ΣΕΜΦΕ ή Ηλεκτρολόγος ΠΑΔΑ ή Μηχανολόγος ΠΑΔΑ;

melver

Νεοφερμένος

Ο melver αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το 99% των δουλειών που θα μπορείς να βρεις ως απόφοιτος των Ηλεκτρολόγων του ΠΑΔΑ, θα μπορείς να τις βρεις και ως απόφοιτος της ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ. Αλλά το αντίστροφο ισχύει με άλλο νούμερο: περίπου το 50% των δουλειών που θα μπορείς να βρεις ως απόφοιτος της ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ, θα μπορείς να βρεις και ως απόφοιτος των Ηλεκτρολόγων ΠΑΔΑ.

Από εκεί και πέρα το ένα μεταπτυχιακό ή τα δύο μεταπτυχιακά κτλ, δεν παίζει ρόλο από ποια σχολή είσαι. Σε όλες πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν και πάνω κάτω η άποψη η δική μου, είναι ότι όλοι πρέπει να σπουδάζουμε όσο οι γιατροί, δηλαδή 10+ χρόνια. Άρα μετά το πρώτο σου πτυχίο (είτε ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ, είτε Ηλεκτρολόγοι ΠΑΔΑ), το μυαλό σου να μην είναι σε μεταπτυχιακό, αλλά είτε σε δεύτερο πτυχίο (π.χ. με κατατακτήριες), είτε σε διδακτορικό.

Τέλος έχε υπόψιν σου, ότι και η ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ και οι Ηλεκτρολόγοι ΠΑΔΑ, σου προσφέρουν 5-ετές integrated master.

ΥΓ: Στο εξωτερικό, όλα είναι Greek universities, δεν ξεχωρίζει το ΕΜΠ από το ΠΑΔΑ. Όλα τα Greek universities είναι στο επίπεδο του μέσου Ευρωπαϊκού πανεπιστημίου.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες. Σιγά σιγά, νομίζω ξεκαθαρίζω το τοπίο.
 

melver

Νεοφερμένος

Ο melver αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ωραια ..χαιρομαι που εισαι συνειδητοποιημενος σε αυτο που θες ...η αληθεια ειναι οτι την εμβαθυνση που θα κανεις στην σεμφε δεν θα την κανεις σε καμια σχολη μηχανικων.. οι αλλου εστοαζουν στις εφαρμογες και με τροπους εξω απο την θεωρητικη προσεγγιση.
Μια και ειπες για Η/M... οι ηλεκτρολογοι του εχουν αλλαξει και το ονομα το λενε ηλεκτρομαγνητικα πεδια..
Επειδη και σωστα το μετα σχολης σε απασχολει οπως και τον καθενα μας
εδω σου εχω τον συλλογο σεμφιτων.
Η λυσξη παω σεμφε και γινομαι εκπαιδευτικος σε φροντ δεν ειναι λυση.


Και εδω συλλογο ΗΜΜΥ ( απθ ειναι αλλα οκ )


θα ελεγα να παρεις αυριο τους αποφοιτους σεμφιτες ..εκει θα υπαρχει εικαζω καποιος νοημων να σου λυσει τις επαγγελματικες αποριες.
Χίλια ευχαριστώ, δεν έχω λόγια! Την Τετάρτη έχω ραντεβού με φροντ για το μηχανογραφικό και θέλω να πάω κατασταλαγμένος όσο γίνεται. Ο δ/ντης του φροντ που ήταν και καθηγητής μου στα μαθηματικά (με μεγάλη πείρα και ενδιαφέρον στον επαγγελματικό προσανατολισμό) με κατηύθυνε περισσότερο λόγω χαρακτήρα μου (συνεσταλμένος και πολύ μεθοδικος είπε) στην πληροφορική (που μπαίνω μόνο Χαροκόπειο τηλεματικη και Πειραιά ψηφιακά). Όπως καταλαβαίνετε μπερδεύτηκα περισσότερο. Αλλά δεν θέλω να κάψω τη φυσική και να γράφω κώδικες που δεν έκανα στη γ λυκείου οπότε το απεκλεισα. Μου είπε βέβαια ότι και η Σεμφε μου παει. Το ηλ/γων, μηχ/γων και Ναυπηγών δεν τα σχολιασε (εννοώ αν μου ταιριάζουν ή όχι).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,525 μηνύματα.
Χίλια ευχαριστώ, δεν έχω λόγια! Την Τετάρτη έχω ραντεβού με φροντ για το μηχανογραφικό και θέλω να πάω κατασταλαγμένος όσο γίνεται. Ο δ/ντης του φροντ που ήταν και καθηγητής μου στα μαθηματικά (με μεγάλη πείρα και ενδιαφέρον στον επαγγελματικό προσανατολισμό) με κατηύθυνε περισσότερο λόγω χαρακτήρα μου (συνεσταλμένος και πολύ μεθοδικος είπε) στην πληροφορική (που μπαίνω μόνο Χαροκόπειο τηλεματικη και Πειραιά ψηφιακά). Όπως καταλαβαίνετε μπερδεύτηκα περισσότερο. Αλλά δεν θέλω να κάψω τη φυσική και να γράφω κώδικες που δεν έκανα στη γ λυκείου οπότε το απεκλεισα. Μου είπε βέβαια ότι και η Σεμφε μου παει. Το ηλ/γων, μηχ/γων και Ναυπηγών δεν τα σχολιασε (εννοώ αν μου ταιριάζουν ή όχι).
Οχι αγορι μου οχι παλικαρι μου ...εσυ γεννηθηκες να προσκυνας τον θεο και την φυση... οχι τον μπιλ γκεϊτς..θα εκραγεις εκει.
Οχι θετικες επιστημες σε οικονομικα πανεπιστημια.
Α ωραια ναυπηγος ...πολιτικος μηχανικος της λαμαρινας. ναι ναι καλη δουλεια ( εμενα δε μ'αρεσει) αλλα θα εισαι εκει στην κινα την κορεα στα πλοια ..θα τρως ωραια γλυκοξινα και τα ματακια σου θα γινουν σχιστα αλλα ο λογαριαμος στην τραπεζα θα φουσκωνει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,815 μηνύματα.
Ο @gegeorgiou90 γενικά πολύ φοβάμαι οτι δεν έχει τελειώσει ημμυ ΕΜΠ.
Κατά καιρούς έχει πετάξει πολύ χοντρές...ανακρίβειες, και γενικότερα φαίνετια άσχετος με το αντικείμενο του ημμυ στην ολότητα του. Καλύτερα να συνεχίσει να σχολιάζει για τεχνητή νοημοσύνη(που και εκεί δεν μας τα λέει καλά), και να μην μιλάει για τα υπόλοιπα εαν δεν γνωρίζει.

Επίσης θα πρότεινα σε όσα παιδιά παρακολουθούν το τι γράφει και συμπληρώνουν μηχανογραφικό αυτή την στιγμή να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί όταν τον διαβάζουν γιατί είναι τελείως επικίνδυνος στο πως αξιολογεί και κρίνει τα πράγματα και είναι κρίμα να επιλέξουν σχολή βάσει της δικής του άγνοιας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Ο @gegeorgiou90 γενικά πολύ φοβάμαι οτι δεν έχει τελειώσει ημμυ ΕΜΠ.
Κατά καιρούς έχει πετάξει πολύ χοντρές...ανακρίβειες, και γενικότερα φαίνετια άσχετος με το αντικείμενο του ημμυ στην ολότητα του. Καλύτερα να συνεχίσει να σχολιάζει για τεχνητή νοημοσύνη(που και εκεί δεν μας τα λέει καλά), και να μην μιλάει για τα υπόλοιπα εαν δεν γνωρίζει.

Επίσης θα πρότεινα σε όσα παιδιά παρακολουθούν το τι γράφει και συμπληρώνουν μηχανογραφικό αυτή την στιγμή να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί όταν τον διαβάζουν γιατί είναι τελείως επικίνδυνος στο πως αξιολογεί και κρίνει τα πράγματα και είναι κρίμα να επιλέξουν σχολή βάσει της δικής του άγνοιας.
Προφανώς έχω τελειώσει ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Μπορείς να μου πεις σε ποια σημεία από αυτά που γράφω διαφωνείς;
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το να εμπιστεύεστε το μέλλον σας στον καθένα που δεν τον ξέρετε και δεν ξέρετε το υπόβαθρο του, τι σκοπεύει που ‘πατάει και που βρίσκετε’ πραγματικά με ξεπερνάει.
Θα κάνέτε αυτό που θέλέτε, θα ακολουθήσετε την καρδιά σας και το ονειρο σας και δεν χρειάζεστε ΚΑΝΕΝΑΝ να σας κάνει το μηχανογραφικό και να σας γυρίζει τα μυαλά με βάση τις δικές του παραστάσεις και θέλω. Μια χαρά μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας.
Μορφωμενα παιδιά είστε, αμάν πια
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,815 μηνύματα.
Προφανώς έχω τελειώσει ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Μπορείς να μου πεις σε ποια σημεία από αυτά που γράφω διαφωνείς;
Και μόνο που κατευθύνεις κάποιον που να πάει βάσει πόσα μόρια έβγαλε είναι γελοίο. Αυτά είναι κόμπλεξ των υποψηφίων, οι σχολές δεν κατηγοριοποιούν τον εαυτό τους, ούτε το πρόγραμμα σπουδών ως κατώτερα και ανώτερα. Οι υποψήφιοι το κάνουν, εννίοτε και οι ίδιοι οι καθηγητές για διάφορους λόγους. Αλλά τα ιδρύματα ποτέ.

Γενικά μην λες ανακρίβειες περί πρεστίζ, γιατί θα οδηγήσετε τα παιδιά στην ανεργία και είναι πολύ κρίμα. Έχω γνωρίσει φοιτητές απο όλες τις πολυτεχνικές της Ελλάδος, και μάντεψε...άλλοι ήταν άσχετοι και άλλοι ήταν εξαιρετικοί. Που καταλήγουμε άρα ; Δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος να πεις ανάλογα τι τελείωσε ο άλλος πόσο ικανός είναι. Όπως έχω μιλήσει και με εταιρίες διεθνούς κύρους και μάντεψε...Στα @@ τους που τελείωσες. Δεν επενδύουν στο ίδρυμα για να τους νοιάζει αυτό. Δεν προσλαμβάνουν το ίδρυμα, προσλαμβάνουν εσένα. Θέτουν κάποια κριτήρια, εαν τα πληρείς, παίρνεις την δουλειά, πολύ απλά. Άρα ο υποψήφιος δεν πρέπει να κοιτάζει ούτε την φήμη, ούτε την βάση ενός τμήματος αλλά το εαν : ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΕ ΕΠΑΡΚΕΣ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΗ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.

Εαν θες να συζητήσεις οπότε για τα + και τα - κάθε τμήματος κάντο, αλλά το να λες αυθαίρετα το τάδε τμήμα έχει χ μόρια άρα είναι ΙΕΚ, είναι οτι πιο ηλίθιο έχω ακούσει.

Και το ceid πιο μικρή βάση έχει απο το ΠΑΔΑ μηχανικών πληροφορικής και αντικειμενικά έχει μικρή βάση. Άρα βάσει της λογικής σου το ceid είναι ΙΕΚ ; Άρα του λες να πάει σε ΙΕΚ. Βλέπεις, δεν βγάζει νόημα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,525 μηνύματα.
Το να εμπιστεύεστε το μέλλον σας στον καθένα που δεν τον ξέρετε και δεν ξέρετε το υπόβαθρο του, τι σκοπεύει που ‘πατάει και που βρίσκετε’ πραγματικά με ξεπερνάει.
Θα κάνέτε αυτό που θέλέτε, θα ακολουθήσετε την καρδιά σας και το ονειρο σας και δεν χρειάζεστε ΚΑΝΕΝΑΝ να σας κάνει το μηχανογραφικό και να σας γυρίζει τα μυαλά με βάση τις δικές του παραστάσεις και θέλω. Μια χαρά μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας.
Μορφωμενα παιδιά είστε, αμάν πια
Παρακαλω μπορω να διαφωνησω...
Σημερα στις 4 εχω συνάντηση με ενα κοριτσι (και την φευγατη μανα του) που θελει τα ενστολα... τι να κανω εγω που δεν μ'αρεσουν τα ενστολα ..?να την γυρισω με τις γνωσεις μου και την πειθω μου στα ναυτηλιακα του παπει .. με βλεπει σαν το πλεον ειδήμων και θεο τον επιτυχιων ( εχω τακτοποιησει τα αλλα 3 αδελφια της με ψυχουλα μορια)... οχι δεν θα το κανω ...θα το βουλωσω περι προτιμησεων μου ...και θα τις εξηγήσω οσο πιο ουδετερα ξερω τι ειναι το ενα και τι το αλλο ..τι δυσκολα το ενα και τι το αλλο ..τι λευτα το ενα και τι το αλλο ...μετα θα παει σπιτι να σκεφτει ..και θα ξαναρθει να με πει οκ ριξε ενστολα... Το συναισθημα ειναι πολυπλοκο και δεν αλλαζει με 1ω λογο.
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Και μόνο που κατευθύνεις κάποιον που να πάει βάσει πόσα μόρια έβγαλε είναι γελοίο. Αυτά είναι κόμπλεξ των υποψηφίων, οι σχολές δεν κατηγοριοποιούν τον εαυτό τους, ούτε το πρόγραμμα σπουδών ως κατώτερα και ανώτερα. Οι υποψήφιοι το κάνουν, εννίοτε και οι ίδιοι οι καθηγητές για διάφορους λόγους. Αλλά τα ιδρύματα ποτέ.

Γενικά μην λες ανακρίβειες περί πρεστίζ, γιατί θα οδηγήσετε τα παιδιά στην ανεργία και είναι πολύ κρίμα. Έχω γνωρίσει φοιτητές απο όλες τις πολυτεχνικές της Ελλάδος, και μάντεψε...άλλοι ήταν άσχετοι και άλλοι ήταν εξαιρετικοί. Που καταλήγουμε άρα ; Δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος να πεις ανάλογα τι τελείωσε ο άλλος πόσο ικανός είναι. Όπως έχω μιλήσει και με εταιρίες διεθνούς κύρους και μάντεψε...Στα @@ τους που τελείωσες. Δεν επενδύουν στο ίδρυμα για να τους νοιάζει αυτό. Δεν προσλαμβάνουν το ίδρυμα, προσλαμβάνουν εσένα. Θέτουν κάποια κριτήρια, εαν τα πληρείς, παίρνεις την δουλειά, πολύ απλά. Άρα ο υποψήφιος δεν πρέπει να κοιτάζει ούτε την φήμη, ούτε την βάση ενός τμήματος αλλά το εαν : ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΕ ΕΠΑΡΚΕΣ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΗ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.

Εαν θες να συζητήσεις οπότε για τα + και τα - κάθε τμήματος κάντο, αλλά το να λες αυθαίρετα το τάδε τμήμα έχει χ μόρια άρα είναι ΙΕΚ, είναι οτι πιο ηλίθιο έχω ακούσει.

Και το ceid πιο μικρή βάση έχει απο το ΠΑΔΑ μηχανικών πληροφορικής. Άρα βάσει της λογικής σου το ceid είναι ΙΕΚ ; Βλέπεις, δεν βγάζει νόημα...
Τα μισά από αυτά που λες δεν βγάζουν νόημα., είναι ασαφή και αόριστα. Στα άλλα μισά που βγάζουν νόημα γενικά συμφωνώ μαζί σου. Ειδικά ότι τα μόρια βάσης δεν παίζουν ρόλο συμφωνώ 100%.

Και ναι θα πω στο παιδί που έβγαλε 17.000 μόρια να πάει ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ και όχι Ηλεκτρολόγους ΠΑΔΑ, και αν μου πει ότι σκέφτεται να πάει να δουλέψει χωρίς να σπουδάσει θα του πω ότι κάνει λάθος, και αν μου πει ότι θα σπουδάσει απλά 2 χρόνια σε ΙΕΚ, θα του πω ότι πάλι κάνει λάθος. Και προφανώς η φήμη του πρώτου Ελληνικού πανεπιστημίου (ΕΜΠ: 21 Ιανουαρίου 1837, ΕΚΠΑ: 24 Απριλίου 1837) είναι μοναδική και προφανώς παίζει έναν κάποιο ρόλο. Δεν θα πω σε ένα παιδί που θέλει να ανέβει Έβερεστ να πάει στην Πάρνηθα γιατί είναι το ίδιο. Ναι και η Πάρνηθα μια χαρά είναι, πολύ καλύτερη από το καυσαέριο της Ομόνοιας και μόνο καλό θα κάνει ένα hiking στην Πάρνηθα. Αλλά δεν θα του πω είναι το ίδιο με το Έβερεστ.

Η ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ είναι σαν το βουνό Annapurna στα Ιμαλάια, ενώ οι Ηλεκτρολόγοι ΠΑΔΑ είναι σαν το Mont Blanc στις Άλπεις. Ναι και τα δύο είναι ωραία βουνά για επαγγελματικό climbing, αλλά δεν είναι ίσα και όμοια. Το καθένα έχει την μοναδικότητά του.

Τέλος να πω ότι δεν παίζει ρόλο στην STEM η ειδική γνώση. Δηλαδή φαντάσου ένα πρότζεκτ Ηλεκτρολόγου που πρέπει να γίνει μέσα σε 12 μήνες. Αν αγνοήσουμε τα δικαιώματα και τις γραφειοκρατίες, τότε ποια είναι η διαφορά να αναλάβει το πρότζεκτ ένας καλά μορφωμένος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, ή ένας καλά μορφωμένος Φυσικός, ή ένας καλά μορφωμένος Πολιτικός Μηχανικός; Μόνο τον πρώτο μήνα ο Φυσικός και ο Πολιτικός Μηχανικός πρέπει να γκουκλάρουν, να αγχωθούν και να κουραστούν 2-3 φορές περισσότερο από τον Ηλεκτρολόγο Μηχανικό and that's all. Τους υπόλοιπους μήνες είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,525 μηνύματα.
Παιδια σαν παρακαλω ..κουλαρεται λιγο τις αντεγκλισεις ..οχι για πολυ... να για μια εβδομαδα .
Οκ ολοι εχουμε κρυσταλωσει αποψεις και τις υποστηριζουμε ..σεβαστο αυτο.
Αλλα να τωρα τα νεουδια ειναι σε μεγαλη αναταραχη με το μηχανογραφικο..ας το βοηθησουνε καπως με λιγο ηρεμια
Αυτο το ηλιθιο χαρτι χωρις αυριο πολυ μου την σπαει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,815 μηνύματα.
Τα μισά από αυτά που λες δεν βγάζουν νόημα., είναι ασαφή και αόριστα. Στα άλλα μισά που βγάζουν νόημα γενικά συμφωνώ μαζί σου. Ειδικά ότι τα μόρια βάσης δεν παίζουν ρόλο συμφωνώ 100%.

Και ναι θα πω στο παιδί που έβγαλε 17.000 μόρια να πάει ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ και όχι Ηλεκτρολόγους ΠΑΔΑ, και αν μου πει ότι σκέφτεται να πάει να δουλέψει χωρίς να σπουδάσει θα του πω ότι κάνει λάθος, και αν μου πει ότι θα σπουδάσει απλά 2 χρόνια σε ΙΕΚ, θα του πω ότι πάλι κάνει λάθος. Και προφανώς η φήμη του πρώτου Ελληνικού πανεπιστημίου (ΕΜΠ: 21 Ιανουαρίου 1837, ΕΚΠΑ: 24 Απριλίου 1837) είναι μοναδική και προφανώς παίζει έναν κάποιο ρόλο. Δεν θα πω σε ένα παιδί που θέλει να ανέβει Έβερεστ να πάει στην Πάρνηθα γιατί είναι το ίδιο. Ναι και η Πάρνηθα μια χαρά είναι, πολύ καλύτερη από το καυσαέριο της Ομόνοιας και μόνο καλό θα κάνει ένα hiking στην Πάρνηθα. Αλλά δεν θα του πω είναι το ίδιο με το Έβερεστ.

Τέλος να πω ότι δεν παίζει ρόλο στην STEM η ειδική γνώση. Δηλαδή φαντάσου ένα πρότζεκτ Ηλεκτρολόγου που πρέπει να γίνει μέσα σε 12 μήνες. Αν αγνοήσουμε τα δικαιώματα και τις γραφειοκρατίες, τότε ποια είναι η διαφορά να αναλάβει το πρότζεκτ ένας καλά μορφωμένος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, ή ένας καλά μορφωμένος Φυσικός, ή ένας καλά μορφωμένος Πολιτικός Μηχανικός; Μόνο τον πρώτο μήνα ο Φυσικός και ο Πολιτικός Μηχανικός πρέπει να γκουκλάρουν, να αγχωθούν και να κουραστούν 2-3 φορές περισσότερο από τον Ηλεκτρολόγο Μηχανικό and that's all. Τους υπόλοιπους μήνες είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω γιατί δεν έχω άπειρο χρόνο να χάσω και εφόσον δεν βγάζεις νόημα, δεν έχει νόημα :P. Απλώς όφειλα να το σχολιάσω. Κατά τα άλλα συμπλήρωσες την απάντηση σου πάλι με παραπάνω αστοχίες, ανακρίβειες και αναχρονιστικές απόψεις, οπότε i rest my case.

Το να συγκρίνεις το ημμυ παδα, με την Σεμφε είναι εντελώς άκυρο. Είναι ΑΛΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, έχουν άλλο αντικείμενο σπουδών και άλλους στόχους. Δεν μπορείς να τα συγκρίνεις γενικά και αόριστα παρά μόνο ως προς γενικά κριτήρια που αφορούν όλες τις σχολές όπως επαγγελματική αποκατάσταση, πόσο καλά εκπληρώνονται οι στόχοι του προγράμματος σπουδών, κατάσταση κτιρίων και εργαστηρίων κτλπ.

Άσε που βλέπεις τα τεχνικά έργα λες και κόμπλαρες στην python και με λίγο stack overflow θα φτιάξουν όλα...Δεν έχω δει πιο ανεύθυνη δήλωση απο μηχανικό ποτέ. Σαν να λες οτι σιγά και ο καρδιοχειρούργος μπορεί να κάνει τον νευροχειρούργο με λίγο googlαρισμα στην ανάγκη. Θα πω μόνο πάλι καλά που ασχολείσαι με την τεχνητή νοημοσύνη γιατί εαν ήσουν σε άλλο κλάδο των ημμυ, τον ενεργειακό ας πούμε, μπορεί να είχες σκοτώσει πολύ κόσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω γιατί δεν έχω άπειρο χρόνο να χάσω και εφόσον δεν βγάζεις νόημα, δεν έχει νόημα :P. Συμπλήρωσες την απάντηση σου πάλι με παραπάνω αστοχίες, ανακρίβειες και αναχρονιστικές απόψεις, οπότε i rest my case.

Θα πω μόνο πάλι καλά που ασχολείσαι με την τεχνητή νοημοσύνη γιατί εαν ήσουν σε άλλο κλάδο των ημμυ, τον ενεργειακό ας πούμε, μπορεί να είχες σκοτώσει πολύ κόσμο.
Όλοι οι άλλοι κλάδοι πρέπει να αντικατασταθούν με το AI το συντομότερο δυνατό. Το θέμα είναι οι συντηρητικές τάσεις της Δύσης να το αποδεχθούν ήρεμα όπως γίνεται στην Κίνα, χωρίς να ξεσπάσει παγκόσμιος πόλεμος (προς τα εκεί είναι η τάση αυτή την στιγμή). Ότι μπορεί να κάνει το AI, υπάρχει λόγος να το κάνουν άνθρωποι;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,815 μηνύματα.
Όλοι οι άλλοι κλάδοι πρέπει να αντικατασταθούν με το AI το συντομότερο δυνατό. Το θέμα είναι οι συντηρητικές τάσεις της Δύσης να το αποδεχθούν ήρεμα όπως γίνεται στην Κίνα, χωρίς να ξεσπάσει παγκόσμιος πόλεμος (προς τα εκεί είναι η τάση αυτή την στιγμή). Ότι μπορεί να κάνει το AI, υπάρχει λόγος να το κάνουν άνθρωποι;
Είναι καλό που έχεις όρεξη να τρολλάρεις, αλλά ακόμα και για κάποιον που τρολλάρει, είναι ανήθικο να το κάνει όταν ο άλλος καίγεται για το μέλλον του και μπαίνει εδώ για να αναζητήσει βοήθεια !
 

sakplat

Νεοφερμένος

Ο sakplat αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Διαφωνώ σε τόσα πολλά και με τόσους διαφορετικούς τρόπους, αλλά έχω πειστεί ότι δεν υπάρχει λόγος να αναφερθώ σε τίποτα περισσότερο. Μόνο σε αυτό για το οποίο ως σχετικός με τον κλάδο των ΕΔ, μπορώ να έχω λόγο: το πρώτο ίδρυμα δεν είναι σε καμία περίπτωση το δικό σου, αλλά η Ευελπίδων η οποία ιδρύθηκε την 1 Ιουλ 1828, από τον Καποδίστρια. Βλέπω τις βάσεις όμως και δεν αντιλαμβάνομαι την υστεροφημία της, ανάλογη με τα μόρια της. Μήπως το έτος ιδρύσεως δεν θα επρεπε να χρησιμοποίηται καν ως επιχείρημα υπέρ ή κατά μιας σχολης; λέω τώρα εγώ...
 

polar_fish

Νεοφερμένος

Ο polar_fish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Χωρίς να απευθύνομαι σε κανέναν, γράφω απλά κάποια πράματα που θαρρώ ότι πρέπει να είναι ευρέως γνωστά εν έτη 2024. Το ΕΜΠ ιδρύθηκε για να καλύψει τεχνικές ανάγκες όχι πανεπιστημιακές όπως το ΕΚΠΑ και πήγαιναν σε αυτό οι τότε «κακοί» μαθητές που ήθελαν να μάθουν κάποια τέχνη όπως τα σημερινά ΕΠΑΛ. Με την πάροδο του χρόνου και κυρίως λόγο της ιστορίας της χούντας απέκτησε κάποιο όνομα εγχώρια. Οι σχολές του έγιναν 5ετες και πολυτεχνικές όπως τις ξέρουμε σήμερα πριν 25-30 χρόνια οπότε η ιστορία του δεν είναι καθόλου μεγάλη εκτός αν μετράμε και το παρελθόν, όμως κάποιοι θα το θεωρήσουν εξευτελιστικό καθώς το επίπεδο ήταν χειρότερο από ΙΕΚ(εκπαιδεύονταν μέχρι και ράφτες στη πολύ πρώιμη ιστορία του). Όσοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν επειδή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και έχουν πολλά κόμπλεξ κατωτερότητας απλά βροντοφωνάζουν. Κανονικά θα έπρεπε να τους δείχνουμε και να τους κοροϊδεύουμε και όχι να τους παίρνουμε στα σοβαρά (επειδή είναι ακαδημαικοί). Δεν είναι τυχαίο που η Ελλάδα δεν έχει νομπελίστες, προφανώς δεν μετράνε οι ποιητές, ούτε διακεκριμένους με μετάλλια fields, πράμα που τα λέει όλα από μόνο του.

Ελπίζω οι νέοι να ανοίξουν τα μάτια, να προσέξουν ποιους ακούνε και τι διαβάζουνε, να επιλέξουνε τη σχολή τους με σοφία και να προσπαθήσουν από εκεί και πέρα να εξελιχθούνε τόσο αυτοί αλλά να εξελίξουν και τη σχολή τους.

Καλή επιτυχία με τα μηχανογραφικά, το μέλλον είναι μπροστά σας!

ΥΓ δεν θέλω να δαιμονοποιησω το εμπ, μια χαρά καλύπτει κομμάτι του πληθυσμού της Αθήνας, προφανώς όσοι είστε κοντά και σας αρέσει κάποια σχολή του να την επιλέξετε. Απλά να ξέρετε ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ακόμα Ελληνικό δημόσιο ίδρυμα, ότι και αν σας λένε, ειδικά οι εσω.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 749 μηνύματα.
Χωρίς να απευθύνομαι σε κανέναν, γράφω απλά κάποια πράματα που θαρρώ ότι πρέπει να είναι ευρέως γνωστά εν έτη 2024. Το ΕΜΠ ιδρύθηκε για να καλύψει τεχνικές ανάγκες όχι πανεπιστημιακές όπως το ΕΚΠΑ και πήγαιναν σε αυτό οι τότε «κακοί» μαθητές που ήθελαν να μάθουν κάποια τέχνη όπως τα σημερινά ΕΠΑΛ. Με την πάροδο του χρόνου και κυρίως λόγο της ιστορίας της χούντας απέκτησε κάποιο όνομα εγχώρια. Οι σχολές του έγιναν 5ετες και πολυτεχνικές όπως τις ξέρουμε σήμερα πριν 25-30 χρόνια οπότε η ιστορία του δεν είναι καθόλου μεγάλη εκτός αν μετράμε και το παρελθόν, όμως κάποιοι θα το θεωρήσουν εξευτελιστικό καθώς το επίπεδο ήταν χειρότερο από ΙΕΚ(εκπαιδεύονταν μέχρι και ράφτες στη πολύ πρώιμη ιστορία του). Όσοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν επειδή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και έχουν πολλά κόμπλεξ κατωτερότητας απλά βροντοφωνάζουν. Κανονικά θα έπρεπε να τους δείχνουμε και να τους κοροϊδεύουμε και όχι να τους παίρνουμε στα σοβαρά (επειδή είναι ακαδημαικοί). Δεν είναι τυχαίο που η Ελλάδα δεν έχει νομπελίστες, προφανώς δεν μετράνε οι ποιητές, ούτε διακεκριμένους με μετάλλια fields, πράμα που τα λέει όλα από μόνο του.

Ελπίζω οι νέοι να ανοίξουν τα μάτια, να προσέξουν ποιους ακούνε και τι διαβάζουνε, να επιλέξουνε τη σχολή τους με σοφία και να προσπαθήσουν από εκεί και πέρα να εξελιχθούνε τόσο αυτοί αλλά να εξελίξουν και τη σχολή τους.

Καλή επιτυχία με τα μηχανογραφικά, το μέλλον είναι μπροστά σας!

ΥΓ δεν θέλω να δαιμονοποιησω το εμπ, μια χαρά καλύπτει κομμάτι του πληθυσμού της Αθήνας, προφανώς όσοι είστε κοντά και σας αρέσει κάποια σχολή του να την επιλέξετε. Απλά να ξέρετε ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ακόμα Ελληνικό δημόσιο ίδρυμα, ότι και αν σας λένε, ειδικά οι εσω.
στην πολυ πρωιμη ιστορια της ιατρικης αθηνων,για σπουδες πηγαιναν κατι 45ριδες το απογευμα μετα απο 12ωρη βαρδια σε καποιο εργοστασιο....κ τι σχεση εχει αυτο με το πως ειναι το ιδρυμα σμρ?
Οποιος εχει βγαλει σβρη πολυτεχνικη σχολη μια χαρα μαγκας ειναι κ μπορει εφοσον το επιθυμει να αναλαβει σοβαρες δουλειες......δε θα επερνα στα σοβαρα καποιον που μπαινει στη διαδικασια να συγκρινει πολυτεχνικες σχολες με ιεκ κ κολεγια,ποσο μαλλον ατομο που δεν εχει περασει απο σβαρη πολυτεχνικη σχολη
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 406 μηνύματα.
Μηχανικοί Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών

Το ΠΑΔΑ έχει εξισωθεί πλήρως με τα δικαιώματα του ΕΜΠ και αυτό θα αποτυπωθεί και στις φετινές βάσεις του που θα ανέβουν αρκετά .
 

nickd

Νεοφερμένος

Ο nickd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
To κυριότερο είναι τι σου αρέσει. Αν πχ δεν σου αρέσει η επιστήμη του Πολ Μηχ δεν δηλώνεις την Σχολή απλά επειδη μπορεί να περνάς. Απο την ΣΕΜΦΕ επ ουδενί βγαίνεις Ηλ/γος. Αλλο πράγμα. Εξαιρετική και δύσκολη σχολή προορίζεται γι αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν με έρευνα.
Το ΠΑΔΑ δεν ειναι ΕΜΠ όπως και κανένα άλλο ίδρυμα όμως είναι καλύτερο απο ιδρύματα της επαρχίας όπως Βόλος , Φλώρινα , Ξάνθη κλπ. Τέλος, το κυριότερο σε έναν απόφοιτο ειναι οι δεξιότητες που μπορεί να έχει όπως δυνατότητα μάθησης καινούργιων πραγματων, ευελιξία, πρωτοβουλία, δυνατότητα επικοινωνίας και συνεργασίας κλπ Ξέρω αποφοίτους με διδακρορικά που δεν ξέρουν να χωρίσουν 2 γαιδουριών άχυρα. Το 'οτι εξιδικευτηκες σε ενα αντικειμενο δεν σε κανει πολύ καλό σε μια εταιρεία. Καλος ειναι αυτος που ξερει να λυνει προβληματα και να αντιμετωπιζει απροβλεπτες καταστασεις. Συμπερασματικά, όποιος ασχοληθεί και έχει και το πακέτο προοδεύει ανεξάρτητα σχολής προέλευσης.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που επιθυμείς, τα πανεπιστήμια το ίδιο χαρτί θα σου δώσουν, εσύ θα το κάνεις επάγγελμα
Μην κοιτάς που θα πάνε οι φίλοι σου,θα κάνεις νέους και εξάλλου δεν θα είναι κριτήριο για την επαγγελματική σου ζωή
Ούτε ακόμα και το όνομα του πανεπιστημίου, μόνο αυτό που θα κάνεις για μια ζωή, ως επάγγελμα
 

Computer freak

Νεοφερμένος

Η Computer freak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χωρίς να απευθύνομαι σε κανέναν, γράφω απλά κάποια πράματα που θαρρώ ότι πρέπει να είναι ευρέως γνωστά εν έτη 2024. Το ΕΜΠ ιδρύθηκε για να καλύψει τεχνικές ανάγκες όχι πανεπιστημιακές όπως το ΕΚΠΑ και πήγαιναν σε αυτό οι τότε «κακοί» μαθητές που ήθελαν να μάθουν κάποια τέχνη όπως τα σημερινά ΕΠΑΛ. Με την πάροδο του χρόνου και κυρίως λόγο της ιστορίας της χούντας απέκτησε κάποιο όνομα εγχώρια. Οι σχολές του έγιναν 5ετες και πολυτεχνικές όπως τις ξέρουμε σήμερα πριν 25-30 χρόνια οπότε η ιστορία του δεν είναι καθόλου μεγάλη εκτός αν μετράμε και το παρελθόν, όμως κάποιοι θα το θεωρήσουν εξευτελιστικό καθώς το επίπεδο ήταν χειρότερο από ΙΕΚ(εκπαιδεύονταν μέχρι και ράφτες στη πολύ πρώιμη ιστορία του). Όσοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν επειδή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και έχουν πολλά κόμπλεξ κατωτερότητας απλά βροντοφωνάζουν. Κανονικά θα έπρεπε να τους δείχνουμε και να τους κοροϊδεύουμε και όχι να τους παίρνουμε στα σοβαρά (επειδή είναι ακαδημαικοί). Δεν είναι τυχαίο που η Ελλάδα δεν έχει νομπελίστες, προφανώς δεν μετράνε οι ποιητές, ούτε διακεκριμένους με μετάλλια fields, πράμα που τα λέει όλα από μόνο του.

Ελπίζω οι νέοι να ανοίξουν τα μάτια, να προσέξουν ποιους ακούνε και τι διαβάζουνε, να επιλέξουνε τη σχολή τους με σοφία και να προσπαθήσουν από εκεί και πέρα να εξελιχθούνε τόσο αυτοί αλλά να εξελίξουν και τη σχολή τους.

Καλή επιτυχία με τα μηχανογραφικά, το μέλλον είναι μπροστά σας!

ΥΓ δεν θέλω να δαιμονοποιησω το εμπ, μια χαρά καλύπτει κομμάτι του πληθυσμού της Αθήνας, προφανώς όσοι είστε κοντά και σας αρέσει κάποια σχολή του να την επιλέξετε. Απλά να ξέρετε ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ακόμα Ελληνικό δημόσιο ίδρυμα, ότι και αν σας λένε, ειδικά οι εσω.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είμαι απόφοιτος Γ Λυκείου και ετοιμάζω το μηχανογραφικό μου. Έχω πιάσει 17000 μόρια και θέλω Αθήνα. Αν πέσουν αρκετά οι βάσεις μπαίνω Πολιτικών Μηχανικών-ΕΜΠ αν και δεν τρελαίνομαι και πολύ. Δεν ξέρω όμως ποια επιλογή να βάλω μετά η οποία θα είναι και η πιο πιθανή που θα περάσω. ΣΕΜΦΕ (ΕΜΠ), Ηλεκτρολόγων (ΠΑΔΑ) ή Μηχανολογων (ΠΑΔΑ); Στη Σεμφε μου αρέσουν τα μαθήματα (φυσική και μαθηματικά είναι τα αγαπημένα μου) αλλά λένε ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή και δεν βγαίνεις κάτι συγκεκριμένο ειδικά χωρίς μεταπτυχιακό. Η Ηλεκτρολόγων και η Μηχανολόγων μου αρέσουν (ειδικά ηλεκτρολόγων) αλλά στο ΠΑΔΑ φοβάμαι μήπως δεν βγει τελικά το ΦΕΚ με τα επαγγελματικά δικαιώματα και η αλήθεια είναι ότι με επηρεάζει η χαμηλή βάση του 2023 (12000 και 13000). Ξέρω ότι θα ανέβει φέτος αλλά και πάλι το σκέφτομαι να πάω σε μια σχολή με τόσες χιλιάδες μόρια παρακάτω. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει γι αυτές τις 3 σχολές. Ευχαριστώ πολύ!
Το ΠΑΔΑ έχει εξαιρετικά τμήματα μηχανικών που έχουν βαθμολογηθεί με άριστα και τα προγράμματα σπουδών τους έχουν δομηθεί πάνω στα προγράμματα του ΕΜΠ.Να μην προβληματίζεσαι καθόλου,σύντομα θα πάρουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα.Κανιυν περισσότερα εργαστήρια από τους φοιτητές του ΕΜΠ και αποκτούν πιο σφαιρική γνώση
Κατά τη γνώμη μου μακριά από ΣΕΜΦΕ.Δυσκολη σχολή χωρίς λόγο και με αμφίβολα επαγγελματικά δικαιώματα.Οι περισσότεροι καταλήγουν στην εκπαίδευση εντός αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει.Αυτξ η σχολή και των Μεταλλειολόγων,ουσιαστικά δημιουργήθηκαν πριν αρκετά χρόνια για να βολεψουν διδακτικό προσωπικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top