ΣΣΑΣ Φαρμακευτική - τι γίνεται μετά τις σπουδές;

Elwik

Νεοφερμένος

Ο Elwik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς να αναζητήσω στο ίντερνετ αυτό που θα ρωτήσω εδώ, αλλά έχω μία απορία για την απίθανη περίπτωση που περάσω στην ΣΣΑΣ φαρμακευτική.

Έστω ότι τελειώνω τις σπουδές μου. Μετά την αποφοίτηση θα είμαι μέλος τους στρατού και φαρμακοποιός. Φαρμακείο δικό μου ενδέχεται να ανοίξω;

Άκουσα από μια φίλη μου που ψάχνεται ακραία για σχολές γενικά, και μου είπε πως οι μόνοι μου ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δικαίωμα να γίνουν ιδιώτες είναι αυτοί της ΣΣΑΣ. Εγώ δεν πάω ΣΣΑΣ (άμα περάσω) εφόσον ξεπατώθηκα 1 χρονιά ψυχικά και σωματικά άμα δεν μπορώ να έχω συνάμα και δικό μου φαρμακείο.

Γίνεται λοιπόν να ανοίξω φαρμακείο ενώ είμαι φαρμακοποιός στρατού;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς να αναζητήσω στο ίντερνετ αυτό που θα ρωτήσω εδώ, αλλά έχω μία απορία για την απίθανη περίπτωση που περάσω στην ΣΣΑΣ φαρμακευτική.

Έστω ότι τελειώνω τις σπουδές μου. Μετά την αποφοίτηση θα είμαι μέλος τους στρατού και φαρμακοποιός. Φαρμακείο δικό μου ενδέχεται να ανοίξω;

Άκουσα από μια φίλη μου που ψάχνεται ακραία για σχολές γενικά, και μου είπε πως οι μόνοι μου ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δικαίωμα να γίνουν ιδιώτες είναι αυτοί της ΣΣΑΣ. Εγώ δεν πάω ΣΣΑΣ (άμα περάσω) εφόσον ξεπατώθηκα 1 χρονιά ψυχικά και σωματικά άμα δεν μπορώ να έχω συνάμα και δικό μου φαρμακείο.

Γίνεται λοιπόν να ανοίξω φαρμακείο ενώ είμαι φαρμακοποιός στρατού;
Δυσκολο το ερωτημα και μαλλον η απαντηση ειναι οχι χωρις να το εχω δει πουθενα.. Διοτι το φαρμακειο εχεις κυριως πρωινη λειτουργεια..εσυ σε ποιο απο τα δυο θα εισαι το πρωι... το βαζω αλλους να δουλευουν για μενα δεν παιζει.
Οι γιατροι ομως ολων των ιδικοτητων εχουν δικαιωμα απογευματινου ιατρειου .
Βεβαια μπορεις να τους τα βροντηξεις πληρωνοντας 120.000 € και να ανοιξεις φαρμακειο.
Απο την αλλη αν ειχες τα 120Κ γιατι να πας ΑΠΘ μεσω ΣΑΑΣ δεν εχει νοημα.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Δυσκολο το ερωτημα και μαλλον η απαντηση ειναι οχι χωρις να το εχω δει πουθενα.. Διοτι το φαρμακειο εχεις κυριως πρωινη λειτουργεια..εσυ σε ποιο απο τα δυο θα εισαι το πρωι... το βαζω αλλους να δουλευουν για μενα δεν παιζει.
Οι γιατροι ομως ολων των ιδικοτητων εχουν δικαιωμα απογευματινου ιατρειου .
Βεβαια μπορεις να τους τα βροντηξεις πληρωνοντας 120.000 € και να ανοιξεις φαρμακειο.
Απο την αλλη αν ειχες τα 120Κ γιατι να πας ΑΠΘ μεσω ΣΑΑΣ δεν εχει νοημα.
νομίζω στο στρατευμα ειναι υποχρεωμένος να παραμείνει 8 χρονια , οποτε μετά δεν θα χρειαστεί να πληρώσει αποζημίωση λογικά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
νομίζω στο στρατευμα ειναι υποχρεωμένος να παραμείνει 8 χρονια , οποτε μετά δεν θα χρειαστεί να πληρώσει αποζημίωση λογικά
ε περα απο τα 8 νομιζω θα πληρωσει...
για τους πενταετεις ( φαρμακα) ειναι 10 χρονια .

1718361996564.png

οι ιδιοι οι γιατροι τα λενε...( δεν φερεσαι ετσι σε ανθρωπους που σωζουν ζωες)
εχει την πληροφορια που λεμε (συντομα) ....εκτος της εκτενους των περασμενων εμβολιων που μπορεις να την κανεις σκιπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς να αναζητήσω στο ίντερνετ αυτό που θα ρωτήσω εδώ, αλλά έχω μία απορία για την απίθανη περίπτωση που περάσω στην ΣΣΑΣ φαρμακευτική.

Έστω ότι τελειώνω τις σπουδές μου. Μετά την αποφοίτηση θα είμαι μέλος τους στρατού και φαρμακοποιός. Φαρμακείο δικό μου ενδέχεται να ανοίξω;

Άκουσα από μια φίλη μου που ψάχνεται ακραία για σχολές γενικά, και μου είπε πως οι μόνοι μου ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δικαίωμα να γίνουν ιδιώτες είναι αυτοί της ΣΣΑΣ. Εγώ δεν πάω ΣΣΑΣ (άμα περάσω) εφόσον ξεπατώθηκα 1 χρονιά ψυχικά και σωματικά άμα δεν μπορώ να έχω συνάμα και δικό μου φαρμακείο.

Γίνεται λοιπόν να ανοίξω φαρμακείο ενώ είμαι φαρμακοποιός στρατού;
Όχι.

Όταν με το καλό (μετά από 8-12 έτη ανάλογα την ειδικότητα) υπηρετήσεις υποχρεωτικά, μπορείς να αιτηθείς την αποστράτευσή σου πληρώνοντας προδρομικά τις εισφορές εως την συνταξιοδότησή σου (καμιά 150.000€) και να σου μείνει το πτυχίο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top