ΣΜΥΝ

Pete

Νεοφερμένος

Ο Pete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
:hello:Καλησπέρα! Μετά την αποφοίτησή από την ΣΜΥΝ που εργάζεται ο υπαξιωματικός;; (Σε ποια περιοχή)
Επίσης τα μηνιαία ταξίδια του καλοκαιριού ποιο μήνα γίνονται; και γενικά υπάρχει περίπτωση να πραγματοποιηθούν ταξίδια σε μέρες άδειας;
Η ειδικότητα που θα ακολουθήσει ο φοιτητής επηρεάζει τα ταξίδια που θα κάνει κατά την φοίτηση του και μετέπειτα στο επάγγελμα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
:hello:Καλησπέρα! Μετά την αποφοίτησή από την ΣΜΥΝ που εργάζεται ο υπαξιωματικός;; (Σε ποια περιοχή)
Επίσης τα μηνιαία ταξίδια του καλοκαιριού ποιο μήνα γίνονται; και γενικά υπάρχει περίπτωση να πραγματοποιηθούν ταξίδια σε μέρες άδειας;
Η ειδικότητα που θα ακολουθήσει ο φοιτητής επηρεάζει τα ταξίδια που θα κάνει κατά την φοίτηση του και μετέπειτα στο επάγγελμα;
Θα με ενδιεφερε και μενα να μαθω.
Απ οτι εχω δει η σχολη εχει μεσα απειρες ειδικοτητες.
Υποθετω... οτι κυριως οι μαχιμοι θα ειναι σαλαμινα με τοσα νεα πλοια που ερχονται.
 

Pete

Νεοφερμένος

Ο Pete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για ειδικότητες ξηράς και δεν εχω γνωρίζω καθόλου για τις μεταθέσεις αυτών
 

sakplat

Νεοφερμένος

Ο sakplat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλημέρα,
Ως επαγγελματίας αυτού χώρου (αλλά από στρατό ξηράς) θα πρότεινα, να κάνεις ένα πολύ καλό search με λέξεις κλειδιά για πολεμικό ναυτικό, δυσχερειες προσωπικού ΠΝ κτλ. Υπάρχουν αρκετές προκλήσεις τις οποίες αντιμετωπίζουν τα τελευταία χρόνια οι ένοπλες δυνάμεις και μια από αυτές είναι οι παραιτήσεις στο ΠΝ λόγω εξαντλήσεως του προσωπικου... Με τα όσα λίγα ξέρω, περνάς αρκετά από τα χρόνια σου υπηρεσία πλοίου, και από ένα σημείο και μετά ανάλογα με τη ειδικότητα σου...
Δες το διεξοδικά. Το να μπλέξεις με το στρατό, σε οποιαδήποτε μορφή, δεν είναι κάτι που το αποφασίζεις σε δύο εβδομάδες, αυτές της συμπλήρωσης των μηχανογραφικων..

My 2 cents
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Καλημέρα,
Ως επαγγελματίας αυτού χώρου (αλλά από στρατό ξηράς) θα πρότεινα, να κάνεις ένα πολύ καλό search με λέξεις κλειδιά για πολεμικό ναυτικό, δυσχερειες προσωπικού ΠΝ κτλ. Υπάρχουν αρκετές προκλήσεις τις οποίες αντιμετωπίζουν τα τελευταία χρόνια οι ένοπλες δυνάμεις και μια από αυτές είναι οι παραιτήσεις στο ΠΝ λόγω εξαντλήσεως του προσωπικου... Με τα όσα λίγα ξέρω, περνάς αρκετά από τα χρόνια σου υπηρεσία πλοίου, και από ένα σημείο και μετά ανάλογα με τη ειδικότητα σου...
Δες το διεξοδικά. Το να μπλέξεις με το στρατό, σε οποιαδήποτε μορφή, δεν είναι κάτι που το αποφασίζεις σε δύο εβδομάδες, αυτές της συμπλήρωσης των μηχανογραφικων..

My 2 cents
ωχ μανα μου...
Εχω ενα κοριτσακι που τις αρεσουν οι στολες που θελει να το βαλω ΣΜΥΝ ..τις ειπα οτι εχει ζορι..και πολυ φρεγατα και αιγαιο και διασωση και ολα τα καλα
Τι να κανω να το αποτρεψω?
 

sakplat

Νεοφερμένος

Ο sakplat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ωχ μανα μου...
Εχω ενα κοριτσακι που τις αρεσουν οι στολες που θελει να το βαλω ΣΜΥΝ ..τις ειπα οτι εχει ζορι..και πολυ φρεγατα και αιγαιο και διασωση και ολα τα καλα
Τι να κανω να το αποτρεψω?
Φίλε μου, μακριά από εμένα η ευθύνη μιας τέτοιας απόφασης μέσω οποιοδήποτε επηρεασμου.... Οι γνωστες ενός επαγγελματικό χώρου κρίνουν και συμβουλεύουν με βάση τις δικές τους εμπειρίες... Αν ειναι καλές, όλα βαίνουν καλώς...αν πάλι έχουν δυσκολευτεί, αυτό επικοινωνούν προς τα έξω... Οι ένοπλες δυνάμεις είναι κάτι ιδιαίτερο, θέλει ψάξιμο πολύ... Να μείνω στο ακαδημαϊκό κομμάτι το οποίο είναι ίσως και αυτό ένδειξη του πόσο σοβαρά τις αντιμετωπίζουν; ενώ εχουν γινει τα τελευταία χρόνια τριετεις, δεν τις έχουν αναβαθμίσει ακαδημαϊκά με αποτέλεσμα να θεωρούνται ανώτερες (ούτε καν επίπεδο παλιών ΤΕΙ) και επίσης βγαίνουν με τον ίδιο βαθμό..
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Η συμβουλή πάντως είναι συγκεκριμένη: Αν πρακτικά σου αρέσει ο στρατός και αν συνέχεια ονειρεύεσαι να πας στην Ουκρανία ή στους Χούθι να πολεμήσεις, τότε προχώρα και πήγαινε. Αν όμως ονειρεύεσαι βόλεμα, επαγγελματική τακτοποίηση και δημοσιοϋπαλληλίκι τότε μην πας στρατό γιατί θα μετανιώνεις μια ζωή.

Ο βασικός λόγος που παραιτούνται από τον στρατό και ειδικά το ΠΝ, είναι αυτό ακριβώς, ότι έχει γεμίσει δημοσίους υπαλλήλους που ονειρεύονται να πληρώνονται χωρίς να δουλεύουν. Και αντίθετα υπάρχουν πολλά άτομα έξω στην κοινωνία, κατάλληλα για το ΠΝ (που θα είναι τουλάχιστον 12 μήνες συνεχόμενα στους Χούθι), που όμως δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να μπουν στο ΠΝ. Το πρόβλημα είναι καθαρά λάθος άτομα στα λάθος σημεία.
 

sakplat

Νεοφερμένος

Ο sakplat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το πρόβλημα κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι πιο σύνθετο και πολύπλοκο από αυτό. Μπαίνεις με τις καλύτερες των προθέσεων και αναλόγως την προέλευση σου στο στράτευμα, (σχολή, ειδικότητα, κλάδος κτλ) έχεις να αντιμετωπισεις: προβληματικες συμπεριφορές από ανώτερους, αναξιοκρατια, ρουσφέτι, μεγάλα διαστήματα μακριά από την οικογένεια για διάφορους λόγους, μεταθέσεις, με ότι αυτό συνεπάγεται όσο μεγαλώνεις και κουβαλάς μια οικογένεια, μισθοί ναι μεν από την πρώτη στιγμή αλλά όσο μεγαλώνεις, τίποτα το ιδιαίτερο γιατί δεν αυξάνεται ανάλογα των αναγκών σου, αλήθεια ανέφερα προβληματικες συμπεριφορές; όσο είσαι μικρός, δέχεσαι πολλά. Όσο μεγαλώνεις, οι αντοχές σου μειώνονται. Και μπορώ να συνεχίσω. Θα φοβισω όμως και δεν το θέλω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις πολυ κατατοπιστικες απαντησεις.
Το κοριτσι δεν εχει σχεση ουτε με πολεμο ουτε με οπλα..μαλλον αυτο που λετε θελει ...μια απλη νοικοκυρεμενη δημσοσιο υπαλληλικη ζωη.
Ειθελε να παει νερομπατσινα ... οκ ..δεν πιασαμε και τα μορια... αλλα και την απετρεψα και εγω να μην εχει διαπληκτισμους με ανθρωπους...διοτι ειναι χαμηλων τονων παιδι.
Ο στρατος εχει πολιτισμενο περιβαλον ..νομιζω..και εργαζομενος σε ενα χωρο με σταθερους αμθρωπους τα πραγματα ειναι απλα.. και το εχω 3 σιρίτια και εσυ κανενα δεν εχει καμια σημασια ...ο ενας εχει αναγκη τον αλλων.
Βεβαια εχω ακουσει και τα ασχημα απο στρατιωτικη γιατρο που επεμβαινουν οι αλλοι στην διαγνωση της και την θεραπει λογω αστερων.

Τωρα πως να τα μεταφερεις αυτα σε ενα κοριτσακι και να σε πιστεψει για το τι ειναι περιπολια στο αιγαιο και φρεγατα στην ερυθρα θαλλασα..και πως ειναι να μεγαλωνεις και να εχεις αποψη.
Θα κανω μια προσπαθεια για ναυτηλιακα του πειραια ή και πλοιαρχος ακτοπλοοιας αφου θελει στολες.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες απο μεσα ...ειναι πολυ σημαντικες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top