Σας αρέσουν τα μαθηματικά;

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
εγω τρελαινομαι
-----------------------------------------
χεχε
-----------------------------------------
ναι παρα πολυ
μπράβο!!:no1:
κ μένα μ'αρέσουνε,αλλά κακά τα ψέματα είναι ιδιαίτερα απαιτητικό μάθημα...εκτός από διάβασμα θέλει κ λίγο μυαλό παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Τα μαθηματικά σχετικά μ αρέσουνε αλλα ΜΙΣΩ την τργωνομετρία, την απεχθάνομαι πραγματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
η τριγωνομετρια αν την προσεξεις ειναι ευκολη! εγω εκεινες τις μερες που καναμε τριγωνομετρια ελειπα γιατι ημουν αρρωστη οπως και μιση ταξη (ειχε παισει πανδημια) δεν ειχα καταλαβει τπτ αλλα με την καθηγητρια που ειχαμε ολα πηγαν τελεια και εγραψα και 20 σε διαγωνισμα πανω σε αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
η τριγωνομετρια αν την προσεξεις ειναι ευκολη! εγω εκεινες τις μερες που καναμε τριγωνομετρια ελειπα γιατι ημουν αρρωστη οπως και μιση ταξη (ειχε παισει πανδημια) δεν ειχα καταλαβει τπτ αλλα με την καθηγητρια που ειχαμε ολα πηγαν τελεια και εγραψα και 20 σε διαγωνισμα πανω σε αυτα...

Παντως εγω δεν βλεπω καποια ιδιαιτερη χρησιμοτητα της τριγωνομετριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Trigonometry

Η τριγωνομετρία είναι πάρα πολύ χρήσιμη, cel, και το link νομίζω καλύπτει. Όσο για τη Β' Γυμνασίου, εισαγωγικές έννοιες δεν κάναμε? Πού να δεις τη δυσκολία μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Δεν λεω οτι ειναι δυσκολη της δευτερας αλλα ετσι οπως την καναμε τουλαχισον εμεις ηταν αχρηστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,167 μηνύματα.
Παντως εγω δεν βλεπω καποια ιδιαιτερη χρησιμοτητα της τριγωνομετριας

πως...η τριγωνομετρία χρησιμοποιείται εκτενώς σαν εργαλείο στην ανάλυση Fourier (μετασχηματισμοί Fourier, σειρές Fourier, μαθηματικά πρότυπα διάδοσης κυμάτων) και στην μαθηματική θεωρία ανάλυσης σήματος (βλ. internet, τηλεπικοινωνίες,...κτλ). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
πως...η τριγωνομετρία χρησιμοποιείται εκτενώς σαν εργαλείο στην ανάλυση Fourier (μετασχηματισμοί Fourier, σειρές Fourier, μαθηματικά πρότυπα διάδοσης κυμάτων) και στην μαθηματική θεωρία ανάλυσης σήματος (βλ. internet, τηλεπικοινωνίες,...κτλ). :)


Ναι αλλα ετσι οπως την καναμε εμεις στην δευτερα ηταν μου φανηκε λιγο-πολυ αχρηστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι, ενώ στη Β' Γυμνασίου καταλάβαμε τις συναρτήσεις.

Για αυτό λέμε να αποκτήσουμε λίγη εμπειρία πάνω στο θέμα πριν πούμε τη γνώμη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
η τριγωνομετρια αν την προσεξεις ειναι ευκολη! εγω εκεινες τις μερες που καναμε τριγωνομετρια ελειπα γιατι ημουν αρρωστη οπως και μιση ταξη (ειχε παισει πανδημια) δεν ειχα καταλαβει τπτ αλλα με την καθηγητρια που ειχαμε ολα πηγαν τελεια και εγραψα και 20 σε διαγωνισμα πανω σε αυτα...

Περίμενε μερικά χρόνια ακόμα και θα δεις τη γλύκα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Οκ ουτε τις συναρτησεις καταλαβαμε.Εγω μιλαω με τις σχολικες και προσωπικες μου εμπειριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι το πιο εύκολο μάθημα !!!!! Ξεκολλήστε λίγο μερικοί... Μην τρομάζετε τα παιδάκια !!!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι το πιο εύκολο μάθημα !!!!! Ξεκολλήστε λίγο μερικοί... Μην τρομάζετε τα παιδάκια !!!!!! :)
εγώ δεν είμαι παιδάκι!!:(:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι το πιο εύκολο μάθημα !!!!! Ξεκολλήστε λίγο μερικοί... Μην τρομάζετε τα παιδάκια !!!!!! :)

Θυμηθείτε λίγο ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι, και ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετική δυσκολία σε κάθε μάθημα. Κανέναν δεν τρόμαξαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι το πιο εύκολο μάθημα !!!!! Ξεκολλήστε λίγο μερικοί... Μην τρομάζετε τα παιδάκια !!!!!! :)
καλα εμενα δε μου αρεσουν αλλα η αδερφη μου που σπουδαζει πολυτεχνειο λεει οτ ι ειναι πολυ δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ίσως επειδή αυτή διαβάζει κβαντομηχανική... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ίσως επειδή αυτή διαβάζει κβαντομηχανική... :P


Η κβαντομηχανικη ειναι κλαδος της φυσικης,αλλο φρουτο τουτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γιατί, φυσική το Πολυτεχνείο δεν έχει νομίζεις;;; Άσε που η κβαντομηχανική έχει άμεση σχέση με τα μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Γιατί, φυσική το Πολυτεχνείο δεν έχει νομίζεις;;; Άσε που η κβαντομηχανική έχει άμεση σχέση με τα μαθηματικά...


Ειπα εγω οτι δεν εχει.Αλλα εδω μιλαμε για μαθηματικα.Γενικα η φυσικη εχει μαθηματικα αλλα λογικα η αδερφη του παιδιου θα λεει για τα μαθηματαικα σαν μαθημα που κανουν στο πολυτεχνειο ξεχωρα απο φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,167 μηνύματα.
Γιατί, φυσική το Πολυτεχνείο δεν έχει νομίζεις;;; Άσε που η κβαντομηχανική έχει άμεση σχέση με τα μαθηματικά...

Δίκιο έχεις φίλε.:) Επειδή διδάσκομαι Κβαντομηχανική, ας είμαι φοιτητής Μαθηματικών, μπορώ να πω ότι τα μαθηματικά είναι η βάση και η θεωρητική της υπόσταση. Διάφορα προχωρημένα θέματα που σχετίζονται με την αρχή Pauli, εξίσωση Schrodinger, αρχή αβεβαιότητας του Heisenberg, η μηχανική μητρών, τα πηγάδια δυναμικού, το φωτοηλεκτρικό φαινόμενο, κυματοσωματιδιακός δυϊσμός της ύλης,...κτλ έχουν τρομερή σχέση με τα μαθηματικά όπως συναρτησιακή ανάλυση, μιγαδική ανάλυση και θεωρία κατανομών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top