Ρήτρα σε εξετάσεις

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σχετικά με τις ρήτρες, μην τις έχετε εύκολες...Δεν είναι για όλους τους καθηγητές, και επίσης δεν είναι για όλα τα μαθήματα...

Σημείωση: Το παρόν μήνυμα προήλθε από το thread Γενικές φοιτητικές απορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σχετικά με τις ρήτρες, μην τις έχετε εύκολες...Δεν είναι για όλους τους καθηγητές, και επίσης δεν είναι για όλα τα μαθήματα...
ε μιλαμε για τους καθηγητες που εχουν πει για τις ρητρες..και φυσικα ειναι ενα δυσκολο και επικινδυνο σεναριο νομιζω..εχει ρισκο σε πολλες περιπτωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ε μιλαμε για τους καθηγητες που εχουν πει για τις ρητρες..και φυσικα ειναι ενα δυσκολο και επικινδυνο σεναριο νομιζω..εχει ρισκο σε πολλες περιπτωσεις

Ακριβώς. Γενικά, τις ρήτρες τις βλέπουν θετικά, μόνο στα τελευταία εξάμηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν συμφωνω καθουλου μαζι σας. Ρητρες μπορεις να βαλεις σε καθε μαθημα, δεν εχει σημασια ο καθηγητης. Στο τμημα μου οποτε εβαλα ρητρα παντα σεβαστηκε και αξιολογηθηκε αναλογα. Πχ σε μαθημα που γραφουν ολοι 9 και 10, πρεπει να βαλεις ρητρα οπωσδηποτε για να μη βγεις χαμενος. Τωρα εκει κατω στην Αθηνα εχετε και καθηγητες στριμμενους να πουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Παιδια τι ειναι οι ρητρες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδια τι ειναι οι ρητρες ?
οταν θελεις να περασεις ενα μαθημα μονο με ενα συγκεκριμενο βαθμο και πανω..δηλαδη αν βαλεις ρητρα 7 και γραψεις 6 ο καθηγητης δεν σε περναει ενω κανονικα περνας με 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Παιδια τι ειναι οι ρητρες ?

λοιπον:

η βαση στο καθε μαθημα ειναι το 5.

αν ομως σε ενα μαθημα θες βαθμο και το επιτρεπει ο καθηγητης μπορεις να βαλεις ρητρα δηλαδη να δηλωσεις οτι αμα δεν γραψεις πανω απο ενα συγκεκριμενο βαθμο (πχ 7) να μην σε περασει.:)

γενικα ειναι ενα ρισκο και πρεπει να σε καλα προετοιμασμενος αμα βαλεις ρητρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εγώ πάλι έχω καταλήξει οτι πρέπει να βάλεις ρήτρα για να σε πάρουν στα σοβαρά.όπου έχω βάλει ρήτρα έγραψα καλά ενώ όπου δεν έβαλα πήρα 5.γενικά έχω την εντύπωση ότι μοιράζουν αβέρτα τα 5αρια και δεν τους νοιάζει και πολύ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται από το μάθημα, επιμένω. Αν είναι μάθημα που μπαίνουν γενικά καλοί βαθμοί, τότε ναι, αξίζει να βάλεις ρήτρα για να πάρεις το καλύτερο δυνατό. Αν όμως το μάθημα είναι πολύ δύσκολο (που με βία περνάνε) τότε δεν πας να βάλεις ρήτρα...

Και εννοείται ότι αν ο καθηγητής είναι αρνητικός δεν βάζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δεν ξέρω και γω σε μια εξεταστική το εφάρμοσα και γέμισα 7αρια και 8αρια.πρώτο έτος όσο και αν ξεσκιζόμουνα πάνω από 6 δεν έπαιρνα και διάβαζα το ίδιο.θα το εφαρμόσω και τώρα έχοντας πάει πολύ καλά προετοιμασμένος και βλέπουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η ρήτρα κανονικά αξίζει για 9 και 10. Πολύ βία για 8.
Και μιλάω και για δύσκολες και για εύκολες σχολές. Αν πας για υποτροφία ή ένα καλό μεταπτυχιακό, πάνω από 8 θέλεις...

Πολλοί κάνουν το λάθος και βάζουν ρήτρες και πιστεύουν ότι αν έχουν βάλει 7 και γράψουν 6 θα τους χαριστούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εμ τι να κάνουμε που το 9 και το 10 είναι απλησίαστα στα σοβαρά μαθήματα...το 8 πάντως γράφεται αν σφιχτείς.
καλά να χαριστούν αποκλείεται αλλά (υποθέτω) δεν το διορθώνουν τόσο βιαστικά όπως τα άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Βέβαια δεν έβαλα ρήτρα σε ένα - δυο μαθήματα που ήθελα, αλλά έχουμε πολλά ακόμα μπροστά μας, δεν αγχώνομαι. :P
Και εγω ρε συ,ξεχασα να βαλω ρητρα σε 7 μαθηματα,ασε το μετανιωσα πικρα

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Πρώτη εξεταστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εμεις δεν εχουμε ρητρα!...
αλλα εχω βαλει στοιχημα οτι θα γραψω 8 και πανω μαθηματικα για οικονομολογους 1.χο χο... θα περασουμε καλα!!!
το καλο ειναι οτι 10 φλεβαρη τελειωνουμε(κυριολεκτικα και μεταφορικα με "οικονομια 1" με ανοιχτες σημειωσεις και βιβλια!!!)
αντε γειαααα!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί δεν έχετε ρήτρα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδια και εγώ είμαι πρωτος έτος..δεν καταλαβαίνω ωστόσο..γιατί να βάλω ρήτρα σε κάποια μαθήματα; απλά γιατί σε αυτά μπορώ να πάρω υψηλό βαθμό και να ανεβάσω τον γενικό του πτυχίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια και εγώ είμαι πρωτος έτος..δεν καταλαβαίνω ωστόσο..γιατί να βάλω ρήτρα σε κάποια μαθήματα; απλά γιατί σε αυτά μπορώ να πάρω υψηλό βαθμό και να ανεβάσω τον γενικό του πτυχίου;
γιατί πιστεύεις οτι σε αυτά τα μαθήματα μπορείς να γράψεις καλά..οπότε ναι για να ανεβάσαεις τον βαθμό του πτυχιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
οχι,δεν εχουμε ρητρα...τι να πεις...ειμαστε περιφρονημενοι....
ειναι καλη η ρητρα.εκτος απο το αντικτυπο που εχει στο πτυχιο(δεν το 'χω ψαξει ετσι κι αλλιως),αλλα δειχνεις περιπου αν ξερεις τι αξιζεις.
εχω ακουσει περιστατικο απο κοπελα στη νομικη του απθ που εβαλε ρητρα 10(πού πας κοπελα μου με ρητρα 10 στο συνταγματικο δικαιο??!!) και ο καθηγητης της εβαλε 0!!! αυτα ειναι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οχι,δεν εχουμε ρητρα...τι να πεις...ειμαστε περιφρονημενοι....
ειναι καλη η ρητρα.εκτος απο το αντικτυπο που εχει στο πτυχιο(δεν το 'χω ψαξει ετσι κι αλλιως),αλλα δειχνεις περιπου αν ξερεις τι αξιζεις.
εχω ακουσει περιστατικο απο κοπελα στη νομικη του απθ που εβαλε ρητρα 10(πού πας κοπελα μου με ρητρα 10 στο συνταγματικο δικαιο??!!) και ο καθηγητης της εβαλε 0!!! αυτα ειναι!!!
ε είναι βλάκας ο καθηγητής:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τη ρήτρα δεν την "έχει" ένα τμήμα, είναι σαν δικαίωμα του φοιτητή ας πούμε. Το ότι μερικοί καθηγητές δεν τη δέχονται είναι γεγονός, αλλά γενικά δεν σου κόβουν και το κεφάλι.

εγω δεν την εχω δει σε κανεναν καθηγητη δικο μας...ειναι περιφρονημενοι και μας περιφρονουν!!!
δεν πειραζει,εμεις να μαστε καλα! να την παθουμε κι εμεις οπως μερικοι αλλοι?
να χεις το "αγχος" σου να περασεις , να χεις και το "αγχος" της ρητρας? δεν πειραζει καστανο!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top