Πώς να επιλέξω κατεύθυνση;

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Απο τότε που μπορώ να θυμηθώ αγαπούσα βιολογία, το είχα βάλει στόχο να περάσω ιατρική η βιολογία και μέχρι πολύ πρόσφατα (4-5 μήνες) άρχισα να πειραματίζομαι και συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει πολύ ΚΑΙ η θεωρητική! Κάθησα και το σκέφτηκα για μια δυο μέρες και διαπίστωσα πως αγαπώ και τις 2. Εκεί που σιγουρεύομαι ξαφνικα αλλάζω γνώμη, και τώρα που άρχισε και η Α' Λυκείου το άγχος έχει αυξηθεί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ευχαριστώ! :thumbup:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.
1. Πήγαινε θεωρητική
2. Δώσε από θεωρητική
3. Πήγαινε υγείας
4. Δώσε από υγείας

Παρακαλώ!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Απο τότε που μπορώ να θυμηθώ αγαπούσα βιολογία, το είχα βάλει στόχο να περάσω ιατρική η βιολογία και μέχρι πολύ πρόσφατα (4-5 μήνες) άρχισα να πειραματίζομαι και συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει πολύ ΚΑΙ η θεωρητική! Κάθησα και το σκέφτηκα για μια δυο μέρες και διαπίστωσα πως αγαπώ και τις 2. Εκεί που σιγουρεύομαι ξαφνικα αλλάζω γνώμη, και τώρα που άρχισε και η Α' Λυκείου το άγχος έχει αυξηθεί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ευχαριστώ! :thumbup:
εισαι πρωτη λυκειουυυυυυυυυυ , jfc , ΗΡΕΜΗΣΕ !!! εχεις εναν χρονο μεχρι να σκεφτεις και να κανεις ερευνα
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Απο τότε που μπορώ να θυμηθώ αγαπούσα βιολογία, το είχα βάλει στόχο να περάσω ιατρική η βιολογία και μέχρι πολύ πρόσφατα (4-5 μήνες) άρχισα να πειραματίζομαι και συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει πολύ ΚΑΙ η θεωρητική! Κάθησα και το σκέφτηκα για μια δυο μέρες και διαπίστωσα πως αγαπώ και τις 2. Εκεί που σιγουρεύομαι ξαφνικα αλλάζω γνώμη, και τώρα που άρχισε και η Α' Λυκείου το άγχος έχει αυξηθεί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ευχαριστώ! :thumbup:
αν και έχεις ένα χρόνο να αποφασίσεις, θα σου έλεγα να αποφασίσεις με βάση τις σχολές κάθε κατεύθυνσης. πήγαινε όπου σου αρέσουν περισσότερο!
 

hl_amhxanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Απο τότε που μπορώ να θυμηθώ αγαπούσα βιολογία, το είχα βάλει στόχο να περάσω ιατρική η βιολογία και μέχρι πολύ πρόσφατα (4-5 μήνες) άρχισα να πειραματίζομαι και συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει πολύ ΚΑΙ η θεωρητική! Κάθησα και το σκέφτηκα για μια δυο μέρες και διαπίστωσα πως αγαπώ και τις 2. Εκεί που σιγουρεύομαι ξαφνικα αλλάζω γνώμη, και τώρα που άρχισε και η Α' Λυκείου το άγχος έχει αυξηθεί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ευχαριστώ! :thumbup:
Από ό,τι βλέπω η θεωρητική δεν έχει πολλές προοπτικές με εξαίρεση κάποιες σχολές κυρίως υψηλόβαθμες, από θεωρητική ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν αν επιτρέπεται; Γενικά προσπάθησε να σκεφτείς με τι θα ήθελες να ασχολείσαι στην επαγγελματική σου ζωή 10 χρόνια μετέπειτα πχ. Αν σε γεμίζει πολύ το να μελετάς άγνωστα κείμενα αρχαίων/λατινικών ή να γράφεις θέματα έκθεσης τότε αξίζει να ασχοληθείς με την εκπαίδευση ή κάτι τέτοιο.

Από σχολές Υγείας έχεις περισσότερες προοπτικές και ακαδημαικά και επαγγελματικά πάντως, βιολογία/ιατρική/παραϊτρικά κλπ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Σε σχολές θετικών επιστημών πάντως πάντα υπάρχει αυτός ο γέρος που είναι...κολλημένος,για να το πω ευγενικά :hehe: με την ιστορία και την αρχαία Ελληνική γλώσσα.

Σκέψου το λοιπόν, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο εν τέλει θα καταφέρεις να ασχοληθείς και με τα δύο μάλλον :hehe:.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Απο τότε που μπορώ να θυμηθώ αγαπούσα βιολογία, το είχα βάλει στόχο να περάσω ιατρική η βιολογία και μέχρι πολύ πρόσφατα (4-5 μήνες) άρχισα να πειραματίζομαι και συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει πολύ ΚΑΙ η θεωρητική! Κάθησα και το σκέφτηκα για μια δυο μέρες και διαπίστωσα πως αγαπώ και τις 2. Εκεί που σιγουρεύομαι ξαφνικα αλλάζω γνώμη, και τώρα που άρχισε και η Α' Λυκείου το άγχος έχει αυξηθεί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ευχαριστώ! :thumbup:
φροντισε να πας σε νοσοκομεια σε εφημερια να δεις το περιβαλον, τι κανουν και σε ποιους τα κανουν ,,αν το αντεξεις ,μπορεις να πας ιατρικη.
για βιολογια δεν εχω καπου να σε στειλω.
Η επιστημη δεν ειναι οι πανελληνιες τα μορια και σχολη... ειναι το τι κανεις μετα
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Πωπω, εγώ στην Α' Λυκείου με αγαπημένα μαθήματα τα αρχαία και τη βιολογία... :lol:

Εν τέλει αποφάσισα με κριτήριο τη σχολή που ήθελα, ήδη από το γυμνάσιο μου "μιλούσε" αυτή που επέλεξα, οπότε σου προτείνω να κάνεις το ίδιο (αν και έχεις μήνες μπροστά σου). Κάτσε να μελετήσεις τις σχολές όλων των κατευθύνσεων και δες ποιες σου φαίνονται περισσότερο ενδιαφέρουσες και που θα μπορούσες να κάνεις ένα μηχανογραφικό που να σε ικανοποιεί.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Απο τότε που μπορώ να θυμηθώ αγαπούσα βιολογία, το είχα βάλει στόχο να περάσω ιατρική η βιολογία και μέχρι πολύ πρόσφατα (4-5 μήνες) άρχισα να πειραματίζομαι και συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει πολύ ΚΑΙ η θεωρητική! Κάθησα και το σκέφτηκα για μια δυο μέρες και διαπίστωσα πως αγαπώ και τις 2. Εκεί που σιγουρεύομαι ξαφνικα αλλάζω γνώμη, και τώρα που άρχισε και η Α' Λυκείου το άγχος έχει αυξηθεί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ευχαριστώ! :thumbup:
Αχ και γω πρώτη λυκείου ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση, ανάμεσα σε υγείας και θεωρητική! Θυμάμαι άλλαζα γνώμη κάθε μήνα. Τελικά και γω έκατσα και σκέφτηκα ποιές σχολές με ενδιαφέρουν από κάθε πεδίο και ποιά επαγγέλματα θα ήθελα να κάνω οπότε τελικά αποφάσισα να πάω υγείας.
 

Guest 874541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα ! Μπορείς να δώσεις πχ για κάποιο τομέα που να συνδυάζει και τα δύο πχ ιστορία αρχαιολογία που νομίζω δίνεις βιολογία, αλλά δεν έχεις προφανώς να κάνεις με φυσικοχημεία κουλουπου..?? Αν κάνω λάθος διορθώστε με, είναι και 4 χρόνια που έχω τελειώσει και δεν τα θυμάμαι όλα..
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Καλημέρα ! Μπορείς να δώσεις πχ για κάποιο τομέα που να συνδυάζει και τα δύο πχ ιστορία αρχαιολογία που νομίζω δίνεις βιολογία, αλλά δεν έχεις προφανώς να κάνεις με φυσικοχημεία κουλουπου..?? Αν κάνω λάθος διορθώστε με, είναι και 4 χρόνια που έχω τελειώσει και δεν τα θυμάμαι όλα..
Δεν ισχυει αυτο , εχει αλλαξει απο το 2020 αυτο το συστημα.
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Επαγγέλματα σκέφτεσαι;
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλημέρα ! Μπορείς να δώσεις πχ για κάποιο τομέα που να συνδυάζει και τα δύο πχ ιστορία αρχαιολογία που νομίζω δίνεις βιολογία, αλλά δεν έχεις προφανώς να κάνεις με φυσικοχημεία κουλουπου..?? Αν κάνω λάθος διορθώστε με, είναι και 4 χρόνια που έχω τελειώσει και δεν τα θυμάμαι όλα..
Πλέον δυστυχώς δεν μπορείς να ανοίξεις κι άλλο πεδίο με ένα μάθημα, αν εννοείς αυτό. Είναι ΑΥΣΤΗΡΑ θεωρητική, ΑΥΣΤΗΡΑ θετική για φυσικομαθηματικές σχολές, ΑΥΣΤΗΡΑ θετική υγιείας και ΑΥΣΤΗΡΑ οικονομικά/πληροφορική. Αν υπήρχε ακόμα το σύστημα που ήσουν θεωρητική, έδινες βιολογία γενικής και άνοιγες τα παραϊατρικά (προσοχή, μόνο τα παραϊατρικά γιατί τα θεωρητικά είχαν αυξημένο συντελεστή βαρύτητας προφανώς και είναι αδύνατον να γράψεις 20 έκθεση) τότε θα βόλευε αυτό τον φίλο.


Προς το ερώτημα του φίλου θα πω, όπως είπαν και οι υπόλοιποι, είναι πολύ νωρίς και έχεις χρόνο να κάνεις πειράματα ώστε να καταλήξεις σε μια από τις δύο κατευθύνσεις. Η ιατρική όπως σου είπαν παραπάνω δεν είναι μόνο να σου αρέσει η βιολογία (που όντως είναι ένα πολύ ωραίο μάθημα) αλλά να αντέχεις σε νοσοκομεία, να βλέπεις αρρώστιες, αίμα κλπ. Τώρα να συνδυάσεις τα ανθρωπιστικά με βιολογία λίγο δύσκολο, δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό, μόνο το να κάνεις Νομική και να εξειδικευτείς σε θέματα ιατρικού δικαίου, το οποίο όμως δεν θα περιλαμβάνει βιολογία αλλά δίκαιο πιο πολύ. Απλά πάρε το χρόνο σου να δεις τι από τα δύο σε κερδίζει περισσότερο και επέλεξε αυτό...
 

Guest 874541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ισχυει αυτο , εχει αλλαξει απο το 2020 αυτο το συστημα.
Οκ ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ή κάτι τύπου εγκληματολογία όπου μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό έχοντας τελειώσει νομική..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Απο τότε που μπορώ να θυμηθώ αγαπούσα βιολογία, το είχα βάλει στόχο να περάσω ιατρική η βιολογία και μέχρι πολύ πρόσφατα (4-5 μήνες) άρχισα να πειραματίζομαι και συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει πολύ ΚΑΙ η θεωρητική! Κάθησα και το σκέφτηκα για μια δυο μέρες και διαπίστωσα πως αγαπώ και τις 2. Εκεί που σιγουρεύομαι ξαφνικα αλλάζω γνώμη, και τώρα που άρχισε και η Α' Λυκείου το άγχος έχει αυξηθεί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ευχαριστώ! :thumbup:
Κάτσε να περάσει και η πρώτη λυκείου γιατί στο τέλος της θα μπορείς πιο εύκολα να καταλάβεις τι πραγματικά σε ενδιαφέρει. Αν δεις ότι σε ενδιαφέρουν πιο πολύ και διαβάζεις καλύτερα φυσική, χημεία, άλγεβρα κλπ διάλεξε θετική. Αν σου αρέσουν όμως τα αρχαία πολύ διάλεξε θεωρητική. Η βιολογία της α λυκείου είναι πολύ ιατρικό μάθημα. Πιο πολύ ιατρικο πάρα βιολογικο θα το έλεγα βασικά. Άμα βρίσκεις πολύ ενδιαφέρον, δεν δυσκολεύεσαι να το διαβάσεις κλπ μπορεί και να σου ταιριάζει ο τομέας της υγείας.
 

koka123456

Νεοφερμένος

Η koka123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών και Μαθήτρια Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω 2 πράγματα
1 μπορώ να πάω αστυνομικός από θετική η υγείας κατεύθυνση και 2 αν σπουδάσω βιολόγος η αστυνομικός Μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία ( Δεν θέλω εγκληματολογικής ψυχολογίας θέλω εκεί που μελετούν τους χώρους και κάνουν ανάλυσης DNA )
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Από τμήματα βιολογίας μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία που αφορά βέβαια το εργαστηριακό κομμάτι, τις αναλύσεις DNA που λες δηλαδή. Απλώς αυτός ο κλάδος δεν είναι τόσο ανεπτυγμένος στην Ελλάδα οπότε αν όντως θες να τον ακολουθήσεις λογικά θα αναγκαστείς να πας στο εξωτερικό.
Για σχολές αστυνομίας δυστυχώς δεν ξερω
Κάτσε να περάσει και η πρώτη λυκείου γιατί στο τέλος της θα μπορείς πιο εύκολα να καταλάβεις τι πραγματικά σε ενδιαφέρει. Αν δεις ότι σε ενδιαφέρουν πιο πολύ και διαβάζεις καλύτερα φυσική, χημεία, άλγεβρα κλπ διάλεξε θετική. Αν σου αρέσουν όμως τα αρχαία πολύ διάλεξε θεωρητική. Η βιολογία της α λυκείου είναι πολύ ιατρικό μάθημα. Πιο πολύ ιατρικο πάρα βιολογικο θα το έλεγα βασικά. Άμα βρίσκεις πολύ ενδιαφέρον, δεν δυσκολεύεσαι να το διαβάσεις κλπ μπορεί και να σου ταιριάζει ο τομέας της υγείας.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω 2 πράγματα
1 μπορώ να πάω αστυνομικός από θετική η υγείας κατεύθυνση και 2 αν σπουδάσω βιολόγος η αστυνομικός Μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία ( Δεν θέλω εγκληματολογικής ψυχολογίας θέλω εκεί που μελετούν τους χώρους και κάνουν ανάλυσης DNA )
αστυνομικός μπορείς να περάσεις απ'όσο ξέρω μέσω ανθρωπιστικών ή θετικής
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Αχ ευαίσθητη κουβέντα αυτή που θίγεις.

Είμαι πολύ νέος (23), οπότε μου είναι εξίσου φρέσκιες και οι πανελλήνιες και το μετέπειτα πανεπιστήμιο.

Η συμβουλή μου είναι μια: βρες αυτό στο οποίο είσαι καλός και πάνε εκεί. Σίγουρα σου ακούγεται τετριμμένο οπότε άκου και την αντιστροφή του: μην πας σε μια κατεύθυνση επειδή δεν είσαι καλός στην άλλη που μέσω αυτής καταφέρνεις να κυνηγήσεις το όνειρό σου.

Πάρε παράδειγμα εμένα, ήμουν πολύ καλός στα αρχαία και στην έκθεση αλλά δεν μπορούσα ποτέ να παπαγαλίσω την ιστορία, ενώ πάντα την έλεγα εις βάθος και κατανοητά. Όλοι οι καθηγητές μου στο φροντιστήριο και στο σχολέιο (έκανα και Β' Λυκείου φροντιστήριο, φαντάσου) έλεγαν ότι πρέπει οπωσδήποτε να το γυρίσω στα μαθηματικά και ότι θα πήγαινα άπατος στη θεωρητική.

Έτσι και έκανα και πέρασα μαθηματικός. Και πήρα πτυχίο.

Τι θα έκανα αν μπορούσα να ξαναδώσω πανελλήνιες; Θα πήγαινα θεωρητική και θα το πολεμούσα.

Οπότε απλά κάτσε σκέψου και μην αφήνεις το φόβο σου να παίρνει τις αποφάσεις σου για εσένα.
 

koka123456

Νεοφερμένος

Η koka123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών και Μαθήτρια Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πώς μπορώ να μπω στην Διεύθυνση εγκληματολογικών ερευνών στην Ελλάδα και τη πτυχία θέλει. Μπορώ να πάω αστυνομικός και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top