Σας αρέσουν τα μαθηματικά;

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
εμένα παρόλο που είμαι καλή δεν μου αρέσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ναι!!!!!!!!!Είναι το αγαπημένο μου μάθημα...:)(Για να μην πω ότι είμαι πορωμένος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το άκρως αντίθετο όμως... Τέσπα, εμένα μ' αρέσουν τα μαθηματικά γιατί όλα έχουν μια εξήγηση. 1+1 κάνει 2. Αυτό είναι νόμος του σύμπαντος. Επίσης μου αρέσουν γιατί πάνε απ' τον μικρόκοσμο στο μεγαλόκοσμο. π.χ. μπορεί να έχουμε 1/2, μπορεί να έχουμε όμως και κάτι σαν:

(349/23)x143.974+(453.675-145.246+[567.547-123x14])

(251+148)x23+5.430.294x128.345

Πώς είσαι σίγουρος ότι ο αριθμητής είναι μεγαλύτερος από τον παρονομαστή και έτσι το κλάσμα είναι μεγαλύτερο της μονάδας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Το άκρως αντίθετο όμως... Τέσπα, εμένα μ' αρέσουν τα μαθηματικά γιατί όλα έχουν μια εξήγηση. 1+1 κάνει 2. Αυτό είναι νόμος του σύμπαντος. Επίσης μου αρέσουν γιατί πάνε απ' τον μικρόκοσμο στο μεγαλόκοσμο. π.χ. μπορεί να έχουμε 1/2, μπορεί να έχουμε όμως και κάτι σαν:
(349/23)x143.974+(453.675-145.246+[567.547-123x14])
(251+148)x23+5.430.294x128.345​

χοχο τα μαθηματικά δεν είναι αριθμητική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Τα μαθηματικα ήταν φοβερά στο γυμνασιο και εξακολουθούν να μου αρεσουν τωρα στο λύκειο :P Ειδικά φέτος το κεφάλαιο με τις συναρτήσεις (γραφικές παραστάσεις/μελέτηη κλπ...) ήταν all the money!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Στο Γυμνάσιο τα μαθηματικά ήταν πολύ ωραία!!! Θα δούμε στο Λύκειο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι τα μαθηματικά δεν είναι μόνο το βιβλίο αλλά και ο καθηγητής/τρια και στο περιβαλλον που βρίσκεσαι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Έχεις δίκιο... Είναι δύο παράγοντες που επηρεάζουν την άποψη ατόμων για τα μαθηματικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Αυτό είναι που δεν μου αρέσουν στα μαθηματικά:down::wow:

Μα ωρέ παιδιά...αυτό δεν λέγεται Μαθηματικά, αλλά Αριθμητική. Τι νομίζετε ότι είναι το πιο δύσκολο στα Μαθηματικά δηλαδή, οι τεράστιες πράξεις και διαιρέσεις? Κάνετε τραγικό λάθος!

Συνήθως τα πιο δύσκολα έρχονται από τις πιο απλές προτάσεις. Και, βασικά, τα μαθηματικά είναι τρόπος σκέψης κατά κύριο μέρος. Τι σκέψη να χρειάζεσαι για να κάνεις πρόσθεση δυο ή περισσοτέρων δεκαψήφιων αριθμών? Για αυτή τη δουλειά υπάρχουν οι υπολογιστές τσέπης. (παλιότερα υπήρχαν και οι πίνακες λογάριθμων για να υπολογίζουν μεγάλα νούμερα)

Και κάτι άλλο, θα ήθελα να υπήρχε ένα section με μαθηματικές επεξηγήσεις πάνω σε θέματα ίσως ανώτερα του σχολικού επιπέδου.

Πχ. το κλπ.
-----------------------------------------
εννοούσα, τέλος πάντων.
-----------------------------------------
εννοούσα, τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
εννοούσα, τέλος πάντων.

Το σωστό είναι

Eαν έχουμε ένα σύνολο Α n στοιχείων θα ονομάζουμε συνδιασμό k στοιχείων του Α, κάθε υποσύνολο του Α που περιέχει k ακριβώς στοιχεία(). Ο τύπος που μας υπολογίζει το πλήθος όλων των συνδιασμών είναι




Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία μηνύματος. Πάντως το παραπάνω είναι πολύ χρήσιμο μερικές φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Να και μια άσκηση για να το καταλάβεις καλύτερα.

Αξιωματικός διοικεί 30 στρατιώτες. Με πόσους τρόπους μπορεί να επιλέξει άγημα 10 στρατιωτών?

Λύση

Η επιλογή ενός αγήματος καθορίζεται κάθε φορ'α από το περιεχόμενο της, από το σύνολο δηλαδή των στρατιωτών που επιλέγονται. Τα 10-μελή αγήματα που μπορεί να σχηματίστούν, βρίσκονται σε τέλεια αντιστοιχεία με τους συνδιασμόυς των 30 στρατιωτών ανά 10. Συμπαιρένουμε ότι το πλήθος των αγημάτων που μπορεί να σχηματιστόυν είναι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Τα μαθηματικα ήταν φοβερά στο γυμνασιο και εξακολουθούν να μου αρεσουν τωρα στο λύκειο :P Ειδικά φέτος το κεφάλαιο με τις συναρτήσεις (γραφικές παραστάσεις/μελέτηη κλπ...) ήταν all the money!!! :P

Συμφωνώ απόλυτα! Και σε αυτό το κεφάλαιο υπήρχαν οι πιο ενδιαφέρουσες ασκήσεις, ειδικά από βοηθήματα, που ήταν ένα επίπεδο παραπάνω από του σχολικού. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
στην πρώτη δημοτικού δεν μου άρεσαν καθόλου:mad:, τώρα ομώσ εντάξει δεν τρελένομαι κιόλας αλλά ναι μου τα έχω αρχίσει να τα συμπαθω απο πέρυσι!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ωραία!!! Θα ανακαλύψεις τη "μαγεία" τους!!!:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν τα συμπαθώ καθόλου-μα καθόλου:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
To έχεις πει 500000000 φορές, το εμπεδώσαμε

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
1 άλλη μια ακόμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Η ζωή χωρίς τα μαθηματικά είναι κόλαση... ΖΗΤΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ με τα μαθηματικά πορώνομαι πραγματικά!! είναι κατά τη γνώμη μου το πιο ενδιαφέρον μάθημα και ο εκπληκτικός καθηγητής που είχαμε φέτος ήταν το κερασάκι στην τούρτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top