ΣΜΥΝ ή ΕΠΟΠ;

angies

Νεοφερμένος

Η angies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι καλύτερο να περάσεις ΣΜΥΝ από πανελλαδικές ή ΕΠΟΠ;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,360 μηνύματα.
ΣΜΥΝ προφανώς. Το ένα σε βγάζει Κελευστή (κατώτατος υπαξιωματικός) ενώ ΕΠΟΠ είναι επαγγελματίας στρατιώτης (σαν να κάνεις θητεία επί πληρωμή). Κατώτατος των κατώτατων και χωρίς ιδιαίτερες προοπτικές ιεραρχικής ανέλιξης.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,522 μηνύματα.
ΣΜΥΝ προφανώς. Το ένα σε βγάζει Κελευστή (κατώτατος υπαξιωματικός) ενώ ΕΠΟΠ είναι επαγγελματίας στρατιώτης (σαν να κάνεις θητεία επί πληρωμή). Κατώτατος των κατώτατων και χωρίς ιδιαίτερες προοπτικές ιεραρχικής ανέλιξης.

Όχι ακριβώς. Και οι ΕΠΟΠ έχουν εξέλιξη, απλά πιο αργά σε σχέση με έναν της σχολής υπαξιωματικών. Συνήθως φτάνουν μέχρι τον βαθμό του Ανθυπασπιστή όταν είναι να βγουν στη σύνταξη.
Επίσης, έχε υπόψιν οτι ένας ΕΠΟΠ Επικελευστής (αντίστοιχα επιλοχίας του πεζικού) είναι ανώτερος από έναν Κελευστή (λοχίας) που μόλις τελείωσε τη ΣΜΥΝ
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εάν σου αρέσει το ναυτικό και η ιδέα του να περάσεις αρκετά έτη σε πλοίο, τότε η ΣΜΥΝ είναι μονόδρομος. Ως ΕΠΟΠ έχεις σχεδόν μηδαμινή εξέλιξη (έως αρχιλοχίας ή το αντίστοιχο του σε άλλους κλάδους) και θα ζεις μια ζωή με τρεις και εξήντα. Φυσικά και από στρατιωτική σχολή δεν θα ρέεις στο χρήμα αλλά θα είσαι αρκετά καλύτερα από τους άλλους σε βάθος χρόνου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,360 μηνύματα.
Όχι ακριβώς. Και οι ΕΠΟΠ έχουν εξέλιξη, απλά πιο αργά σε σχέση με έναν της σχολής υπαξιωματικών. Συνήθως φτάνουν μέχρι τον βαθμό του Ανθυπασπιστή όταν είναι να βγουν στη σύνταξη.
Επίσης, έχε υπόψιν οτι ένας ΕΠΟΠ Επικελευστής (αντίστοιχα επιλοχίας του πεζικού) είναι ανώτερος από έναν Κελευστή (λοχίας) που μόλις τελείωσε τη ΣΜΥΝ
Πρέπει να περάσει νομίζω μία οκταετία για να αρχίσει σιγά σιγά η άνοδος από ΕΠΟΠ. Ποιος ζει μέσα σε μία οκταετία. Και από σχολή να μπήκε θα έχει πάρει προαγωγή μέχρι τότε.

Η ερώτηση είναι σαν να συγκρίνεις να μπεις στην αστυνομία από πανελλήνιες (αστυφυλάκων) ή από προκηρύξεις (ειδικός φρουρός). Εννοείται πας μέσω σχολής. Εκτός αν στο ναυτικό είναι τόσο αλλιώς.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,523 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι καλύτερο να περάσεις ΣΜΥΝ από πανελλαδικές ή ΕΠΟΠ;
Αν έχεις δυνατότητα για σχολή τότε ΣΜΥΝ προφανώς.
Από εκεί θα βγεις υπαξιωματικός, ενώ ως ΕΠ.ΟΠ. θα φτάσεις κάποια χρόνια υπηρεσίας με μηδαμινή ουσιαστικά εξέλιξη.
Και ας σημειωθεί επίσης ότι ως ΕΠ.ΟΠ. παίζεται να μην πάρεις σύνταξη. Δεν το έχω ψάξει πολύ καλά, αλλά ξέρω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει. Ψάξ' το και εσύ βέβαια για σιγουριά.

Στα κακά του να επιλέξεις την ΣΜΥΝ είναι ότι θα έχεις περισσότερες ευθύνες σε σχέση με έναν ΕΠ.ΟΠ., ενώ για το Ναυτικό ειδικά δεν ακούγονται και τα καλύτερα (εξού και οι πολλές παραιτήσεις). Ωστόσο αν σε ενδιαφέρει να κάνεις καριέρα στο στρατό και ειδικότερα στο ναυτικό, η καλύτερη επιλογή είναι φυσικά η σχολή. Αν σε ενδιαφέρει απλώς να πληρώνεσαι κάθε μήνα, πάνε ΕΠ.ΟΠ. (και εκεί θα κάνεις πράγματα, δε θα κάθεσαι, αλλά άλλη φάση το ένα και άλλη φάση το άλλο).
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Καμία επιλογή δεν φαίνεται ιδιαιτέρως ελκυστική, απλώς δεν ξέρω και ποιες οι δυνατότητές σου ως μαθητής και ποιοι οι στόχοι. Φυσικά μεταξύ ΣΜΥΝ από πανελλήνιες και ΕΠΟΠ σαφώς η επιλογή των πανελληνίων είναι καλύτερα. Σχολή Ναυτικών Δοκίμων θεωρώ κάπως καλύτερα από άποψη προοπτικών, απολαβών και εξέλιξης αλλά έχεις άλλες απαιτήσεις να μπεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι καλύτερο να περάσεις ΣΜΥΝ από πανελλαδικές ή ΕΠΟΠ;
Μονο ΣΜΥΝ...
Ως εποπ θα πρεπει να αποδεικνύεις παντα οτι εισαι και εσυ ικανος.
Και στις οποιες τοποτεθετησεις προτεραιοτητα θα εχουν οι της σμυν και ας εχουν πιο χαμηλο βαθμο και ας ο εποπ ειναι πιο σπιρτο.
Τα 3 χρονια σχολης+εμπειρια εργασιας ειναι παντα ανωτερα απο μονο την εμπειρια εργασιας.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Όχι ακριβώς. Και οι ΕΠΟΠ έχουν εξέλιξη, απλά πιο αργά σε σχέση με έναν της σχολής υπαξιωματικών. Συνήθως φτάνουν μέχρι τον βαθμό του Ανθυπασπιστή όταν είναι να βγουν στη σύνταξη.
Επίσης, έχε υπόψιν οτι ένας ΕΠΟΠ Επικελευστής (αντίστοιχα επιλοχίας του πεζικού) είναι ανώτερος από έναν Κελευστή (λοχίας) που μόλις τελείωσε τη ΣΜΥΝ
Γιατί να είσαι τόσο άσχετος ρε φίλε...

Οι ΕΠΟΠ έχουν εξέλιξη... ναι όση εξέλιξη έχει και ο καθαριστής σχολείων στο να γίνει διευθυντής σχολείου --δηλαδή ΚΑΜΙΑ.

Από ΣΜΥΝ βγαίνουν ΜΟΝΙΜΟΙ Κελευστές για αρχή και ναι όντως ένας ΕΠΟΠ Επικελευστής θα είναι ανώτερος από έναν Μόνιμο Κελευστή... για ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΒΑΘΜΟ. Μετά θα έχει default αρχαιότητα από κάθε ΕΠΟΠ ομοιόβαθμό του! Να στο θέσω αλλιώς; Ένας Μόνιμος Επικελευστής με πραγματική υπηρεσία στο βαθμό δύο μήνες έχει αρχαιότητα από έναν ΕΠΟΠ Επικελευστή με υπηρεσία τρία έτη!

ΚΑΜΙΑ σχέση η εξέλιξη των ΕΠΟΠ με ΣΜΥΝ (καλά για να μη μιλήσουμε για ΣΝΔ όπου Κελευστής είσαι... στο δεύτερο έτος).

Ενδεικτικά θα αναφέρω τα εξής:

Ο ελάχιστος χρόνος παραμονής σε κάθε βαθμό που χρειάζεται για την προαγωγή τους και εφόσον συντρέχουν οι λοιπές νόμιμες προϋποθέσεις είναι:
Δηλαδή ένας απόφοιτος ΣΜΥΝ θα μπορεί να γίνει αξιωματικός στα 15 έτη υπηρεσίας.

Θες να μάθεις πότε ένας ΕΠΟΠ ΠΝ θα μπορεί να γίνει αξιωματικός; ΠΟΤΕ.

Φεύγει αναγκαστικά από το σώμα στα 50 (πλέον 60) του και καταληκτικός βαθμός θα είναι στη καλύτερη ο Ανθυπασπιστής.

Δε ξέρω τι έχεις διαβάσει και που, αλλά το να λες για τους ΕΠΟΠ ότι είναι οτιδήποτε άλλο πέρα από τελευταίος τροχός της άμαξας που λέγεται Ένοπλες Δυνάμεις είναι άλλα ντ' άλλον.

Αν ήταν παράδεισος, δεν θα είχανε παραιτήσεις της τάξεως του 40%.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρέπει να περάσει νομίζω μία οκταετία για να αρχίσει σιγά σιγά η άνοδος από ΕΠΟΠ. Ποιος ζει μέσα σε μία οκταετία. Και από σχολή να μπήκε θα έχει πάρει προαγωγή μέχρι τότε.
Δύο χρόνια από Ναύτης σε Κελευστής, πέντε χρόνια σε επικελευστής και σε δεκαέξι χρόνια (!!!) ανθυπασπιστής με ένα στοπ στο αρχικελευστής... χαχαχαα
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,522 μηνύματα.
Γιατί να είσαι τόσο άσχετος ρε φίλε...
Θύμισε μου λίγο, που υπηρέτησες; Ή μήπως δεν υπηρέτησες;
Οι ΕΠΟΠ έχουν εξέλιξη... ναι όση εξέλιξη έχει και ο καθαριστής σχολείων στο να γίνει διευθυντής σχολείου --δηλαδή ΚΑΜΙΑ.

Εξέλιξη υπάρχει, δε χρειάζεται να τα ακυρώνουμε όλα. Απλά έχουν ένα ταβάνι στην ιεραρχία.

Ένας Μόνιμος Επικελευστής με πραγματική υπηρεσία στο βαθμό δύο μήνες έχει αρχαιότητα από έναν ΕΠΟΠ Επικελευστή με υπηρεσία τρία έτη!
Από πότε ισχύει αυτό; Άλλαξε κάτι πρόσφατα;

Δε ξέρω τι έχεις διαβάσει και που, αλλά το να λες για τους ΕΠΟΠ ότι είναι οτιδήποτε άλλο πέρα από τελευταίος τροχός της άμαξας που λέγεται Ένοπλες Δυνάμεις είναι άλλα ντ' άλλον.

Αν ήταν παράδεισος, δεν θα είχανε παραιτήσεις της τάξεως του 40%.

Έχω υπηρετήσει, οπότε όσα γράφω δεν είναι από τη φαντασία μου ούτε ο,τι μου έχει πει γνωστός γνωστού ή έχω διαβάσει στο ίντερνετ. Έχουν συγκεκριμένα καθήκοντα οι ΕΠΟΠ, εκπαίδευση / οπλοασκήσεις / ειδικότητα νομίζεις θα κάτσει να σου κάνει ο αξιωματικός; Προφανώς και όχι. Σε πολλές μονάδες, υπάρχουν ΕΠΟΠ στα γραφεία για αρκετές δουλειές που πρέπει να γίνουν.

Παράδεισος δεν είναι λόγω των μεταθέσεων και του χαμηλού μισθού. Μέσα στο στρατόπεδο, δε νομίζω να περνάνε και άσχημα (εξαρτάται από την μονάδα πάντα αυτό).
Όσο υπηρετούσα, είχα γνωρίσει αρκετούς ΕΠΟΠ. Οι περισσότεροι από αυτούς ήταν αξιόλογοι άνθρωποι, συνειδητοποιημένοι και ήξεραν που βρισκόντουσαν. Πολλοί είχαν τελειώσει και πανεπιστήμια, απλά επειδή δε ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή, επέλεξαν τη μονιμότητα και τον μισθό που παρέχει ο στρατός. Άλλοι μπήκαν ΕΠΟΠ επειδή δεν είχαν άλλη επιλογή, δεν είχαν σπουδάσει κάτι ούτε έμαθαν κάποια τέχνη. Άλλοι μπήκαν επειδή γούσταραν τον στρατό και ήθελαν να το κάνουν αυτό επαγγελματικά.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Θύμισε μου λίγο, που υπηρέτησες; Ή μήπως δεν υπηρέτησες;
ΔΕΑ ΤΘ σε παραμεθόριο της ΑΣΔΕΝ και τώρα έφεδρος ανθυπίλαρχος, έχοντας περάσει από τέσσερα στρατόπεδα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του Αιγαίου. Θες να μιλήσω και για αρχιφύλακας σε φυλάκια που έχω κάνει;

Σε κάλυψα;

Από πότε ισχύει αυτό; Άλλαξε κάτι πρόσφατα;
Όχι, εκτός αν με τη χρήση του όρου "πρόσφατα" εννοείς το μακρινό... 1984!

Έχουμε και λέμε επειδή το παίζεις ξερόλας χωρίς να ξέρεις:

Στρατιωτικός Κανονισμός 20 - 1, Μέρος Δεύτερο, Κανόνες της Ιεραρχίας της Διοικήσεως και της Πειθαρχίας, Γενικά Καθήκοντα Στρατιωτικών, άρθρο 8 παράγραφος 7:

7. Υπαξιωματικοί του Ίδιου Όπλου ή Σώματος
Μεταξύ ομοιόβαθμων υπαξιωματικών του ίδιου Όπλου ή Σώματος, αλλά
διάφορων κατηγοριών, η σειρά αρχαιότητας, είναι η παρακάτω:
Μόνιμοι
Εθελοντές

Μόνιμοι από την εφεδρεία
Κληρωτοί
Κληρωτοί από την εφεδρεία
Μεταξύ τους, όσοι είναι παλαιότερων κλάσεων, είναι αρχαιότεροι από αυτούς
που ανήκουν σε νεώτερες κλάσεις
Μόνιμοι - ΣΜΥΝ, Εθελοντές - ΕΠΟΠ.

Πάρε και όλο το νομοθέτημα έτσι γιατί είμαι λαρτζ να' ούμε.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,522 μηνύματα.
Όχι, εκτός αν με τη χρήση του όρου "πρόσφατα" εννοείς το μακρινό... 1984!

Έχουμε και λέμε επειδή το παίζεις ξερόλας χωρίς να ξέρεις:

Στρατιωτικός Κανονισμός 20 - 1, Μέρος Δεύτερο, Κανόνες της Ιεραρχίας της Διοικήσεως και της Πειθαρχίας, Γενικά Καθήκοντα Στρατιωτικών, άρθρο 8 παράγραφος 7:


Μόνιμοι - ΣΜΥΝ, Εθελοντές - ΕΠΟΠ.

Πάρε και όλο το νομοθέτημα έτσι γιατί είμαι λαρτζ να' ούμε.

Από το λινκ που μου έστειλες:
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ
6. Από την άποψη του τρόπου εισόδου τους στο Στρατό, οι Στρατιωτικοί διακρίνονται σε μόνιμους, εθελοντές και στρατευμένους.
7. Μόνιμοι Στρατιωτικοί είναι εκείνοι που κατατάχθηκαν στο Στρατό για να σταδιοδρομήσουν σ' αυτόν. Αυτοί προέρχονται από τις παραγωγικές Στρατιωτικές Σχολές ή από αρχική κατάταξη ή από μονιμοποίηση. Οι στρατιωτικοί ειδικής μονιμότητας καθώς και οι προερχόμενοι από ανακατάταξη, σ' ό,τι αφορά στην εφαρμογή των διατάξεων αυτού του κανονισμού, θεωρούνται σαν μόνιμοι Στρατιώτικοί.
8. Εθελοντές Στρατιωτικοί είναι εκείνοι που κατατάχθηκαν με τη θέληση τους στο Στρατό και ανέλαβαν την υποχρέωση να υπηρετήσουν σ' αυτόν για ορισμένο χρόνο. Αυτοί διατηρούν την ιδιότητα του εθελοντού και μετά τη λήξη της αρχικής υποχρεώσεως τους, εφόσον εξακολουθούν να υπηρετούν στο Στρατό
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Από το λινκ που μου έστειλες:
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ
6. Από την άποψη του τρόπου εισόδου τους στο Στρατό, οι Στρατιωτικοί διακρίνονται σε μόνιμους, εθελοντές και στρατευμένους.
7. Μόνιμοι Στρατιωτικοί είναι εκείνοι που κατατάχθηκαν στο Στρατό για να σταδιοδρομήσουν σ' αυτόν. Αυτοί προέρχονται από τις παραγωγικές Στρατιωτικές Σχολές ή από αρχική κατάταξη ή από μονιμοποίηση. Οι στρατιωτικοί ειδικής μονιμότητας καθώς και οι προερχόμενοι από ανακατάταξη, σ' ό,τι αφορά στην εφαρμογή των διατάξεων αυτού του κανονισμού, θεωρούνται σαν μόνιμοι Στρατιώτικοί.
8. Εθελοντές Στρατιωτικοί είναι εκείνοι που κατατάχθηκαν με τη θέληση τους στο Στρατό και ανέλαβαν την υποχρέωση να υπηρετήσουν σ' αυτόν για ορισμένο χρόνο. Αυτοί διατηρούν την ιδιότητα του εθελοντού και μετά τη λήξη της αρχικής υποχρεώσεως τους, εφόσον εξακολουθούν να υπηρετούν στο Στρατό
Ναι, οι ΕΠΟΠ τι είναι ρε τρελέ;

Μόνιμοι; Έρχονται από παραγωγική σχολή;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,522 μηνύματα.
Ναι, οι ΕΠΟΠ τι είναι ρε τρελέ;

Μόνιμοι; Έρχονται από παραγωγική σχολή;
Δες καλύτερα ρε τρελέ

Αυτοί προέρχονται από τις παραγωγικές Στρατιωτικές Σχολές ή από αρχική κατάταξη ή από μονιμοποίηση.

Επίσης δες τι είναι οι ΕΜΘ για να καταλάβεις τις διαφορές.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Δες καλύτερα ρε τρελέ

Αυτοί προέρχονται από τις παραγωγικές Στρατιωτικές Σχολές ή από αρχική κατάταξη ή από μονιμοποίηση.

Επίσης δες τι είναι οι ΕΜΘ για να καταλάβεις τις διαφορές.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις σε κάτι στο οποίο είσαι 100% λάθος.

Οι ΕΠΟΠ είναι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ Οπλίτες, οι οποίοι απλά μονιμοποιούνται στα 7 χρόνια.

Λες υπηρέτησες κιόλας: εφόσον υπηρέτησες δεν έχεις παρατηρήσει ποτέ πως στις στήλες αρχαιότητας για το ποιός θα πάρει τα πόστα στις ίλες/λόχους οι Μ. ΑΛΧΙΕΣ/ΕΠΛΧΙΕΣ/ΛΧΙΕΣ έμπαιναν πάντα πρώτοι παρά το ότι είχαν λιγότερο χρόνο στο βαθμό από ό,τι οι αντίστοιχοι ΕΜΘ;

Άλλωστε οι ΕΠΟΠ αναλαμβάνουν αρχική υποχρέωση παραμονής μόνο για 7 χρόνια!


BTW, για να δεις πόσο άσχετος τελικά είσαι:

ΕΜΘ = ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΜΑΚΡΑΣ ΘΗΤΕΙΑΣ

ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ

ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ
 

redpointer

Νεοφερμένος

Ο redpointer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν εχουμε μιλησει καθολου για τις απειρες παραιτησεις στο πολεμικο ναυτικο και απο σνδ και απο σμυν και απο εποπ. Ο λογος ειναι οτι πανε ταξιδια πολλους μηνες οπως απο εμποροπλοιαρχων αλλα πληρωνονται ελαχιστα τυπου 1200 τον μηνα * 12. Επισης ειναι περιπλοκη η συντηρηση του εξοπλισμου χωρις να αμοιβονται αναλογα. τα στατιστικά των παραιτήσεων για το α΄ εξάμηνο είναι όχι απλώς αποκαρδιωτικά, αλλά δραματικά: εκατόν δώδεκα (112) παραιτήσεις και αιτήσεις αποστρατειών, όταν για το ίδιο διάστημα του 2023 ο αριθμός ήταν «μόλις» πενήντα επτά (57). Εκατόν δώδεκα, όταν για όλο το 2023 οι παραιτήσεις ανήλθαν σε εκατόν ογδόντα (180). Οποτε πολυ πιθανο να μην αξιζει ουτε εποπ ουτε σμυν ουτε σνδ κρινοντας απο τους ηδη εργαζομενους εκειπερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top