Ρήτρα σε εξετάσεις

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σεβομαι την αποψη σου ομως γιατι θεωρεις φυτο καποιον που θελει καλυτερο βαθμο?αλλωστε στο πανεπιστημιο πηγαινουμε ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε για να μαθουμε και να γινουμε σωστοι επιστημονες!δεν ειναι λοπον λογικο καποιος να διαβαζει στο πανεπιστημιο και να θελει βαθμολογια αναλογη του κοπου του και των γνωσεων που αποκτα κατα την γοιτηση του?δεν λεω,βεβαια,υπαρχουν σιγουρα και καποιοι που ισως να ειναι επικεντρωμενοι μοναχα στο διαβασμα και να θελουν τον βαθμο για τα ματια του κοσμου αλλα υπαρχει εστω και μια μικρη μεριδα φοιτητων που θελουν να γινουν σωστοι επιστημονες και αρα θελουν και τον αναλογο βαθμο!(αρκει βεβαια πραγματι να τον δικαιουνται)!!!:D

Oχι δεν νομιζω.Αυτον που τον νοιαζει η επιστημη και η γνωση μελετα βιβλια ανεξαρτητα απο την υλη του πανεπιστημιου και παροκολουθει μαθηματα ανεξαρτητα απο το αν θα τα δωσει.

Επειδη ομως τα αποτελεσματα στις εξετασεις και ο βαθμος ειναι το μονο στοιχειο-αποδειξη για τις επιδοσεις δυνατοτητες του φοιτητη,και ισως χρειαστει για μεταπτυχιακο,υποτροφια και δουλεια, εχουμε γινει λιγο βαθμοθηρες και βαζω και τον εαυτο μου μεσα. Ο καλος βαθμος σε ανεβαζει ψυχολογικα γιατι ειναι η ανταμοιβη των κοπων σου,η αποδειξη οτι εισαι καλος στον τομεα σου και η αφορμη για τα καλα σχολια απο το περιβαλλον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Oχι δεν νομιζω.Αυτον που τον νοιαζει η επιστημη και η γνωση μελετα βιβλια ανεξαρτητα απο την υλη του πανεπιστημιου και παροκολουθει μαθηματα ανεξαρτητα απο το αν θα τα δωσει.

Επειδη ομως τα αποτελεσματα στις εξετασεις και ο βαθμος ειναι το μονο στοιχειο-αποδειξη για τις επιδοσεις δυνατοτητες του φοιτητη,και ισως χρειαστει για μεταπτυχιακο,υποτροφια και δουλεια, εχουμε γινει λιγο βαθμοθηρες και βαζω και τον εαυτο μου μεσα. Ο καλος βαθμος σε ανεβαζει ψυχολογικα γιατι ειναι η ανταμοιβη των κοπων σου,η αποδειξη οτι εισαι καλος στον τομεα σου και η αφορμη για τα καλα σχολια απο το περιβαλλον σου.

συμφωνω απολυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι σε κάποια Τμήματα όπως του ΕΜΠ, οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν τον βαθμό σε όσα μαθήματα θέλουν χωρίς να μπαίνουν στη λογική της ρήτρας. Για ποιο λόγο αυτό δεν ισχύει σε άλλα Τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι σε κάποια Τμήματα όπως του ΕΜΠ, οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν τον βαθμό σε όσα μαθήματα θέλουν χωρίς να μπαίνουν στη λογική της ρήτρας. Για ποιο λόγο αυτό δεν ισχύει σε άλλα Τμήματα;
Έχω κι εγώ την ίδια απορία. Σε κάποια τμήματα ισχύει η διαγραφή βαθμών σε περιορισμένο αριθμό μαθημάτων.
(Όποιος πρύτανης ή κοσμήτορας ΑΕΙ είναι μέλος του ischool, ας απαντήσει).



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τι τον έβαλες αυτόν ρε Δία. Είχα την ατυχία να να τον έχω καθηγητή. Δυστυχώς ο Μυλόπουλος είναι από τους χειρότερους καθηγητές πανεπιστημίου που έχω συναντήσει στη ζωή μου. Δεν κάνει ούτε για να μαζεύει ραδίκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Τι τον έβαλες αυτόν ρε Δία. Είχα την ατυχία να ήταν καθηγητής μου. Δυστυχώς ο Μυλόπουλος είναι από τους χειρότερους καθηγητές πανεπιστημίου που έχω συναντήσει στη ζωή μου. Δεν κάνει ούτε για να μαζεύει ραδίκια.

Aπό άποψη μεταδοτικότητας / βαθμολόγησης / τρόπου διδασκαλίας; :P Για πες.

Δια, σε μας κατεβάζει η ΔΑΠ ψήφισμα. Αλλά είναι αδικία διότι κάποιοι φοιτητές πήραμε πτυχίο με πολύ αυστηρό πλαίσιο βαθμολόγησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Τι τον έβαλες αυτόν ρε Δία. Είχα την ατυχία να να τον έχω καθηγητή. Δυστυχώς ο Μυλόπουλος είναι από τους χειρότερους καθηγητές πανεπιστημίου που έχω συναντήσει στη ζωή μου. Δεν κάνει ούτε για να μαζεύει ραδίκια.
Δεν βρήκα άλλη φωτογραφία πρύτανη με κολιέ.
Δια, σε μας κατεβάζει η ΔΑΠ ψήφισμα. Αλλά είναι αδικία διότι κάποιοι φοιτητές πήραμε πτυχίο με πολύ αυστηρό πλαίσιο βαθμολόγησης.
Δίκιο έχεις. Όμως, αν έχεις ήδη ανακηρυχθεί πτυχιούχος και αν ακόμα γίνει αλλαγή δεν πρόκειται να σε πιάσει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Τι αλλαγή να με πιάσει; Ή να πιάσει όσους αποφοίτησαν; Να τους ανακαλέσουν τα πτυχία και να ξανα-εξεταστούν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έκανα μια μαλακία και είμαι στο 7,6 και έχω βάλει ρήτρα 8 grrr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Σε εμας κανεις δε δεχεται ρητρα. Μονο καποιοι λιγοι που δεχονται μονο 9 + 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε εμας κανεις δε δεχεται ρητρα. Μονο καποιοι λιγοι που δεχονται μονο 9 + 10

Σε εμάς δέχονται γενικά.
Αυτός βέβαια δεν δέχεται αλλά του έγραψα ότι επειδή στο παρελθοντική εξεταστική είχα λάβει προσβάσιμο βαθμό και το έκοψα, να μου μετρήσει την ρήτρα. Ελπίζω να δω το 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ρε παιδιά ρήτρα πώς βάζουμε; έχω σκεφτεί πολλές φορές να βάλω αλλά δεν το έκανα μιας και δεν το χρειάστηκα τελικά

γράφουμε ευγενικά στον καθηγητή να μας κόψει αν δεν γράψουμε από τον τάδε βαθμό και κάτω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ρε παιδιά ρήτρα πώς βάζουμε; έχω σκεφτεί πολλές φορές να βάλω αλλά δεν το έκανα μιας και δεν το χρειάστηκα τελικά

γράφουμε ευγενικά στον καθηγητή να μας κόψει αν δεν γράψουμε από τον τάδε βαθμό και κάτω; :P

Στο τέλος του γραπτού.
Αν και πχ σε εμας η πρωτη σελιδα ειναι παντα το ποσο εχουμε βαθμολογηθει σε καθε θεμα και ο τελικος βαθμος οποτε σημειωνεις διπλα ΡΗΤΡΑ : 8 πχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γραφεις διπλα απο το οναμα σου ρητρα χ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σε εμας κανεις δε δεχεται ρητρα. Μονο καποιοι λιγοι που δεχονται μονο 9 + 10

Ναι, δυστυχώς δεν το δέχονται όλοι/ες οι καθηγητές/τριες. Πρέπει να ρωτάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Με αφορμή άλλο θέμα του forum σχετικό με την εξεταστική...
Οι καθηγητές που δε δέχονται τη ρήτρα στο γραπτό, συνήθως απλά σε βαθμολογούν σα να μην έχεις βάλει ρήτρα ή μπορεί να εκνευριστούν και να έχει επιπτώσεις στον βαθμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αφορμή άλλο θέμα του forum σχετικό με την εξεταστική...
Οι καθηγητές που δε δέχονται τη ρήτρα στο γραπτό, συνήθως απλά σε βαθμολογούν σα να μην έχεις βάλει ρήτρα ή μπορεί να εκνευριστούν και να έχει επιπτώσεις στον βαθμό;

Αν κάποιος καθηγητής έχει δηλώσει ότι δεν δέχεται ρήτρα, τότε απλά δεν βάζεις. Αν δεν έχει δηλώσει τίποτα, τότε δεν τίθεται θέμα να εκνευριστεί. Και γιατί να εκνευριστεί δηλαδή? Επειδή θέλει ένας φοιτητής να βγάλει μεγάλο βαθμό πτυχίου? Αυτό μάλλον έπρεπε να τον ικανοποιεί. Στο κάτω κάτω η ρήτρα δεν έχει τη λογική να υποδείξεις στον καθηγητή το βαθμό που θα σου βάλει αλλά ότι αν θεωρεί ότι δεν αξίζεις να πάρεις το βαθμό που θέλεις, να σε κόψει και να ξαναδώσεις το μάθημα. Βέβαια υποτίθεται ότι και ο φοιτητής έχει συναίσθηση τι έχει γράψει και τι ρήτρα έχει βάλει. Αν έχει γράψει 3 και έχει βάλει ρήτρα 8 σίγουρα δεν είναι καλή εικόνα αφού φαίνεται ότι δεν έχει ιδέα για το τι συμβαίνει. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να δώσει λευκή κόλα (έτσι ώστε να μην ρισκάρει να πάρει κανένα 5άρι) και να αφήσει το μάθημα για την επόμενη εξεταστική. Πολύς λόγος έχει γίνει για αυτό το θέμα και δεν καταλαβαίνω γιατί. ΄Ανθρωποι είναι και οι καθηγητές και κάποια στιγμή στο παρελθόν τους σίγουρα βίωσαν τους προβληματισμούς που βιώνουν τώρα οι φοιτητές τους. Ακόμα και να υπάρχουν κάποιοι κομπλεξικοί ανάμεσά τους (εξάλλου σε όλους τους τομείς υπάρχουν τέτοιοι) , αυτός δεν είναι λόγος να τους αντιμετωπίζετε σαν "φόβητρα" που ο μόνος σκοπός τους είναι να σας κάνουν τη ζωή δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ λέω καμιά φορά για τρολλιά, αν είμαι τελείως αδιάβαστη σε κάποιο μάθημα να γράψω για ρήτρα "Αν έχω γράψει κάτω από 5 κόψτε με". :P

Αλλά πρέπει να είναι τέτοιες οι συνθήκες ώστε ο καθηγητής να γελάσει και να μην με θυμάται και με κόβει από κει και ύστερα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Με αφορμή άλλο θέμα του forum σχετικό με την εξεταστική...
Οι καθηγητές που δε δέχονται τη ρήτρα στο γραπτό, συνήθως απλά σε βαθμολογούν σα να μην έχεις βάλει ρήτρα ή μπορεί να εκνευριστούν και να έχει επιπτώσεις στον βαθμό;

Συνήθως συμβαίνει το πρώτο. Καλό είναι να βεβαιώνεσαι πρώτα ότι δέχεται τη ρήτρα ο/η καθηγητής/τριά σου, έτσι ώστε να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις. Είναι κάποιοι/ες μυστήριοι/ες.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top