Σας αρέσουν τα Λατινικά;

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
θεωρώ ότι είναι πολύ ωραία γλώσσα, αλλά βρε αδερφέ..ΤΙ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ !!! :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Γιατί; Τι έχουν; Γελοία;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Γιατί; Τι έχουν; Γελοία;; :P
χαχαχα ναι, είναι όλα ένα και ένα..θα τα δεις μόλις πας γ' λυκειου με τα ίδια σου τα μάτια :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Κατάλαβα..! τι να πουν κι αυτοί για πλούσιο λεξιλόγιο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
τα λατινικα ειναι τελεια!αλλα ετσι οπως διδασκονται στο σχολειο(οχι για να διευρυνουμε τους πνευματικους μας οριζοντες αλλα για πανελληνιες μονο και παπαγαλια) χανουν την αξια τους!αλλα γενικα μου αρεσουν.τουλαχιστον φετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα Λατινικά σαν ουσία δεν έχουν ιδιαίτερη να εμβαθύνεις όπως στο γνωστό........κατά τη γνώμη μου διατίθενται μόνο "για την πλάκα", καθώς είναι καθαρή παπαγαλία [μεταφράσεων, γραμματικοσυντακτικού κλπ] και επίσης το μόνο μάθημα που αν προσέξεις εξασφαλίζεις εύκολα το 20... βέβαια για να μην είμαι απόλυτη δεν χαρακτηρίζω ολόκληρη τη Λατινική λογοτεχνία, γιατί δεν την έχω διαβάσει, αλλά τα φετινά κείμενα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγώ πάλι παιδιά, φιλόλογος είμαι και ποτέ δεν τα χόνεψα τα λατινικά....ακόμα και στη σχολή, με το ζόρι τα περνούσα (με βαθμολογία 5-7). Ένας από τους λόγους που δεν διάλεξα να γίνω κλασικός φιλόλογος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
μην μπερδευουμε τα πραγματα!δεν αγαπω την λατινικη λογοτεχνια!δεν την ξερω κιολασ!αλλα μου αρεσει πολυ η λατινικη γλωσσα διοτι βρισκω πολλες ομοιοτητες με τα αγγλικα,τα γαλλικα,και τα ιταλικα(ασχετα αν τα ξεκινησα τωρα) και να πω την αληθεια,λατρευω να κοιταω μια λεξη,να την αναλυω,να ψαχνω την σημασια της!και ιδιαιτερα στα λατινικα!μπορει να μην γινετε σχολειο αλλα προσπαθω πολλες φορες να συνδυαζω τις γνωσεις μου στις ξενες γλωσσες και να προσπαθω να βρισκω απο που παραγεται μια λεξη και τι σημαινει!αlλα εννοειται μην συγκρινουμε τωρα την αρχαια ελληνικη λογοτεχνια με μια λογοτεχνια σχετικα νεα και εντονα επηρεασμενη απο την ελληνικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ξεκίνησα εχθές και είμαι πολύ ενθουσιασμένος! Φαίνονται τέλειααα!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Τα λατινικά πέρα του ότι είναι αντικειμενικά το πιο εύκολο απο όλα τα θεωρητικά μαθήματα είναι και το πιο ωραίο!!!! ασχοληθείτε από νωρίς μαζί τους και θα ναι παιχνιδάκι μετά!!! εγω πανελλαδικές έγραψα λατινικά 19.2!!!!! και τo έχασα το είκοσι απο ΒΛΑΚΕΙΕΣ του στυλ να θέλει αφαιρετική και να βάζω κλητική!!! :P :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε...αλλα στο τελος...απογοητευση.
Προσωπικα,εχοντας τελειωσει τη διχρονη ενασχοληση μου με τα λατινικα, εχω να πω πως στο τελος δεν μου αφησαν τιποτα. Ειτε τα εκανα ειτε οχι το ενα και το αυτο. Με τον τροπο που διδασκονται και με τα συγκεκριμενα εγχειριδια πραγματικα δεν ξερω αν προσφερουν τιποτα. Πολυ λυπαμαι που η θεωρητικη εχει ενα αχρηστο μαθημα σε αντιθεση με αλλες κατευθυνσεις.

Αποψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Τα λατινικά πέρα του ότι είναι αντικειμενικά το πιο εύκολο απο όλα τα θεωρητικά μαθήματα είναι και το πιο ωραίο!!!! ασχοληθείτε από νωρίς μαζί τους και θα ναι παιχνιδάκι μετά!!! εγω πανελλαδικές έγραψα λατινικά 19.2!!!!! και τo έχασα το είκοσι απο ΒΛΑΚΕΙΕΣ του στυλ να θέλει αφαιρετική και να βάζω κλητική!!! :P :P :D
Αυτό ακριβώς ήταν το πρόβλημα μου από τότε που τα ξεκίνησα... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα μπέρδευα...:worry:
Τεσπα εγώ τα λατινικά τα λάτρεψα... Για αυτό πιο πολύ θέλω κλασσική φιλολογία!
Είναι γενικά απίστευτο μάθημα!!!! Πιο πολύ μου αρέσουν οι ασκήσεις... είναι πολύ ευχάριστες... Μετατροπές, γραμματική κ τέτοια...
Παιδιά δεν είναι ανάγκη να παπαγαλίζετε τα λατινικά... Μαθαίνονται και χωρίς παπαγαλία!
Εγώ έγραψα 19,1 και τα λάθη μου ήταν χαζά, απροσεξίες!!!!!
Ένα μόνο σας λέω... προστακτική interficio-interfac:P:redface: (ναι ναι γελάστε ελεύθερα!:P)
Από το άγχος μου μπερδεύτηκα και μου ήρθε στο μυαλό η προστ του facio... Και τα άλλα λάθη το ίδιο χαζά ήταν... τι να πεις δεν πειράζει...
Για αυτό τα λατινικά θέλουν πολύ προσοχή, να τα κοιτάς και να τα ξανακοιτάς...
Αν τα καταλάβεις όμως θα σου φανούν τέλεια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
μου αρεσει η ιδεα να μαθω λατινικα αλλα θα παω θετικη...κριμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
μου αρεσει η ιδεα να μαθω λατινικα αλλα θα παω θετικη...κριμα
Αν το θέλεις πολύ μπορείς να το προσπαθήσεις μόνος σου(αφού τελειώσεις το σχολείο φυσικά! Τώρα επικεντρώσου στα μαθήματα του σχολείου!;)) Γιατί όχι;
Εγώ δλδ που ήμουν θεωρητική δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω μαθηματικά, φυσική ή χημεία; ή κάποιος της θετικής να κάτσει να μάθει αρχαία;
Δεν σε περιορίζει αυτό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Εγώ θα πω την δική μου άποψη.
Στην αρχή τα λάτρεψα τα λατινικά, εννοώντας στην πολύ αρχή μόλις τα είχα ξεκινήσει. Μετά όσο περνούσε ο καιρός, και στην ουσία δε τα μαθαίναμε ως γλώσσα αλλά τα παπαγαλίζαμε, είτε ήταν μετάφραση είτε ήταν τα ρήματα ή δε ξέρω εγώ τι, εκεί ήταν που άρχισα να τα μισώ και τα πήρα με κακό μάτι. Δηλαδή τι; έφαγα δύο χρόνια από την ζωή μου για να μάθω ανούσια πράγματα τα οποία μετά το τέλος της σχολικής χρονιάς τα ξέχασα και δε με ωφέλησαν ούτε επρόκειτο να με ωφελήσουν στα χρόνια που έρχονται. Αυτή είναι η μαλακία της θεωρητικής κατεύθυνσης, πέραν φυσικά της ιστορίας και λογοτεχνίας, τα άλλα μαθήματα είναι άκυρα και περιττά. Προσωπική άποψη πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη για ποιον ακριβώς λόγο παπαγαλίζατε τα λατινικά;;:worry:
Δεν σας ανάγκασε κανείς!!!
Αν τα παπαγαλίζατε επόμενο είναι να νιώθετε τώρα ότι δεν μάθατε τπτ!!
Άποψη μου ε, μπορείτε να πείτε ότι αυτά π λέω είναι ότι να 'ναι..
Πραγματικά όμως αυτό πιστεύω! Έτσι γίνεται με κάθε μάθημα... αν παπαγαλίζεις, δεν μαθαίνεις, απλά παπαγαλίζεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη για ποιον ακριβώς λόγο παπαγαλίζατε τα λατινικά;;:worry:
Δεν σας ανάγκασε κανείς!!!
Αν τα παπαγαλίζατε επόμενο είναι να νιώθετε τώρα ότι δεν μάθατε τπτ!!
Άποψη μου ε, μπορείτε να πείτε ότι αυτά π λέω είναι ότι να 'ναι..
Πραγματικά όμως αυτό πιστεύω! Έτσι γίνεται με κάθε μάθημα... αν παπαγαλίζεις, δεν μαθαίνεις, απλά παπαγαλίζεις!:P

Ναι συμφωνώ στο θέμα της παπαγαλίας αλλά όταν ρε συ πας στο σχολείο και η κάθε τρελή σου κατεβάζει βαθμό επειδή μια λέξη από την μετάφραση που έδωσε ήταν διαφορετική με αυτή που έγραψες εσύ(το ίδιο και στο φροντιστήριο), τότε τι έπρεπε να κάνουμε;
Και τα λατινικά, με τον τρόπο που διδάσκεται το μάθημα, όπως και τα αρχαία, δημιουργούν σε κάποιους μαθητές την εντύπωση, αν θέλεις, ότι κοπιάζουν για κάτι που στο τέλος δεν είχε ποτέ του ουσία αφού δε θα σε βοηθήσει στην ζωή. Εγώ όταν κοπιάζω για κάτι, θέλω να έχει νόημα...ε, τα λατικά δεν έχουν νοήμα, είτε τα μαθαίνεις είτε όχι. Και τονίζω, προσωπική άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ στο θέμα της παπαγαλίας αλλά όταν ρε συ πας στο σχολείο και η κάθε τρελή σου κατεβάζει βαθμό επειδή μια λέξη από την μετάφραση που έδωσε ήταν διαφορετική με αυτή που έγραψες εσύ(το ίδιο και στο φροντιστήριο), τότε τι έπρεπε να κάνουμε;
Και τα λατινικά, με τον τρόπο που διδάσκεται το μάθημα, όπως και τα αρχαία, δημιουργούν σε κάποιους μαθητές την εντύπωση, αν θέλεις, ότι κοπιάζουν για κάτι που στο τέλος δεν είχε ποτέ του ουσία αφού δε θα σε βοηθήσει στην ζωή. Εγώ όταν κοπιάζω για κάτι, θέλω να έχει νόημα...ε, τα λατικά δεν έχουν νοήμα, είτε τα μαθαίνεις είτε όχι. Και τονίζω, προσωπική άποψη
Οκ τότε μάλλον δεν έπεσες σε καλούς καθηγητές:/:
Ξέρω υπάρχουν πολλοί τετοιοι... αλλά τι να κάνεις;;; Γενικά ο τρόπος που γίνονται τα μαθήματα δεν είναι και ο καλύτερος!!! Αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι και πάνω σε αυτά βαδίζουμε! Την συγκεκριμένη πάντως (που από ότι φαίνεται μόνο καθηγήτρια δν την λες, δεν την ξέρω την κυρία και μπορεί γενικά να είναι καλή, αλλά από αυτό που μου λες, είναι λιγο έλεος!!!!!Και ξέρω, δεν είναι η μόνη!) καλό θα ήταν να της τα έλεγες ένα χεράκι... Τι θα πει κατεβάζει βαθμό επειδή δεν τα έγραψες ακριβώς!!! Θεέ μου μεταφραση είναι ο καθένας μπορεί να την γράψει και "πιο ελευθερα" αν θέλει!
Πάντως είμαι σίγουρη ότι αν δεν υπήρχε αυτή η λάθος εντύπωση ότι μόνο με παπαγαλία μαθαίνονται τα λατινικά τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα και δεν θα θεωρούνταν βλακείες και ανούσιο μάθημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delinda

Νεοφερμένος

Η delinda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
:)τα λατινικά είναι το λατρεμένο μου μάθημα!ποτέ δεν χρειάστηκε να παπαγαλίσω κ ήταν το μόνο μάθημα που δεν με άγχωσε..αν δεν περνούσα νομική θα πήγαονα φιλολογία μόνο και μόνο για να γίνω ερρυνήτρια λατινικής γλώσσας..είναι επίσης άδικο να θεωρούνται τα λατινικα ανούσια γιατι ειναι νεκρή γλώσσα..γαιτί με την ίδια λογική και τα αρχαία ανούσια έπρεπε να λογίζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
:)τα λατινικά είναι το λατρεμένο μου μάθημα!ποτέ δεν χρειάστηκε να παπαγαλίσω κ ήταν το μόνο μάθημα που δεν με άγχωσε..αν δεν περνούσα νομική θα πήγαονα φιλολογία μόνο και μόνο για να γίνω ερρυνήτρια λατινικής γλώσσας..

Εγώ γι' αυτό το λόγο δεν επέλεξα Νομική!!! :D Έχω τρέλα με τα Λατινικά, ήδη από μαθήτρια της Α' Γυμνασίου.

...είναι επίσης άδικο να θεωρούνται τα λατινικα ανούσια γιατι ειναι νεκρή γλώσσα..γαιτί με την ίδια λογική και τα αρχαία ανούσια έπρεπε να λογίζονται!

Σωστό και αυτό... Οι περισσότεροι από αυτούς που ακούν ότι θέλω να ασχοληθώ με την Λατινική γλώσσα και τον Λατινικό πολιτισμό, αυτό μου λένε...

Θεωρώ πάντως ότι ο τρόπος εκμάθησης Λατινικών εδώ είναι λανθασμένος. Στη Γερμανία π.χ. μαθαίνουν περισσότερο για τον πολιτισμό και όχι και τόσο για συντακτικές ιδιομορφίες. Είχα την τύχη να πάω σε γερμανικό σχολείο, όπου, παράλληλα με το κλασσικό μάθημα των Λατινικών, κάναμε και πραγματολογικά (σαν το Γνωστό στα Αρχαία ένα πράγμα!). Πιστεύω πως άξιζε η πίεση, και πως ίσως θα ήταν καλύτερο να γινόταν κάτι τέτοιο και στην Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top