρέθυμνο
Κάθησε και μελέτησε όλες τις σχολές που περνάς και σε ενδιαφέρουν και διάλεξε
Εγώ θα προτιμούσα ένα γενικό οικονομικό παρά στατιστική ή χρηματοοικονομικά
Πάντως έχεις πολλές επιλογές, εξαρτάται αν μπορείς εκτός Αθηνών ή έχεις σίγουρη μετεγγραφή
Πολύ καλή επιλογή είναι και ή αγροτική οικονομία τού γεωπονικού
 

5tsuh1ss

Νεοφερμένος

Ο 5tsuh1ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν οι σχολές οικονομικών σπουδών και ειδικά το πρόγραμμα του ΕΚΠΑ, όχι μόνο γιατί τα μαθήματα είναι ενδιαφέρον αλλά και επειδή υπάρχουν πολλές επιλογές εξειδίκευσης. Το ΠΘ ακούγεται προτιμότερο γιατί περνώ, και η απόσταση από την Αθήνα δεν τρομάζει τους γονείς μου σε αντίθεση με τα άλλα δύο χαχαχα

Ως προς την μετεγγραφή πάντως παίρνω 6 μόρια με οικονομικά κριτήρια, έχω 2300 μόρια διαφορά από την περσινή βάση του ΠΑΠΕΙ, και 1522 μόρια διαφορά από αυτή του ΕΚΠΑ. Βάσει των στοιχείων από το 2021 και το 2022, πιστεύω ότι η μετεγγραφή είναι αρκετά σίγουρη. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα δω και το συγκεκριμένο τμήμα του γεωπονικού!
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν οι σχολές οικονομικών σπουδών και ειδικά το πρόγραμμα του ΕΚΠΑ, όχι μόνο γιατί τα μαθήματα είναι ενδιαφέρον αλλά και επειδή υπάρχουν πολλές επιλογές εξειδίκευσης. Το ΠΘ ακούγεται προτιμότερο γιατί περνώ, και η απόσταση από την Αθήνα δεν τρομάζει τους γονείς μου σε αντίθεση με τα άλλα δύο χαχαχα

Ως προς την μετεγγραφή πάντως παίρνω 6 μόρια με οικονομικά κριτήρια, έχω 2300 μόρια διαφορά από την περσινή βάση του ΠΑΠΕΙ, και 1522 μόρια διαφορά από αυτή του ΕΚΠΑ. Βάσει των στοιχείων από το 2021 και το 2022, πιστεύω ότι η μετεγγραφή είναι αρκετά σίγουρη. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα δω και το συγκεκριμένο τμήμα του γεωπονικού!
Εφόσον παίρνεις 6 μόρια έχεις πρακτικά σίγουρη τη μεταγραφή(σκέψου η βάση στο εκπα περισυ ήταν κυριολεκτικά 0) οπότε δήλωσε κατά σειρά όλα τα τμήματα οικονομικών(εφόσον αυτό θέλεις) που πιάνεις και έχεις βεβαιωθεί ότι υπάρχει αντιστοιχία με το εκπα και το παπει, μπες σε όποιο να ναι και κάνε αίτηση για τη μετεγγραφή. Θα είναι χαζό να βάλεις πρώτη επιλογή λοχρη του παδα η το αγροτικής οικονομίας και ανάπτυξης του γεωπονικού εφόσον θες οικονομικά και όχι κάποιο από αυτά τα δύο τμήματα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top